ایرلند
مرکز فرهنگی اسلامی در «کلانسکی» واقع در جنوب دوبلین،نماد اصلی اسلام در ایرلند

مرکز فرهنگی اسلامی واقع در «کلانسکی» دوبلین،نماد اصلی اسلام در ایرلند است.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) به نقل از «irishtimes»،مرکز فرهنگی اسلامی در «کلانسکی» واقع در جنوب «دوبلین» قرار است نماد اصلی اسلام در ایرلند باشد.

این در حالی است که ایرلند از گسترش روزافزون جامعه اسلامی در این کشور استقبال می کند.

مرکز فرهنگی اسلامی ایرلند جایی است که «لئو واردکار» نخست وزیر این کشور ژوئن گذشته برای جشن پایان ماه مبارک رمضان به آنجا رفت.

«مایکل هیگینز» ،رئیس جمهوری ایرلند نیز در دومین بازدید خود از مرکز فرهنگی اسلامی دوبلین در نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس این مرکز از جامعه مسلمانان برای نقش مهمی که در این دو دهه برای مشارکت مسلمانان در جامعه ملی و اجتماعی ایفا کرده اند،تشکر و قدردانی کرد.

همچنین در برنامه های بیستمین سالگرد تاسیس مرکز فرهنگی اسلامی ایرلند ،«میرزا السایق»،معاون موسسه «المختوم» که بودجا ساخت این مرکز را تامین کرده بود از بازدید «مری مک آلیس» رئیس جمهوری سابق ایرلند از این مرکز یاد کرد.

«دیوید استانتون» وزیر دادگستری ایرلند هم که در این مراسم شرکت داشت،مرکز فرهنگی اسلامی دوبلین را به خاطر پیدا کردن راه های جدیدی برای شکوفایی فرهنگ احترام به تنوع مورد تمجید قرار داد.

این مرکز در نوامبر سال ۱۹۹۶ توسط مری رابینسون، رییس جمهور سابق افتتاح شد.

مرکز فرهنگی اسلامی دوبلین که پنج هزار متر مربع مساحت دارد یکی از بزرگ ترین مراکز اسلامی در اروپا است که شامل یک مسجد با ظرفیت پذیرایی از بیش از یک هزار و ۷۰۰ نمازگزار است.

این مرکز دارای مدرسه ملی مسلمانان، سالن ورزشی، کتابخانه، سالن نمایشگاه، مرکز اطلاع رسانی، دفاتر، آموزش و پرورش و مرکز اجتماعی، یک فروشگاه، یک رستوران، هشت آپارتمان و یک اتاق مهمانی است.

این مرکز که که معماران موسسه «مایکل کالینز و همکاران» آن را طراحی کرده اند،جایزه موسسه معماران ایرلند را در سال ۱۹۹۷ میلادی از آن خود کرد.

منبع: شبستان

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: