معاون هماهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد
موانع اجرایی شدن شبانه روزی شدن مساجد چیست؟

معاون هماهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد بر لزوم حل مشکلات شبانه روزی شدن درب مساجد تاکید کرد و گفت: جذب خادمان افتخاری، حل مشکل مالی خدام و بهره گیری از ظرفیت تشکل های فعال در مسجد راهکار حل این مشکل نام برد.

IMG09413449

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )، حجت الاسلام حمید آقایی، معاون هماهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به اینکه شبانه روزی شدن مساجد نیازمند نیروی انسانی است گفت: مساجد به دلیل فاقد بودن نیروی انسانی نمی توانند در طول شبانه روز درب شان بر روی مردم باز باشد.

وی بیان کرد: خادمان مساجد جزء محروم ترین اقشار به شمار می آیند و امروز بیشتر مساجد از طریق کمک های مردمی اداره می شوند. مجموع درآمدهای خادمین مساجد درآمدی نیست که یک خادم به صورت 24 ساعت در مسجد خدمت کند. یک خادم از قبل از نماز صبح تا شب 18 ساعت باید در مسجد حضور داشته باشد و این به این معنا است که یک خادم به اندازه سه برابر یک کارگر کارخانه کار می کند ولی حقوقی که دریافت می کند یک سوم حقوق یک کارگر هم نیست، به همین جهت برای باز بودن درب مساجد در طول شبانه روز در وهله اول باید به مشکل مالی خدام مساجد را حل کنیم.

وی گفت: نکته دومی که باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد تا گامی در شبانه روزی شدن مساجد برداشته شود، فرهنگ سازی در زمینه خادمان افتخاری است. به این معنا که افراد علاقه مند برای خدمت در مسجد حاضر شوند به صورت داوطلب در مسجد خدمت کنند.

وی استفاده از ظرفیت تشکل های فعال در مساجد را یکی دیگر از مواردی نام برد که در شبانه روزی شدن مساجد تاثیرگذار است و تصریح کرد: مراکز فعال در مساجد همانند کانون های مساجد وپایگاههای بسیج لازم است که در طول سال در مسجد برنامه داشته باشند و این برنامه ها تنها مختص ایام اوقات فراغت نباشد تا به این وسیله درب مساجد در طول شبانه روز بر روی مردم باز باشد.

سخنگوی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: برای شبانه روزی شدن درب مساجد لازم است به سراغ مساجد محوری برویم به این معنا که در گام اول این طرح در 500 تا 700 مسجد مسجدمحوری در تهران و در شهرستان ها، در مساجد بین راهی اجرایی شود.

منبع: صاحب نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما