تاریخ انتشار :

احکام شرعی

آیا چسباندن مژه مصنوعی برای وضو و غسل اشکال دارد؟

یکی از موضوعاتی که این روزها مبتلا به برخی می‌باشد استفاده از موها و مژه‌های مصنوعی و اکستنشن مژه می‌باشد، حال سوال اینجاست آیا چسباندن مژه مصنوعی برای وضو و غسل اشکال دارد؟

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)یکی از مهمترین واجبات دین مبین اسلام که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، فراگیری احکام دین است که درک و فهم درست نسبت به مسائل آن و عمل بر طبق آن تضمین کننده سعادت انسان است. کسی که اسلام را به عنوان دین خود بر می‌گزیند باید برنامه‌های آن را به طور کامل در همه قلمروهای زندگی خود بپذیرد و رفتار و عملکرد خویش را مطابق با احکام دین تنظیم نماید، انجام چنین تکلیفی می‌طلبد فرد مسلمان نسبت به مقدار مورد نیازش از احکام دین که به آن احتیاج دارد و برایش پیش می‌آید، شناخت پیدا کند تا بتواند آن را در زندگی خود اجرا نماید، بر این اساس قرآن کریم و روایات ائمه هدی (علیهم‌السلام) بر این موضوع تأکید بسیار نموده و همگان را به یاد گرفتن احکام دین تشویق و ترغیب کرده‌اند و از ضررهای فراوان آشنا نبودن با احکام الهی برحذر داشته‌اند.

یکی از موضوعاتی که این روزها مبتلا به برخی می‌باشد استفاده از موها و مژه‌های مصنوعی و اکستنشن مژه می‌باشد. اکستنشن از تارهایی ساخته شده است که ترکیبات آن از جنس مو بوده و این موها میان مژه‌های فرد قرار می‌گیرد.

 

سوال: آیا چسباندن مژه مصنوعی برای وضو و غسل اشکال دارد؟

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای

جواب: چسباندن مژه مصنوعی چه دائم و چه موقت، مانع رسیدن آب به اعضای وضو و غسل است و باید قبل از وضو و غسل، هر چند مستلزم هزینه یا زحمت باشد، برطرف شود و وضو و غسل جبیره‌ای صحیح نیست مگر آنکه برطرف کردن در وقت نماز حرج و مشقت غیرقابل تحمل داشته باشد، که در این صورت باید وضو و غسل به صورت جبیره‌ای انجام شود، ولی پس از رفع عذر باید برای وضو و غسل بعدی مانع را برطرف کند، در هر حال با توجه به زینت بودن آن، باید از نامحرم پوشانده شود.

 

حضرت آیت الله سیستانی

اگر مانع رسیدن آب به مژه‌ها هر چند به نحو جزئی شود جایز نیست.

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

در صورتی که مانع رسیدن آب به بدن نباشد اشکالی ندارد و اگر مانع باشد تنها در صورت ضرورت جایز است و در این صورت حکم جبیره دارد.

منبع: مهر

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار