تاریخ انتشار :

گورنه برنده جایزه نوبل

نویسنده برنده جایزه نوبل؛ قرآن و شعر فارسی را منبع الهام خود می داند

آکادمی نوبل امروز، ۱۵ مهر جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۲۱ را به عبدالرزاق گورنه، رمان‌نویس اهل زنگبار اهدا کرد. این نویسنده در آثار خود از قرآن کریم الهام گرفته است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  به نقل از گاردین، آکادمی نوبل در استکهلم، پایتخت سوئد علت اهدای این جایزه به گورنه را نگاه دلسوزانه و صریح او به اثرات استعمارگری و سرنوشت پناهندگان در فرهنگ‌ها و قاره‌های مختلف اعلام کرد.

گورنه قبل از فرار از آزار و اذیت در زنگبار و رفتن به انگلیس به عنوان دانشجو، در دهه ۱۹۶۰ در یکی از جزایر زنگبار بزرگ شد. او ۱۰ رمان و تعدادی داستان کوتاه منتشر کرده است.

به گفته آندرس اولسن، رئیس کمیته نوبل ادبیات رمان‌های گورنه از اولین خاطره خروج وی تا جدیدترین اثرش از توصیفات کلیشه‌ای پرهیز می‌کند و نگاه ما را به شرق آفریقا که از نظر فرهنگی با بسیاری از دیگر نقاط جهان متفاوت است، باز می‌کند.

گورنه اولین نویسنده سیاه پوستی است که پس از تونی موریسون در سال ۱۹۹۳ برنده این جایزه شد.

اولسون به روزنامه نگاران در استکهلم گفت: گورنه به طور مداوم و با شفقت فراوان به آثار نفوذ استعمار در شرق آفریقا و تأثیرات آن بر زندگی افراد ریشه‌دار و مهاجر وارد شده است.

گورنه در مورد این افتخار گفت: مفتخرم که این جایزه را دریافت کنم و به نویسندگانی که پیش‌تر از من در این فهرست پیوسته بودند، بپیوندم.

همچنین، شعر عربی و فارسی به ویژه داستان هزار و یک شب منبعی مهم در آثار او بوده و این نویسنده زنگباری در آثار خود از سوره‌های قرآن به عنوان منبع الهام گرفته است. او همچنین در جوانی قرآن آموخت.

گورنه در سال ۱۹۴۸ متولد و در زنگبار بزرگ شد. هنگامی که زنگبار در سال ۱۹۶۴ انقلاب کرد، شهروندان عرب تبار تحت تعقیب قرار گرفتند و گورنا در ۱۸ سالگی مجبور به ترک کشور شد. او به عنوان یک پناهنده ۲۱ ساله در انگلیس شروع به نوشتن کرد و با وجود اینکه زبان اول وی سواحیلی است، نوشتن به زبان انگلیسی را انتخاب کرد.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار