تاریخ انتشار :

گفتگو با خانم سوخی شجره از کشور مکزیک؛

در اسلام زن حریم دارد

مثل سایر ادیان الهی، زنهایی که متدین ومعتقد به دین هستند در بیان حق و دفاع از حقیقت شجاعت دارند و از حق شان کوتاهی نمی کنند. چون خدا را ناظر و شاهد می داند. در ایران هم زنهای مومن و خیلی خوبی دیدم ولی خوب این هم هست که از چه نگاهی زن را نگاه کنیم

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  گفتگو از معصومه طاهریحضرت زهرا نه تنها دختر پیامبر مسلمانان، بلکه فرستاده ای نیکو برای همه زنان دنیاست این را درسبک زندگی و نوع نگاه تازه مسلمانان شاید بهتر بتوان یافت. زیرا اغلب مانند تشنه ای که به چشمه آب رسیده می خواهند خود را سیراب حقیقت آن حضرت کنند. به همین بهانه از طریق موسسه  رهیافتگان با خانم سوخی اینوخوسا کُلین که بعد از تشرف به اسلام نام سهیلا شجره را بر خود نهاد  رهیافته مکزیکی گفتگو کردیم؛ بانویی فرهیخته و متعهدی که بنا به گفته خودش بعد از تحقیقات، شیرینی و زیبایی تشیع او را مجذوب کرد و به زبان  اسپانیایی اسلام را آموخت و در حال حاضر و با وزارت علوم همکاری دارد ودر مرکز دانشگاه تهران زبان اسپانیایی تدریس می کند.

 

در این مدت تشرف به اسلام، زن را در اسلام چگونه دیدید؟

مثل سایر ادیان الهی، زنهایی که متدین ومعتقد به دین هستند در بیان حق و دفاع از حقیقت شجاعت دارند و از حق شان کوتاهی نمی کنند. چون خدا را ناظر و شاهد می داند. در ایران هم زنهای مومن و خیلی خوبی دیدم ولی خوب این هم هست که از چه نگاهی زن را نگاه کنیم مثلا اگر از منظر زن امروز باشد، زن های موفقی داریم مانند آن زن ایرانی که جایزه نوبل ریاضی را دریافت کرد. از دیدگاه ما مادران شهدا زنهای مسلمانی هستند پر ازعشق و ایثار که برای دفاع از حق، پاره های تن خود یعنی فرزندانشان را راهی جبهه ها کردند. در اسلام زن جایگاه بالایی دارد البته مثل همه جا افرادی هستند که به حقوق زنان اهمیت نمی دهند  اما در اسلام زن آزاد است می تواند پیشرفت کند اما یک چیز متفاوت برای من بین زن مسلمان مومن با ادیان دیگر وجود دارد و آن این است که این زنها حس آرامش به من می دهند و این را دیده ام. در اسلام زن هایی هستند که با داشتن ایمان و حجاب تحصیلات بالایی دارند، در اسلام زن ها با حیا هستند درحالی که در کشورهای دیگر زن ها را این طور ندیدم.

 

به نظر شما تفاوت نگاه اسلام و مسیحیت به زن چگونه است؟

من فکر می کنم برای هر دو زن یک جایگاه خاصی است. در مسیحیت حضرت مریم را خانمی مقدس و پاکدامن می دانند دراسلام هم حضرت فاطمه جایگاه بالایی دارند درمسیحیت احترام به مادر خیلی مهم است مانند اسلام که خداوند در قرآن سفارش کرده است، ولی اینکه مردم چطوری به مسیحیت عمل می کنند به خصوص دراین زمان فرق می کند. چون همه جا هم آدم خوب داریم و آدم بد داریم. برای همین به نظرم هردو دین الهی دراین مورد مثل هم هستند زن در کشورهای امریکایی و اروپایی ازجایگاه زیبایی که دارد از او برای تبلیغات و فروش کالاهایشان استفاده می کنند؛ درحالی که در اسلام زیبایی زن پوشانده می شود تا فقط محارمش زیبایی او را ببینند و دارای حریم است تا نامحرمان نگاه بدی به او نداشته باشند البته در مسیحیت با اینکه حجاب مطرح شده و حضرت مریم پوشده بود، زنها پوشش ندارند برای همین همواره درمعرض نگاه مردها  و نامحرمان قرار دارند  و این برای زن خوب نیست.

 

 شما فرزند خانواده ای هستید که سه دختر آن در سه کشور متفاوت آمریکا و ژاپن و ایران حضور دارند این برای شما مشکل نیست؟

بله ما سه خواهر در سه کشور متفاوت زندگی می کنم اما روزی نیست که ازحال همدیگر خبرنداشته باشیم و درباره موضوعات مختلف حرف نزنیم. من فکر می کنم که زن هرجایی باشد اگر خودش را بشناسد و از گناه دور نگه دارد و به مقدسات و ارزشها اعتقاد داشته باشد می تواند ازخود مراقبت کند و موفق باشد. خواهرم در آمریکا مذهب کاتولیک دارد و خانم موفقی است .خواهر دیگرم که در ژاپن ومسیحی است هم به دستورات مسیحیت عمل می کند و موفق است من هم در ایران  که زندگی اسلامی دارم توانسته ام با فرهنگ اسلامی خودم را هماهنگ کنم و مشکلی ندارم منظورم این است که انسان در هر جای دنیا اگر به خدا اعتفاد داشته باشد می تواند مسیر موفقیت را طی کند. حجاب و پوشش هیچ وقت مانع پیشرفت یک زن نمی شود، بلکه برعکس باعث امنیت و حفاظ او از گزند نگاه های افراد پلید می گردد. زندگی برای ما سه خواهر خیلی خوب می گذرد من از زمانی که به ایران آمده ام احساس می کنم شخصا زندگی خوبی دارم هرچند مشکلاتوجود دارد اما به خاطر اینکه چیزهایی که دوست دارم و خدا در اختیارم قرار داده قدردان او هستم و چیزهایی که ندارم را تلاش می کنم بدست بیاورم. به نظرم اگر ما خوب عمل کنیم هر جایی که باشیم می توانیم خوب زندگی کنیم.

 

به عنوان یک بانوی مسلمان چه چیز حضرت زهرا برایتان جالب تر است؟

برای من همه ابعاد زندگی ایشان جالب است، ایشان انسان کاملی بودند عشق و ایمان به خدا و عشق و ایمان به همسرش و عشق و ایمان به فرزندانش برایم خیلی پررنگ تر است. حضرت زهرا بانویی شجاع بود که از بیان حق نترسید و برای گرفتن حق تا پای جان تلاش کرد او زنی باهوش و دانا بود که به پدرومادرش می گذاشتند ایشان می تواند برای ما یک الگو باشد حتی برای همه دنیا و غیرمسلمانان الگوی خوبی است. او زنی دوست داشتنی، مادری خوب و دختری مهربان بود. من از حضرت زهرا یاد گرفتم جلوی هر مشکلی ایمان به خدا را از دست ندهم و در هر شرایطی پاکدامنی، حجاب و عفاف خود را رعایت کنم .

 

اشتراک گذاری :


  1. MajidDalvand گفت:

    سلام. وقت بخیر
    خواهشا از رهیافتگان ویدیو ضبط کنید که بشه به عنوان سند به دیگران ارائه اش داد.
    ما هر چقدر هم بخوایم بگیم فلانی این حرفها رو زده کسی که معتقد نباشه میگه داستان نویسی کردن.

آخرین اخبار