تاریخ انتشار :

الجزایر

ماجرای جنایت قتل عام ۴۰۰۰هزار نمازگرار توسط استعمار فرانسه در الجزایر

رئیس جمهوری الجزایر ، روایتی رسمی از کشتار نزدیک به ۴۰۰۰ نمازگزار از سوی فرانسوی ها در دوران استعمار ۱۹۶۲-۱۸۳۰ را ارائه داد.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  به نقل از « yenisafak»، رئیس جمهوری الجزایر ، روایتی رسمی از کشتار نزدیک به ۴۰۰۰ نمازگزار از سوی فرانسوی ها در دوران استعمار ۱۹۶۲-۱۸۳۰  را ارائه داد.

بر اساس این گزارش نزدیک به ۴۰۰۰ نمازگزار که با تبدیل مسجد به کلیسا مخالف بودند توسط نیروهای استعمارگر فرانسه قتل عام شدند.

نمازگزاران هنگام تحصن در داخل مسجد عثمانی به نام «Ketchaoua » در تلاش برای جلوگیری از تبدیل آن به کلیسا کشته شدند.

«عبدالمجید تبون» در این باره گفت: فرانسه ۱۳۲ سال که ما را تحت استعمار خود قرار داد.جنایات فجیعی وجود دارد که نمی توان آنها را با یک کلمه پاک کرد. خانواده ها و قبایلی وجود دارند که به طور کامل از بین رفته اند و حتی نوزادان نیز در امان نمانده اند.

مسجد « Ketchaoua » توسط «خیرالدین بارباروسا » حاکم عثمانی در آن زمان الجزایر  در سال ۱۵۲۰ در پایتخت الجزایر ساخته شد.

گزارش های تاریخی الجزایر نشان می دهد که فرمانروای فرانسوی الجزایر در آن زمان  به نام «دوک دو روویگو» در پایان سال ۱۸۳۲ تصمیم گرفت تا با حمله به مسجد آن را به کلیسا تبدیل کند.

در پی اعتراض ساکنان شهر که در داخل مسجد تحصن کرده بودند، ، وی این مسجد را تخریب کرد ، افراد داخل آن را قتل عام کرد و نسخه هایی از کتاب مقدس مسلمانان را نیز سوزاند.

مسجد Ketchaoua در سواحل مدیترانه که نماد مهمی از استقلال الجزایر بود ، ابتدا در زمان اشغال فرانسه به عنوان انبار نظامی و بعدها به عنوان محل اقامت اسقف اعظم الجزایر مورد استفاده قرار گرفت.

پس از تخریب مسجد در سال ۱۸۴۴ ، کلیسای بزرگی ساخته شد و این ساختمان تا زمان استقلال الجزایر در ۱۹۶۲ کلیسای جامع باقی ماند.

این مسجد در سال ۲۰۰۸ به دلیل خسارات ناشی از زلزله شدید در این کشور که در سال ۲۰۰۳  رخ داده بود، بسته شد.

در آوریل ۲۰۱۸ ، مسجد پس از مرمت توسط آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه (TIKA) مطابق نقشه معماری اصلی عثمانی که توسط مورخان و محققان الجزایر و ترکیه مطالعه شده بود ، بازگشایی شد.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار