کشیش مسیحی تازه مسلمان شده و مدرس انجیل در دانشگاه:
بعد از 8 سال مطالعات مذهبی آگاهانه به این مطلب پی بردم که اسلام حقیقت ناب است

چون در زمانی که مسیحی بودم نیایش برای من از اهمیت بسیاری برخوردار بود، در مورد نحوه عبادت مسلمانان بسیار کنجکاو بودم. ما به عنوان مسیحیان در زمینه عبادت مسلمانان کاملا ناآگاه هستیم. به ما گفته شده بود که مسلمانان به کعبه که در شهر مکه قرار دارد سجده می کنند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) گروه ترجمه سایت رهیافتگان – مترجم زینب طاهری نژاد

“چه اتفاقی برایت افتاده؟!” معمولا این اولین واکنش دوستان، هم دوره ای ها، و کشیشیان دیگر بعد از اسلام آوردنم بود. در هر حال من نمی توانستم آنها را سرزنش کنم، چون تغییر دین دادن فردی مثل من برای آنها غیرقابل تصور بود. من در گذشته یک استاد دانشگاه، کشیش، برنامه ریز کلیسا و یک مبلغ مذهبی بودم. توضیح دقیق تر این که من تجسم یک متعصب اصولگرا بودم. درست پنج ماه بعد از دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته الهیات از یک مدرسه علوم دینی رده بالا، با خانمی که در یک کشور کار می کرده و مسلمان شده بود، ملاقاتی داشتم. اولین سوال من در مورد نحوه برخورد اسلام با زنان بود. پاسخ او مرا شگفت زده کرد، چون برخلاف پاسخ مورد انتظارم بود. در ادامه، من سوالاتی در مورد خدا و محمد (صلوات الله علیه و آله) از او پرسیدم. همکارم به من گفت می تواند مرا به مرکز اسلامی ببرد زیرا آنها بهتر می توانند سوالات مرا پاسخ دهند. به خاطر تدریس علوم دینی از رویکرد و روش آنها تعجب کردم. آنها از روش تبلیغ مستقیم استفاده می کردند که در آن از تخریب و ایجاد دلهره در مخاطب، بازی های روانشناختی و بهره برداری از ناآگاهی مخاطب خبری نبود! قادر نبودم آنچه را می دیدم باور کنم. آنها به من چند کتاب دادند و به من گفتند مرکز اسلامی پاسخگوی سوالات احتمالی ام خواهد بود.
من آن شب همه کتاب ها را خواندم. این نخستین باری بود که من کتابی با تالیف یک مسلمان در مورد اسلام می خواندم.زیرا تمام مطالعات من در زمینه اسلام بر مبنای منابع تالیف شده مسیحیان بود. روز بعد ۳ ساعت در دفتر مرکز اسلامی مشغول پرسیدن سوال هایم بودم که البته این به برنامه هر روز من به مدت یک هفته تبدیل شد. البته در این مدت من ۱۲ کتاب دیگر نیز در مورد اسلام خواندم و متوجه شدم که چرا مسلمانان در تغییر دین خود به مسیحیت بسیار سرسخت هستند. در اسلام، ارتباط مستقیمی میان خدا، بخشش گناهان، رستگاری و وعده حیات ابدی وجود دارد.
نکته جالب توجه ابن که اسقف های مسیحی در ۳۰۰ سال نخست بعد ازپیامبری عیسی مسیح همین آموزه های اسلام را تبلیغ می کردند. آنها عیسی مسیح را به عنوان پیامبر خدا و معلم بشر معرفی می کردند. اما بعد از ایمان آوردن امپراطور روم کنستانتین و بنا به دستور او نظریه تثلیث در دین مسیحیت مطرح شد. امپراطور روم جنبه های غیر الهی مربوط به دوران بت پرستی تمدن بابل را وارد دین کرد.البته من رد این مجال قادر به بحث در این زمینه نیستم، اما در مقاله ای دیگر به بحث در زمینهاین موضوع خواهم پرداخت. فقط به این موضوع اشاره می کنم که کلمه تثلیث در انجیل و یا در زبان یونان باستان وعبری وجود ندارد.

یکی دیگر از پرسش های مهم من در مورد شخص پیامبر صلوات الله علیه و آله بود. نکته جالب توجه در دین اسلام که آن را ازمسیحیت متمایز می کرد، عدم پرستش شخص پیامبر بود.نقش پیامبر در اسلام تنها واسطه میان خدا و خلق نیست. در عین حال پرستش او نیز منع شده است. مسلمانان در پایان نماز بر او درود می فرستند همانطور که ما برای ابراهیم نبی درود می فرستیم. نقش محمد صلوات الله علیه و آله در اسلام نقش پیامبری و رسالت است. او آخرین پیامبر است که بعد از ۱۴ قرن هنوز پیامبری پس از وی برگزیده نشده است. او پیامبری برای تمام ابنا بشر است. در حالی که مسیح و موسی علیهما السلام تنها برای هدایت بنی اسرائیل فرستاده شده بودند. ” بشنوید ای بنی اسرائیل! این پیام همان پیام خداست. پروردگار شما، خدای یکتاست و شما هیچ خدایی جز من نخواهید داشت” (انجیل مرقس).

چون در زمانی که مسیحی بودم نیایش برای من از اهمیت بسیاری برخوردار بود، در مورد نحوه عبادت مسلمانان بسیار کنجکاو بودم. ما به عنوان مسیحیان در زمینه عبادت مسلمانان کاملا ناآگاه هستیم. به ما گفته شده بود که مسلمانان به کعبه که در شهر مکه قرار دارد سجده می کنند. وقتی با نحوه عبادت مسلمانان آشنا شدم، دوباره شگفت زده شدم. زیرا خداوند خود شیوه برگزاری نماز را مشخص کرده است.کلمات نماز همگی در ثنا و تجلیل خداوند است. و حتی روش وضو گرفتن نیز در کتاب خدا و توسط خود او تعیین شده است. تمام این ها به این معناست که برای عبادت و نیایش با پروردگار باید آداب خاصی رعایت شود و تنها کسی که می تواند این آداب را مشخص کند تنها خود پروردگار است.
در پایان آن هفته و بعد از ۸ سال مطالعات مذهبی آگاهانه به این مطلب پی بردم که اسلام حقیقت ناب است. البته من در آن زمان اسلام نیاوردم زیرا هنوز با تمام وجود آن را نپذیرفته بودم. در آن روزها همچنان انجیل می خواندم و به نیایش دینی خود می پرداختم والبته به جلسات مرکز اسلامی می رفتم. من مشتاقانه از خدا می خواستم تا راه درست را نشانم دهد. تغییر دین کار آسانی نیست. نمی خواستم رستگاری ابدی را به اشتباه از دست بدهم.
با گذشت زمان و افزایش آگاهی من نسبت به اسلام بیشتر شگفت زده می شدم زیرا اطلاعات جدید من با آنچه در گذشته در مورد اسلام آموخته بودم متفاوت بود. در دوره کارشناسی ارشد ادیان که یکی ازمطرح ترین اساتید اسلام شناس مدرس ما بود، مطالبی را ارائه می کرد که نشان از عدم درک صحیح وی از اسلام بود. او و مسیحیانی مانند وی افرادی محترم اما متاسفانه دچار سوتفاهم در مورد اسلام هستند
بعد از دو ماه، وقتی هنگام نیایش طلب هدایت به سوی خداوند را کردم ، ناگهان احساس عجیبی به من دست داد و نا خودآگاه گفتم:”خدایا می دانم تو یگانه ای و تنها پروردگار جهانی” . در آن لحظه آرامش عمیقی را در وجودم احساس کردم که بعد از چهار سال مسلمان شدن هنوز از این تصمیم پشیمان نیستم. البته این تصمیم خالی از عواقب بعدی نیز نبود. من از شغلم که تدریس انجیل در دو دانشگاه بود اخراج شدم. دوستان قدیم، همکاران دانشگاهی و کشیشان همکارم مرا طرد کردند.

گروه ترجمه سایت رهیافتگان – مترجم زینب طاهری نژاد

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: