تاریخ انتشار :

سبک زندگی اسلامی

فرهنگ شیعه بودن را نشر بدهیم

می دانیم غیبت، تهمت و حسادت و… بد است ولی اغلب راههای بالا رفتن خودمان را با همین پلکان ها باز می کنیم؛ پس مذهب تشیع مشکل ندارد، بلکه  درک ناقص ما از تشیع است که دچار محدودیت و کاستی درمسلمانی شده ایم

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) لیلا طاهریدر لغتنامه دین به معنای راه و روش زندگیست و دینی کامل است که تمام جوانب زندگی فردی و جمعی را تعریف کرده باشد. ما ادعا داریم که اسلام و تشیع کاملترین دین و مذهب درجهان محسوب می شود؛ ادعایی که البته به حق است و ازنظر بررسی جزییات و کلیات قابل مقایسه با هیچ دین و مذهب دیگری نیست.

در طول قرن ها مناظرات و مباحثات، نیز این موضوع را به خوبی نشان داده است وبه قول شهریار ایرانمنش روحانی مبلغ ایرانی در برلین  فقط یک مصداق کوچک کافی است تا حقانیت تشیع را ثابت کنیم و آن اینکه بزرگان و روحانیون ارشد همه ادیان از اسقف تا خاخام گرفته تا مفتی ها و روسای فرق دینی به تعداد زیادی بوده اند که مسلمان و شیعه شده اند، اما  هیچ روحانی متخصص شیعه ای (نه یک طلبه ساده حوزوی که ملبس باشد یا  بیشتر از تخصص در دین جز هیاهوهای سیاسی باشد) نداشته ایم که به ادیان دیگری برود؛ یعنی مسیحی، یهودی، زرتشتی و.. بشود  دلیل آن هم این است که اسلام و تشیع کامل است بااین وجود پس چرا ما در جامعه خود این همه مشکل داریم؟!

ما که شیعه هستیم چه چیزی کم داریم که  جامعه مان به ابتلائات کنونی دچار شده است؟! فاکتور دشمنان خارجی و منافقان داخلی را کنار بگذاریم فاکتوری که البته غیرقابل کتمان است زیرا همان ها بودند  که فرقه های ضاله ای چون بهاییت و عرفان های نوظهور را پدید  آوردند که این موضوع هم بی ربط به بحث مهم ما نیست؛ حقیقت آن است که ما به قول آیت الله بهجت به آنچه می دانیم عمل نمی کنیم تا آنچه نمی دانیم را برایمان روشن کنند. می دانیم دروغ بد است، ولی شاید در روز چندین بار دروغ بگوییم. می دانیم در روزعاشورا امام حسین به قاتلان عابد و زاهد خود فرمود مشکل شما لقمه حرام و شبهناک است، اما در کسب رزق و روزی خود کمتر دقت می کنیم.

 

می دانیم غیبت، تهمت و حسادت و… بد است ولی اغلب راههای بالا رفتن خودمان را با همین پلکان ها باز می کنیم؛ پس مذهب تشیع مشکل ندارد، بلکه  درک ناقص ما از تشیع است که دچار محدودیت و کاستی درمسلمانی شده ایم این هم ناشی از کم کاری و بد کاری رسانه های حقیقی ومجازی همچنین دست اندرکاران فرهنگی در جامعه است که نتوانسته اند آن طور که باید عناصر فرهنگ اصیل شیعی را میان افراد جامعه تزریق کنند.

 

مذهب ما خوب وکامل است ولی واقعیت امر آن است که ما مجریان خوبی برای آن نیستیم در این مسیر منبری ها و حوزه علمیه شاید بیشتر از سایر بخش ها مقصر هستند چراکه به عنوان مبلغان دین و تشیع از آنها انتظار بیشتری می رود تا سکاندار فرهنگ تشیع باشند مثلا مساجد به جای آنکه محل کارگشای مسایل روزانه مردم باشند عملا محدود به یک یا دو نوبت نمار شده اند موضوعی که در احادیث و روایات آخرالزمان به آن هشدار داده شده ولی اغلب علما و نخبگان جامعه ما این هشدارها را روخوانی کرده اند. بنابراین فرهنگ شیعی مساله جامع و کاملی است که اگر درست در جامعه پیاده سازی شود قطعا بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی حل خواهد شد لذا باید تک تک ما فرهنگ شیعه بودن را به دیگران نشر بدهیم.

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار