تاریخ انتشار :

امام جمعه ملبورن استرالیا

استرالیا محیط مذهبی بسیار خوبی دارد

دولت استرالیا نگرش مثبتی نسبت به مذاهب دارد و هر سه ماه یک بار یک اردوی اتوبوسی برگزار می کند که در آن افراد از همه ادیان از عبادت‌گاه‌های مختلف از جمله کلیساها و مساجد بازدید می کنند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) حجت الاسلام  اشفاق وحیدی امام جمعه ملبورن استرالیا و عضو شورای علمای شیعه پاکستان در سفری که به ایران داشت درباره فعالیت و خدمات خود پاسخ داد

 

لطفا ابتدا خودتان را معرفی کنید؟

من اهل راولپندی پاکستان هستم. در سال ۱۹۸۵ برای تحصیلات حوزوی وارد مدرسه شهید باقر الصدر راولپندی شدم و از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ حدود شش سال در آن مدرسه تحصیل کردم، سپس در سال ۱۹۹۰ برای تحصیلات عالی حوزوی به قم سفر کردم و بعد از تحصیل یک سال در مدرسه موسی بن جعفر قم، به حوزه علمیه ولی عصر خوانسار رفتم و در آنجا حدود چهار سال ماندم سپس برای ادامه تحصیلات دوباره به حوزه علمیه قم بازگشتم و تحصیلات خود را در شهر عش آل محمد ادامه دادم. تقریباً در سال ۱۹۹۹ به مدرسه شهید باقر صدر پاکستان اعزام شدم. پس از این به مدت سه سال در سوریه به تحصیل علوم حوزوی پرداختم و پس از آن دوباره به پاکستان بازگشته و در آنجا فعالیت های تبلیغی، فرهنگی و مذهبی انجام دادم. مدتی با جنبش جعفریه ارتباط داشتم و در سطح استانی و مرکزی مسئولیت‌هایی نیز به عهده داشتم. در سال ۲۰۱۲ برای خدمات دینی از پاکستان به استرالیا منتقل شدم و تا کنون نیز در آنجا مشغول انجام فعالیت های مختلف هستم.

 

ایران و استرالیا باهم روابط دیرینه ای دارند؛ اهمیت و ویژگی های این ارتباط را توضیح دهید؟

تعداد زیادی از ایرانی ها در استرالیا زندگی می کنند و از لحاظ عقاید و مذهب مانند سایر کشورها در آنجا آزاد هستند. دولت ایران به شهروندان خود کمک های مختلفی از جمله خدمات دیپلماتیک ارائه می کند. علاوه بر این، تعداد زیادی از مسلمانان نیز در استرالیا ساکن هستند. دولت استرالیا مانند سایر کشورهای مسلمان با ایران هم روابط خوبی دارد و در مورد مسائل مختلف تبادل نظر نیز می کند.

 

جمعیت مسلمانان در استرالیا چقدر است و تعداد شیعیان آن چقدر است؟

جمعیت کشور استرالیا حدود ۲۷ میلیون نفر هست و جمعیت مسلمانان از آن حدود ۳ میلیون می باشد. و اگر به جمعیت شیعه نگاه کنیم، حدود ۱/۳ میلیون نفر شیعه در آنجا زندگی می کنند. استرالیا محیط مذهبی بسیار خوبی دارد که در آن همه ادیان دارای آزادی کامل مذهبی و کلیه امکانات مذهبی هستند. مراسم و برنامه های مذهبی حتی بعضی اوقات توسط دولت نیز پوشش داده می شود. همینطور از نظر حجاب و غیره مشکلی نیست، الحمدلله ما آنجا آزادی مذهبی کامل داریم و این مسئله مورد حمایت دولت استرالیا است.

 

در مورد فعالیت و خدمات تبلیغ خود در استرالیا برای ما بگویید؟

نزدیک به دوازده سال است که در آنجا مشغول فعالیت های مختلف هستم. الحمدلله ما در آنجا یک سری مراکز اسلامی راه اندازی کردیم. مردم برای اقامه نماز به این مراکز مراجعه می کنند و مدتی است که نماز جمعه را نیز شروع کرده ایم. همین طور در ماه رمضان سعی کردیم به روزه داران افطار بدهیم. ما در این مراکز سعی می کنیم تعامل با مردم را ارتقا دهیم، مشکلات آنها را بشنویم و آنان را در زمینه تربیت کودکان و مسائل مختلف راهنمایی کنیم. نکته مهم این است که دولت استرالیا نگرش مثبتی نسبت به مذاهب دارد در همین راستا هر سه ماه یک بار یک گردش اتوبوسی برگزار می کند که در آن افراد از همه ادیان شرکت می‌کنند و از عبادت‌گاه‌های مذاهب از جمله کلیساها، مساجد و غیره بازدید می کنند، فایده ای که از این عملکرد دولت به دست آمده این است که مردم یکدیگر را بهتر درک می کنند، سوء تفاهمات در مورد یکدیگر از بین می روند و بسیاری از نگرش ها و عملکرد منفی به مثبت تبدیل می شوند. در استرالیا فضای خوبی در زمینه اتحاد، همبستگی و تسامح وجود دارد و به همین دلیل است که ما هرگز در فعالیت‌های دینی و اسلامی مشکل خاصی نداریم.

 

 

عده ای به دست شما مسلمان شده اند؛ در این زمینه توضیح دهید و به نظر شما یک مبلغ باید از چه روشی برای ترویج و گسترش اسلام استفاده کند؟

ببینید! من همیشه این حدیث امام جعفر صادق را نقل می کنم که می فرماید: «اگر می خواهید به تبلیغ بپردازید، اول از همه به شخصیت و منش خود توجه داشته باشید». پس اگر کسی شخصیت اسلامی داشته باشد، حتی نیازی به موعظه ندارد. برای مسلمان شدن دیگران نیازی به گفتن ندارد.

علما سفیر اسلام هستند. منش و اخلاق ما باید آنقدر بالا باشد که فرد مقابل مجبور به مطالعه و تحقیق در مورد اسلام شود. یک زن غیر مسلمان را تشویق کردم که درباره نام حضرت زینب جستجو و مطالعه کند، یک هفته بعد گریان برگشت و بسیار تحت تأثیر شخصیت حضرت زینب قرار گرفته بود. بنابراین به نظرم در عصر حاضر تبلیغ بسیار آسان شده است، فقط به اخلاق و منش خود توجه کنیم و به راه درست راهنمایی کنیم، همه افراد مطالب دینی را خودشان جستجو کرده و حقیقت برایشان روشن خواهد شد.

 

برخورد دولت استرالیا نسبت به مسلمانان آنجا چطور است؟

بسیار خوب است حتی گاهی در زمینه تبلیغ و ترویج دین از ما حمایت می کند. فقط نباید فعالیت منفی علیه دین و مذهب دیگری انجام داده شود؛ مثال های زیادی در این زمینه وجود دارد.

 

رفتار غیر مسلمانان با مسلمانان در استرالیا چگونه است؟

آنجا دین را در خط مقدم قرار نمی دهند. اگریک نفر آدم خوبی باشد، قدردان آن خواهند بود. همسایگان من در آنجا از طرفی استرالیایی‌ و از طرف دیگر سریلانکایی‌ هستند و هیچکدام مسلمان نیستند، اما ما باهم طوری زندگی می‌کنیم که هرگز تصور نکردیم که آنان مسلمان نیستند یا آنان نیز به خاطر مسلمان بودن ما توهین کرده باشند. هرگز چنین کاری اتفاق نیفتاده است. حتی ما غذای خود را با آنان به اشتراک می گذاریم و همچنین آنها برخی از چیزهای خود را با ما در جشنواره های مختلف به اشتراک می گذارند. به طور کلی مردم آنجا به خوبیِ انسان ها نگاه می کنند و هیچ تبعیض مذهبی نیست. دولت نیز در این کارها همکاری می کند و البته مانند بقیه کشور ها یک عده شیطنت می کنند که دولت همیشه علیه آنها اقدامات لازم را انجام می دهد تا شیطنت شان ادامه پیدا نکند که این یک مسئله بسیار مهم و مثبت در آنجا است.

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار