حرم مطهر رضوی
روزی حلال باعث تربیت نسلی پاک و صالح می‌شود

در جلد پنجم اصول کافی روایتی از امام صادق(ع) نقل شده که بیشترین نگرانی پیامبر(ص) کسب روزی حلال بوده است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) حجت‌الاسلام شریعت‌زاده در سلسله جلسات تبلیغی مذهبی حرم مطهر رضوی گفت: در جلد پنجم اصول کافی روایتی از امام صادق(ع) نقل شده که بیشترین نگرانی پیامبر(ص) کسب روزی حلال بوده است.


وی با بیان اینکه کسب روزی حرام بر نسل و ذریه انسان تاثیر می‌گذارد، عنوان کرد: در تاریخ اسلام شخصیتی به نام اشعث بن غیث است که به واسطه خوردن لقمه حرام در ریختن خون امیرالمومنین(ع) شریک شد و از جمله افرادی بود که شرایط قتل مولای متقیان علی(ع) را فراهم کرد.
وی تصریح کرد: نسل و ذریه اشعث هم از آسیب لقمه حرام در امان نبودند و دختر او با نام جعده کسی بود که امام حسن مجتبی(ع) را با سم به شهادت رساند و فرزند او هم به نام محمد بن اشعث شریک خون سیدالشهدا(ع) شد.
شریعت‌زاده افزود: همه کسانی که به نوعی کاسبی می‌کنند باید مراقب باشند که معامله و کاسبی آن‌ها طبق موازین شرعی انجام شود، چرا که روزی حرام اثرات بسیار بدی در زندگی و نسل انسان دارد.
وی عدم استجابت دعا را از جمله آثار کسب و کار حرام دانست و ابراز کرد: خداوند دعای کسی که لقمه حرام می‌خورد را مستجاب نمی‌کند و اثر دیگر لقمه حرام این است که انسان سخن حق را نمی‌شنود و نصیحت و موعظه در وجود او اثری نخواهد داشت.
این کارشناس دینی ادامه داد: حضرت زینب(س) در آخرین ساعات ظهر عاشورا از امام حسین(ع) خواستند تا یک بار دیگر خود را به سپاهیان دشمن معرفی کنند تا شاید متنبه شوند و از کشتن او منصرف شوند، اما این اقدام نیز در دل آن‌ها اثری نگذاشت چرا که به فرموده امام حسین(ع) شکم‌های آن‌ها از حرام پر شده بود.
وی ابراز کرد: خوردن مال حرام باعث می‌شود که حق الناس به گردن انسان بیفتد و حق الناس هم گناهی نابخشودنی است و در روایات اسلامی آمده است که اولین قطره خون شهید که روی زمین می‌ریزد همه گناهان او بخشیده می‌شود، به جز حق‌الناس. بنابراین باید مراقب باشیم که با کسب و کار حرام و غش در معامله حقی از حقوق مردم را ضایع نکنیم.

منبع:آستان نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: