مسلمانان سوئد
مسلمانان سوئد، اقلیتی ادغام شده در جامعه ای آرام

مسلمانان سوئد اغلب از کشورهای عراق، لبنان، سومالی و …… وارد این کشور شده اند و روابط آنان با دولت بسیار مثبت است و این مساله از بیداری آنان نسبت به حقوق و خواسته هایشان ناشی می شود.

3fb154f3dc3d6dec963507f453758cc7_S

به گزارش رهیافتگان به نقل از شفقنا: سالانه بیش از 20 هزار غیر مسلمان از مسجد استکلهم دیدن می کنند تا با فرهنگ اسلامی آشنا شوند، رییس اتحادیه اسلامی سوئد توانست به پارلمان این کشور راه یابد، مسلمانان در ادارات دولتی و فرهنگی اشتغال دارند و موسسات دینی فراوانی در مناطق مختلف پراکنده شده اند، تمام این مسایل باعث می شود که اقلیت مسلمان سوئد را اقلیتی بدانیم که با وجود کم بودن اما توانستند در جامعه خود ادغام شوند.
جامعه سوئد جامعه ای امن برای مسلمانان است و می توانند در آن به راحتی به شکل مثبتی با سایر گروه ها ادغام شوند؛ این کشور در به رسمیت شناختن حقوق شهروندی نمونه بوده و بهترین امکانات اقتصادی و اجتماعی را در اختیار آن ها قرار می دهد.
علاوه بر تمام این ها آزادی های دینی یک مسلمان در کشور سرد و پر برف سوئد مساله ای ضمانت شده است.
سالانه بیش از 20 هزار غیرمسلمان از مسجد پایتخت این کشور به عنوان راهی برای شناخت جنبه های دینی، فردی و اجتماعی اسلام دیدن می کنند. در سال های اخیر پادشاه سوئد به همراه همسرش در سال 2000 و همچنین پادشاهان بعد از وی و ده وزیر سوئدی از مسجد استکهلم در قالب نمایشگاه ها و جشنواره های اسلامی مختلف دیدن کردند و این دیدارها تا زمان حاضر ادامه دارد.
مسوولین مسجد پایتخت بارها اقدام به برگزاری دیدارها و نشست هایی برای آشنایی با اسلام میانه رو و دیدگاه مسلمانان در مورد مسایل مختلف کرده اند و مسوولین دولتی از جمله اعضای پارلمان اروپایی را به دیدار از مسجد دعوت کرده اند. مسلمانان سوئد نیز تلاش می کنند تا خود را در جامعه سوئد به شکل مثبتی ادغام کنند، شرکت رییس اتحادیه اسلامی به عنوان بزرگ ترین موسسه اسلامی سوئد در انتخابات پارلمانی و موفقیت وی در سال 2010 بهترین نمونه برای تلاش مسلمانان در ادغام در جامعه سوئدی است.
بر اساس اطلاعات موجود از سوی اتحادیه اسلامی، مسلمانان از دهه چهارم میلادی وارد این کشور شده و در پایتخت این کشور- استکهلم- ساکن شدند و روز به روز به تعداد ان ها افزوده می شود به طوری که اکنون به 450 هزار نفر از 9 میلیون نفر معادل 5 درصد از کل جمعیت این کشور رسیده اند که این مساله اسلام را به بزرگ ترین و دومین دین بعد از مسیحیت پروتستان تبدیل کرده است .
مسلمانان سوئد اغلب از کشورهای عراق، لبنان، سومالی و …… وارد این کشور شده اند و روابط آنان با دولت بسیار مثبت است و این مساله از بیداری آنان نسبت به حقوق و خواسته هایشان ناشی می شود.
تاسیس موسسات اسلامی و پایبندی به آموزه های دینی نشانه ای بزرگ بر ادغام مثبت مسلمانان در جامعه سوئدی است بدون این که هویت دینی خود را از دست دهند .

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما