آشنایی با علما
آیت الله سید محمد مهدی بحرالعلوم(ره)

سیدمحمدمهدی‌بن‌سیدمرتضی طباطبایی نجفی بحرالعلوم (۱۱۵۵-۱۲۱۲ق/۱۷۴۲-۱۷۹۷م)، فقیه ، محدث ، حکیم ، ادیب و سردودمان آل بحرالعلوم و رئیس حوزه علمیه نجف و مرجع شیعیان در روزگار خود بود. سید مهدی بحرالعلوم، شاگرد بزرگ و بزرگوار وحید بهبهانی است و منظومه‌ای در فقه دارد که معروف است. بحرالعلوم به علت مقامات معنوی و سیر و سلوکی که طی کرده، فوق‌العاده مورد احترام علما شیعه است و تالی معصوم به شمار می‌‌رود. از او کرامات فراوانی نقل شده است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) روایت حضور ایت الله العظمی سید محمد مهدی بحرالعلوم (ره) در مکه و دیدار با قاضی سنی

آن سید مراغسل بدهد
مرحوم سید در مکه به کتابخانه یک قاضی اهل سنت وارد شد و فرمود: چه کتابهایی در این جا وجود دارد؟ او جواب داد: «فیها ما تشتهیه الأنفت»! (در بهشت آنچه دلها آن را بخواهند هست).

سید فرمود: فلان کتاب را دارد؟ وی گفت: خیر. به همین ترتیب برای نقض سخن او تا هفت کتاب را نام برد و او گفت: ندارم، بعد کتابی را از او خواست و وی آورد. سید کتاب را چند ورق زد و نشانه ای لای آن گذاشت و چند ورق دیگر زد و نشانه دیگری گذاشت و همین طور گویا از آغاز تا پایان کتاب به صفحات آن احاطه داشت.

آن شخص بعد از رفتن سید دید در صفحاتی که نشانه گذاشته، روایات و نصوصی است که بر خلافت امیرمؤمنان حضرت على (علیه السلام) دلالت می کند. سرانجام آن قاضی سنی گفت: «هنگام مرگ آن سید مرا غسل بدهد». از اینجا معلوم شد که مستبصر راه یافته به مذهب تشیع شده است.

آیت الله سید محمد مهدی بحرالعلوم(ره)

تهیه و تنظیم فهیمه قاسمی (انجمن شهید ادواردو انیلی)

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: