تاریخ انتشار :

امریکا

آشنایی با سازمان بین المللی «ادیان برای صلح»

سازمان «ادیان برای صلح» در سال ۱۹۷۳ در ایالات متحده آمریکا تأسیس شد، این سازمان کنفرانس‌هایی را در کشورهای مختلف برگزار کرده است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) دهه‌ها است که افراط‌گرایی به یکی از چالش‌های اصلی در سراسر جهان تبدیل شده و فاصله زیادی میان پیروان ادیان مختلف ایجاد کرده است. از این‌ رو، سازمان غیر دولتی «ادیان برای صلح» از دهه ۷۰ میلادی تصمیم گرفت که کنفرانسی در حوزه گفت‌وگوی میان ادیان برگزار کند. این سازمان که از سال ۱۹۷۳ در ایالات متحده آمریکا تأسیس شده است، در حال حاضر در ۹۰ کشور جهان فعالیت می‌کند.

اعضای سازمان ادیان برای صلح از همان آغاز کار خود، نخستین کنفرانس جهانی را در شهر «کیوتو» ژاپن برگزار کردند و پس از آن نیز هر ۵ سال یک‌بار این کنفرانس در نقاط مختلف جهان برگزار شد.  تا اینکه در سال ۲۰۱۹، این کنفرانس در شهر لینداو آلمان برگزار شد. در آن زمان، حدود ۹۰۰ نماینده از ۶۰ کشور جهان در کنفرانس ادیان برای صلح شرکت کردند و «فرانک والتر اشتاین مایر»، رئیس‌جمهور آلمان نیز در ابتدای آن به سخنرانی پرداخت.

«ادیان برای صلح»؛ سازمانی با 48 سال قدمت در آمریکا

 

پس از آن، مسئولان سازمان غیردولتی «ادیان برای صلح» تصمیم گرفتند که هر سال کنفرانس را در شهر «لینداو» آلمان برگزار کنند. با این وجود، دومین کنفرانس با موضوع «زنان، ایمان و دیپلماسی» در پاییز سال ۲۰۲۰، به دلیل شیوع کرونا در سراسر جهان، تنها به طور مجازی از لینداو برگزار شد. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان یکی از سخنرانان نشست بود.

بنا به گزارش qantara.de، امسال نیز مانند دو سال گذشته، شهر لینداو در بخش شرقی دریاچه کنستانس آلمان، از چهارم اکتبر(۱۲ مهرماه) تا هفتم اکتبر(۱۵ مهر) میزبان کنفرانس چهار روزه «ادیان برای صلح» بود. در این دوره که به صورت حضوری برگزار شد، ۱۵۰ نماینده از گروه‌های مذهبی و نمایندگان ادیان از اقصی‌ نقاط جهان حضور داشتند و درباره چگونگی گفت‌وگو با نسل‌های جدید در گروه‌های مختلف مذهبی، شرایط آن‌ها در افغانستان و سایر نقاط جهان با یکدیگر به گفت‌وگو پرداختند.

بخش اصلی کنفرانس امسال به گفت‌وگو با جوانان اختصاص داشت. در این ارتباط، وب‌سایتی راه‌اندازی و از جوانان علاقمند در سراسر جهان خواسته شد که به سؤالاتی درباره ادیان پاسخ دهند، علاوه بر این، رفتار گروه‌های مختلف مذهبی با جوانان در کشورهای مختلف از جمله افغانستان نیز مورد بررسی قرار گرفت.

«پرامیلا پاتن» که از سال ۲۰۱۷ به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در کشورهای توسعه‌نیافته و در حال ‌توسعه فعالیت داشته، از جمله سخنرانان این دوره از کنفرانس بود. او در این زمینه گفت: «از زمانی که طالبان در افغانستان روی کار آمده، شرایط به ویژه برای زنان و جوانان بسیار نگران‌کننده شده است.البته برای اینکه بتوانیم به مردم در این منطقه کمک کنیم، باید بتوانیم با طالبان ارتباط برقرار کنیم. علاوه بر این، ما نباید از شرایط سایر کشورها مانند سوریه، میانمار، سودان جنوبی و اتیوپی نیز غافل شویم. متأسفانه در این کشورها نیز ما شاهد خشونت افراط‌گرایان‌ علیه زنان و جوانان هستیم».

«صلح و امنیت»، «حفاظت از محیط زیست» و «کار بشردوستانه» از دیگر موضوعاتی بود که در این دوره مورد توجه قرار داشت و نمایندگان ادیان مختلف درباره آن‌ها با یکدیگر به گفت‌وگو پرداختند.

منبع:ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار