حجت الاسلام حسن زاده
وضعیت شیعیان سوریه در سال1384

وی اظهار داشت: البته نکته قابل توجّه نسبت به شام و منطقه سوریه آن است که در کنار مومنین و مسلمانان افرادی نیز می باشند که آثار سفیانیان و علاقه مندان به سیرۀ بنی امیه هم بصورت فساد، فسق و فجور هم بصورت ضدیت با شیعه در آنها مشهود است.

 

download

به گزارش رهیافتگان :حجت الاسلام حسن زاده : سوریه کشوری است با ۱۸ میلیون جمعیت که ۱۸% آن را مسیحی و بقیه را مسلمان اعم از اهل سنت، علوی، دروزی و شیعیان تشکیل می دهند.

وی افزود: با توجه به روابط صمیمانۀ ایران و سوریه و زمینه های مناسب همکاریهای سیاسی و فرهنگی ۲ کشور رایزن فرهنگی ایران در سوریه از فعالترین رایزنیهای ایران در خارج از کشور می باشد که با تشکیل همایشها و سمینارها و نمایشگاهها هر ساله آمار بالایی از فعالیت را عرضه می نماید که جهت دریافت اطلاعات دقیق تر می توان به سایت سازمان فرهنگ به آدرس اینترنتی www.icro.ir بخش نمایندگی ایران در سوریه رجوع نمود.

وی اظهار داشت: هم اکنون یکی از فاکتورهای درآمدزایی سوریه بخش زیارتی آن می باشد که بیشترین زائرین را ایرانیانی تشکیل می دهند که به شوق زیارت حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) و حضرت رقیه (سلام الله علیها)، رئوس شهدای کربلا در قبرستان باب الصغیر و دیگر شخصیتهای اسلامی در آن وادی و قبر نورانی شهید راه ولایت حجر بن عدی به این کشور سفر می کنند.

وی بیان داشت: با توجه به مشترکات ایران و سوریه در هدف گیریهای سیاسی و با توجه به سوابق دوستی دولت سوریه با ایران و علاقمندی حافظ اسد و بشار اسد به خاندان اهل بیت (علیهم السلام) هم اکنون در دمشق، حلب و حمص زمینۀ فعالیتهای فرهنگی اسلامی و گسترش مکتب اهل بیت(علیهم السلام) فراوان می باشد و تشکیل حوزه علمیه امام خمینی در دمشق و حوزه های علمیه دیگر توسط بعضی از مراجع و همچنین وجود نماینده مقام معظم رهبری در سوریه کانونهای محکمی جهت اجتماع شیعیان در زینبیه و مرقد حضرت رقیه ایجاد کرده که با تشکیل محافل وعظ و خطابه و مداحی جو مساعدی تشکیل شده است.
وی افزود: شهر حلب نیز در سوریه شهری زیبا، فرهنگی، مذهبی و دارای جاذبه های جهانگردی است که از دیر باز پایگاه موحدین و محل اقامت ابراهیم خلیل الرحمن بوده است که هم اکنون نیز مسلمانان و شیعیان خوبی در آنجا زندگی می کنند که در گسترش مکتب اهل البیت در سوریه فعال می باشند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از ویژگیهای خوب سوریه گرایش به مذهب اهل بیت (علیهم السلام) می باشد که نباید از زحمات شهید سید حسن شیرازی در آن منطقه خصوصاً در میان علویها غافل بود و همچنین سید طلال مسول مرکزی در قم راه اندازی کرده است که با مستبصرین سوری در ارتباط است.
وی گفت: هاشم قطیط نیز که از مستبصرین سوری می باشد ۵ جلد کتاب با عنوان المتحولون شرح حال ره یافتگان را تألیف نموده است و همچنین احمد اسماعیل غزالی، احمد امین انطاکی، باسل بن خضراء، حسین الرجاء و محمد سلیم عرفه از دیگر سوری هایی هستند که شیعه شده و در راستای تبلیغ اهل بیت (علیهم السلام) فعالیت دارند.

وی اظهار داشت: حوزه علمیه امام خمینی، مدارس علمیه در زینبیه، رایزن فرهنگی ایران، نماینده رهبری در سوریه، تولیت آستان حضرت رقیه و زینب (سلام الله علیها)، موسسه آل البیت لاحیاء التراث، مرکز اسلامی شیخ نبیل از مراکز اسلامی فعال در سوریه می باشند.

وی خاطر نشان کرد: با هماهنگی رایزنی فرهنگی سفارت ایران و نماینده رهبری در دمشق همایش هایی با عناوین، حقوق بشر از دیدگاه امام علی (علیه السلام)، زنان مسلمان و افقهای آینده، مصلح بزرگ جهان و آیندۀ جهان بشریّت، اهل بیت و تقریب و وحدت در سوریه برپا شده است.

وی ادامه داد: اشخاصی همچون رهبر مسیحیان سوریه، مفتی اعظم سوریا و مسئولین فرهنگ و اوقاف در این همایش ها شرکت کرده و مقالاتی در تأیید و وصف اهل بیت قرائت نموده اند که نمونه آن مقاله بسیار زیبای اسقف مسیحی «اسیدور بطیخه» می باشد که پیرامون امام مهدی (عجل اله تعالی) بیان داشت: من معتقدم مسیحیان نیز اعتقاد به ظهور مهدی (عجل اله تعالی) در آخرالزمان دارند و آرزو دارم در این عقیده مرا تکفیر نکنند.

حجت الاسلام حسن زاده افزود: همچنین دکتر ابوالمهدی الحسینی از علماء اهل سنت شهر حلب و خطیب مسجدالرحمن در مقاله اش بیان کرده است: امام مهدی (عجل اله تعالی) بنابر استناد به الصحاح السته و روایات معتبر از ضروریات دین و مسئله ای انسانی و فلسفه آن نجات جهان از بی عدالتی است همچنین در این همایش ها دکتر خالق ایمن، مستبصر مصری از سیره امام مهدی (عجل اله تعالی) که همان سیره هدایت جهانی پیامبر است سخن گفت.

وی اظهار داشت: بیان یک رهبر مسیحی و یک شخصیت برجستۀ اهل سنّت در مورد قیام امام مهدی (عجل اله تعالی) نشانه های زمینۀ فراوان تبلیغ اهل بیت (علیهم السلام) در سوریه است.

 

وی اظهار داشت: البته نکته قابل توجّه نسبت به شام و منطقه سوریه آن است که در کنار مومنین و مسلمانان افرادی نیز می باشند که آثار سفیانیان و علاقه مندان به سیرۀ بنی امیه هم بصورت فساد، فسق و فجور هم بصورت ضدیت با شیعه در آنها مشهود است.
وی تصریح کرد: شیخ احمد کفتار مفتی اعظم سوریه که چندی پیش از دنیا رفت بود شافعی مذهب و گرایش زیادی به سیرۀ صوفی گری و تصوف داشت که با نقشبندیه نیز در ارتباط بود لذا بر همین اساس وهابیها و سلفی گری در سوریه زیاد رشد نداشته است.

وی ادامه داد: اخوان المسلمین با ارتباط با مصر در مناطق سنی نشین سوریه رشد خوبی داشته است و درصدد به دست گرفتن قدرت نیز می باشند.

وی خاطر نشان کرد: مسلمانان اهل سنت در سوریه به سه گروه، ۱- پیروان مفتی سوریه و شافعی مذهبها با گرایشات صوفیانه، ۲- پیروان اخوان المسلمین و مرتبط با اخوان المسلمین مصر،۳- پیروان حزب بعث سوریه تقسیم می شوند.

وی گفت: حرم مطهر بی بی زینب (سلام الله علیها)، حرم مطهر حضرت رقیه (سلام الله علیها)، باب الصغیر و ام کلثوم و سکینه، بدال و بعضی از اصحاب و رئوس شهدای کربلا، حجر بن عدی، مشهد النقطه محل چکیدن قطرات خون راس الحسین، راس الحسین در مسجد اموی، مسجد اموی، خرابه های شام و کاخ یزید، موزه های اطراف سوق الحمید از مکان های زیارتی و دیدنی سوریه جهت جذب شیعیان است.

وی افزود: همچنین جهت عبرت ۲ قبر در اطراف بازار دیدنی است یکی قبر کثیف و آلودۀ معاویه بزرگ ملعون دشمن اول شیعه علی (علیه السلام) دیگری قبر معاویه صفیر فرزند یزید که از اصحاب امام سجاد گردید و شیعه از دنیا رفت در ضمن در طول تاریخ هر کس اراده کرد ولو با قدرت و تمکن بالا قبر معاویه را تعمیر کند به قدرت الهی نابود شده است.
مرجع : آینده روشن

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: