تاریخ انتشار :

شيخ عبدالله

مبلغ شیعه‌ای که در مسجد بروکسل به آتش کشیده شد

هنگام نماز مغرب و عشا بود که زندگی شیخ عبدالله امام جماعت شیعیان برای همیشه متوقف شد خدا او را بیامرزد. وحشیانه شیخ را خفه کردند و بعد در مسجد امام رضای بروکسل به آتش کشیدند

 

abdellah_daddou_02

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )، هنگام نماز مغرب و عشا بود که زندگی شیخ عبدالله امام جماعت شیعیان برای همیشه متوقف شد خدا او را بیامرزد. وحشیانه شیخ را خفه کردند و بعد  در مسجد امام رضای  بروکسل به آتش کشیدند. مردان دیوانه و شروری این اقدام وحشیانه را انجام دادند تا به قول خودشان دین اسلام و تشیع  را تحقیر و تضعیف کنند، ‌اما به خاطر شهادتی که باعث عزت بیشتر او شد به همه صمیمانه تسلیت می‌گوییم و برای او دعا می‌کنیم.

شکی نیست زندگی یک غربال است و فیلتری برای انتخاب و آزادی است که به نوعی توسط آن تاریخ تصفیه می‌شود و همه  ما در زندگی آزمایش می‌شویم درغیراین صورت مرگ پایان همه چیز است .

اما واقعا هدف از این عمل شنیع و غیرانسانی چه بوده است؟ آیا ناشی از ترس و یا باعادی جلوه دادن این مسئله، به دنبال تحقیر و ایجاد ترس در دل دیگران بوده‌اند؟ اوج نفرت غیرقابل کنترلی که به این شکل بروز پیدا کرد.

این جنایت عملکرد اخوان‌المسلمین را مورد چالش قرار داد، زیرا از قرار متحد زمانی وجود دارد که مرده باشد؛ پس این واقعیت به نظر می‌رسد که چنین عمل غیرانسانی برای فرار از حقیقت مطلق باشد که برای مرگی از سرتعصب و جهالت،  برنامه‌‌ریزی شود لذا در مواجهه با این معضل ما باید به احیای روابط اسلامی  و زندگی مسالمت‌آمیز بین مسلمانان بپردازیم.

باید پرسید به چه کسانی رهبران دینی می‌گویند؟ آیا آنها خودشان دستخوش بی‌مبالاتی و ترویج آن هستند؟ از زمانی‌که محله‌های یهودی‌نشین انحصارگرایانه عمل کردند و بقیه را از منطقه خود بیرون نمودند به هر شکلی شروع به انگ زدن و رفتارهای متعصبانه و نفرت‌انگیز نسبت به شیعیان داشتند از ارتباط با ما امتناع کردند و با الفاظ  عوام فریبانه  باعث تقویت حس جدایی و نفرت شدند. سخنرانی‌های تند و تیز که درمساجد گرگ وجود دارد و با این حرفها خصومت و دشمنی را بیشتر می‌کردند و باعث ایجاد ترس و دلهره و تقویت حس نژاد پرستی می‌شدند به صورتی‌که  جرات ارتباط مسالمت‌آمیز و دوستانه نبود.

وای بر ما که در تاریکی عمیق فرو رفته‌ایم و به دنبال آن هر مسلمانی مورد ستم و آزار قرار می‌گیرد، این همان پل ارتباط بین مسلمانان و اتحاد است که باید از آن عبور کنیم .

 

این چه نقابی است که سخنرانان و رهبران دینی بر چهره خود گذاشته‌اند ونمی‌توانند چالش‌های موجود را برطرف کنند؟ با لفاظی‌های جهان شمول دم از تساوی حقوق می‌زنند اما به مخالفان غیر از خود برچسب می‌زنند و تحقیر و توهین می‌کنند؟آیا آنها نمی‌بینند  که رفتارهای غیرانسانی امروز در غزه،‌افغانستان،‌سوریه و عراق چه عواقبی به همراه دارد؟!  نتیجه  این دلسوزی متظاهرانه چیزی جز بی‌عدالتی و ایجاد نفرت و جدایی نیست که در دنیای کنونی ایجاد شده است

آنها دیدگاه‌های خود را به عنوان یک گفتمان جهانی مدام تکرار می‌کنند وبا عوام فریبی سیاسی به خورد مردم دنیا می‌دهند و بعد براساس آن شیعه و سنی، سلفی‌گری، صوفی‌گری و … را تعریف می‌کنند وبعد با روش‌های رادیکالی تند به قول خودشان مکانیسم‌های پیشگیرانه مانع آنها می‌شوند. واقعیت امر این است که این اظهارنظرهای کلیشه‌ای در قالب یک قانون و مکتب ارائه می‌شود که تمام این مذاهب بسته و دگم است و بعد با ارائه ایدئولوژی جدیدی و راهکارهای خودساخته خود، باعث ایجاد شکاف مذهبی و دینی بین مسلمانان و تشدید آن می‌شوند؛ بنابراین می‌بایست نفرت و جدایی دینی که باعث تفرقه می‌شود را از بین برد و به جای افکار خشک و بسته ، ‌فضای ارتباطی بین آنها ایجاد کرد و محلی ایجاد کرد تا ابهامات و سوالات بدون هیچ ترسی پرسیده شود تا وجدان بیمار و گناهکار عده‌ای بزدل و ترسو بیدار شود. آیا می‌شود نشست و دید که چگونه واعظان و سخنرانان عزیزمان با اقدامات دیوانه‌واری ترور و به شهادت برسند؟ هیچ‌کس نمی‌تواند توجیحی برای این‌گونه اقدامات شنیع تفرقه‌افکن  چیزی بگوید متاسفانه برخی ازرهبران دینی هیچ تمایلی برای گفتمان و تعامل با هم ندارند

یک سخنران باید شهروندان را به زندگی در کنار هم و با هم تشویق کند به دور از از تفکرات واهی و پوچ تفرقه‌انگیزانه حتی باید با اختلافات مقابله کند و به اتحاد بین مسلمانان بپردازد  این یک تعهد شجاعانه برای عدالت و اتحاد است نه قدرت‌طلبی. واقعا جایگاه مبانی اخلاقی درزندگی کجاست؟

آیا افرادی مثل خاخام موشه منوهین معیار بیدار کردن وجدان‌ها هستند یا امام صادق علیه‌السلام؟! آیا ما می‌توانیم به جای این همه بدبینی و سو‌ظن، فضای اعتماد براساس عقلانیت و انسانیت ایجاد کنیم؟!

اروپاییان بین خودشان فضای گفت‌وگو و تبادل ایجاد کرده‌اند اما برعکس بین مسلمانان تفرقه و شکاف ساخته‌اند و اجازه نمی‌دهند بین مسلمانان ارتباط دوستانه باشد. یک مسلمان شیعه به خداو پیامبر و اهل بیت ارادت دارد، ‌یک مسلمان سنی به خدا و پیامبر اعتقاد دارد اما درهرحال مسلمان هستند که می‌توانند با صلح ودوستی با هم باشند اما باتفرقه‌افکنی نمی‌گذارند

اینجاست که باید تامل و تفکر کنیم  که جامعه ما به کدام سو می‌رود چرا به نقطه اشتراک به دور از فرقه‌گرایی و جدایی طلبی نمی‌رسیم ؟ چرا با ارتباط دوستانه و صمیمانه به گفت‌وگو نمی‌نشینیم و تعامل نداریم؟ چرا یک فضای گفتمانی بین مسلمانان نیست؟!  اتحاد قلبها را به هم نزدیک می‌کند و باعث می‌شد تا از شرارت و تنفر به دور باشیم درحالی‌که با بزرگ کردن اختلافات  از هم و هویت اسلامیمان دور می‌شویم . امیدواریم به دور از فرقه‌گرایی همه مسلمانان مانند برادر در کنار هم باشند و همدیگر را به رسمیت بشناسند

همه خدا را به یگانگی قبول دارند اما راه‌های رسیدن به خدای واحد متعدد است  و اما این کثرت گرایی دلیل بر این دشمنی و تفرقه نیست باید به دیدگاه‌های مختلف احترام گذاشت . این چیزی است که  همه باید به آن توجه کنیم و بپذیریم زیرا بنا به گفته فیلسوف مسلمان روژه گاردوی بشریت یک ماجراجوی تنها نیست  و یا امام صادق علیه‌السلام که منادی وحدت بین مسلمانان بودند و فرمودند باید با هم گفت‌وگو و تعامل داشته باشیم .

ترجمه: معصومه طاهری

 

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار