تاریخ انتشار :

مبلغین

بدون اجتهاد نمی توان کتاب الهی را تفسیر کرد

آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به مقوله مهم و اساسی اجتهاد ابراز داشت: اجتهاد مفید به حال اجتماع و نظام اسلامی است، اجتهاد کلید فهم دین است و اگر کسی اجتهاد نداشته باشد دین را به صورت کامل نمی فهمد و نمی تواند کتاب الهی را تفسیر کند.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی با اشاره به برخی آیات قرآن کریم گفت: ما گاهی فکر می کنیم که علم یعنی چهارتا قاعده و فرمول و مطلب علمی و حال آنکه  علم یک حقیقتی می باشد که  پایانی ندارد، چرا که به فرموده قرآن کریم، کلمات خداوند پایانی ندارد و علم نیز از مصادیق کلمات الهی است.

وی افزود: اگر ما همه عمر خود را برای فهم حتی یک آیه قرآن کریم قرار دادیم می توان گفت که عمرما هدر نرفته است  و توفیق بزرگی است، اما اگر از نورانیت و معنویت بهره ای نبرده باشیم آن وقت دچار خسران واقعی شده ایم.

آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به لزوم تلاوت و تدبر در قرآن کریم به ویژه برای طلاب علوم دینی خاطر نشان ساخت: قرآن مجید کلام الهی است و یک حقیقت جوشان است که هرکسی می تواند استفاده هایی از این حقیقت ببرد که گذشتگان نبرده اند، لذا شایسته است همگان به ویژه طلاب جوان با این کتاب الهی مانوس باشند و در آن تدبر کنند.

وی در ادامه با طرح این سوال که علم حوزه چه فایده هایی برای شخص و جامعه دارد، گفت: در درجه اول فایده علم حوزه برای خودانسان است، نباید گفت که بعدش چه می شود؟ خود علم دارای ارزش است و در درجات بعدی فایده این علم به جامعه بشری می رسد چرا که امروزه هیچ فعلی از افعال بشر نیست که فقه نتواند آنجا ورود پیدا کند و بی نیاز از فقه باشد.

این استاد حوزه خاطر نشان ساخت: امروزه در عرصه های مختلف فقه می تواند ورود جدی داشت، مثلا در بحث نظامی فقه به میدان می آید و می گوید که تولید سلاح کشتار جمعی حرام است و مقام معظم رهبری نیز در مباحث هسته ای این فتوا را دادند، فقه عزاداری، فقه پزشکی، فقه زنان، فقه کودکان و ده ها قلمروی مهم دیگر که فقه برای آن حرف دارد.

آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به مقوله مهم و اساسی اجتهاد ابراز داشت: اجتهاد مفید به حال اجتماع و نظام اسلامی است، اجتهاد کلید فهم دین است و اگر کسی اجتهاد نداشته باشد دین را به صورت کامل نمی فهمد و نمی تواند کتاب الهی را تفسیر کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به هدف طلاب از ورود به حوزه علمیه گفت:  باید از خود پرسید که ما در حوزه به دنبال چه هستیم؟ آیا جز فهم کتاب خدا و روایات اهل بیت پیامبر(ص)؟ اصلا ما برای اینها به حوزه آمده ایم، مهم ترین و بهترین نتیجه ورود به حوزه به خود انسان برمی گردد، ما با فهم کتاب خدا متوجه می شویم که کی هستیم، کجا هستیم و به کجا می رویم، لذا باید خیلی با خود زمزمه کنیم که تا بحال چه شده ایم؟ چقدر نورانیت کسب کرده ایم؟ چرا برخی اوقات در نماز کسالت داریم و نشاط نداریم.

آیت الله فاضل لنکرانی در پایان در توصیه هایی به طلاب جدید الورود به مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: درس خواندن و توجه به قوانین مرکز فقهی را جدی بگیرید و نگذارید لحظه ای از عمرتان هدر رود و تلاش کنید خوب درس بخوانید تا در آینده مجتهدان زمان شناسی شوید که برای جامعه و نظام اسلامی موثر باشید.

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار