تاریخ انتشار :

ماریا مارتینز

رهیافته اسپانیایی:اسلام واقعی در جامعه غربی ما ناشناخته مانده است (قسمت ششم)

در سال های اخیر مساجد شیعه در مادرید و اندلس بازگشایی شده است. در کاتالونیا برای همه واضح است که مهاجرت پاکستانی ها مساجد شیعیان را باز کرده است و آنها برای راهپیمایی های محرم به خیابان ها می آیند. با وجود این، اسلام در اسپانیا هنوز هم برای ما و فرهنگ ما بیگانه است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-  مترجم از زبان انگلیسی :مونا نیکزادفر

متن اصلی را اینجا ببینید

(قسمت ششم)

 

اسلام وهابی در عربستان همیشه مورد استقبال دولت اسپانیا بوده است. در آنجا ما مسجد بزرگ M30 را داریم. آنها کار بزرگی در نصب مساجد و نشر نشریه ها  و کتاب ها انجام داده اند. همه اینها بیشتر به تروریسم کمک کرده تا به ایمان و دانش. خدا را شکر ، در سال های اخیر مساجد شیعه در مادرید و اندلس بازگشایی شده است. در کاتالونیا برای همه واضح است که مهاجرت پاکستانی ها مساجد شیعیان را باز کرده است و آنها برای راهپیمایی های محرم به خیابان ها می آیند. با وجود این، اسلام در اسپانیا هنوز هم برای ما و فرهنگ ما بیگانه است. این بیشتر چیزی است که متعلق به فرهنگ های دیگر در سرزمین های دور است. و مسلمانان ساکن اسپانیا معمولاً اهل مراکش هستند که به طور تحقیرآمیز “مور” نامیده می شوند.

 

امروزه در ولز ملاقات با مسلمانان از سراسر جهان معمول است. یک دهه پیش ، تعداد آنها تا این حد زیاد نبود. و تعداد کمتری از زنان با حجاب در محل کار دیده می­ شدند. امروزه ملاقات با زنان مسلمان که در همه جا کار می کنند معمول است. با این وجود ، ما باید هوشیار باشیم زیرا افراد نادان در هر جایی هستند. بنابراین ، باید هوشیار باشید زیرا همه از شما استقبال نمی­ کنند. اما به طور کلی ، آنها به شما احترام می گذارند و معمولاً به شما توهین نمی کنند. ما مساجد و مغازه های حلال خود را داریم ، هرچند محصولات را می توان در سوپر مارکت های دیگر هم پیدا کرد.

 

در حال حاضر  چه چیزی از تاریخ اسلام در اسپانیا باقی مانده است؟

باید بگویم که با همه تلاشی که انجام می­ شود تا  هر آنچه که نشان دهنده ­ فرهنگ اسلامی است ، را پاک کنند و ازبین ببرند تا زمانی که کاملا فراموش شود ، اما هنوز به آن دست نیافته ­اند. و علیرغم این واقعیت که من متخصص نیستم و مطمئناً نویسندگانی هستند که آن را بهتر توضیح می دهند و آثار بر جای مانده از اسلام را نمایش می­دهند، من می توانم نمونه های مختلفی را که در آن این ردپا حتی امروز هم دیده می ­شود را بیان کنم مانند موارد زیر:

 

در معماری ، ما مساجد و بناهایی مانند الحمرا در گرانادا ، مسجد کوردوبا ، حمام­های ترکی در مایورکا و خیلی آثار دیگر را در مکان های متعدد در سراسر اسپانیا داریم. آنها بعداً اثر خود را در سراسر اروپا بجا گذاشتند. نجوم در شهرهای مهمی از قلمروی اسلامی، مثل کوردوبا و تولدو، رصدخانه هایی ایجاد کرد. آنها آونگ و ساعت آفتابی را اختراع کردند. آنها وجود لکه های خورشیدی را پیش بینی کردند.

 

فیزیک قطب نما ، اسطرلاب ، نمودار دریایی و بادبان لاتین را کامل کرد و گسترش داد. آنها همچنین در استفاده از سدها برای تولید انرژی هیدرولیکی و توسعه ساعت های آبی پیشگام بودند. شیمی اولین دانش را در مورد محصولات مهمی مانند الکل ، اسید سولفوریک ، آمونیاک یا جیوه ارائه داد. ما همچنین فرآیند تقطیر ، هنر رنگرزی ، دباغی چرم را مدیون آنها هستیم. همچنین در کاربرد شیمی در داروخانه مثل  آب مقطر ، کافور ، شربت یا پماد.

 

همچنین، در ریاضیات که همراه با پزشکی و نجوم ، علم مورد علاقه بود، ما بسیاری از اصول اساسی حساب ، هندسه و جبر را مدیون کشفیات دانشمندان خود هستیم. مثلثات شاخه ای از ریاضیات است که آنها آن­را با جدیت بیشتر ترویج داده اند. از آنجا مفاهیم اساسی مانند سینوس ، کسینوس و مماس متولد شد. امروزه هنوز از اعداد و روش شمارش آنها استفاده می کنیم. به عنوان مثال ، آنها صفر (برگرفته از صفر عربی) را گسترش دادند ، که در سال ۹۷۶ در هند اختراع شد ، اگرچه تا قرن ۱۳ از آن استفاده نمی شد.

 

 “اسلام واقعی در جامعه غربی ما ناشناخته مانده است”

ما پزشکی­ ای را  در اختیار داریم که اولین توصیف آبله و سرخک را مدیون دکتری بنام رازی  نویسنده­ کتاب الحاوی (زندگی با فضیلت)است ، این اثر که در ۹ جلد گسترده شده بود و  کل کتابخانه دانشکده پزشکی پاریس را در سال ۱۳۹۵ تشکیل می داد، در داروشناسی می بینیم که مرحله درخشندگی آن در اواسط قرن دهم در آندلس آغاز شد. آنها گیاهان را به تمام زبان های شناخته شده مثل رومی ، بربری ، یونانی ، لاتین ، عربی کلاسیک و غیره نامگذاری کردند که بعداً به گسترش دانش گیاه شناسی و داروسازی در سراسر جهان کمک کرد.

 

کشاورزی گیاهان گرمسیری را معرفی کرد. و همچنین محصولات جدیدی مثل برنج ، پنبه ، مارچوبه ، کنگر فرنگی و غیره ، و همچنین تکنیک های جدید آبیاری ، ماشین های لیفتینگ آب و روش هایی برای پیوند گیاهان که قبلاً ناشناخته بود را  آورد.

 

دانشگاه هایی مثل مدرسه یا دانشگاه اسلامی داریم ، که در قرن یازدهم ایجاد شد ، که مرحله آغازین دانشگاه های اروپایی بود. اولین موردی که در آندلس (۱۳۴۹) ساخته شد ، در مالاگا بود ، و پس از آن در گرانادا و ساراگوسا بود ، که دومی تقریباً منحصراً به آموزش پزشکی اختصاص داده شد. تا اوایل قرن ۱۶ به زبان عربی تدریس می شد. کوردوبا مرکز فرهنگی جهان بود و دارای سه دانشگاه ، ۸۰ کالج و کتابخانه با ۷۰۰۰۰۰ جلد نسخه خطی بود.

 

و آثار بیشتری را می توان در موسیقی و فلامنکو ، بازی هایی مانند شطرنج ، تیک تاک یا تخته نرد دنبال کرد. در صنایع دستی ، سفالگران عرب تأثیر زیادی بر هنر سرامیک یا شیشه ، فلز و غیره داشتند و البته ، آنها کلمات بی شماری را در فرهنگ لغت ما به جا گذاشته اند. بنابراین ، ما اصطلاحاتی مانند آلمبیک ، الکل ، قهوه ، پرتقال ، بالش ، مبل ، لباس حمام ، آب انبار ، میزان و غیره داریم.

گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-  مترجم از زبان انگلیسی :مونا نیکزادفر

متن اصلی را اینجا ببینید

 

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

(قسمت پنجم)

(قسمت ششم)

 

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار