مسلمان شدن میریام فرانکوئیس، بازیگر زن بریتانیا:
زیبایی اسلام انسان را شیفته خود می کند…

دین اسلام تایید خوبی ها در وجود ما و وسیله ای برای اصلاح بدی هاست. اساس دین اسلام بر پایه ی تعادل گرایی است و من  گمان می کنم که پیام پیامبر (ص) اساسا در مورد داشتن تعادل و آرامش در همه آنچه که انجام می دهیم بوده است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) گروه ترجمه سایت رهیافتگان – مترجم ندا اسلام پناه

من پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه کمبریج، اسلام را پذیرفتم. پیش از آن من یک فرد کاتولیک پر از شک و تردید بودم؛ فردی معتقد  به وجود خدا اما  همراه با بی اعتمادی به دینی سازمان یافته. قرآن نقش بسزایی در زندگی من داشت. در ابتدا من سعی کردم که با حالتی ستیزانه، که بخشی از تلاش من برای اثبات اشتباه و گمراهی  دوست مسلمانم بود، به قرآن تقرب جویم اما بعدها من خواندن آن را با ذهنی بازتر شروع کردم.

با خواندن آیات ابتدایی سوره فاتحه که کل بشر را مورد خطاب قرار می دهد به طور ناگهانی از لحاظ روانشناسی منقلب شدم .او از کتاب هابی مقدس پیشین به نحوی صحبت می کرد که من هر دو را به رسمیت می شناختم، اما همچنان متفاوت بودند. این کتاب بسیاری از شک و تردیدهایی که من در مورد مسیحیت داشتم رابرایم روشن کرد.او مرا به یک فرد بالغ تبدیل می کرد بطوریکه ناگهان پی به این موضوع بردم که سرنوشت من و اقدامات من عواقبی برای من به دنبال خواهند داشت که خود به تنهایی مسوول آنها خواهم بود.در دنیای تحت سلطه نسبیت گرایی، او حقایق اخلاقی عینی و بنیان اخلاقی را مشخص  می کرد. به عنوان کسی که همیشه اشتیاق زیادی  به فلسفه داشتم ، قرآن برایم به منزله ی نقطه ی اوج تمام این تفکرات و اندیشه های فلسفی بود.او تمام عقاید کانت، هیوم، سارتر و ارسطو را ادغام می کردو به نحوی موفقیت آمیز سوالات فلسفی ژرفی که در طول قرون از زمان پیدایش انسان مطرح می شد را مورد خطاب قرار می داد و پاسخ می گفت و همچنین به اساسی ترین سوال آن پاسخ می داد: “چرا ما اینجا هستیم؟”

با کنکاش درشخصیت حضرت محمد (ص)،مردی را شناختم  که مانند پیشینیانش حضرت موسی، عیسی و ابراهیم مأموریتی خطیری به عهده داشت. من مجبوربودم  بسیاری از توهین و افتراههای شرقشناسان در مورد او راکناربگذارم تا بتوانم اطلاعات دقیقی از وی بدست آورم، از آنجاییکه  مردم تا حدودی برای مطالعه  دیگر شخصیت های تاریخی ازمرجع نسبی گرایی تاریخی استفاده می کنند، اغلب توضیح در مورد آن شخصیت ها به طور کامل حذف شده است، که تلاشی واضح برای از بین بردن و بی ارزش کردن شخصیت آن افراد می باشد.

دین اسلام تایید خوبی ها در وجود ما و وسیله ای برای اصلاح بدی هاست. اساس دین اسلام بر پایه ی تعادل گرایی است و من  گمان می کنم که پیام پیامبر (ص) اساسا در مورد داشتن تعادل و آرامش در همه آنچه که انجام می دهیم بوده است.

فکر می کنم بسیاری از دوستان نزدیک من چنین می پنداشتند که من صرفا از یک مرحله عبور می کردم و ازمرحله ی دیگری به سادگی  بیرون می آمدم،  ولی آنها متوجه این امر نبودن که این تغییر بسیار چشمگیرو ژرف تر از آنچه می پنداشتند  بود.  برخی ازصمیمیترین  دوستانم همه ی تلاش خود را به کار گرفتند تا از من حمایت کنند و تصمیمات مرا درک کنند. روابط من با برخی از دوستان دوران کودکیم  همچنان بسیار نزدیک بود  واین امر موجب شد تا من به جهانی بودن پیام الهی پی ببرم، بدین گونه که  ارزش های خداوند از طریق کارهای خوبی که  انسانها انجام می دهند، چه مسلمان باشند چه نباشند، درخشش می یابند.

من هرگز تغییر عقاید  خود را به منزله ی یک “عکس العمل” بر خلاف و یا مغایر با فرهنگ  خود تلقی نمی کردم. بلکه این باورها و عقاید جدید در حالی که مانند یک راهنما برای حوزه هایی که  نیازبه بهبود داشتند به حساب می آمدند و یک مهر تایید برهمه آنچه همیشه برایم ستودنی بودند محسوب می شد.همچنین بسیاری از مساجد را خوشایند قلمداد نمی کردم و قوانین وآداب و رسوم و تشریفات آنها را گیج کننده و استرس زا می دانستم. من بلافاصله با جامعه مسلمان آشنا نشدم، چیزهای زیادی به نظرم  عجیب و غریب می رسید و بسیاری از نگرشها موجب بهت و سرگشتگی من می شد. توجهی که به ظواهر نسبت به باطن می دادم  همچنان برایم مشکل ساز بود.

نیاز به اعتماد به نفس وجود دارد، بیان هویت مسلمانان انگلیسی  می تواند به بحث در مورد زمان ما کمک کند. دین اسلام به معنای یک مذهب بیگانه نیست، ما نباید احساس کنیم که  تمام  نشانه هایمان را از دست داده ایم. دین اسلام تایید خوبی ها در وجود ما و وسیله ای برای اصلاح بدی هاست.  اساس دین اسلام بر پایه ی تعادل گرایی است و من  گمان می کنم که پیام پیامبر (ص) اساسا در مورد داشتن تعادل و آرامش در همه آنچه که انجام می دهیم بوده است. پیام پیامبر همیشه چنین بود که شما با انجام خوبی با بدی مقابله کنید، همیشه با خوبی  به شرراتها  پاسخ دهید و همیشه به یاد داشته باشید که خداوند عدالت را دوست دارد، پس حتی زمانی که افراد مرتکب بی عدالتی سختی علیه شما می شوند، شما مسئولیت اخلاقی و الزام اخلاقی در مقابل خدا دارید که همیشه عدالت را حفظ کنید و هرگز از این محدوده ها سرپیچی نکنید.

حضرت محمد (ص) فرمود:

“ببخش کسی که تو را گمراه می کند. بپیوند به کسی که تو را رها می کند، خوبی کن به کسی که به تو بدی می کند و حقیقت را بگو حتی اگر به ضرر تو باشد”.

زیبایی اسلام آن زمانی واقعا مشخص می شود که آشکارشود وهنگامی آشکار می شود که شما آن را به عنوان یک ابزار برای بهبودی جامعه، نوع بشر و جهان تبدیل کنید.اخلاق ایده آل از منظر اسلامی، به اخلاقی اطلاق می شود که به  اخلاق زندگی روزمره مبدل شوند، اخلاقی که به مجموعه ای کاربردی از ارزش ها تبدیل شوند،  نه اینکه این اخلاقیات  بطور تاسف بر انگیزی همانگونه که بطور غالب  وجود دارد صرفا  در مساجد جایی که مقداری از واقعیت جدا شده اند باقی بمانند.

میریام فرانکوئیس سره در کودکی با بازی در فیلم معروف  دهه ۹۰  “حس و حساسیت” محبوب شد. او اکنون با پیوستن به شمار فزاینده ای از طبقه متوسط ​​زنان تحصیل کرده ای که به  اسلام ایمان اورده ند در بریتانیا محبوبیت بیشتری را کسب کرده است.وی اخیرا با مجموعه ای از فیلم های مرتبط با اسلام تولید شده درکشور انگلستان، با عنوان (الهام گرفته ازمحمد) همکاری کرده است.

گروه ترجمه سایت رهیافتگان – مترجم ندا اسلام پناه

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: