تاریخ انتشار :

محمود فروزبخش

نقدی متفاوت بر سرود سلام فرمانده /خودمان را فریب ندهیم!!

سرود سلام فرمانده به یکی از پر حاشیه ترین سرودهای تولیدی سالهای اخیر تبدیل شده است سرودی که در روز قدس نیز به مهمترین اجرای این روز مبدل شد اما محمود فروزبخش محقق و نویسنده نگاهی متفاوت به این سرود ارایه کرد.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) محمود فروزبخش نویسنده و محقق در نقدی متفاوت در مورد سرود پر حاشیه سلام فرمانده که این روزها به عنوان یک رویداد روتین در کشور محسوب میشود نوشت : 

به نظر می رسد گروه هدف سلام فرمانده، کودکان هستند. کودکان فراوانی کار را اجرا میکنند و در متن سرود هم بر «قد کوچیک» و «دهه نودی» تاکید میبینیم.
بدیهی است که چنین اثری باید زبان متناسب با افراد زیر ۱۱ سال داشته باشد. حال آن که در متن کلماتی میبینیم که نمیتواند با آن سنین ارتباط برقرار کند. برای مثال شخصیتهایی را میشنویم که دهه نودی ها ذهنیتی از آنان ندارند. «بهجت»، «میرزا کوچک» و از همه جالبتر «علی ابن مهزیار»!

همچنین ادبیاتی مورد استفاده گرفته که نسبتی با سن کودکی ندارد مثلا مفهوم «بابی انت و امی» یعنی پدر و مادرم فدای تو بشوند و یا اصطلاح «پای کار نظام موندن».
صفت «غیور» نیز برای سنین زیر بلوغ چندان قابل درک نیست و اصطلاح «نسل جامانده» برای کسی که هنوز وارد ماجرای زندگی نشده بی معناست. به نظر میرسد این کلمات و اصطلاحات به وضوح مربوط به نسل والدین دهه نودی هاست. آنها که همزمان با آقای بهجت زیستند. همچنین مفاهیم غیرت، جاماندگی از دوران دفاع مقدس و حمایت از نظام دغدغه آنان بوده است. در واقع محتوای این سرود متعلق به آقای مداح است نه آن کودکان.

پس سلام فرمانده برای سنین بالاتر است و نه اثری با مضامین کودکانه. این همان داستان تکراری فرود فرهنگ از بالا به پایین است که سالهاست توسط گفتمان سیاسی حاکم پیاده می شود. همه ما در کودکی و نوجوانی این فضای گسست آفرین را در عرصه فرهنگ تجربه کردیم. انگار این منش هنوز ادامه دارد و قرار است برای فرزندان ما هم شعارها و کلمات خود را فرو آورند و کاری هم ندارند که مخاطب همراه هست یا نیست.

متن سرود سلام فرمانده مشکل اساسی دارد و با تایید جبهه خودی از خودش، چیزی درست نمیشود. البته این کار شیطنت دیگری هم دارد که بهتر است ما نیروهای انقلابی خودمان را به نشنیدن بزنیم. حضرت مهدی هم پوشاننده خطاهاست.

در پایان اگر بخواهم قوتی برای کار بیان کنم استفاده خوب از تکنیک و ابزار است. این ما را امیدوار نگه میدارد یعنی روزی که گیرنده ها در فهم جامعه تنظیم شود، توان آن را دارند که کارهای خوب تولید کنند.

محمود فروزبخش

 

اشتراک گذاری :


 1. ناشناس گفت:

  به نظر من سرود سلام فرمانده کاری بسیار عالی و اثرگذار بود. تا بحال کاری به این زیبایی در زمینه فرهنگ مهدوی نداشتیم.
  متاسفانه گاهی بعضی افراد فقط قصد تخریب دارند.

  • ایرانی گفت:

   والا بچه های الان از ما جلوترند در درک و فهم و سریع میرن دنبال معنی اصطلاحات شعر. بچه ها انقدر برداشت درستی از این آهنگ دارند که موقع خوندنش اشک میریزند برید فیلم هاشو ببینید. من نمیخوام طرفداری متعصبانه بکنم از این آهنگ چون قرآن که نیستش که بگیم هیچ مشکل محتوایی یا فرمی یا موسیقایی نداره. اما خروجی کار در عمل انقدر قوی شده که اگر نقدی بخواد کسی بکنه باید سطح بالا و عالمانه باشه.

   • سهیل گفت:

    شماری که میگی اشک می ریختند برید یکم علم روانشناسی و ادبیات بخونید
    لحن حماسی و میهنی پرشور هست و خب مطمئن باشید روی احساسات تاثیرگذاره

    • جواد گفت:

     علم روانشناسی که از غرب گرفته شده کمی تاریخ خوبه بخونی خوبه خودتو اون علمت به درد هیچی نمیخوری …. شهدای دفاع مقدس برو ببین چطور یک کودک ده ساله از اسلام دفاع میکنه چهل سال پیش تو جبهه که من و تو جرات نداریم روبروی گلوله قرار بگیریم پس از اون علم فاسد حرف نزن …. محبت کن هر چی سواد داری بزار درکوزه هر چی میگن سریع خطکش برمیداری اندازه نخودی عقل نداری شروع میکنی مقایسه

   • جواد گفت:

    عالی گفتید و همینطوره هر کسی رد میکنه دنیا رو به خط کش و چشم میزان و ترازوی خودش میخواد اندازه و قیاس کنه

   • علی خیاطی گفت:

    چه ربطی داره مگه بچه میدونه که جی داره میخونه که برای متن اهنگ اشک میریزه؟این اشکی هم که میریزه بخاطر شور و احساساتی عس که در آهنگ هس.شما وقتی یه آهنگ انگلیسی یا عربی یا حالا هرچی بشنوی که خیلی شور داره احساسی میشی د صورتی که نمیدونی متن چی میگه اینجا هم همینطوره لطفا وقتی میخاین نظر بدین منطقی فکر کنین

  • ناشناس گفت:

   خیلی بدسلام

  • ناشناس گفت:

   گم شو بابا

 2. یه دوست گفت:

  بنظر من هم بسیار عالی واثر گذار بود
  ما میتونیم درک بچه ها رو متعالی کنیم
  قرار نیست بچه ها پای مرد عنکبوتی وبت من و… بشینن
  ما میتونیم به بچه ها داستان ایت الله بهجت وعلی ابن مهزیار و… رو بگیم واونها رو با این شخصیتها اشنا کنیم
  اتفاقا اقای بهجت از ۱۲سالگی بسیار متفاوت بودن ودرنمازهاشون هم حقایقی رو درک میکردن و جالبه که چون سنشون کم بوده فکر میکردن همه همینطوری نماز میخونن
  متاسفانه اقای کارشناس محترم توانمندی بچه ها مسلمان رو دست کم گرفتن واحتمال هم داره کتابهای ترجمه ای غربی اینطور اطلاعات رو در ذهن شریفشون وارد کرده
  غربی که انسان وتوانمندیهاش رو نشناخته
  اینها بچه های دار ولایت هستند و رشدشون متفاوته
  لطفا بچه های ایران اسلامی رو بهتر بشناسید
  من ۴تا بچه دارم وبا اگاهی حرف میزنم
  بچه ها کاملا این مفاهیم رو میتونن درک کنن و رشدو نبوغ شون هم بیشتر میشه وقتی با این مفاهیم اشنا بشن

  • من و ما گفت:

   دوست من صرفا درک هر مطلب و پدیده ای به معنای مناسب بودن نیست….
   الان یه کودک ۱۰ ساله میتونه پورن رو درک و یا حتی برات توضیح بده. ایا وادار کردنش به نوشتنه یه انشا در مذمت پورن و سکس مناسبه؟؟؟
   یا کودکی که به راحتی ورزشهای رزمی رو درک میکنه و حتی انجام میده و موفقه، ایا اجازه ی دیدن مبارزات ازاد MMA براش مناسبه؟؟؟
   قدرت ادراک رو با تحمل فعلیت یک پدیده مخلوط نکنید.
   بدبختیه مردم ما اینه که با یه قوره سردیشون میشه و با یه مویز گرمی…
   و این بحث و جدلها هم جز
   مبارزه والدین با نویسنده و یا محقق این مطلب نیست چون حس کردن ایدئولوژیشون زیر سوال رفته و دارن بلوفهای دفاعی و هوادارانه هم میزنن.

 3. ناشناسی گفت:

  اتفاقا نکته مثبت همین نام هایی هست که اشاره فرمودین دخترهای من که ۷ و ۹ ساله هستند انقدر زیبا و کنجکاوانه از من و پدرشون خواستند راجع به میرزا کوچک،بهجت و مهزیار براشون بگیم و تعریف کنیم که حد نداشت و چقدر خوووب و لذت بخشه که به واسطه یک شعر دلشون بخواد با این افراد و قهرمانان سرزمین ما آشنا بشن

 4. ناشناس گفت:

  بچه های خودتو دیدی و اونوقت بقیه بچه ها رو هم به کیش بچه های خودت پنداشتی؟ ؟ ! !

  این سرود به اذن الله اسم های بزرگان و اسم های بزرگ رو برای بچه ها معنا خواهد کرد

 5. شریفی مقدم گفت:

  آقای منتقد!
  مگر بت من و مرد عنکبوتیِ دروغین و مبتذل متعلق به این دهه هست که الان شخصیت های جذاب بچه‌های ما شدند؟ مگه الان بچه‌های ما نسل جامانده از خیل خوبان نیستند؟ مگر الان معنویت قابل توجهی تو خانوادههای ایرانی به چشم میخوره؟ مثل زمان جنگ؟… یا سالهای بعداز آن ؟ مگر الان دل کسی برای انقلابی که کردیم میسوزه؟؟؟
  چرا ایراد میگیرید وقتی تلاش میکنیم زندگی و فضای ذهنی کودکانمان را با شخصیت ها و قهرمانان واقعی کشورمان پرکنیم؟ شهدای گمنام، میرزاکوچک، آیات عظام و یاران واقعی امام زمان در زمان غیبت و از هم مهمتر سردار دلها… امام زمان هم که الان فقط شده قهرمان تخیلی کودکان… چرا الان داریم فقط به خودمون ایراد میگیریم؟؟؟؟؟
  یه کم به خودتون بیاین

  • سهیل گفت:

   از همه مهمتر سردار دلها
   من نمیگم که قاسم سلیمانی خوب بود یا بد بود ولی میدونم که خیلی ها بهتر از اون ماقبل ما در تاریخ ایران وجود داشتند
   یکم مطالعه یکم روشن فکری

  • دقیقا گفت:

   دقیقا درست فرمودید

  • رها گفت:

   دقیقاً موافقم مگه مرد عنکبوتی یا بت من یا سیندرلا و باربی وزیبای خفته و… با سن بچه ها همخونی دارن ولی تأثیرگذاریشون تو روحیات بچه ها چقدر زیاده جقدر خوبه که در شعر و هنر مفاهیم و اشخاص بزرگ کشور و دینیمون رو به بچه ها آموزش بدیم کاری که قرنهاست غرب به اون پرداخته و ما از اونها عقب موندیم
   در پایان ایرادهای بنی اسرائیلی هم باعث خراب شدن خودشون شد نه حضرت موسی

 6. ناشناس گفت:

  چرت و پرت میگه این نویسنده . اسم خودشم گذاشته محقق . به نظر جنابعالی پس حتما بهتره اهنگ ساسی رو بزاریم برا این نسل و از عشق و عاشقی و اینا بگیم تا در خور فهم این کودکان باشه و تو مقاطع اموزش و پرورشمون ‌کار بشه . درست میگم؟؟ . خاک تو سر محققت کردن . میخوان بگن ماهم ادمیم یکی به نظرات ماهم گوش بده .

 7. زهرا گفت:

  بله درست میفرمایید بعضی از مفاهیم سرود برای نسلی که مخاطب است شناخته شده نیست پس می‌خوانند تا بیاموزند شما راه بهتری برای آموزش مفاهیم انتظار سراغ دارید؟کودک نه ساله‌ای که نماز بر او واجب است آیا چیزی از مفاهیم نماز میداند؟آیا خداوند سبحان اینها که شما فرمودید لحاظ نکرده است؟؟زیبا ببینیم زیبا خواهیم اندیشید عینکها را عوض کنید

 8. ناشناس گفت:

  در عظمت و تاثیر گذاری این سرود همین نکته بس که واکنش دشمن جوانان این مرز و بوم رو برانگیخته
  این نقد آقای کارشناس محترم نشون داد اندک شناختی از نسل کم سن و سال این سرزمین نداره
  فراموش کردن یا نمی‌دونن نوجوانان خرد سالی مثل شهید بهنام محمدی، حسین فهمیده، علیرضا کریمی، مهرداد عزیزی و… در دفاع مقدس حماسه‌ها آفریدن بعد حالا اومدن ملا لغتی شدن!!!
  شما که نگران اصطلاحات این شعر هستید و میگید مثبته هیجده بد نیست یکم تو قشر کودک و نوجوان برگردید ببینید چقدر اصطلاحات و تیکه کلامای مزخرف بعضی خواننده های بی‌ارزش و کلیپای فضای مجازی رو یاد گرفتن!!

 9. ساحل گفت:

  حسادت خوب نیست آقای فروزبخش. این سرود خیلی هم خوبه. همه سنی هم دوستش دارن. بچه ها همه این افراد هم میشناسن. حیف وقتی که صرف خوندن نقد شما بشه.

 10. علی گفت:

  نکته طلایی تو این سرود آوردن همین اسامی واسه برانگیختن حس کنجکاوی تو بچه ها چه عرض کنم تو پدر و مادر بچه ها هم شده همین جناب علی ابن مهزیار کجا باید معرفی کنن امثال شما که همه چی رو با عینک سیاست می بینید این گدی واین میدان بیا وسط یه شعر بهتر با یک نمایش جذابتر واسه بچه ها درست کن آدم یاد این منتقدهی فیلم میفته که خودشون یه دونه فیلم هم نساختن فقط میگن لنگش کن

  • ناشناس گفت:

   متاسفم واسه نویسنده این متن

   • امین گفت:

    نباید بحال نویسنده تأسف خورد مشخصه یا براندازه که میخواد اینمارو که همه بچه ها حفظ شدند را کمرنگ کنه و جای آهنگهای ساسی مانکن را میگیره یا مغزش اونور گیر کرده
    چرا در مورد اینهمه آهنگ دیگه اینقدر به خودش زحمت نداده و قلم به دست نشده
    مردک

  • گل رز گفت:

   از نظر م من یه بچه .۱۰ ساله هستم که می گویم این سرود عال ی بود
   و الگو خوبی برای منع و من همیشه همیار صاحب زمان و فرمانده دلها
   هستم و از موقعی که این سرود شنیدم حس خیلی خوبی بهم دست داده و هر روز این سرود گو ش می کنم و به امام زمان وسردار دلها افتخار میکنم که سرزمین قهرمانان به این بزرگی داره شما با قهرمانان
   خارجی مارو گول می زدید ولی الان چشم ما بچه‌ها باز شده و دیگه
   به اون قهرمانان تقلبی فکر نمیکنم

 11. بنده خدا گفت:

  با سلام، در جامعه اگر بخواد نقدی صورت بگیره، بهتره که برای موارد منفی که لطمه به جامعه وارد میکنن صورت بگیره نه مواردی مثل سرود سلام فرمانده که چقدر برای جامعه مفید بوده.

 12. اکبری گفت:

  سلام . چقد دیدگاه و تجزیه و تحلیل درست از مسایل توسط این محقق بسته و ابتدایی هست. واقعا باید برای این به اصطلاح محقق تاسف عظیم خورد. انشاا… که هدایت گردد

 13. ناشناس گفت:

  باید به این جناب به اصطلاح منتقد گفت که اگه بچه های شما یا دوروبر شما این افراد بزرگ نام برده شده در سرود رو نمی‌شناسن مشکل از شماست که بچه هاتونو از کوچیکی با قهرمانان ملی و مذهبی آشنا نکردید
  اگر کسی هم دیر کرده و این چیزها رو به بچه هاش یاد نداده با امثال این سرود بهتره به خودش بیاد و کم کاریهشو جبران کنه

 14. خادم الحسین گفت:

  آقای فروز بخش،اگه بچه‌ها شعر های مبتذل و بی سر و ته بخوانند و از نمادهایی غیر واقعی و توهمی مثل مرد عنکبوتی وبت من وباربی تقلید کنند حتما شما و امثال شما خیلی خوشحال می شوید چون دشمن دوست داره بچه‌ها ی ما در خواب غفلت و بی خبری باشند و به شما باید بگویم شاید شما و فرزندان و اطرافیان شما شناختی از افراد ی مثل میرزا کوچک خان و علی ابن مهزیار و آیت الله بهجت نداشته باشید اما به حول و قوه ی الهی و لطف و نظر حضرت مهدی(عج)بچه‌ها ی ایران در هر کجای این سرزمین از دور ترین روستاها تا بزرگترین شهر ها بینش و تفکر بسیار بالا یی دارند،ان شاءالله به کوری چشم دشمنان داخلی و خارجی،این نظام مقدس جمهوری اسلامی به رهبری،حضرت سید علی خامنه ای رهبر عزیز تر از جانمان به دست صاحب اصلی اش حضرت مهدی(عج)خواهد رسید.ان شاءالله

  • سهیل گفت:

   عزیز تر از جانمان
   تنها کسانی که بعد از خدا و پیامبر و ۱۴ معصوم جانشون از ما عزیزتره پدر و مادر هستند
   نه سید علی خامنه ای

 15. خادم الحسین گفت:

  آقای فروز بخش واقعا باید به حال شما تأسف خورد شما اسم خودتون و گذاشتید محقق،شاید شما و فرزندان شما شناختی از افراد ی مثل میرزا کوچک خان و علی ابن مهزیار و آیت الله بهجت نداشته باشید اما قرار نیست فکر کنید بقیه ی افراد و بچه‌ها این گونه اند خدا رو شکر بچه‌ها ی ایران زمین از دورترین روستاها تا بزرگترین شهر ها بینش وسیع و فکر بالا یی دارند و نیازی به دلسوزی و نگرانی افراد ی مثل شما ندارند از خداوند برای شما طلب هدایت می کنیم.

  • ناشناس گفت:

   محقق جان، اشکال نداره که آگاهی تون رو یه کم بالاتر ببرین.این نسل دهه نود واسه خاطر همین اینجا هستن.خود من به شخصه چیزی نمی دونستم و هنوز هم نمی دونم.ولی به خاطر لبیک گفتن سیصد و سیزده نفر به امام عصر خیلی خوشحالم.جوری که ناخودآگاه دستم رو به نشونه ی سلام آوردم به سینه ام و صاف تر نشستم.وحدت توی کل سرود موج می زنه.لازم به فرافکنی نیست.تو لحظه ی حال زندگی کنیم و به خودمون بیاییم.

 16. آخرتی هم هست گفت:

  سلام جناب فروز بخش تو خوبی:)
  وقتی همه تو مدارس ومحافل برای بچه ها اهنگ ساسی رو اجرا میکردن شما کجا بودی؟
  دلیلاتون اصلاً منطقی نیست برادرزاده‌های من این سرود رو که شنیدن در مورد شخصیتایی که اسم اورده از من سوال پرسیدن بچه‌های شما سوال نپرسیدن؟! :))

 17. ز علیمحمدی گفت:

  سلام
  متاسفانه آقای فروز بخش، این سرود رو با گوش جان و گوش دل گوش نداده‌ اند و با گوش دنیایی شنیده اند و من در کلامشان دنیا و عقل مادی و دو دو تا چهار تایی رو دیدم و بجای نور و معنویت ، کلام شیطان را . سرود سلام فرمانده یکی از بهترین ، عارفه ترین ، انقلابی ترین ، عاشقانه ترین و مخلصانه ترین سرودهای بعد از انقلاب و در مورد امام زمان علیه السلام است . خدا به سازندگانش خیر کثیر عطا کند . التماس دعا

 18. ناشناس گفت:

  بخواب بابا

 19. عبدلله گفت:

  جناب فروزبخش سلام و سپاس… جسارتا شما بچه دارید؟ عبارتهاییکه شما در نقدتان از باب فاصله گذاری با گروه مخاطب کودک آورده‌اید مرا به عنوان کسی که کودکان بسیاری را به انحاء مختلف تربیت کرده دچار حیرت کرد…کدام کودک مذهبی است که بابی و انت را نشنیده یا نشناسد…یا بهجت… میرزا کوچک خان و …. را واقعا تعجب میکنم …مگر اینکه ما، خانواده های مذهبی را یک پارچه در خواب غفلت فرض کرده باشیم که هیچ مضمون ملی یا مذهبی را به بچه هایشان منتقل نکرده باشند …البته وجود گروههای مختلف سنی در اجرای این اثر هم قابل توجه است. اتفاقا شخصا بخشی از وجوه مثبت متن و محتوای این کار را ایجاد سوال از جانب کودکان کوچکتر و تلاش برای پاسخ دهی از جانب والد یا بزرگترها می دانم …کودک بپرسد علی بن مهزیار کیست؟ و والد برایش توضیح دهد کسی که سالها تلاش کرد و تلاش کرد نه اینکه تنها بنشیند و اللهم عجل بگوید…تلاش کرد تا به امامش برسد و رسید… یا بعد حماسی کاملا عملگرایی که در مثالهای قهرمان پرورانه و الگو سازی مثل میرزاکوچک خان…که با استعمار داخلی و خارجی زمانش جنگید یا حاج قاسم که قهرمان ملی زمانه است وجود دارد کاملا مشهود و تحسین برانگیز است… امیدوارم ما جماعت منتقد استفاده بهتری از ابزار کلمه، کلام، نقد و انتقاد داشته باشیم برای شما آرزوی موفقیت دارم

 20. علی گفت:

  آره راست میگه این بنده خدا دهه نودی ها رو چه به میرزا کوچک و علی ابن مهزیار و …… اینا وامانده فرهنگ غربند و تنها بتمنها و اسپایدر منها و …..را میفهمند ……

 21. مهدی گفت:

  چی میگی محمود ؟؟؟
  بیان این افراد ، الگوسازی برا نسل امروزه ..
  مگه اون چیزای که تو کتابا هست از قبلش بچه ها ، میشناختن ..

  لابد باید اسم بازیگرای فوتبال خارجی بگن تو شعرا که پسند افتد ؟؟؟!!!!

  واقعا که خیلی مخی ..

  بهتره سمت و سوی این گونه نماهنگ ها رو که فقط و فقط امام زمان عج ، و آماده شدن نسل امروز برای ظهور و امام شون هست رو در نظر بگیریم …

  پس لطف محمود جان چیزی بگو که تو رو به امام زمان ت عج نزدیک تر کنه ، نه دورتر

 22. سلام فرمانده گفت:

  می خواهم گوش کنم

 23. محمدحسن گفت:

  ۱۲۳۴۵۶

 24. .. گفت:

  بنظر من اگر بچه ها قبل از این سرود با مفاهیم غیرت و جاماندگی و شهادت طلبی آشنا نبودن الان شدن ،اگر با آیت الله بهجت و میرزا کوچک خان آشنا نبودن ،میفمن که اینها چه کردن ،خودتون هم می‌بینید بچه ها با چه شوری این سرود رو میخونم این یعنی غیرت و میهن پرستی

 25. سورنا گفت:

  تحلیل بی‌نهایت بی‌سوادان بود. من دنبال متن تحلیلیه‌ی باارزشی این سایت رو باز کردم اما متاسفانه با انشای کودکانه‌ای مواجه شدم

 26. ناشناس گفت:

  خیلی واضح هست با این صحبتها به مردم گفتید که کودکان خود را بیدار و هوشیار و آگاه نکنید.
  متاسفم برای خودم که افرادی سود جو با یکسری صحبتهای بی منطق که هدفشون تخریب ذهنهای مردم هست خیلی جسورانه این حرفها رو میزنن.
  البته اکثریت مردم هوشیارن و فقط چند درصد مردم نا آگاه.
  بله وظیفه ی خانواده،وظیفه ی همه هست کودکان رو از همین الان آگاه کنیم.
  تا بوده در مقابل حق، باطل هم بوده.

 27. ناشناس گفت:

  اقای محمود فروز بخش اگر شما رو هم از کودکی آگاه میکردن الان این سرود زیبا براتون این همه گرون تمام نمیشد.

 28. ناشناس گفت:

  با عرض سلام. به نظر بنده همین ابیاتی که فرمودید برای بچه ها سخت است درک کردن آن اولا بچه های حالا از نظر فهم و هوش با بچه های قدیم تفاوت دارند دوما این سرود با این معانی در تاثیر گذاری بر شخصیت بچه ها تاثیر زیادی دارد و در آینده آن ها می توانند در مورد معانی آن و آشنایی با شخصیت ها و سلوک بزرگان بیشتر تحقیق کنند و این اخلاص کار بوده که این سرود فراگیر شده و حتی بر قلب های کودکان و نوجوانان ما اثر گذاشته پس اشکالات شما وارد نیست

  • ناشناس گفت:

   بنظر من نمیشه گفت جامعه هدف سلام فرمانده فقط بچه های دهه نودی هستند.اثری که باعث شده من چهل ساله ده ها بار کلیپهای مختلف این اثر رو دانلود و تماشا کنم و علاقه ام نسبت به نظام بیشتر بشه و یا باعث شده خانم کم حجابی اونو با فرزندش همخوانی کنه و مهمتر از همه پدر مادرهای همه بچه های اجرا کننده این اثر در مدرسه ها و مراسم ها رو به وجد بیاره

  • Mehdi گفت:

   بنظر من نمیشه گفت جامعه هدف سلام فرمانده فقط بچه های دهه نودی هستند.اثری که باعث شده من چهل ساله ده ها بار کلیپهای مختلف این اثر رو دانلود و تماشا کنم و علاقه ام نسبت به نظام بیشتر بشه و یا باعث شده خانم کم حجابی اونو با فرزندش همخوانی کنه و مهمتر از همه پدر مادرهای همه بچه های اجرا کننده این اثر در مدرسه ها و مراسم ها رو به وجد بیاره

 29. عیسی گفت:

  اگه قرار بر این باشه که آیت الله بهجت و میرزا کوچک خان سنشون به زیر یازده ساله ها نمیخوره باید بگم که امام حسین ع ماله هزار و چهارصد سال پیشه !!!

 30. محمد گفت:

  این نویسنده چرت و پرت گوی شما میگه چون بچه نمیدونه چیه ما هم بهش هیچی نگیم که دیگه اصلا چیزی ندونن از این واژه های مهم و انقلابی و این بزرگ مردان رو هم نشناسند
  و در نهایت از این بچه ها، منا فقینی مثل خود این بشر نویسنده به بار بیاد

 31. Alireza گفت:

  بسیار عالی از نظرات حامی این شعر زیبا کیف کردم مه از متن مغرضانه

 32. ص. عزیزی گفت:

  خیلی جالب هست برام که نظر کارشناس گرانقدر رو درباره اجرای موسیقی مبتذل ساسی مانکن در مدارس توسط کودکان رو بدونم.
  چرا این همه افاضات گهربار و علمی رو در اون بازه زمانی بیان نفرمودید؟
  آیا کلمات و بارمعنایی اون موسیقی در حدکودکان بود؟ یا جنابعالی خطرات سرود سلام فرمانده رو از آهنگ مبتذل ساسی جانتان بیشتر میدونید؟
  در ضمن بر هر انسان عاقل و بی غرضی واضح است که شناساندن اسطوره هایی مثل بهجت و علی بن مهزیار و …. اتفاقا باید در سنین کودکی انجام گیرد
  خدا عاقبت شما را با این طرز تفکرتان، و نیز عاقبت ما را با چون شمایانی بعنوان صاحبنظران جامعه ، به خیر بفرماید

 33. جاسم گفت:

  نقد بسیار خوبی بود
  نسل جا مانده برای کسانی که هنوز ده سال دارند ؟ خخخ

  • مهدی گفت:

   اینم بی دقتی تو هست .. از حسن کلام اینه که معنا در اون مکنون باشه .. اینجا یعنی نسلی که از جبهه و جنگ و انقلاب و فیض های قیام های قبلی جاموندن … افتاد اخوی جاسم ؟؟؟

   • من و ما گفت:

    سلا حجه الاسلام ،وقتتون خوش.
    ۱- منظورتون اینه که داره حسرت میخوره که چرا الان و در نسل خودش، جنگ نیست که بره و قطعا به شهدای قبل از خودش بپیونده ؟!؟ الان در جمله من معنا از مکنونات واضح تره دیگه؟

    ۲- ایا شما اجازه ی جهاد به دختر بچه ۹ یا ۱۰ ساله رو مبری از افراط و تفریط میبینین؟؟؟
    ۳- ایا ممکن نیست کودک از همچین انگیزشهایی ،تعابیری از تایید این افعال ذکرشده توسط والدین رو برداشت بکنه و اقداماتی فراتر از از این حس حماسی رو برای بیشتر در معرض توجه قرار گرفتن انجام بده؟!
    قابل ذکر اینکه اون کودکی که در ۷ سالگی اسلحه دادن دستش و شلیک یاد گرفت و
    و تحت انگیزشهای افراطی حالا چه با کلیپ، چه حضور در مراسم و مناسک و ذبح انسان شرکت دادنش ، وقتی در ۱۱ سالگی سربریدن رو اغاز کرد، جز در ساختن کلیپ و شلیک به جنازه ها و‌ زنده ها بهش یاد نداده بودن، اما درک بالای کودک از تحلیل و تجزیه اطلاعاتی که از تبلیغات بدست میاورد و همچنین تایید والدین و تشویق کردنها، اصرار به حضور در مراسم ذبح داشت که با تفکرات افراطی خانواده و تشویق اطرافیان ، در ۱۱ سالگی شددجلاد. و بلاشک مضمون در تمام عوامل برانگیختگیهای بصریش مکنون بوده.

    بازی با کلمات نکنیم، رو راست باشیم .
    گاهی به به و چه چه ماها از یک پدیده ممکنه در کودک برانگیختگیه عملی داشته باشه و‌هرجا بشنوه‌ و ببینه دارن از ایدئولوژیهاش انتقاد میکنن، به صرف اینکه الان زمانیه که من از حسین فهمیده و محسن حججی دارم عقب میفتم ، دست به اشتباهاتی حماسی میزنه مثل اون دوستی که تو جو حمله به پایگاه امریکایی در عراق ، جوگیر شد و هواپیمای مسافربری اوکراین رو زد(به گفته سپاه) بجز از استخراج عمل درست از مکنونات مستتر در فرمانها و جو دادنها و بیانیه ای روزهای قبل از اون اتفاق بدست نیومده.

    • سردار گیلانی گفت:

     خوشم میاد از امام حسین و حضرت زینب و علی اکبر و علی اصغر و حضرت قاسم و.. بیشتر فهمیدی
     دانشمند تو اگه خوب فک کنی می فهمی این شعر می خواد تفکر دفاع از ناموس و رهبرو(منظور امام زمان و نایبشان) جا بندازه نه فقط توپ گلوله
     در مورد هواپیما اوکراینی آخه کدوم عقل سلیمی با انجام عمدی این کار آبروی خودشو می بره یه ذره فک کن عزیز من

 34. ایرانی گفت:

  سن آشنایی و درک شخصیت های بزرگی همچون سردار سلیمانی و آیت الله بهجت همین سنین کودکی است. تا با شناخت الگوهای درست بتوانند رشد کنند. بنظرم بهتره عمیق تر به مسائل نگاه کنیم

 35. ناشناس گفت:

  بسوزید و بمیرید

 36. جمال ایرانی گفت:

  سرود سلام فرمانده عالی فقط کسانی دوست ندارن که یا منافق هستن یا وطن فروش..اگر سایت شما هم این سرود دوست نداری پس جیره خوری

 37. ناشناس گفت:

  میخاستم جواب در حد نقد مغرضانه تان بدهم که پیام مخاطبان برای شما کافی بود وبیشتر خودتان را خراب نکنید

 38. ارش گفت:

  شور بختانه سودجو ها دست بردار نیستن
  زمان انقلاب از نااگاهی مردم استفاد کردن
  حال نیز دست روی بچه ها گذاشتن ر

 39. سید گفت:

  این انتقاد کاملا بی معناست چراکه در روشهای تربیتی گاهی مفاهیم ارزشی را باید از زبان کودکان آموخت /آیا اگر همین کلمات را در قالبی زیباتر من وشما می سرودیم چنین اثری داشت نکته دوم هم اصول روانشناسی وهم ادب اقتضا می کند اول محاسن واثرات کار بیان شود وبعد انتقاد.

 40. من گفت:

  نمیشه تعجب کرد از اونایی که دارن اینطور سینه چاک نظر میدن، چون خودشون با همچین افکاری بزرگ شدن. و درواقع از الان به اسم نماد و حماسه، به وضوح و باافتخار دارن سرباز امام زمان پرورش میدن، این اقدام یک دید مقدس ماآبانه پشتش هست و بزرگتراز اون یک دید ایدئولوژیک. و خوب در خانواده هایی با این تفکر چیزیکه از بین میره یه مقطع از عمره بچه هاست که البته وقتی جان و خون بچه هاشونو فدای امام زمانشون میکنن، دیگه یه مقطع سنی و شرایط روحی و روانیش رو فدا کردن که خیلی پیش پا افتادست در پیروان خیلی سفت و سخت مهدویت.
  و این پدیده هاست که اکثریت مسلمانان، سعودی ها و ایرانیهارو دو گروه افراط و تفریطی مسلمان میشناسند.
  ماحصل تفکره یکیشون میشه داعش و طرف مقابلش فداییان امام زمان.
  حالا اهداف و مبانیه کدوم حقه و کدوم ناحق، نیازمند مبحثی جدا از خشونت پروری و یا مقدس پروریه.

  من خودم شاهد این نوع پرورش بودم و هستم . خانواده ی پدریه کودک از خانواده های خیلی معروف شهید و جانباز پیشوای ورامین و خانواده مادری هم خانواده ای کاملا منطبق بر اصول ولایت و امامت خامنه ای و تحصیلات حوزوی و ….

  و بیچاره بچه که نمیدونه باید سمت خدا رو ببینه چون عمریه موقع شروع شدن برنامه مجبور بوده بشینه کنار مادربزرگش که ۴ شهید در راه این نظام داده و نت برداری ایشون رو‌ ببینه و اجرا کنه بخشیش رو، و خودش که دلش میخواد بزنه شبکه ورزش و از استایل و ظاهر دیبالا و بازیش و گل زدناش بالا و پایین بپره. میترسم اخرش از این بچه یه حجه الاسلام والمسلمین سید نجم الدین دیبالا در بیاد.

  اما به نظر شخص من ، اشنا کردن کودک ۹ تا ۱۱ ساله با واژه هایی چون جهاد و شهادت و فدایی و جاماندن از هم سالان ، فرهنگی سلفی تکفیریه.
  سعی میکنم یه همچین فایلی رو از نگاه تفریطی تکفیری معرفی کنم.
  تا بعد.

 41. ناشناس گفت:

  به ظاهر روشنفکر وقتی صدات در اومده پس مطمئن باش این سرود یه کار خیلی بزرگه

 42. شمس گفت:

  این اثر بی نظیر اونقدر برای نسل دهه نودی و حتی نسل جامانده زیبا، تاثیر گذار و بی نظیر و جذاب بود که کودکان با خواندن اون، لذت می‌برند و حس مفید بودن مهم بودن بهشون دست میده.
  به گفته یکی از کاربران، واقعا بچه های الان از ما جلوترند، درکشون و فهمش ن از سنشون بیشتره.
  وگرنه تا حالا خیلی از آهنگ ها بوده که تو فضای مجازی از اون ور آبی ها تا خودی ها پخش شده ولی چرا هیچ کدوم اینطوری مورد استقبال نبوده؟
  چون تو این مار خلوص نیت موج میزنه، بچه های کوچیک هم فهمیدن این دنیا درست شدنی نیست جز با امر ظهور مولا
  اللهم عجل لولیک الفرج

 43. امید گفت:

  بهتر بود این طور نوشته میشد سلام فرمانده دهه چهلی پنجاهی شصتی و فراخوان ده سلامی از نسل سوخته ی در مانده سلام فرمانده فکری کن به حال این ملت درمانده این ملت از همه جا رانده

 44. ناشناس گفت:

  نه ساسی مانکن مناسب بچه ها شعر میخونه 😏

 45. یک دهه هشتادی گفت:

  شخصیت های نام برده شده در سرود «سلام فرمانده» الگوی تمام ما دهه هشتادی ها و دهه نودی ها هستند. ما باید از همین سنِ کودکی و نوجوانی، با این شخصیت ها آشنا شویم، تا در زندگی خود، مسیر این بزرگواران را ادامه دهیم، نه مسیر فوتبالیست ها، بازیگر ها، یا شخصیت های تخیلیِ انیمیشن های غربی…
  متن سرود بسیار عالی و تاثیرگذار است. خود من که از کودکی از پدر و مادر عزیزم عشق به ائمه اطهار (علیهم السلام) را آموختم. عشقی که به خاطرش از پدر و مادر و جانم می گذرم.
  ما از همان خردسالی ذکرمان «بأبی انت و امی»بوده. ما با این ذکر از صمیم قلب آشناییم…
  سرود سلام فرمانده یک کار فرهنگیِ عالی و بسیار موثر و مفید است.

 46. جواد گفت:

  مخالفین و انتقاد گران این سرود در پیامهایی که در پاسخ ها گذاشتن در کودکی در سن ده سالگی تازه حروف ریاضی رو یاد گرفتن احمقترین ادمها که فکر میکنن دنیا با روانشناسی و نظریه چ فکر کوچیکشون چیده شده و یک خط کش برداشتن و با ترازو دنبال استدلال بیان خودشون هستن خفه خون بگرید که معلوم نیست چه نون و لقمه ایی بهتون دادن که جهان خلقت رو با عینک و عقل پوک خودت داری اندازه میگیری …‌‌ … درد امام زمان بیفته به جونت غربت و دوری منظورمه

 47. جواد گفت:

  نویسنده نادان که علم روانشناسی غرب رو خونده با معیار غربی که کشتار و وحشی گری اولویت اصلیشه اومده فرهنگ و تمدن ایران رو بسنجه

 48. ثقلین گفت:

  سلام علیکم
  باتشکر از دغدغه جنابعالی
  اما این که بعد از سالیان طولانی یک سرود معنوی بدون کمترین هزینه و امکانات ؛توانسته با زبان و ادبیات اسلامی فطرت و دلهای پاک فرزندانمان را به جای رقص و پایکوبی و… مفسده آفرین(به سند ۲۰۳۰ مراجعه شود) به مضامین عالی و بدون استفاده از ابزارهای موسیقی های آنچنانی به سمت فرهنگ متعالی الهی سوق دهد بسیار ارزشمند است اما این که اظهار شده«…با تایید جبهه خودی از خودش، چیزی درست نمیشود» بزرگوار مادامی که انسان به داشته ها و ارزشهای خودش باور عمیق نداشته باشد و همفکران مؤمن خودشان را براساس دستور الهی (به سوره مبارکه عصر مراجعه شود) تقویت و تواصی ننمایند دچار نسیان ارزشها و سرمایه های گرانبهایشان خواهند شد و از قبل آن مبتلا به خودکم بینی و … در نتیجه مکنجر به پناه بردن به سوی برنامه های فریبکارانه و خانمانسوز دشمنان ایران اسلامی سوق خواهند یافت چنان که در دولتهای لیبرال غربگرا و عرب باورِ«غرب یاور» نهایتا در دولت «تدمیر امید» با اهتمام خاص؛ فرزندان معصوم را در راستای « … از ۲۰۳۰ نخواهم گذشت»(؟!) به چه روزی انداختند که آثارش را خدا می داند تا کی متحمل خواهیم شد و..
  اما این که محتوایش به نظر شما نیاز به بازبینی دارد ، چه بهتر جنابعالی و سایر افراد و مجموعه های مرتبط با تعامل خداپسندانه با شاعر و تهیهه کننده و سایر عوامل ذیربط تعامل و تعاون لازم را معمول دارید تا بیش از پیش در این روند (تربیت سرباز لایق در شأن مکتب مهدوی )موفقیت حاصل شود .
  نهایتا این که گفته شده کودکان ؛ بزرگوار اگر به برنامه های دشمنان مطالعه نمایید برای مثال متوجه خواهید شد که با عروسک ّباربی» پوشش و ….دختران معصوم ما را در اثر غفلت (و تغافل عده ای) از مسئولین و خانواده ها مبتلا به بی حجابی و تبعات ناشی از آن افزایش طلاق؛ بی بند و باری و…. نمودند بنابراین سنین کودکی اساس و بنیان تربیت فرزندان می باشد (دقت شود)
  موفق باشید.۱۴۰۱٫۰۲٫۲۷

 49. شاهین گفت:

  جبهه انقلاب هم به این منش و غرض ورزیها و تخریبهای مرتدهای انقلابی نما عادت کرده!!! کودک امروز ما درکش از امثال تو نویسنده و محقق بی سواد مغرض خیلی بیشتره و سین سلامو شنیده تا آخرشو رفته… بیچاره برو یه فکری به حال خودتو بچه بدبختت بکن

 50. سیده گفت:

  بچه ها دیگه از بزرگان جلو ترند.

  • محمد پارسا گفت:

   واقعا که من موندم این نویسنده به قولی محقق از کجا مدرک گرفته که من در اونجا رو تخته کنم، اگر بچه ای سرودی رو نفهمه انقدر با احساس و از ته قلب نمی خوند بعدشم شاید بچه دقیق ندونه میرزا کیه ایه الله بهجت کیه ولی میدونه که این افراد انسان های خوبی هستند و در اینده این افراد رو الگو قرار میده و راجب قسمت سلام فرمانده هم که به وضوح معلوم که منظور امام زمان (عج) هست بعشدم فرهنگ و دفاع از کشور از کودکی باید اغاز بشه اگر از کودکی این کار اتفاق نیفته ذهن بچه درگیر اخبار های اشتباه میشه و نمی تونه تشخیص بده که کی دوست هست و کی دشمن

   • آصف گفت:

    اونقدر هم که فکر می‌کنید این سرود نگرفته. فقط چون صدا و سیما پخش می‌کنه و تاکید داره همه بخونن مقداری باعث کنجکاوی شده. به طور کلی در جامعه مورد اقبال عمومی قرار نگرفته چون مردم فکر می‌کنند برای اهداف خاص ساخته شده. حالا اگر دوست دارید به من هم بد و بیراه بگید اما این بد و بیراه گفتن سبب عوض شدن اصل قضیه نمیشه

 51. محمد گفت:

  از قضا ادبیات سرود قرار نیست بچه گانه باشه….وقتی یک متن کد گذاری میشه بچه رو با سوالات و شخصیت های مختلف مواجهه می کنه.‌‌… لازم نیست همیشه برای نونهال و نوجوان غذای اماده بدیم… ایجاد سوال، اشنایی با شخصیت های مختلف در قالب یک سرود، معرفی قهرمان های زندگی و.‌‌… نکته دیگه فدات بشم رو بچه هم می فهمد …
  متاسفانه شخص نقد کننده هنوز درک ان چنانی از تکنیک های تربیتی و حتی جنگ نرم نداره…
  ایت الله حائری می فرمودن استعمار نو، رسیدن به پاسخ ها قبل از مواجهه با سوال هاست و… فرد باید با سوال مواجهه بشه ، دنبال سوال بره و ذهن اش درگیر بشه و……‌‌تربیت ساندویجی کودکان انها را مقلد بار می اورد، مقلد جریان امپراطوری حاکم در هر زمان، رسانه و…

 52. ناشناس گفت:

  مخالفم. پس بچه چطور و کی باید با شخصیت‌های حماسی آشنا بشه؟! خب وقتی برای حای سوال پیش آمد وقتی با اسم آشنا شد میره دنبال شخصیت‌ها، جستحو میکنه و چون ازشون خاطره خوب در ذهن داره باهاشون ارتباط برقرار میکنه

 53. ایرج گفت:

  این نقدی که ایشون کردند،اصلا نقد به جا و خوبی نیست.چون همه از جمله کودکان بایستی از گذشته خود و قهرمانان کشورش اطلاعات زیادی به دست بیاورند،تا بتوانند با تحقیق در مورد آنها راز موفقیت این انسانهای بزرگ مثل بهجت و علی بن مهزیار را بدانند.

 54. ناشناس گفت:

  به نظر من کاملا بی معنی هست

 55. ناشناس گفت:

  این سرود زیباترین سرود بعد تز انقلاب است

 56. ارش زند گفت:

  بچه هاکه ازخودشون اراده ندارن اصلن درک نمیکنن دارن چیزایی روکهبهشون دیکته شده انجام میدن مثل یه بازی اگ اگاهیشون ازتاریخ وتمدن ایران بیشترباشه تن به این جورکارانمیدن ای کاش شخصیتهای ایرانی روبه اونامعرفی میکردیم مثل رستم فرخزادواریابرزنهاودروصف اونهاسرودمیخوندیم اگ تکراریه پس چرامنتشرنکردید

 57. ناشناس گفت:

  شما خودتون چه گلی سر کودکان زدی که ایراد میگیری ،بچه های این نسل گوششون پرشده از ترانه هاوموسیقی های بی سروته حالا ک چند خط حرف حساب وشعر درست حغظ کردند ناراحتی
  این کار بنظرم
  نظرکرده ست ازبس که ب دل نشست وقطعا نگاه ویژع واخلاصی ک پای کار بوده باعث شده ک ب دلها بشینه واین انقلاب رو بین بچه ها ب پا کنه
  حالا شماهم بلدی بفرما بسم الله

 58. ناشناس گفت:

  چرت و پرت گفتی فروز بخش!!ارزش شنیدن نداره حرفهای تو!!

 59. احمدعلی گفت:

  در کل کاری بود عالی دست همهٔ عوامل سرود مریزاد.

 60. سردار گیلانی گفت:

  عزیزانی که میگن این اجرا برای کودکان مناسب نیست و سنشون برای فهم این مطالب کمه رو ارجاع میدم به جواب شهید مرحمت بالازاده به حضرت آقای خامنه ای.
  امثال شهید ظفر خالدی و مجید آزاد خمامی و بهنام محمدی و سهام خیام و رزمندگانی مثل حاج مهدی طهانیان الآن کم نیستند. شهید علی لندی هارو نمی بینیم.
  عشق امام زمان رو باید تو دل بچه خردسال کاشت تا در بزرگسالی شاخ و برگ پیدا کنه. وقتی اسم بهجت و میرزا کوچک و علی بن مهزیار میاد پدر و مادر باید این اشخاص رو به بچه هاشون بشناسونن تا الگوی بچه هاشون بشن که بتمن و سوپرمن و مرد عنکبوتی الگوی نسل جدید نشه التماس تفکر

 61. سعید حسینی گفت:

  با نظر آقای فروز بخش موافقم

  مخصوصا که از نطر ساختار شعری هم بسیار ضعیف است
  مثلا

  قد کوچیک…!!

  چون، قد کوچیک نمیشه
  بلکه قد کوتاه و بلند میشه…!!

آخرین اخبار