آدام شماش فیلم‌ساز مسلمان کانادایی؛
ما فیلم‌سازان باید به خرد دینی تکیه کنیم

به نظر من ما به عنوان فیلم‌ساز و در کل تمام رسانه‌های مسلمان که به نوعی دغدغه دین اسلام را داریم باید به خرد تکیه کنیم، آن هم خردی که درگذشته پیامبراسلام (صلی الله علیه وآله) وامامان (علیه السلام) ما داشتند زیرا اگر روش درستی برای اداره جامعه وجود نداشته باشد انقلاب اجتماعی بی‌فایده وبی‌تاثیراست.

 

 آدام شماش

آدام شماش

به گزارش رهیافتگان- معصومه طاهری / –فیلم‌سازی ازجمله هنرهایی است که به دلیل وجود تصویرهمراه با تخیل می‌تواند برمخاطبان تاثیر زیادی داشته باشد؛ به همین خاطرفیلم‌سازان همواره ازپیشقراولان فرهنگی دردنیا محسوب شده‌اند. آدام شماش فیلم‌سازجوانی ازکشورکانادا ست. عمده فیلم‌های او درحوزه مستند و درباره فرهنگ وسنن ملت‌ها است. آدام پدرش اهل بغداد عراق ومادرش کانادایی است همین باعث شده تا به فرهنگ و منش مسلمانان علاقه‌مند باشد وچون همواره از ایران دررسانه‌های مختلف گفته می‌شود خیلی دوست داشته تا سفری به ایران بیاید و از نزدیک بااین کشور ومردمانش آشنا شوند فرصتی پیش آمد تا با او گفت‌وگوی کوتاهی داشته باشیم؛ البته او فارسی نمی‌داند ترجمه کارباهمکاری مهرداد صادقی انجام شده است.
شما در مستندهای‌ خود به گونه‌ای به فرهنگ و سنن پرداخته‌اید علت خاصی دارد ؟
بله به نظرم باید درقالب فیلم مستند بتوانیم فرهنگ وآداب و رسوم کشورها را به تصویربکشیم این کارمهمی است که وظیفه فیلم‌سازان مستندساز است. یکی از فیلم‌های مستندم «لافیا»نام دارد؛ یعنی سرزمین من. فیلم درمورد مردی آفریقایی است که به دلایلی به کشورکانادا مهاجرت کرده واو آن‌جا یک رستورانی تاسیس می‌کند. فیلم براساس وقایع و روند زندگی وکاراین مرد آفریقایی تنظیم شده است که در رستورانش فرهنگ وآداب و رسوم کشور خودش را از صحرای آفریقا به کشور کانادا می‌آورد و به مردم اینجا ارایه می‌کند.
به عنوان یک فیلم‌ساز چقدر با سینمای ایران آشنا هستید؟
من همیشه ایران را دوست داشته‌ام الحمدالله شانس این را هم به دست آورده‌ام که چند بار فیلم ایرانی را ببینم، زیرا کارم فیلم‌سازی است طبیعتا در مورد فیلم‌های ایرانی هم مطالعه کرده‌ام.
اگر بخواهید سینمای ابران را با یک فیلم بشناسید کدام فیلم را نام می‌برید؟
فیلم‌های ایرانی زیادی هستند که قابلیت دیدن دارند و اصولا ایرانیان فیلم‌سازان خوبی هستند اما یکی از فیلم‌های مورد علاقه من که خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم فیلم «به رنگ خدا»به کارگردانی مجید مجیدی است فیلمی که با وجود سادگی داستان خیلی زیبا و متن بسیار شاعرانه ای در دل دارد و به همین خاطر فیلم برایم جالب بود.
به عنوان یک فیلم‌سازی که با فرهنگ مسلمانان علاقه دارید چقدر با بیداری اسلامی آشنا هستید؟
راستش را بخواهید گفتن این‌که الان چه اتفاقاتی درجهان می‌افتد سخت است حوادث بسیاری به وقوع پیوسته. نظرشخصی من چیزی است که زمانی استادم به من آموخت این‌که باید بیداری اسلامی را ابتدا از درون خود شروع کرد و بعد برون، زیرا به خیابان‌ها آمدن واعتراض کردن یک چیز دیگری است و در مرحله آخر باید به آن پرداخت؛ آن‌چه اهمیت دارد بیدارشدن درون انسان است. حرف اسلام این است همان طور که پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند: باید با نفس خودمان بجنگیم وقتی صحابه بعد از جنگ برمی‌گشتند پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمودند: حالا باید به جهاد اکبر برویم آن‌ها پرسیدند جهاد اکبر چیست؟ ما با کسانی جنگیدیم که ما را تهدید کردند که می‌کشند پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) خطاب به آن‌ها فرمود: آن مبارزه با نفس است.
فکرمی کنید الان این مبارزه با نفس وبیداری اسلامی درون در حال اتفاق افتادن است؟
لزوما تظاهرات درخیابان‌ها به این معنا نیست که مردم از درون بیدار شده‌اند به نظر من ما به عنوان فیلم‌ساز و در کل تمام رسانه‌های مسلمان که به نوعی دغدغه دین اسلام را داریم باید به خرد تکیه کنیم، آن هم خردی که درگذشته پیامبراسلام (صلی الله علیه وآله) وامامان (علیه السلام) ما داشتند زیرا اگر روش درستی برای اداره جامعه وجود نداشته باشد انقلاب اجتماعی بی‌فایده وبی‌تاثیراست. تاکنون انقلاب‌های زیادی درجهان اتفاق افتاده است که مردم به آن چشم امید داشتند مثل کمونیسم وسوسیالیسم اما هیچ کدام برای مردم مفید نبودند ویا براساس خرد دینی اتفاق نیفتاده‌اند.
به نظر شما نقش هنر به خصوص سینما در بیداری اسلامی چیست؟
بازگوکردن داستان‌ها و وقایع خیلی مهم است ما برای پیشرفت باید بدانیم که هستیم و ازکجا می‌آییم ودرکل هویت ما چیست اگر تمام داستان‌ها با تقلید صرف باشد و یا از طرف هالیوود یا هرجای دیگری دنبال شود ما به عنوان هنرمند اسلامی، هیچ هویتی نخواهیم داشت. بنابراین باید قهرمانان فرهنگی زندگی خودمان را ببینیم و ازروی آن‌ها فیلم وسریال بسازیم. این یک حقیقت است که امروز مردم به اندازه گذشته کتاب نمی‌خوانند واهل مطالعه نیستند پس تصویر به‌خصوص درقالب فیلم مهم‌ترین شیوه بیان داستان است. ما باید آن خرد ودانایی گذشته را درتلویزیون وسینما به‌کارببندیم وعملیاتی کنیم به شکلی‌که برای مردم دنیا جذاب و دیدنی باشد، لذا جشنواره‌های بین‌المللی سینمایی بین کشورهای اسلامی ومسلمان موقعیت وفرصت بسیارمناسبی است برای سینماگران مسلمان در سراسر جهان است.
برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی سینمایی بین کشورهای مسلمان چطور می‌تواند موثر باشند؟
خیلی می‌تواند موثر باشد . دنیا دنیای ارتباطات و تعاملات است لذا وقتی فیلم‌‌سازان در کشورهای مختلف گرد هم بیاید موقعیت خوبی برای ایجاد روابط وتبادل نظر و اندیشه شکل می‌گیرد به‌خصوص اگر این جشنواره‌ها درایران باشد، زیرا ایران‌ همیشه مرکز تمام نگاه‌های دنیا بوده‌ و این مساله در تغییر دیدگاه‌های منفی علیه کشورایران موثر است.
گفته می‌شود سینمای غرب وابسته به سکس وخشونت است به همین خاطر رونق خوبی دارد نظر شما چیست؟
بله البته این یک نقشه ازپیش طراحی شده نیست، بلکه هدف بی‌ارزش شدن ارزش‌ها وباورهای مردم است زیرا با این روش فیلم‌سازان می‌توانند پول ومنفعت بیشتری به دست ‌آورند.

مترجم مهرداد صادقی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: