بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی،
ترجمه رساله ذهبیه منسوب به حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام

«نامه زرین سلامت منسوب به امام علی بن موسی‌الرضا(ع)» عنوان کتابی است که هشتمین دوره از چاپ خود را پشت سر گذاشته و به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )    بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در راستای انجام یکی از وظایف خطیر خود مبنی بر معرفی و ترویج معارف نورانی اهل بیت(ع) به ویژه ولی نعمتمان حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) کتاب حاضر را با عنوان رساله ذهبیه؛ نامه زرین سلامت امام رضا(ع) به اهتمام دکتر محمد دریایی به چاپ رسانده است.


این اثر در ۹ بخش با موضوعات و مباحثی همچون سند روایی طب الرضا(ع)، پیام‌های زرین بهداشتی امام رضا(ع)، معجون دارویی، غذایی رضوی، آداب استحمام، آداب بهزیستی و بهداشت فردی، آداب سفر و احکام آب‎ها، مزاج شناسی؛ شناخت مزاج ها و بهداشت روانی، مدیریت و ساماندهی بدن، آداب حجامت و فصد و… است.
در بخش پیام‌های زرین بهداشتی امام رضا(ع)، جدول زمانی برای خوردن غذا آورده شده که به این قرار است: روزانه یک مرتبه وقتی که ۸ ساعت از روز گذشته باشد (یک وعده غذایی) یا سه وعده غذا در مدت دو روز؛ یک مرتبه اول روز (صبحانه)، یک بار پایان روز (شام) و یک مرتبه، روز بعد هنگامی که ۸ ساعت از صبح گذشته باشد (ناهار) و در آن روز نیازی به مصرف شام پیدا نخواهی کرد. این جدول غذایی، همان آموزه‌ای است که پیامبر(ص) به امیرالمومنین حضرت علی(ع) فرمود یک روز یک وعده و روز دیگر دو وعده غذا تناول کنید.

این اثر ترجمه رساله ذهبیه منسوب به حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) است. این متن شمه‌ای از علوم الهی را آشکار می‌سازد. همچنین این کتاب، به باور صدها پزشک، متخصص و حکیم از جمله حکیمان و پزشکان دربار مامون، شایسته‌ترین متن آموزشی- کاربردی برای تحقق سلامت و بهداشت انسان است.
فرازهایی که در این متن حکیمانه وجود دارد پاسخگویی نیازهای جامعه بشری برای دستیابی به سلامت جامع و فراگیر است.
گفتنی است؛ این کتاب ارزشمند در شمارگان ۲ هزار نسخه و در قطع وزیری به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

منبع: آستان نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: