تاریخ انتشار :

برجسته‌سازی الگوها کمک می‌کند نگاه انتقادی به خود داشته باشیم

گفتگو با نویسنده کتاب«هدیه مسیح»(زندگی ادواردو آنیلی)

یکی از بهترین راه‌ها همین برجسته‌سازی نمونه‌هایی چون ادواردو است. ما همه از نظر فردی و اجتماعی ارزش‌ها و هنجارهایی برای زندگی خود داریم و براساس آن سطوح زندگی‌مان را تنظیم می‌کنیم و برای انتخاب خود و رسیدن به هدف‌های‌مان هزینه می‌پردازیم. خودآگاه یا ناخودآگاه بسیاری ازما مسایل رفاهی- مالی و توسعه مادی را به‌صورت هدف درنظر داریم؛ اما مسیری که ادواردو در زندگی‌اش طی کرد، ضمن این‌که یک انتخاب آگاهانه بود

Edoardo-Agnelli

چه شد که سراغ شهید ادواردو آنیلی رفتید و کتاب «هدیه مسیح» را نوشتید؟

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )،من هم مثل خیلی از ایرانیان داخل و خارج از کشور از طریق فیلم مستند «ادواردو» که به سفارش شبکه سحر تهیه و از تلویزیون پخش شده بود، اطلاعاتی کسب کردم. شخصیت ادواردو، زندگی و سرنوشت او برای من جالب توجه بود زیرا او ازهمه چیزهایی که هرکدام ما آرزوی داشتنش را داریم به‌راحتی گذشت. همین باعث شد تا مقدار بیشتری درباره زندگی او تامل و دقت کنم. بعد هم از طرف مرکز اسناد انقلاب اسلامی تحقیق و نوشتن این کتاب سفارش داده شد.

 

download

اصولا انتخاب اسم برای محصولات فرهنگی به‌خصوص کتاب کارمشکلی است، زیرا اسم به مثابه ویترین اثر فرهنگی تلقی می‌شود. شما برچه اساسی عنوان «هدیه مسیح» را بر کتاب خود گذاشتید؟

اسم کتاب در واقع تعبیری است ازمرحوم فخرالدین حجازی که ازسخنوران نام دار مذهبی و انقلابی بود. علی الظاهر ادواردو در حضور ایشان اظهارتشیع کرده بود چون او قبلاً مسیحی بود که با تفحص و تحقیق به اسلام روی آورده بود و با توجه به موقعیت خاص اجتماعی وخانوادگی این فرد، مرحوم حجازی او را مثل هدیه‌ای ازحضرت مسیح(علیه السلام) می‌دانست که به حضرت محمد(صلی الله علیه واله) داده شده است، برای ترویج و اشاعه اسلام. واقعاً هم نمونه خوبی از تشرف یافتگان به اسلام می‌باشد.

با توجه به این‌که شخصیت ادواردو از سوی رسانه‌های ایتالیا به شدت بایکوت شده بود درحین نوشتن و جمع آوری اطلاعات با مشکل خاصی مواجه نشدید؟

مجموعه اطلاعات ما راجع به ادواردو به صورت کاملاًمحدود و از یکسری مجاری انحصاری بدست آمده بود. بخش زیادی ازاطلاعات را از دکترابیانه که اوایل انقلاب به‌عنوان رایزن فرهنگی ومطبوعاتی ایران درایتالیا بود و آشنایی‌هایی با شهید ادواردو داشت، به‌طورمستقیم و غیرمستقیم کسب کردم. بعد ازمرگ مشکوک ادواردو، گروهی برای تحقیق درباره ماجرا و تهیه فیلم ازسوی شبکه سحر به ایتالیا رفتند ولی به دلیل موانع متعدد مجبور به ترک این کشور شدند و تحقیقات‌شان نیمه‌کاره ماند. ازسویی با توجه به نفوذ خانواده آنیلی و دیگرانی که دراین مساله ممکن است درمجاری رسانه‌ای و فضای دیپلماتیک مورد اتهام قراربگیرند راه‌های تحقیق کم وبیش بسته شد. منتهی همان مقدار اطلاعات برای خیلی ازبرداشت‌ها و الگوگیری‌ها کفایت می‌کرد ومستند نیزبا استفاده ازآنها ساخته شد.عملا مجبورشدم بخش زیادی ازاطلاعات شخصی آقای ابیانه که بخشی از آن درفیلم آمده بود و بخشی دیگرکه امکان پخش نداشت یا به هر دلیلی جامانده بود، برای نوشتن کتاب بهره ببرم.

با توجه به این‌که اخیرا اطلاعات بیشتری در مورد ادواردو منتشر شده است آیا قصد ادامه دادن تحقیقات کتاب را ندارید؟

ازجهت علاقه مندی به موضوع قصد ادامه آن را دارم اما متاسفانه ازجهت واقعی، رسیدن به اطلاعات تازه درباره ادواردو کماکان با همان بایکوت‌ها و محدودیت ها مواجه است. مگر این‌که اراده قوی وجود داشته باشد تا بتوان ازمجاری دیگری این‌کار را دنبال کرد. گفته می‌شود برخی از ایرانی‌های ساکن ایتالیا که علاقمند به موضوع هستند کم و بیش مشغول دنبال کردن قضیه هستند و بعضی اطلاعات خود را به انجمن اسلامی دانشجویان ایران یا نهادهای وابسته و نزدیک به جمهوری اسلامی درایتالیا داده‌اند که ممکن است بتوان تحلیل‌های جدیدی از آنها بدست آورد.

قلم شما در نوشتن کتاب شیوایی و جذابیت خاصی دارد آیا این به دلیل موضوع زندگی ادواردو بوده یا این‌که دلیل دیگری داشته است؟

اطلاعات ما درمورد شهید ادواردو به‌صورت جسته و گریخته بود و امکان این‌که بتوان به شکل معمول علمی آنها را مرتب وتنظیم کرد، نبود لذا یکی از دلایل سبک نگارش کنونی کتاب همین است. بخش دیگر به‌خاطرتاثیر جنبه‌های انگیزشی و عاطفی ماجرا بود که البته لزوماً منفی نیست و فضای روایت‌گونه بیشتر اجازه پرداخت به آن ابعاد را می‌داد یعنی باید قالبی انتخاب می‌شد که تاثیرات انگیزشی وعاطفی را در تاروپود اثر نشان بدهد، نه این‌که فقط یک تحلیل آکادمیک برای مخاطب ارایه دهد. امیدوارم با این بضاعت اندک کتاب اثرخودش را روی مخاطب گذاشته باشد.

درکشورخودمان عده‌ای ماجرای شهادت ادواردو را سیاسی می‌دانستند و دخالت درآن را منع می‌کردند این طیف برای شما دردسرساز نبودند؟

بودند اما دردسری درست نشد. رشته تحصیلی من جامعه‌شناسی سیاسی است. یکی از وجوه این مساله که انگیزه من را بیشتر کرد، همین چالش بود که چرا بخشی ازهدایت‌گران افکارعمومی کشور ما کسانی هستند که جهت‌گیری آن‌ها مشابه کسانی است که درمورد سرگذشت شهید آنیلی در رسانه‌های تحت سلطه دنیای سرمایه‌داری چنان رویکردی را اتخاذ کرده بودند. ما درمورد ادواردو آنیلی اطلاعاتی داریم؛ کم یا زیاد، درست یا غلط؛ قدرمسلم می‌دانیم که او اولاً مسلمان وشیعه بوده است؛ ثانیاً علاقه وافری به انقلاب، جمهوری اسلامی و رهبران آن داشته درسفری هم که به ایران داشته اسناد، مدارک، فیلم و خاطرات آن موجود است، با امام دیدار کرده و در نماز جمعه تهران به امامت آیت‌الله خامنه‌ای شرکت داشته است. ثالثاً فشارهایی که او به خاطرنوع انتخابش با آن مواجه شده بود مهم است.

نشانه‌های آشکاری وجود دارد که او سرانجام هم به قتل رسیده است بنابراین ممکن است دربرخی جزئیات و حواشی کم و زیادی شده باشد اما بدیهیات و مسلمات را به هیچ وجه نمی‌توان رد کرد و نادیده گرفت. نکته برجسته‌ای که از نظرتحلیلی ارزشمند است و به درد امروز جامعه ما می‌خورد آن است که ادواردو کم سواد نبوده و در رشته ادیان و مذاهب دکترا داشته است. او درمورد ادیان مختلف تحقیق و مطالعه کرده بود و با آگاهی دین اسلام را پذیرفته بود. او در بهترین موقعیتی بود که خیلی از ما آرزوی رسیدن به آن را داریم و به‌راحتی از کنار همه این‌ها گذشت و انتخاب دیگری کرد.

کاملاً خلاف آمد عادات عمل نمود؛ یعنی به‌جای قدرت و ثروت، معنویت را انتخاب کرد و به‌خاطر همین انتخاب هزینه‌های زیادی هم متحمل شد؛ البته بخش زیادی از این مساله به کارکرد رسانه‌ها در دنیای امروز برمی‌گردد و نشان می‌دهد ما مخاطبان و کاربران رسانه ها، نباید به آسانی تحت‌تاثیر جو حاکم قرار بگیریم. ازمهم‌ترین مسایل در مواجهه با رسانه‌ها آن است که بدون سیاه‌نمایی و منفی‌بافی، با دقت بیشتری باید نگاه کرد و به انگیزه‌های بنگاه‌های خبرپراکنی و تحلیل‌سازی توجه داشت. واقعاً آن‌ها چه چیزی را بزرگ یا کوچک می‌کنند و چرا؟ این دقت از آن‌جا لازم است که در دنیای امروز ما از چشم‌انداز رسانه‌ها به همه چیز نگاه می‌کنیم.

با توجه به وجود مصادیقی چون ادواردو به نظر شما چقدر لازم است تا چنین شخصیت‌هایی را برای نسل جوان خود معرفی کنیم تا به قدر و ارزش جایگاهی که هستند بیشتر پی‌برند؟

یکی از بهترین راه‌ها همین برجسته‌سازی نمونه‌هایی چون ادواردو است. ما همه از نظر فردی و اجتماعی ارزش‌ها و هنجارهایی برای زندگی خود داریم و براساس آن سطوح زندگی‌مان را تنظیم می‌کنیم و برای انتخاب خود و رسیدن به هدف‌های‌مان هزینه می‌پردازیم. خودآگاه یا ناخودآگاه بسیاری ازما مسایل رفاهی- مالی و توسعه مادی را به‌صورت هدف درنظر داریم؛ اما مسیری که ادواردو در زندگی‌اش طی کرد، ضمن این‌که یک انتخاب آگاهانه بود و هزینه‌های زیادی هم برای آن داد، درست خلاف این جهت بود. در واقع اوبه شیوه و سبک زندگی خیلی ازما خط بطلان عملی کشید. این امر طبیعتاً برای جوانان ومخاطبان داخل و خارج ازکشور، فضای پرکششی خواهد بود تا به شاهدی عینی برای سبک زندگی خود نگاه کنند و او را در پیش روی خود قرار دهند. این‌طور نمونه‌ها فرصتی است تا بتوانیم در زندگی خود و افکارمان بازنگری داشته باشیم و ببینیم در چه راهی هستیم. برجسته‌سازی این الگوها کمک می‌کند تا نگاه انتقادی به خودمان داشته باشیم چه در زندگی شخصی و چه زندگی اجتماعی.

قصد ادامه نوشتن در مورد شخصیت‌های دیگری مشایه شهید ادواردو را هم دارید؟

طبیعتاً اگر توفیقی باشد این کار را دوست دارم ولی قطعاً قابلیت و شایستگی‌هایی می‌خواهد که با توجه و عنایت خداوند نصیب انسان می‌شود البته این عرصه برای همگان باز است و انحصاری نیست. دیگران هم می‌توانند و باید وارد بشوند و با استفاده از توانایی‌ها و استعدادهای خود در این راه بنویسند.

منبع: انجمن شهید ادواردو انیلی

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار