تاریخ انتشار :

هند

بازسازی مسجد چرامان قدیمی ترین مسجد هند

مسجد چرامان قدیمی ترین مسجد هند با قدمت ۱۴۰۰ سال است که بر اساس معماری کرالا ساخته شده است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)به نقل از « timesofindia»، مسجد چرامان ساخته شده در سال  ۶۲۹ میلادی  توسط «مالک دینار» که قدیمی ترین مسجد هند به شمار می آید قرار است پس از یک بازسازی گسترده دوباره به زودی بازگشایی شود.

این مسجد در شهر متالا واقع در ایالت کرالای هند قرار دارد و بخشی از گردشگری منطقه تاریخی «موزیریس» است

بر اساس گزارش های دریافت شده ،کار مرمت این مسجد که اولین مسجد در هند و قدیمی ترین مسجد در این شبه قاره است است به زودی به پایان می رسد و این میراث ارزشمند است بار دیگر در اختیار علاقه مندان و نمازگزاران قرار خواهد گرفت.

مسجد قدیمی چرامان  به دلیل سبک معماری کرالا بسیار مورد علاقه است و نمونه ای بسیار جالب از این سبک معماری را به وجود آورده است.

گفته می شود این مسجد در گذشته توسط پرتغالی ها تخریب شده است. پیش از این مسجد در سال ۱۹۸۴ نیز بازسازی شد اما باز هم نیاز به کارهای زیادی داشت که باید انجام می شد.

بازسازی نهایی این مسجد حدود ۱٫۱۴ کرون هزینه داشته است و هدف آن حفظ آثار اولیه  مسجد که از چوب ساخته شده است بود.

کاشی های سفالی که برای سقف مسجد مورد استفاده قرار گرفته اند تا ساختار را با ارزش معماری کرالا هماهنگ کنند نیز زیبایی خاصی به مسجد بخشیده اند و مرمت و بازسازی آنها ۳۰ ماه طول کشیده است.

به گفته مدیر مسجد جامع چرامان ، هنگامی که سبک قدیمی مسجد بازسازی شود ، قسمت بالای آن برای پروژه گردشگری استفاده می شود. سالن زیرزمینی هم منحصرا برای نماز استفاده می شود و این ساختار بازسازی شده می تواند ۵۰۰۰ نفر را در خود جای دهد.

به گقته متولیان مسجد ، علاوه بر بازسازی ساختار قدیمی ، یک موزه میراث اسلامی  نیز در محل مسجد احداث شده است.

گفتنی است ، معماری کرالا نوعی سبک معماری است که بیشتر در ایالت کرالای هند یافت می شود. سبک معماری کرالا یک معماری منحصر به فرد هندو است که در جنوب غربی هند ظاهر می شود ، در تضاد قابل توجه با معماری دراویدی است که به طور معمول در سایر مناطق هند جنوبی اجرا می شود.

سبک معماری از آب و هوای خاص کرالا و سابقه طولانی تأثیر شرکای تجاری عمده دریایی آن مانند چینی ها ، عرب ها و اروپایی ها تکامل یافته است.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار