تاریخ انتشار :

نخست وزیر فرانسه؛

اسلام هنری با غنای فوق العاده است

نخست وزیر و وزیر فرهنگ فرانسه برای افتتاح نمایشگاه هنرهای اسلامی در کتابخانه Abbe-Grégoire بلویس حضور یافتند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-مترجم:معصومه طاهری  نخست وزیر و وزیر فرهنگ فرانسه برای افتتاح نمایشگاه هنرهای اسلامی در کتابخانه Abbe-Grégoire بلویس حضور یافتند. اولین سخنان ژان کاستکس برای همکارش ژاکلین گورو بود که روز تولدش است. سپس نخست وزیر با همراهی وزیر فرهنگ، روزلین باشلو و مارک فسنو به نمایشگاه هنرهای اسلامی رفت و یانیک لینتز مدیر نمایشگاه‌ها که درهجده شهر فرانسه است، نخست وزیر را به اتاق‌های مختلف نمایشگاه در کتابخانه راهنمایی کرد.
این کتابخانه شامل مجموعه ای از اشیا و آثاری است که مجموعه های منطقه ای بلوآ، شاتودون و شینون را در خود جای داده است. با وارد شدن به این جهان مجلل با فضایی مواجه می شوند که توسط پیکره های انسانی تنظیم شده و یادآور شکوه و جلال هند مغول با جواهرات اسپانیا از زمان پادشاهی گرانادا است.
نمایشگاه این امکان را فراهم می کند که اسلام را از زوایه تفاوتی کشف کنیم و به ما یادآوری می شود که این آثار نه تنها یک دین، بلکه تنوع و غنای تمدنی بزرگ است که در سه قاره و سیزده قرن تاریخ گسترده شده است. جالب است که این نمایشگاه زیر مجموعه بخش هنرهای اسلامی موزه لوور نیز هست.
قطعات مجلل نمایشگاه تا بهار آینده در دسترس عموم مردم قرار دارند، مانند سنگ فرش کلیسای دانشگاهی Saint-Mexme در چینون متعلق به قرن یازدهم، که ظرافت بافت آن را وزرا می‌توانستند تحسین کنند. همچنین یک جام کریستال سنگی و سنگ های قیمتی تولید شده در هند و متعلق به بارونس سالومون دو روچیلد و همچنین یک سپر برنزی از موزه هنرهای زیبا در شاتودون را به نمایش گذاشته شده است.
نخست وزیر فرانسه بعد از بازدید از زیبایی این نمایشگاه که توسط هنرمندان محلی و ملی (وزارت فرهنگ و آموزش ملی، شورای منطقه ای مرکز وال دو لوآر و جامعه شهری بلویس) تولید شده است، تجلیل کرد و گفت: «اسلام هنری با غنای فوق العاده است که هم باز است و چند صد ساله دری باز برای گفتگو و رویارویی گشوده است.»
ژان کاستکس همچنین از ارزش آموزشی نمایشگاه هنرهای اسلامی در برابر تعصب و همه تاریک‌گرایی‌هایی که ادعای اسلام را دارند ستایش کرد، زیرا این ابتکار برای جذب مخاطبان به‌ویژه دانش‌آموزان و معلمان آنها طراحی شده است.
یانیک لینتز مدیر نمایشگاه هم تاکید کرد: «امیدواریم ابزارهایی در اختیار معلمان قرار دهیم، زیرا بسیاری از آنها سانسور شده اند ما از این طریق می توانیم به موضوعاتی که تاریخ مشترکی را تشکیل می‌دهند دست یابیم.
برای روزلین باچلو وزیر فرهنگ هم این دیدار جالب بود و گفت: این فقط یک نمایشگاه نیست، بلکه دری باز به روی گفت و گو و رویارویی بین فرهنگ هاست.

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار