تاریخ انتشار :

نظرسنجی توسط INSEE و INED

جمعیت مسلمانان در فرانسه

نظرسنجی ای که توسط INSEE و INED انجام شده است، بر اساس بررسی‌ها ومطالعات، جمعیت ۱۸ تا ۵۰ ساله مسلمان را در سال ۲۰۰۸ ۲/۱ میلیون نفر در مقابل ۱۱/۵ میلیون کاتولیک تخمین زد. در این نظرسنجی برای هر دو مذهب، سالمندان و خردسالان شامل نمی شود

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-مترجم:لیلا طاهری محققان فرانسوی ها تخمین می زنند که مسلمانان ۳۱ درصد از جمعیت فرانسه را تشکیل می دهند. براساس مطالعه ای که اخیرا توسط موسسه ایپسوس فرانسه انجام شده است، این محققان تخمین زدند که مسلمانان ۳۱ درصد از جمعیت فرانسه را تشکیل می دهند واین تعداد بین ۷ تا ۱۰ درصد در نوسان است. طبق این مطالعات بیشترین تعداد مسلمان در کشور فرانسه است.
این موسسه در یک نظرسنجی از ۱۰۰ فرانسوی سوال کرد فکر می کنید چند نفر مسلمان در کشور وجود دارد هستند و آنها گفتند ۳۱ درصد البته بر اساس برآوردها این جمعیت بین ۷٪ تا ۱۰٪ است.

در واقع میان ۴۰ کشور مورد بررسی، فرانسه کشوری است که در نظرسنجی های انجام شده درباره تعداد مسلمانان بیشترین شکاف بین ادراک و واقعیت را دارد (۲۴ امتیاز).

این شکاف بین ادراک و واقعیت در سایر کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، آلمان یا بلژیک هم وجود دارد ولی به عمق فرانسه نیست.

البته مطالعه به همین جا ختم نمی شود. هنگامی که از فرانسوی ها خواسته می شود موقعیت خود را در سال ۲۰۲۰ پیش بینی کنند، آنها به تصور زیاد بودن تعداد جمعیت مسلمانان احتمال می دادند که مسلمانان ۴۰٪ از جمعیت فرانسه را تشکیل خواهند داد، در حالی که رقم واقعی مورد انتظار فقط ۸٫۳٪ است. در نتیجه بار دیگر، فرانسه از نظر شکاف بین ادراک و واقعیت در رتبه اول قرار دارد.

تعداد مسلمانان در فرانسه: منبع موضوعی از خیالات است چراکه آمار دقیقی از تعداد مسلمانان فرانسه در دست نیست. قانون فرانسه در واقع شمارش جمعیت بر اساس مذهب را ممنوع کرده است. با این حال دراین باره چند برآورد وجود دارد.

نظرسنجی ای که توسط INSEE و INED انجام شده است، بر اساس بررسی‌ها ومطالعات، جمعیت ۱۸ تا ۵۰ ساله مسلمان را در سال ۲۰۰۸ ۲/۱ میلیون نفر در مقابل ۱۱/۵ میلیون کاتولیک تخمین زد. در این نظرسنجی برای هر دو مذهب، سالمندان و خردسالان شامل نمی شود. محقق پاتریک سیمون، از INED تعداد افراد ۱۸ تا ۵۰ ساله به کل جمعیت را کمی بالاتر از این مقدار می داند به نظر وی تعداد مسلمانان در فرانسه ۳/۹ تا ۴/۱ میلیون نفر هستند.

به گفته وی این برون یابی برگرفته از منشأ جغرافیایی جمعیت ها است. این رقمی است که توسط ژان پیر شوونمان، رئیس بنیاد اسلام فرانسه استفاده شده است.
آمار دیگری درباره تعداد مسلمانان در فرانسه اغلب توسط محافل هویتی انجام شده است به این صورت که تعداد مسلمانان در فرانسه را ۲۰ میلیون نفر می دانند.

درک همه این آمار و ارقام سخت است زیرا مبتنی بر مفاهیمی هستند که اغلب مبهم و گیج کننده هستند: مثلا می توان فرهنگ مسلمانی داشت بدون اینکه مسلمان بود یا حتی ریشه واصالت آفریقای شمالی داشته باشد بدون اینکه فردی مسلمان باشد و یا فرانسوی اما در ردیف این آمار وارقام قرار گرفته می شود. گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-مترجم:لیلا طاهری 

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار