تاریخ انتشار :

نحوه شهادت امام رضا علیه السلام

پاسخ به شبهات درباره زندگی و شهادت امام رضا (علیه السلام)

شیخ صدوق بیان می‌کند که مأمون از ابتدا قصد کشتن امام رضا (ع) را نداشته است، بلکه در طول زمان به این نتیجه می‌رسد که امام رضا(ع) را به شهادت برساند.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) حجت الاسلام  محمد جواد طبسی در برنامه اینترنتی در پاسخ به شبهات درباره زندگی و شهادت امام رضا (ع) با اشاره به اینکه مامون از ابتدا می‌خواست امام رضا(ع) را از میان بردارد، عنوان کرد: شبی مأمون سی تن از افراد مورد اعتماد خود را طلب می‌کند و شمشیرهای آخته و مسموم به آن ها می‌دهد و می‌گوید هر کدام از شما یکی از این شمشیرها را بردارید و به خانه علی بن موسی بروید و او را در هر حالی یافتید، بلافاصله و بدون کمترین صحبتی، بکشید و راین شمشیرها را چنان بر او وارد کنید که گوشت و پوست و استخوان و خونش همه با هم مخلوط شود.

 

 آن ها به دستور مامون وارد خانه حضرت رضا (ع) شدند و به امام که در بستر بودند حمله می‌کنند و او را به تصور خود می‌کشند و نزد مأمون بر می‌گردند و صبح فردا مأمون لباس خود را به حالت افراد عزادار در می‌آورد و به خانه امام رضا (ع) می رود.

وی افزود: ناگهان صدایی از اتاق امام(ع) شنیده می‌شود و مأمون با ترس می‌پرسد «این صدای کیست؟» و به طرف اتاق می‌رود؛ می‌بیند که امام رضا در محراب نشسته و مشغول تسبیح هستند.

مامون به فردی امر کرد که ناخن‌هایش را نگیرد تا بلندتر از حد معمول شود و سپس چیزی شبیه تمر هندی به او می‌دهد تا با دستانش خمیر کند؛ آنگاه مأمون پیش امام رضا (ع) رفته و از آن فرد می‌خواهد که که با دستانش آب انار (برخی روایات انگور) بگیرد و سپس امام رضا (ع) را مجبور می‌کند که از آن بخورند.

 امام رضا (ع) در سه نوبت می‌فرمایند، مرا معاف کنید و تلاش می‌کند که از آن نخورند، اما مأمون می‌گوید که تو مرا متهم می‌کنی و چند انگور از قسمت‌هایی که مسموم نبوده‌است می‌خورد.

 بدون‌ شک اگر امام رضا (ع) باز هم امتناع می‌کردند مسئله پیچیده تر و حساس تر می‌شد و تبعات بیشتری داشت مثلاً بیان می‌کردند که امام(ع) می‌خواهد خلیفه را بکشد و جانشین شود.

 تا زمانی‌که امام رضا (ع) به شهادت رسید، شواهدی وجود دارد که مامون لحظه‌ای امام را به حال خودش رها نکرده است و مرتب سعی در کشتن امام رضا (ع) داشته‌ است.

 امام رضا (ع) نسبت‌ به سمی بودن انگور یا انار آگاهی داشتند؛ اما مجبور بودند که از آن استفاده کنند، گفت: دلیل دیگر برای این‌ که امام آگاه بودند که به شهادت می‌رسند این است که زمانی‌ که مامون فردی را به مدینه می‌فرستد تا امام را نزدش ببرد امام رضا علیه‌السلام به زیارت قبر جدشان می‌روند و مدام گریه و وداع می‌کنند و وقتی علت را می‌پرسند می‌گویند که سفر آخر من است و من برنمی‌گردم.

همچنین امام رضا (ع) قبل از سفر اهل خانواده را جمع و اموال را بین شان تقسیم کردند و گفتند برای من گریه کنید اهل خانواده می‌گویند که گریه کردن پشت سر مسافر درست نیست و امام می‌فرماید برای کسی که برنمی‌گردد، مشکلی ندارد.

 مأمون همیشه به ‌دنبال این بود که امام را از چشم مردم بیندازد و بارها در این زمینه هم تلاش کرده‌ بود همچنین امام(ع) نیز چند بار در مدینه، مکه و… بیان کردند که مأمون مرا خواهد کشت.

در پاسخ به این شبهه که بیان می‌شود مامون شیعه بوده و با وجود شیعه بودن امام رضا علیه‌السلام را به قتل رسانده‌است، گفت: این ماجرا شبیه داستان اهل کوفه است که بیان می‌شود که شیعیان امام حسین (ع) را کشتند در حالی‌ که امام حسین (ع) بیان کردند که این‌ها شیعه ابوسفیان هستند که از این سخن بیان می‌شود آن ها شیعه اهل‌بیت (ع) نبودند.

شیخ صدوق بیان می‌کند که مأمون از ابتدا قصد کشتن امام رضا (ع) را نداشته است، بلکه در طول زمان به این نتیجه می‌رسد که امام رضا(ع) را به شهادت برساند.

از مامون نقل شده است « روزی پدرم درباره عظمت شأن و منزلت اهل بیت علیهم السلام برای من می‌گفت و من از او سوال کردم که: با وجود این خاندان بزرگ و گرامی چرا ما قدرت را در دست داریم؟ پدرم پاسخ داد: ‌ای فرزند من! قدرت همان چیزی است که اگر تو که فرزند من و پاره ای  از وجودم هستی در سر راه من بایستی تا به قدرت نرسم، تو را از بین خواهم برد و چشمانت را از حدقه در خواهم آورد.»

با بیان اینکه سوالی که باید پرسیده شود این است که مامون شیعه اعتقادی بوده است و یا شیعه سیاسی، اظهار کرد: کسی که امامی را می‌کشد بهترین دلیل است که شیعه نبوده است و در طول تاریخ همواره این نوع شیعیان بوده‌اند چه در گذشته و چه الان که شیعه انگلیسی هستند.

منبع: حوزه نیوز

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار