تاریخ انتشار :

ماهی فایتر ( سیامی جنگجو )

تصاویری زیبا از یک ماهی منحصر به فرد + توضیحات

ماهی فایتر یا جنگجوی سیامی ، با نام علمی Betta splendens از ماهیان شهره آکواریومی است

Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو ) Siamese fighting fish ماهی فایتر ( سیامی جنگجو )

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) ، عظمت خداوند غیر قابل وصف است، خداوند مهربان با آیات و نشانه های خود ما انسان را به وجود لایتناهی سوق می دهد نشانه هایی که بدون شک بیانگر عدم تصادفی بودن حیات و بقای موجودات ومخلوقات این جهان فانی است. تصاویری که ملاحظه فرمودید متعلق به یک  ماهی منحصر به فرد با نام ماهی فایتر یا جنگجوی سیامی ، با نام علمی Betta splendens از ماهیان شهره آکواریومی است . واژه Betta از کلمه محلی waderbetah گرفته شده . گویش درست این کلمه Bet – tah است ولی اشتباها رایج شده که آن را مانند دومین حرف الفبای یونانی , Beta ؛ تلفظ کنند . واژهsplendens هم که نام گونه این ماهی است به معنی درخشان و با شکوه (Glittering , Bright )است و البته نام عمومی آن ، ماهی جنگجوی سیامی (Siamese fighting fish ) یا ماهی جنگنده یا فایتر (Fighter ) است . سیام (Siam ) نام پیشین تایلند بوده است . همچنین رفتار ویژه پرخاشگرانه این ماهی سبب شده که آن را جنگجو بنامند .

به طور کلی می توان از تایلند ، ویتنام و کامبوج ( Cambodia ) به عنوان خاستگاه این ماهی نام برد .
تجارت آکواریوم سبب گسترش وسیع ماهی جنگجوی سیامی شده و گزارش های مستندی از معرفی این ماهی به برزیل ، فلوریدا ، هاوایی ، کلمبیا ، جمهوری دمنیکن ، سنگاپور و مالزی دردست است .

در تایلند به نوع دم بلند و اصلاح شده ماهی جنگجوی سیامی ،  Pla Kat Khmer می گویند . از لحاظ مفهومی واژه Pla به معنی ماهی (Fish ) ،  kat به معنی گاز گیرنده ( Biting ) و Khmerبه معنی کامبوج (Cambodia ) است . این عبارت نشانگر این است که نمونه باله بلند و گزینش شده ماهی splendens از کامبوج به سایر نقاط – و دست کم به تایلند – رفته است . و همچنین به گاز گرفتن این ماهی اشاره می کند , رفتاری که گاهی در زمان غذا دادن به ماهی فایتر رخ می دهد .
زیستگاه ماهی جنگجوی سیامی: شامل آبهای شیرین راکد ، باتلاقی ، لجن زارها ، آبهای با جریان کند ، زمین های سیلابی ، کانال ها ، مزارع کشت برنج ، رودخانه های کوچک و بزرگ و … می باشد ولیکمتر کسی است که این ماهیان زیبا را در شیشه ها یا تنگهای کوچک ندیده باشد و در دل به زیبایی آنها آفرین نگفته باشد . نکته مهمی که در مورد ماهی فایتر وجود دارد این است که در محیط زیست طبیعی ، شکل ماهی با آنچه که امروزه در آکواریوم فروشی ها دیده می شود متمایز است . این دگرگونی به ویژه در مورد اندازه و شکل باله ها بسیار چشمگیر است . باله ها در ماهی اصلی کوتاه و فقط نوک عقبی باله مخرجی کمی بلند است .

باله پشتی ماهی فایتر دارای ۴ خار و ۶ شعاع نرم و باله مخرجی آن شامل ۵ خار و ۲۵ شعاع نرم است . در باله شکمی یک خار و ۵ شعاع منشعب داشته و باله سینه ای دارای ۱۲ شعاع نرم می باشد . تعداد فلس های خط جانبی در جنگجوی سیامی ۳۰ عدد گزارش شده و این در حالی است کهبرخی معتقدند که خط جانبی در این ماهی دیده نمی شود ! تعداد مهره های ماهی B . splendens ۲۹تا ۳۴ عدد محاسبه شده است .

بیشینه درازای این ماهی را ۵/۶ سانتی متر ذکر می کنند ولی بدون شک این عدد تحت تاثیر به گزینی های صد ساله تغییر کرده است . همچنین طول عمر این ماهی نیز ۲ سال برآورد شده . و این در حالی است که یکی از منابع تجربه نگهداری یک ماهی فایتر برای مدت ۵ سال را ذکر می کند و طول عمر این ماهیان را ۷ سال بیان می کند .

ماهیان نر این گونه را می توان با توجه به رنگ های دل ربا و درخشان و باله های بلند از ماده ها که بدرنگ( معمولا کرم و خاکستری ) و کوتاه باله هستند تمیز داد . تکثیر این ماهی در آبی نسبتا اسیدی و سبک مطلوب تر است و بهتر است که آکواریم سر پوشیده و دمای آن ۲۵ درجه سانتی گراد باش  .فایترها ترجیح می دهند در یک فضای ساکت و نسبتا محصور برای زیستن داشته باشند چون فایتر ماهی خیلی اجتماعی نیست . نگهداری فایترها نسبتا آسان است چون همه چیزی که آنها برای خانه داشتن نیاز دارند یک جام یا یک مخزن کوچک است ولی از آنجا که فایتر یک ماهی استوایی است احتیاج دارد که گرم نگهداری شود واز چیزهایی که ممکن است آب را سرد کند دوری کنید . اغلب خانه هایی که دارای حرارت مطبوعی در طول سال هستند می توانند مناسب باشند ولی سعی کنید در گرمترین اتاق خانه از فایتر نگهداری کنید . ماهی فایتر در انواع رنگهای درخشان موجود است اما معمولا به رنگ قرمز و آبی هستد . با این وصف نژادهایی به رنگهاِی سبز روشن ، آبِی ، قرمز ، زرد ، زِیتونِی ، آبِی تِیره و سِیاه از اِین ماهِی ، در بازار وجود دارد .

تغذیه:
هرچند که ماهی فایتر هر نوع غذایی را می پذیرد و از مگس و دل گوسفند و آرتمیا تا کاهو و پولکی های گیاهی می توان به او داد ولی شاید یکی از بهترین غذاهای پیشنهادی برای این ماهی کرم خونیباشد زیرا در زیستگاه طبیعی نیز بخش زیادی از غذای ماهی را همین لارو حشرات تشکیل می دهد .

تشخیص جنسیت:

جنس نر:

۱: دارای باله های کشیده و درازی است.

۲: جثه ای بزرگتر دارد.

۳: بیشتر گوشه گیر است.

۴: دارای بدنی کشیده است.

۵: دارای لبهایی کلفت و دهانی بزرگ است.

جنس ماده:

۱: دارای باله های کوتاهتر نسبت به جنس نر می باشد.

۲: چثه کوچکتراز جنس نرش دارد.

۳: فعالتر از جنس نر است.

۴: دارای بدنی جم و جورتر از نر هاست.

۵: دارای لبهایی باربکتر و دهانی کوچکتر از جنس نر می باشد.

 

 

 خاصیت جنگجویی ماهی فایتر :

بی شک هر فرد علاقمند به ماهیان زینتی می داند که دو ماهی نر از این گونه را نمی توان با هم در یک تانک نگهداری نمود زیرا ماهیان نر با هم به ستیز خواهند پرداخت و باید ماهیان نر را پیش از سه ماهگی از هم جدا کرده و هر کدام را در ظرف جداگانه ای پرورش داد زیرا در غیر این صورت شروع به جنگ کرده و هیچکدامشان زنده و سالم نمی ماند . در سه ماهگی که ماهی حدودا سه سانتی متر طول دارد ، نرهای جوان را می توان از باله مخرجی بلندشان شناخت .  جالب است که ماهی جنگجوی سیامی حتی در مقابل تصویر خود در آیینه واکنش تهاجمی نشان می دهد . در بسیاری از فروشگاههای این ماهی , در زمان فروش ؛ آیینه ای در کنار تنگ حاوی آن قرار می دهند تا ماهی باله های خود را افراشته کرده و زیبایی اش دو چندان شود .  در بسیاری از نقاط دنیا و به ویژه در تایلند از ستیزه خویی ماهیان نر این گونه برای برگزاری مسابقه و شرط بندی استفاده می شد ، و البته هنوز هم می شود .

 

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار