تاریخ انتشار :

کانادا:

مسلمانان کانادایی در غم از دست دادن بانوی بزرگ، وحیدا چیشتی ولیانته عزادارشدند

او زنی شاخص و در عین حال زنی بصیر و فهمیده بود که تا آخرن نفس مدافع سرسخت حقوق بشر و مسلمانان بود و سرانجام در ۲۶ اکتبر در تورنتو چشم از جهان فرو بست و این صدای مسلمان متعهد، قدرتمند و پرجنب وجوش برای همیشه خاموش شد

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-مترجم:معصومه طاهری وحیدا چیشتی ولیانته Wahida Chishti Valiante بانوی بزرگ مسلمان در سرزمین افرا درگذشت. جامعه مسلمان کانادایی او را دوست داشتند و خاله وحیدا صدایش می کردند و حالا مرگش احساس یتیمی می کند.
او زنی شاخص و در عین حال زنی بصیر و فهمیده بود که تا آخرن نفس مدافع سرسخت حقوق بشر و مسلمانان بود و سرانجام در ۲۶ اکتبر در تورنتو چشم از جهان فرو بست و این صدای مسلمان متعهد، قدرتمند و پرجنب وجوش برای همیشه خاموش شد. خانم وحیدا چیشتی ولیانته که در میرپور در منطقه کشمیر به دنیا آمد، قبل از ماندگاری و تثبیت در کانادا، راه طولانی و سختی را در جاده پرپیچ و خم زندگی طی کرده بود و در کانادا متبلورشد و با هوشمندی، پشتکار و ایثار خود را به عنوان الهام بخش ترین رهبران جامعه کانادایی تبدیل کرد.

زمانی که بچه بود پدر ومادر پاکستانی خود را از دست داد و یتیم شد- پدرش دادستان جامو و کشمیر و مادرش معلم و کارشناس اسلامی بود- بعد از آن به ناچار به انگلیس رفتند یک برادر و دو خواهر بزرگتر از خودش هم داشت. پس از گذراندن یازده سال در انگلیس با مسلمانی کانادایی ازدواج کرد بعد از آن همراه همسرش به کانادا رفت و آنجا سرنوشت افسانه خود را رقم زد.

وحیده چیشتی والیانته برای غلبه بر خلأ عاطفی عظیم ناشی از سوگ دوگانه دردناک نبود پدر و مادر تلاش زیادی کرد درست مانند بذر کوچکی که می کاریم و بعدها نتیجه آن را می بینیم، تأثیر مفیدی که مادرش روی او داشت باعث بیدار شدن وجدانش در همان سالها شده بود برای همین همواره ضد نژادپرستی فعال شد. حقوق بشر و فعالیت های اجتماعی شور و شوقی برای تعهد در او ایجاد کرد به شکلی که تا زمان مرگش هرگز در وجودش خاموش نشد.پیشرو وحیدا چیشتی ولیانته این منبع تمام نشدنی الهام‌بخش کس دیگری نیست، اما او دستاوردهای شگرفی را از خود به جای گذاشت که همیشه از او به جای خواهد ماند. خاطره ماندگار او جامعه مسلمان کانادایی را که امروز در سوگ او نشستند، در تمام نسل ها به جا خواهد ماند.

فیصل کوتی، یک وکیل، نویسنده و سخنران در صفحه فیس بوک خود با ابراز احساسات در این باره نوشت:«خیلی غم انگیز است اعلام کنم که بانوی پیشگام و بینای جامعه وحیدا ولیانته، به سوی پروردگارمان بازگشته است که معلم و مربی بسیاری از ما بود. من فرصت های زیادی برای همکاری با او داشته ام. او همیشه منافع ملی را در اولویت قرار می داد. او همیشه از هر ابتکاری که جامعه را بهبود می بخشید حمایت و تشویق می کرد.»

از فعالیت های او می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عضو موسس کنگره اسلامی کانادا (CIC) که به مدت ۱۳ سال رئیس و معاون آن بود.
موسس و رئیس ملی تاریخ اسلام کانادا در سال های ۲۰۰۷-۲۰۱۱٫
چهار بار به عنوان یکی از ۵۰۰ مسلمان با نفوذ جهان توسط محققان مطالعات اسلامی در دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی معرفی شد
به عنوان ۱۰۰ زن مسلمان موفق در گذشته و حال بود که توسط جامعه ابتکار عمل زنان مسلمان برای معنویت و برابری (Muslim Women WISE)معرفی شده بود
یکی از اولین رهبران زن در سازمان ملی مسلمانان کانادا.
یکی از تنها صدای زنان مسلمان، قابل مشاهده در مورد مسائل مسلمانان کانادا پس از ۱۱ سپتامبر.
کمک های پیشگام در حوزه آکادمیک و مددکاری اجتماعی در جامعه مسلمانان کانادا
روحش شاد

 گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-مترجم:معصومه طاهری

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار