تاریخ انتشار :

اسلام هراسی در انگلیس

آموزش نادرست درباره اسلام در جامعه بریتانیا رایج است

مسائلی مانند نژادپرستی ، دیگری انگاشتن مسلمانان و اسلام هراسی فقط مفاهیم انتزاعی محدود به حوزه گفتمان دانشگاهی نیستند بلکه پیامدهای منفی برای قربانیان خود در تمام جنبه های زندگی داشته اند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)بر اساس یک مطالعه جدید که گستره تکان دهنده اسلام هراسی در انگلیس را نشان می دهد، مسلمانان دومین گروه «کم دوست داشتنی» در بریتانیا هستند.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه بیرمنگام انجام شد، نشان داد که تقریبا از هر چهار بریتانیایی یک نفر دیدگاه منفی نسبت به مسلمانان و اسلام دارد که بالاترین دیدگاه منفی در بین گروه های دیگر به غیر از کولی ها و مسافران ایرلندی است.

بیش از یک چهارم مردم انگلیس یعنی حدود ۲۵٫۹ درصد نسبت به مسلمانان احساس منفی دارند و کمتر از ۱۰ درصد احساس بسیار منفی دارند.

در این نظرسنجی که از ۱۶۶۷ نفر انجام شد نشان داده شده است که تعداد قابل توجهی از بریتانیایی ها دیدگاه منفی نسبت به اسلام در مقایسه با سایر ادیان دارند.

این به معنای حمایت بسیار بالاتر از یک سیاست فرضی است که مهاجرت مسلمانان به بریتانیا را ممنوع می کند.

تقریباً یک نفر از هر پنج نفر یعنی حدود ۱۸٫۱ درصد از جمعیت انگلیس  از ممنوعیت مهاجرت مسلمانان به بریتانیا حمایت می کنند و ۹٫۵ درصد به طور بسیار قوی و جدی از این ایده حمایت می کنند.

این مطالعه نشان داد که بریتانیایی ها بسیار مایل به قضاوت در مورد اسلام هستند، اما بسیار بعید است که دانش و آگاهی واقعی از این دین داشته باشند.

در این تحقیق آمده است: مردم بریتانیا ناآگاهی خود را نسبت به اکثر ادیان غیر مسیحی تصدیق می‌کنند و اکثریت آنها اظهار می‌کنند که مطمئن نیستند چگونه کتاب مقدس یهودیان (۵۰٫۸ درصد) و سیک (۶۲٫۷ درصد) آموزش داده می‌شود.

دکتر استیون جونز، نویسنده این مطالعه و محققی که بر مسلمانان بریتانیا متمرکز است، به عرب نیوز گفت: این یافته که بریتانیایی ها کمتر در مورد اسلام می دانند اما تمایل بیشتری به قضاوت در مورد دین دارند به خاطر تعصباتی است که علیه اسلام وجود دارد.

وی افزود: تعصب نوعی آموزش نادرست است، بسیاری از مردم این کشور فکر می‌کنند که می‌دانند اسلام درباره چیست و مسلمانان به چه چیزی اعتقاد دارند اما دانش و آگاهی آنها در این زمینه کافی نیست.

جونز گفت که اسلام هراسی در بریتانیا آنقدر گسترده است که از نظر اجتماعی قابل قبول شده است زیرا مردم آشکارا و آزادانه به تعصب ضد مسلمانان خود اعتراف می‌کنند،در حالی که بعید است نسبت به سایر گروه‌های مذهبی یا قومی چنین نگرشی داشته باشند.

جونز می‌گوید: آنچه که فکر می‌کنم نظرسنجی‌هایی از این دست در مورد نگرش‌های عمومی به ما می‌گوید این است که نه تنها مسلمانان از تبعیض رنج می‌برند، بلکه خصومت عمومی نسبت به مسلمانان در سطحی به طور عمومی پذیرفته شده است.

وی افزود: فقط این نیست که مسلمانان از اسلام هراسی رنج می برند، بلکه این تبعیض به طور عمومی به رسمیت شناخته نمی شود.

این تحقیق مجموعه‌ای از توصیه‌های سیاستی را برای رسیدگی به شیوع اسلام‌هراسی در بریتانیا ارائه می‌کند، از جمله اذعان می‌کند که آموزش نادرست درباره اسلام در جامعه بریتانیا رایج است و عنصر مهم اسلام‌هراسی را تشکیل می‌دهد.

این بیانیه افزود: دولت و دیگر شخصیت‌های عمومی باید علنا فقدان انتقاد عمومی را که گفتمان‌ها و اقدامات اسلام‌هراسی ایجاد می‌کند، بپذیرند و به آن رسیدگی کنند.

این گزارش در زمان حساسی برای حزب محافظه کار حاکم منتشر می شود، به طوری که نصرت غنی وزیر سابق کابینه اعلام کرد که او از سمت خود برکنار شده است زیرا مسلمان بودن او باعث ناراحتی همکارانش شده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر، دستور تحقیق درباره برکناری او را صادر کرده است، اما او قبلا با اتهام اسلام هراسی، از جمله مقایسه زنانی که نقاب می پوشند با «صندوق پستی » مواجه شده بود.

شیستا عزیز، یک مبارز ضد نژادپرستی و برابری، به عرب نیوز گفت: اسلام هراسی ضد نژادپرستی مسلمانان است و ریشه های عمیق و تاریخی در بریتانیا دارد. با این حال اسلام هراسی همچنان به عنوان نوعی نژادپرستی توسط بسیاری در تمام حوزه های جامعه، از جمله در سیاست، رسانه و دانشگاه انکار می شود.

وی افزود: این گزارش شواهد دقیق دیگری از اینکه اسلام هراسی چقدر مخرب و جریان اصلی است و چگونه کسانی که در قدرت هستند از به رسمیت شناختن این نژادپرستی خودداری می‌کنند، ارائه می‌کند.

اسلام هراسی یکی از قابل قبول ترین اشکال نژادپرستی است که به طور عمده نادیده گرفته، انکار و بدون چالش باقی می ماند.

تحلیلگران معتقدند که اسلام هراسی معلول نژادپرستی احزاب سیاسی در انگلیس است.

«دیگری» انگاشتن مسلمانان در جایی که آنها به عنوان تهدید خارجی شناخته می شوند راه را برای نظارت بر آنها به منظور جمع آوری اطلاعات در زمیه تروریسم و غیره باز کرده است.

  مسائلی مانند نژادپرستی ، دیگری انگاشتن و اسلام هراسی فقط مفاهیم انتزاعی محدود به حوزه گفتمان دانشگاهی نیستند بلکه  پیامدهای منفی در زندگی واقعی برای قربانیان خود در تمام جنبه های زندگی داشته اند.

 مطالعات نشان داده است که به دانشجویان مسلمان که نمراتی مشابه با همتایان غیرمسلمان خود دارند کمتر بها داده می شود و بیکاری مسلمانان در جامعه انگلیس دو برابر بیشتر از جمعیت عمومی است.

  آنچه می تواند نشان دهد که اسلام هراسی بیش از پیش مورد تامل قرار می گیرد این است که کمیسیون برابری و حقوق بشر به نگرانی های جامعه مسلمان توجه کرده و تحقیق در مورد حزب محافظه کار را به همان روشی که ضد یهودی بودن در حزب کارگر را بررسی می کند ، آغاز کند و این اتفاق باید هر چه زودتر رخ دهد چرا که مسلمانان انگلیس به میزان کافی در این زمینه رنج دیده اند.

کشورهای اروپایی از جمله انگلیس که ادعا می کنند برای بقیه جهان از نظر حقوق اقلیت ها ، مدارا و شکیبایی  و فراگیر بودن یک قطب نمای اخلاقی هستند  در پنهان کردن تعصب های تاریک اسلام هراسی ناتوان مانده اند.

احزاب اصلی در جریان های سیاسی اظهارات اسلام هراسانه  خود را صریحا بیان می کنند و سیاست ها و قوانینی را به نام سکولاریسم و ​​آزادی بیان ترویج می کنند.

 در همین راستا اتحادیه اروپا با انجام اقدامات مرزی که رابطه جنایت و تروریسم را با جمعیت مسلمانان پیوند می دهد ، مرزهای خود  به ویژه در بالکان را امنیتی کرده است.

 تعصب در برابر اسلام در بسیاری از گوشه و کنار اروپا قوت گرفته است. آمارها از سراسر اروپا نشان می دهد که حملات علیه مساجد و مسلمانان به طور منظم انجام می شود و همه جا اتفاق می افتد. در انگلیس ، مسلمانان دوازده برابر بیشتر از مسیحیان قربانی جرایم ناشی از نفرت می شوند وجنایات ناشی از نفرت فزاینده علیه مسلمانان در کشورهایی مانند بلژیک شامل تخریب گسترده مساجد است.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار