مقاله روزنامه ایندیپندنت
سه حقیقت نشان می‌دهد که هیچ چیز در قرآن اجازه تروریسم را نمی‌دهد

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» مقاله‌ای منتشر کرده که در آن تأکید شده است کسانی که قرآن را با تروریسم مرتبط می‌کنند، این کتاب آسمانی را نخوانده و شناختی از آن ندارند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  در این مقاله به قلم «قاسم راشد»، وکیل، نویسنده و فعال حقوق بشر مقیم آمریکا آمده است: در آیه ۴۰ سوره حج، قرآن اجازه می‌دهد که مؤمنان برای دفاع از خود  بجنگند؛ این آیه به آن‌ها اجازه می‌دهد که نه تنها برای دفاع از خود بلکه برای دفاع از مسیحیان، یهودیان و پیروان دیگر ادیان در برابر ترور بجنگند، تروری که نمونه آن امروز توسط داعش انجام می‌شود.


آیه ۴۰ سوره حج می‌فرماید: «الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیَارِهِمْ بِغَیْرِ حَقٍّ إِلَّا أَنْ یَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا وَلَیَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ: آنها که به ناحق از خانه و کاشانه خود بدون هیچ دلیلی اخراج شدند جز اینکه می‏‌گفتند پروردگار ما الله است، و اگر خداوند بعضی از آنها را به وسیله بعضی دیگر دفع نکند، دیرها و صومعه‏‌ها و معابد یهود و نصارا و مساجدی که نام خدا در آن بسیار برده می‏‌شود ویران می‌‏گردد و خداوند کسانی را که او را یاری کنند (و از آئینش دفاع نمایند) یاری می‏‌کند، خداوند قوی و شکست ناپذیر است.
امروز فقط دو گروه هستند که تلاش می‌کنند بگویند که «قرآن آموزگار تروریسم است!»؛ یکی دانشمندان ضداسلام و دیگری افراط‌گرایان داعش؛ و هر دو در اشتباه هستند.
نتیجه‌گیری ساده‌لوحانه آن‌ها، همه ترورهایی را که امروز در سراسر جهان انجام می‌شود، نادیده می‌گیرد. معاملات تسلیحاتی بین المللی را که از سوی کشورهای غربی انجام می‌گیرد و کاملاً در تضاد با حقوق بشر است و سبب مرگ ۶۰ هزار کودک یمنی شده است، نادیده می‌گیرد. و همچنین این حقیقت را که سومالی از خشکسالی گسترده رنج می‌برد و سوریه چند سال است دچار بحران شده، نادیده می‌گیرد.
با این حال در حمله به لندن، کلیساهای مصر و سوریه، مقصر قرآن نامیده می‌شود. ما نمی‌توانیم خشونت‌ها در سوریه، یمن و سومالی را حل کنیم مگر با عدالت. مقصر خواندن قرآن نه‌تنها بسیار غلط است بلکه همه منابعی را که می‌تواند برای توقف جنگ و خشکسالی به کار رود، به هدر می‌دهد.
سه حقیقت نشان می‌دهد که هیچ چیز در قرآن اجازه تروریسم را نمی‌دهد. در حالیکه اسلام‌ستیزان و داعش هر دو همچنان این سه حقیقت را انکار می‌کنند.
حقیقت اول اینکه داعش و اسلام‌ستیزان، به میل خود تنها بخش‌هایی از آیاتی را استخراج می‌کنند و مورد استناد قرار می‌دهند که بتوانند برای ادعاهای خود از آن استفاده کنند در حالیکه خود قرآن این افراد را منحرف از دین(در قلوبشان انحراف است) می‌خواند و افراد را از این کار بر حذر می‌دارد.
آیه ۷ سوره آل عمران می‌فرماید: «هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ مِنْهُ آیَاتٌ مُحْکَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ زَیْغٌ فَیَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَهِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِیلِهِ وَمَا یَعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ کُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا یَذَّکَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ : او کسی است که این کتاب را بر تو نازل کرد، که قسمتی از آن، آیات «محکم» (صریح و روشن) است، که اساس این کتاب می‏باشد. و قسمتی از آن، «متشابه» است. اما آن‌ها که در قلوبشان انحراف است، به دنبال متشابهات‌اند تا فتنه‏‌انگیزی کنند (و مردم را گمراه سازند)، و تفسیر (نادرستی) برای آن می‏‌طلبند؛ در حالی که تفسیر آن‌ها را، جز خدا و راسخان در علم، نمی‏‌دانند. (آنها که به دنبال فهم و درک اسرار همه آیات قرآن در پرتو علم و دانش الهی) می‏گویند: «ما به همه آن ایمان آوردیم، همه از طرف پروردگار ماست.» و جز صاحبان عقل، متذکر نمی‌‏شوند (و این حقیقت را درک نمی‌‏‌کنند)».
حقیقت دوم اینکه اسلام یک دین عملی است و اجازه دفاع از خود در شرایط سخت را داده است. قرآن تنها به کسانی اجازه جنگیدن داده که جنگی علیه آن‌ها برپا شده است و این اجازه نه فقط برای دفاع از مسلمانان بلکه برای دفاع از پیروان ادیان در برابر مهاجمان داده شده است. هر تعبیر دیگری غیر از این، انتخاب گزینشی آیات برای مصارف ناصواب است که خود قرآن آن را نکوهش کرده است.
همچنین در آیات ۱۹۰ تا ۱۹۵ سوره بقره، قرآن از مسلمانان می‌خواهد که تنها با مهاجمان مقابله کنند و اگر در طول جنگ طلب عفو کردند باید آن‌ها را ببخشند و در اسلام چیزی مانند قطع عضو، شکنجه و کشته شدن انسان‌های بی‌گناه وجود ندارد.
حقیقت سوم: دو حقیقت اول به روشنی نشان می‌دهد که این آیه قرآن که می‌فرماید «بکشید آن‌ها را هرکجا که پیدایشان کردید» دقیقاً به همین تروریست‌ها اشاره دارد که مردم را از خانه‌هایشان تبعید کرده و به دنبال کشتن انسان‌های بی‌گناه هستند.
قرآن اجازه کشتار تروریست‌ها را برای دفاع از خود می‌دهد؛ زیرا آن‌ها علیه شما، مسیحیان، یهودیان و مردم دیگر ادیان جنگ‌افروزی می‌کنند.
عشق و محبت چیزهایی هستند که اسلام و قرآن به ما می‌آموزند. هر انسان صادقی می‌تواند تفاوت این‌ها را از هم تشخیص دهد.
تصورات نادرست در مورد اسلام به این دلیل است که مردم از طریق تیتر اخبار با اسلام  آشنا می‌شوند نه از طریق شناخت قرآن و پیامبر. قرآن را بخوانید، زندگی‌نامه پیامبر را بخوانید، کمپین شناخت اسلام حقیقی را دنبال کنید.
*آیات محکم قرآن آیاتی است که هر گونه پیچیدگی در آیات دیگر، با مراجعه به آن‌ها برطرف می‌شود. آیاتی را که به خاطر بالا بودن سطح مطلب و جهات دیگر، در نگاه اول، احتمالات مختلفی در آن می‌رود؛ ولی با توجه به آیات محکم، تفسیر آنها آشکار می‌شود، «متشابه» می‌نامند.

 

منبع:ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: