تاریخ انتشار :

محقق مسلمان مراكشي؛

از دست رفتن اسلام،‌ تراژدی بزرگی است

«رشید بانزین» محقق اسلامی از کشور مراکش که دارای کارشناسی ارشد دین وجامعه بوده و در مطالعه قواعد صحیح تفسیر علوم قرآنی واسلامی اشراف دارد. ازجمله روشنفکران اسلامی به شمار می‌آید که آثار متعددی درباره اسلام و قرآن دارد.

rachid-benzine

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )،«رشید بانزین» محقق اسلامی از کشور مراکش که دارای کارشناسی ارشد دین وجامعه بوده و در مطالعه قواعد صحیح تفسیر علوم قرآنی واسلامی اشراف دارد. ازجمله روشنفکران اسلامی به شمار می‌آید که آثار متعددی درباره اسلام و قرآن دارد. بانزین به‌عنوان عضو رصدخانه مذهبی دانشکده کاتولیک لووین جدید و دانشکده الهیات پروتستان تدریس می‌کند. زمانی با پل ریکور درباره قرآن مناظره جالبی داشت که این کتاب در دست چاپ می‌باشد وی درباره حملات شارلی ابدو به اسلام و ساحت پیامبر اسلام می‌گوید: این مسئله از دو منظر اهمیت دارد. موسسه فرانسوی که در طول سی یا چهل سال گذشته از نظر فرهنگی و دینی عقب مانده و با این حملات و توهین‌ها خود را بالا کشیده است حتی حالا هم حاضر نیست به آنچه انجام داده پاسخ بدهد و دوم مسلمانانی که بی‌توجه می‌گویند این قضیه چه ربطی به اسلام دارد کسانی هستند که اسلام را دین خشن می‌دانند و معتقدند مسیحیت هم باید با مسلمانان خشونت داشته باشد. این خشونتی است برخی به اسلام نسبت می‌دهند مربوط به چهل سال قبل است که توسط عربستان با تشکیل وهابیت ایجاد شد و ایدئولوژی اخوان‌المسلمین است ماندن دراین تفکر باعث می‌شود تا از اسلام فاصله بگیریم که این نمی‌تواند به مسلمانان کمک کند
بانزی در ادامه می‌افزاید: از دست رفتن اسلام تراژدی بزرگی است. این فاجعه از فقدان نهادهای معتبری ناشی می‌شود که قادر نیستند اختلافات بین مسلمانان را حل و فصل کنند همچنین یکسری مسائل ریشه در تاریخ اسلام دارد. از آنجا که صحت و سقم گذشته‌های تاریخی اسلام معلوم نیست عده‌ای از خود تاریخ می‌سازند و داستان‌سرایی می‌کنند و امروز در فضای اینترنت تنها بخشی از اطلاعات تاریخی اسلام در اختیار مردم قرار گرفته است و خیلی‌ها از زندگی پیامبر اسلام اطلاع درستی ندارند.

از این رو آنها با سرهم‌بندی کردن یک هویت مذهبی، خود را به ریشه‌های صدراسلام منتسب می‌کنند و تعالیم‌شان را منتقل می‌کنند آنچه که آموزش می‌دهند عمدتا مربوط به تعالیم دینی کاتولیک مربوط به ۵۰ سال قبل است که می‌گوید، تاریخ مقدس بدون هیچ‌گونه اثر تاریخی و یا انسان شناسی است. با وجود این نمایندگان اسلامی تندرو وهابی که خود را حقیقت اسلام می‌دانند و هرگونه خشونتی را انجام می‌دهند عده‌ای هم ازآن طرف به اسلام توهین می‌کنند و کاریکاتور پیامبر اسلام را می‌کشند. توجه داشته باشید که به پیامبر اسلام توهین شده است کسی که در سوره ۱۰۸، آیه ۳ خداوند به صراحت درباره ایشان فرمود: دشمنت‏ بى‏تبار خواهد بود. کسانی پیامبر را به‌خاطر نداشتن پسر مسخره می‌کردند که این بدترین توهین به پیامبرخداست.در قرآن خداوند از خشونت و تندی صحبت نکرده بلکه با دلیل و برهان به آنها پاسخ داده است.

ترجمه: معصومه طاهری

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار