تاریخ انتشار :

شهرداری کلن آلمان

پخش اذان در بزرگ ‌ترین مسجد شهر کلن

شهرداری کلن آلمان یک پروژه آزمایشی دو ساله را برای اذان نماز جمعه از طریق بلندگو در مساجد آغاز می‌ کند. در این رابطه مذاکراتی با مساجد انجام گرفته و این پروژه از لحاظ حقوقی نیز بررسی شده است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) به نقل از «دویچه وله»، شهرداری کلن اعلام کرد: پخش اذان در بزرگ ‌ترین مسجد این شهر در محله اهرنفلد کلن بین ساعات ۱۲ تا ۱۵ حداکثر به مدت پنج دقیقه امکان پذیر است.

 

میزان بلندی صدای موذن بسته به موقعیت مسجد باید تنظیم شود. ساکنین محله اطراف مسجد باید از قبل در مورد اذان مطلع شوند.هنریته ریکر، شهردار کلن گفته است این نشانه پذیرش متقابل دین و آزادی مذهب است که در قانون اساسی آلمان نیز تضمین شده است.

قرار است پس از دو سال، مقامات شهر کلن در مشارکت با مجامع مساجد، تجارب خود را از این پروژه آزمایشی ارزیابی کنند و تصمیم بگیرند که آیا آن را ادامه بدهند یا خیر.مسجد کلن توسط اتحادیه ترک اسلامی دیتیپ DITIB اداره می‌شود. این اتحادیه هنوز تصمیمی درباره چگونگی پخش اذان نگرفته است. تا کنون اذان فقط در خود نمازخانه و یا در میدان و محوطه مسجد شنیده می‌شد.

اتحادیه ترک ‌اسلامی برای امور دینی “دیتیب” (DITIB) بزرگترین تشکیلات مسلمانان در آلمان است و مسجد مرکزی آن در شهر کلن واقع شده است.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار