خطیب مسجد هامبورگ:
تأسیس مسجد ضراری جدید و متفاوت در قلب اروپای مرکزی

به دنبال انتشار اخبار مربوط به تأسیس مسجدِ ضراری جدید و متفاوت در شهر برلین آلمان، آیت‌الله رمضانی، رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته هامبورگ موضع‌گیری و تصریح کرد: تأسیس چنین مکانی به اسم مسجد در برلین تحریف شریعت و بر خلاف نص صریح قرآن است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )   مرکز اسلامی هامبورگ در خبری اعلام کرد: بنا به اخبار منتشر شده توسط شبکه‌های خبری آلمان، در این مرکز که عنوان اصلی آن مسجد «ابن رشد ـ گوته» و متعلق به مسلمانان لیبرال آلمان است، خطیب نماز جمعه یک خانم بی حجاب است. در این مرکز زنان بدون حجاب در کنار مردان، همه با هم در یک صف، نماز می‌خوانند. نکته قابل توجّه اینکه همجنس‌بازان هم برای شرکت در این مراسم دعوت هستند. به گفته مسئولین این مرکز، آنها می‌خواهند محلی داشته باشند برای کسانی که در سایر مساجد احساس راحتی و امنیت نمی‌کنند و این اقدام را یک حرکت واضح علیه مسلمانان اصول‌گرا و افراطگرایان می‌دانند.


آیت‌الله رمضانی، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ  دوم تیرماه در خطبه‌های نماز جمعه این مرکز در واکنش به این اقدام ناشایست، ضمن محکوم‌کردن این جریان، اظهار کرد: متأسفانه چندی پیش خبر شگفت‌انگیز تأسیس مسجد ضراری جدید و متفاوت در قلب اروپای مرکزی به دست ما رسید. اگرچه در وهله اوّل ماجرا به یک شوخی بی‌مزه با مقدّسات شبیه بود، امّا با مشاهده تصاویر ارسالی و پوشش خبری رسانه‌ها، واقعیت تلخ یک جریان التقاطی و انحرافی نمایان شد. بدون شک ما این رفتار مشکوک را یک حرکت مدیریت شده در راستای تمسخر و توهین به اسلام و مسلمانان و مقّدسات ادیان می‌دانیم. اینها به واقع دین را و شریعت اسلام را به سخره گرفته‌اند. مگر می‌شود کسانی که به هیچ عنوان سابقه تحصیل امور دینی و اسلامی در هیچ مرکز حوزوی و دانشگاه معتبر اسلامی را ندارند، عهده‌دار امور دینی شوند و مکانی را به اسم مسجد نامگذاری کنند و هر آنچه به میل خود می‌پسندند به نام اسلام به جامعه عرضه کنند. کاملاً روشن است که مدیران این حرکت مشکوک، مقاصدی غیر الهی و غیر دینی را دنبال می‌کنند. متأسفانه برخی از مذاهب ادیان دیگر نیز حمایت خود را از ساخت چنین مرکزی اعلام کرده‌اند که جای تأمل بسیار است که چطور شد آنها حمایت از مسلمانان برای ساخت مساجد را جزء وظایف خود تلقّی کرده‌اند.

به اعتقاد ما مسلمانان، مسجد خانه خداست و حضور در این مکان مقدّس و معنوی همچون همه اماکن مذهبی دیگر از جمله کلیسا و کنیسه، آداب خاص خود را دارد که رعایت آن الزامی است. لذا ما اعلام می‌داریم که حریم مسجد باید حفظ و جایگاه مقدس مسجد نباید با التقاط و انحراف ممزوج شود. امام حسن مجتبی(ع) در مورد خصوصیات افرادی که با مسجد ارتباط دارند، می‌فرماید: «مَنْ أَدامَ الاْخْتِلافَ إِلَی الْمَسْجِدِ أَصابَ إِحْدی ثَمان: آیهً مُحْکَمَهً وَ أَخًا مُسْتَفادًا وَ عِلْمًا مُسْتَطْرَفًا وَ رَحْمَهً مُنْتَظِرَهً وَ کَلِمَهً تَدُلُّهُ عَلَی الهُدی أَوْ تَرُدُّهُ عَنْ رَدًی وَ تَرْکَ الذُّنُوبِ حَیاءً أَوْ خَشْیهً؛ هرکه پیوسته به مسجد رود از این فواید بهره‌مند است: ۱ـ نشانه  استوار (فهم آیات الهی) ۲ـ دوستی قابل استفاده، ۳ـ دانشی تازه، ۴ـ رحمتی مورد انتظار، ۵ـ سخنی که به راه راستش کشد، ۶ـ سخنی که او را از پستی برهاند، ۷ـ ترک گناهان به خاطر شرم از خدا، ۸ـ ترک گناهان به خاطر خوف از خدا.»

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه در بخش دیگری از بیانات خود افزودند: ما مکرراً در سخنرانی‌ها و مواضع خود اعلام کرده‌ایم که اسلام علاوه بر آنکه دین عقلانیت، معنویت و عدالت‌خواهی است، در عین حال شریعت‌محور است و قوانین مطلق آن و حلال و حرام قطعی آن، تا روز قیامت تغییرناپذیر خواهد بود. بر اساس شریعت اسلام، امامت زن برای مردان و زنان بر خلاف صریح فتوای علمای سنی و شیعه است، چه اینکه پوشش و حجاب لازم در نماز نیز مورد اجماع همه مسلمین است. علاوه بر آن در غیر نماز نیز، پوشش مناسب در مقابل نامحرم بر زنان مسلمان واجب است.

سؤالی که مطرح است، این که این افرادِ به اصطلاح مسلمان با آیات سوره نور در مورد حجاب چه می‌کنند؟ این نوع نماز خواندن مختلط را از کجای آموزه‌های پیامبر اکرم(ص) استنتاج کرده‌اند؟ طبق چه مبنایی آداب ورود به مسجد را تغییر داده‌اند؟ بر اساس کدام فرمان الهی اعلام می‌شود که حضور در این ساختمان که به اسم مسجد، نامگذاری شده، برای کسانی که علناً مرتکب اعمال منافی عفّت می‌شوند، آزاد است؟ بی‌شک اعلان چنین امری برخلاف نص صریح آیات قرآن و سنّت نبوی است.
اگرچه دشمنان اسلام بدشان نمی‌آید که همچون بسیاری از ادیانی که بر اثر تحریفات گوناگون، شریعتشان را از دست داده‌اند، شریعت اسلامی را نیز با این امور دچار تحریف و اضمحلال کنند. امّا این افراد باید بدانند، اینکه احکام الهی و شریعت قطعی اسلام به این راحتی تحریف شود، امری محال و غیر ممکن است. البته اگر کسانی علاقه دارند معبدی را به هر نام و نشانی برای خود اخذ کنند و اعمال مشابه سایر ادیان را در آن انجام دهند مانعی ندارد، امّا نباید به نام اسلام به چنین کارهایی دست بزنند که مخالف آموزه‌های اسلام است.

آیت‌الله رمضانی در پاسخ به اینکه این افراد به دنبال محلی امن برای مبارزه با اسلام افراطی و تروریسم هستند، افزودند: آیا شیوه مبارزه با افراطی‌گری، تحریف اسلام و شریعت پیامبر(ص) است. به راستی چرا به جای پیدا کردن عاملان اصلی رواج خشونت و افراط‌گرایی در دنیا و کسانی که از این وضعیت سودهای کلان فروش تسلیحات را به جیب زده‌اند، سعی می‌کنید با توهین به مقدسات و تمسخر احکام الهی، احساسات مردم مسلمان را جریحه‌دار کنید. ما به همه اعلام می‌کنیم که درهای مساجد به روی همه مذاهب از هر ملیت و هر گرایشی که باشند باز است، امّا رعایت احکام شرعی و آداب مساجد که در آیات و روایات قطعی از سنت آمده، باید مورد رعایت قرار گیرد.

بی‌شک این اقدام مشکوک و از هر جهت غیر قابل دفاع، بی‌احترامی به مقدسات ادیان و مغایر با احکام عبادی اسلام است و مسلمانان و خصوصاً علمای دینی باید به شکل مناسب و قانونی مخالفت خود را نسبت به این مسائل اعلام کنند. ما از شورای مسلمانان آلمان (KRM)، اتحادیه مراکز شیعه در آلمان (IGS)، شوراهای اسلامی ایالت‌ها، کرسی‌های اسلام‌شناسی دانشگاه‌ها و استادان اسلام‌شناس، مساجد و مراکز اسلامی و امامان آنها و نیز عموم برادران و خواهران مسلمان درخواست می‌کنیم در مقابل این دهن کجی و انحراف آرام ننشینند و انزجار خود را اعلام کنند تا لکه ننگ آن به اسم مسلمانان آلمان و مقامات آن باقی نماند.

منبع:ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: