تاریخ انتشار :

حجت الاسلام و المسلمین صبوری

خاطرات سفر تبلیغی نیوزیلند

یکی از امتیازات مسجد امام رضا علیه السلام علاوه بر مسجد بودن آن سبک معماری سنتی آن است که سبب می شود مردم واقعا آن را مسجد بدانند و جاذبه خاص خود را دارد.

 

dsc03437 - copy

 

به گزارش رهیافتگان : حجت الاسلام و المسلمین صبوری،یکی از امتیازات مسجد امام رضا علیه السلام علاوه بر مسجد بودن آن سبک معماری سنتی آن است که سبب می شود مردم واقعا آن را مسجد بدانند و جاذبه خاص خود را دارد. در آکلند مسجد امام علی علیه السلام هم هست اما ساختمان آن مانند خانه های معمولی است و شباهتی به مسجد ندارد.

بهرحال علی رغم نظر عده ای که ترجیح می دادند اینجا فقط یک مرکز اسلامی باشد و نه مسجد، به نظر می رسد برکات فراوانی در مسجد هست که در مرکز اسلامی نیست. البته باید مسجد به گونه صحیح اداره شود.

مسجد در اسلام محل رفع همه نیازهای مردم منطقه است. نیازهای فکری، اعتقادی، علمی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی.

به دوستان پیشنهاد کردم که در آینده نزدیک با کمک خیّران و خود مردم صندوق قرض الحسنه ای در مسجد دائر شود تا نیازهای ابتدایی مردم را برطرف سازد و نیاز نباشد از وام های ربوی بانک ها استفاده کنند.

اما در مورد سیستم اداره مسجد در جلسه ماهانه یکی از فعالان بسیار باصفای مسجد که در مطب وی برگزار می شد توضیح دادم که اداره مسجد شبیه اداره یک کشور است و اداره کنندگان آن حکم هیأت دولت را دارند. بنابراین مسؤولیت ها باید بر اساس انتصاب شایسته در سال اول و ترکیبی از انتخاب از سوی مردم و انتصاب، در سالهای آینده تقسیم شود. اگر مسؤولیت ها و وظایف مشخص شود کارهای مسجد نظم می یابد و دخالت های بی جا برطرف می گردد.

 

11
مسؤولیت ها میتواند به قرار ذیل باشد:

ریاست هیئت اجرایی

سخنگوی هیأت

مسؤول امور مالی و اداری

مسؤول امور فرهنگی

مسؤول روابط خارجی

مسؤول تدارکات

مسؤول آموزشی و امور علمی

وظیفه هر یک از این افراد کاملا مشخص است و روحانی مسجد بدون دخالت در جزئیات، رهبری گروه را برعهده دارد که مسیر حرکت در جهت صحیح باشد.

مسجد باید حداقل در طول روز (۸-۲۰) باز بوده و جوابگوی نیازهای مخاطبان باشد. به عبارت دیگر مسجد حکم درمانگاه معنوی جامعه را دارد و برگزاری نماز جماعت تنها یکی از وظایف آن است.
بار فعالیت مسجد باید بر دوش مخاطبان باشد و آنها هستند که فعالیت های آموزشی و فرهنگی (اعم از حضوری و مجازی) را اداره می کنند. در کتاب داستان راستان شهید مطهری، اولین داستان، در مورد ماجرای حضور پیامبر صلوات الله علیه در مسجد است، که پیامبر مشاهده می کند که عده ای در حال مذاکره علمی و عده ای در حال مناجات هستند. بنابراین در مسجد باید چنین فضایی حاکم باشد.

این مطالب در نشست های مختلف که با دوستان مسجد داشتیم به صورت پراکنده عنوان شد.

اما مسأله مهمی که در این کشورها وجود دارد و بنده به دلایلی صلاح ندیدم در زمان حضورم در آکلند در مورد آن صحبت کنم، خطر انحراف از دین است. گاه در مراکز اسلامی به دلیل نبود روحانی درس خوانده، کسانی که اطلاعات دینی اندکی دارند ناچار می شوند امور مراکز اسلامی را اداره کنند و به مرور گفتار و رفتار آنان برای مردم حجت می شود، در حالیکه ممکن است مطابق دین نباشد.

بهرحال در کشورهای غیر اسلامی که دسترسی مردم به علما و رسانه های معتبر اسلامی وجود ندارد یا بسیار اندک است وظیفه مراکز اسلامی بسیار سنگین و خطیر است و عدم برداشت درست و عمیق از دین ممکن است در دراز مدت (ولو به طور ناخواسته) سبب انحراف از مسیر دین گردد.

منبع:پایگاه خبری تحلیلی قم پرس

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار