تاریخ انتشار :

فرانسه

لزوم اتحاد مسلمانان در برابراقدامات ضد اسلامی در اروپا

شورای اروپا کمپینی را برای مبارزه با سخنان نفرت انگیز علیه مسلمانان راه اندازی کرده است اما فرانسه که لفاظی های نژادپرستانه خود را زیر سایه سیاست های پوپولیستی افزایش داده است این کمپین را وتو کرده است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)مصطفی شنتوپ، رئیس پارلمان ترکیه پس از اینکه پاریس از کمپین شورای اروپا برای مبارزه با سخنان نفرت انگیز علیه مسلمانان جلوگیری کرد از فرانسه به دلیل ریاکاری انتقاد کرد.

شنتوپ در سخنرانی در صد و چهل و سومین مجمع اتحادیه میان پارلمانی در اسپانیا فرانسه را به دلیل وتوی کمپین آغاز شده از سوی شورای اروپا علیه سخنان ناشی از نفرت ضد اسلامی مورد انتقاد قرار داد.

شنتوپ با اشاره به اینکه فرانسه با وجود داشتن جمعیت قابل توجه مسلمان داخلی با این کمپین مخالفت کرده است، گفت: ما باید این ریاکاری را افشا کنیم.

وی افزود: ترکیه همیشه در کنار همه جوامع و مردم مظلوم، آسیب دیده چه مسلمان و چه غیرمسلمان ،خواهد بود.

شنتوپ با تاکید بر اینکه پوپولیسم ، دموکراسی و حقوق بشر را به خطر می اندازد، گفت: بخش شمول و مبارزه با تبعیض شورای اروپا کمپین بسیار ارزشمندی را در چارچوب مبارزه با تبعیض علیه زنان محجبه به راه انداخته است.

رئیس پارلمان ترکیه گفت: این ابتکار که شایسته قدردانی برای حمایت و ارتقای حقوق بشر است ، متأسفانه پس از واکنش برخی از سیاستمداران در فرانسه که میزبان این شورا بودند، خاتمه یافت.

شنتوپ با اشاره به اینکه تبعیض و بیگانه هراسی در ۲۰ سال گذشته افزایش یافته است، افزود: خصومت به ویژه با اسلام در سراسر جهان به سطوح خطرناکی رسیده است.

وی تصریح کرد که متاسفانه جامعه و نهادهای بین‌المللی در برابر این وضعیت ناامیدکننده ناشنوا و ناکارآمد هستند.

شورای اروپا کمپین ضد تبعیض زنان با حجاب را در ۲۸ اکتبر راه اندازی کرد.

تصاویری از زنانی که روسری به سر دارند با شعارهای «آزادی در روسری است»، «شادی بیاور و حجاب را بپذیر» و «زیبایی در تنوع است همانطور که آزادی در حجاب است» در توییتر منتشر شد.

پس از اینکه رئیس جمهوری فرانسه از کاریکاتورهای تحریک آمیز شارلی ابدو در حمله به پیامبر اسلام (ص) دفاع کرد در برخی از کشورهای مسلمان با تحریم بسیاری از محصولات فرانسوی به چهره ای منفور تبدیل شد.

او همچنین به دلیل تیترهای انتقادی رسانه های انگلیسی زبان تاثیرگذار مانند فایننشال تایمز و نیویورک تایمز مجبور به دفاع از خود شده است.

مسلمانان در فرانسه  که مستعمرات سابق آن شامل کشورهای عمدتامسلمان در شمال و غرب آفریقا و همچنین خاورمیانه است حدود ۶ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.

در سال های اخیر نفرت ضد مسلمانان در اروپا به طور قابل توجهی افزایش یافته است. افراط گرایی راست گرایانه و بیگانه هراسی به اسلام هراسی در کشورهای غربی دامن زده است، جایی که حملات تروریستی توسط داعش و القاعده و همچنین بحران مهاجران به عنوان بهانه ای برای مشروعیت بخشیدن به این دیدگاه ها استفاده می شود.

فرانسه، میزبان بزرگ‌ترین اقلیت مسلمان در اروپا با تعداد حدود پنج میلیون نفر است سکان هدایت تلاش‌های اسلام‌هراسی برای ساکت کردن اعضای این گروه اقلیت را در دست گرفته است.

 منتقدان مکرون را به دلیل تلاش برای تشویق شهروندان راست افراطی برای رای دادن به او در انتخابات ریاست جمهوری آوریل ۲۰۲۲ محکوم کردند.

لفاظی های ضد مسلمانان مکرون موجی از احساسات ضد مسلمانان را در میان گروه های راست افراطی برانگیخت. تعداد حوادث اسلام هراسانه در فرانسه در سال گذشته به شدت افزایش یافت.

بر اساس گزارش رصدخانه ملی اسلام هراسی  در سال ۲۰۲۰ تعداد ۲۳۵ حمله به مسلمانان در فرانسه صورت گرفت که در مقایسه با ۱۵۴ مورد در سال قبل ۵۳ درصد افزایش یافته است. حملات به مساجد در همان سال ۳۵ درصد افزایش یافت.

به همین دلیل یک ائتلاف جهانی متشکل از ۲۵ سازمان غیردولتی  از کمیسیون اروپا خواستند که فرانسه را به دلیل حمایت دولتی از اسلام هراسی مورد تحقیق قرار دهد.

این لایحه فرانسه در سراسر جهان مورد انتقاد قرار گرفت زیرا جامعه مسلمانان را هدف قرار داده و تقریباً در هر جنبه از زندگی آنها محدودیت هایی را اعمال می کند.

 این لایحه اجازه مداخله در مساجد و انجمن های مسئول اداره آنها و همچنین کنترل امور مالی انجمن ها و سازمان های های متعلق به مسلمانان را می دهد. همچنین با ممانعت از آموزش خانواده ها به فرزندان در خانه، انتخاب های آموزشی جامعه مسلمان را محدود می کند. این لایحه همچنین بیماران را از انتخاب پزشک بر اساس جنسیت به دلایل مذهبی یا دلایل دیگر منع می کند و آموزش سکولاریسم را برای همه مقامات دولتی اجباری می کند.

اخیراً، فرانسه برنامه های خود را برای بستن هفت مسجد و انجمن دیگر در سراسر کشور تا پایان سال ۲۰۲۱ به بهانه رادیکالیسم به عنوان بخشی از کمپین اسلام هراسانه خود علیه جمعیت مسلمان این کشور اعلام کرده است.

«ماهینور اوزدمیر» از اعضای پارلمان بلژیک در مورد افزایش نفرت پراکنی های ضد اسلامی در کشورهای اروپایی از جمله فرانسه می گوید: سیاست هایی علیه مسلمانان در اروپا وجود دارد که باید متوقف شوند. از سال ۲۰۰۸ میلادی ما شاهد افزایش پوپولیسم و احزاب پوپولیستی بوده ایم و نه تنها جناح راست بلکه پوپولیسم جناح چپ هم در حال افزایش است.این جنبش در سال ۲۰۱۵ میلادی وقتی بحران مهاجرت به منصه ظهور رسید،قدرت بیشتری پیدا کرد.

او با اشاره به اینکه در چنین فضای سیاسی دموکرات ها نمی توانند جایی برای خود پیدا کنند،گفت: احزاب سنتی از آنجا که قادر به پاسخگویی به نیازهای مردم از راه های سنتی نیستند،بیشتر پوپولیست شده اند و لفاظی های نژادپرستانه دارند.

در میان ترس هایی که ریشه در بحران مهاجرت و تروریسم بین المللی نسبت داده شده به مسلمانان از سوی غرب دارد،احزاب راست گرا طرح های جنجالی از جمله کنترل شدید مساجد و موسسه های اسلامی و ممنوعیت فعالیت آنها را ارائه داده اند.

«اوزدمیر» می گوید که وضع  قوانین ضد مسلمانان در کشورهای اروپایی از جمله ممنوعیت حجاب برای زنان مسلمان در فرانسه حقوق بشر را نقض می کنند در حالی که هیچ گونه خواسته مستقیم مردمی از سیاستمداران برای اینکه پوپولیست تر یا نژادپرست باشند،وجود ندارد.

وی می افزاید:  آنچه مردم اروپا می خواهند بهتر زندگی کردن است اما وقتی سیاستمداران چنین سیاست های نژادپرستانه را وضع می کنند،مردم تحت تاثیر قرار می گیرند و از چیزهایی که با آنها آشنایی ندارند،ترس پیدا می کنند.

به گفته او بهترین راه برای مسلمانان این است که در برابر این گونه اقدامات ضد اسلامی که در قاره اروپا فراگیر شده است با هم متحد شوند.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار