تاریخ انتشار :

بابا كمال‌الدين شميمی

حکایت مشهورترین رهبر بکتاشیان آلبانی

ماجرای به شهادت رسیدن یک شاعر عاشق امام حسین(ع)، در منطقه بالکان و قاره سبز حکایتی خواندنی است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) در دهه اول تا سوم قرن هجدهم میلادی بابا کمال‌الدین شمیمی، مشهورترین رهبر بکتاشیان آلبانی بود. او همچنین یک شاعر صوفی بود که انتقادات مستقیمی نسبت به بی‌عدالتی‌های اجتماعی آن زمان داشت.

شمیمی علاقه زیادی به امام حسین(ع) داشت و همیشه خرقه‌ای سبز می‌پوشید.(عکس مقابل تصویری از مزار شهید شمیمی است).

از او می‌پرسیدند: چرا همیشه خرقه سبز می‌پوشی؟ پاسخ می‌داد من از نسل سادات نیستم ولی در سرنوشت من لحظه‌ای مقدر شده است که همچون امام حسین شهید شوم.

در یکی از روزها در حالی که شیخ مشغول خواندن فصلی از کتاب «حدیقه السُعداء» از فضولی بغدادی بود که مقتل امام حسین(ع) در کربلا است، دو گلوله ناشناس به سینه او اصابت و خونش کتاب را رنگین کرد و به شهادت می‌‌رسد.

درباره سرنوشت کتاب دو روایت وجود دارد نخست آنکه کتاب خونین به همراه پیکر شیخ به خاک سپرده شده و روایت دوم آنکه کتاب مدت‌ها در تکیه بابا عاصم در شهر جیروکاسترا آلبانی نگهداری و بعدها مفقود شده است.

در یکی از اشعار منصوب به شمیمی آمده است:
به خرقه‌ای که به تن کرده‌ام نگاه مکن
و به من به دیده تردید منگر
اگرچه خرقه‌ام قدیمی است
امّا من دلیر و نیرومندم
و در لحظه‌ای که فرصتی پیدا شود
با نیرویی همچون جوانان کربلا
برای دین خدا خواهم جنگید
گفتنی است، حکیم ملامحمد فضولی بغدادی، مؤلف کتاب حدیقه السُعداء، اصالتا آذربایجانی، معاصر شاه اسماعیل صفوی، مجاور و خادم حرم حسینی در کربلای معلی بود و نخستین مقتل‌نویس به زبان ترکی در تاریخ ادبیات عاشورایی است، کتاب او نزد شیوخ ترک و بکتاشیان جایگاه رفیعی دارد.

مریم رضاییان

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار