امانوئل اتولنگی
گسترش نفوذ تشیع در کوبای کمونیست

وبگاه کنگره‌ آمریکا نوشت: ایران در سه سال گذشته یک مرکز فرهنگی شیعه و یک مسجد را در هاوانا، پایتخت کوبا ایجاد کرده که فعالانه در حال جذب و استحاله کوبایی‌ها هستند. بسیاری از آن‌ها به ایران سفر می‌کنند و در بین‌شان حتی فردی است که می‌توان از او به عنوان نخستین روحانی شیعه کوبا یاد کرد.

   به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  وبگاه کنگره‌ آمریکا در مطلبی نوشت: شیعیان کوبا به واسطه آموزش‌های عقیدتی ایران از غرب نفرت دارند و ایران نیز آن‌ها را پیشگامان انقلاب اسلامی در حیات خلوت آمریکا بر می‌شمارد.

c3a2f7a7f9d40ff27ff37553e5311076

‌وبگاه «هیل» وابسته به کنگره آمربکا در گزارشی به قلم «امانوئل اتولنگی» تحلیلگر ارشد اندیشکده «دفاع از دموکراسی‌ها» با عنوان «کوبا، جزیره مطلوب و مورد نظر ایران» نوشت: دولت اوباما، رئیس جمهور آمریکا فکر می‌کند که نفوذ ایران در آمریکای لاتین رو به کاهش است. این بدان معناست که مراکز فرهنگی که ایران در آمریکای مرکزی یا لاتین ایجاد کرده است به عنوان تهدید لحاظ نمی‌شوند.

بر اساس این گزارش، ایران این مراکز را به عنوان وسیله‌ای برای توسعه ایدئولوژی اسلامی در حیات خلوت آمریکا بر می‌شمارد. هرچند دیدار مقام‌های دیپلماتیک ایران از این منطقه و عقد قراردادهای تجاری و حجم آن‌ها چندان برملا نمی‌شود، اما مورد مهمتر برای این کشور حضور هرساله نوکیشان مسلمان شده از آمریکای لاتین در دانشگاه بین‌المللی ایران در شهر قم برای آموزش‌های عقیدتی است.

نویسنده در ادامه عنوان داشت: کوبا جدید‌ترین بخشی است که به شبکه در حال رشد مراکز تبلیغ مذهبی ایران ملحق شده است. ایران در سه سال گذشته یک مرکز فرهنگی شیعه و یک مسجد را در هاوانا، پایتخت کوبا ایجاد کرده که فعالانه در حال جذب و استحاله کوبایی‌ها هستند. بسیاری از آن‌ها به ایران سفر می‌کنند و در بین‌شان حتی فردی است که می‌توان از او به عنوان نخستین روحانی شیعه کوبا یاد کرد.

بر این اساس، ایران اینک در حالی‌که کوبا با آمریکا رابطه دارد، خواهان حفظ و توسعه عملیاتش در این کشور است. البته ایران در کوبا تنها موفق به جلب جمعی حدود ۷۰ نفره شده، اما نکته مهمتر این است که ایران در کوبای کمونیست که تبلیغ مذهبی ممنوع است به چنین موفقیتی دست یافته است.

به هرحال این کشور عنوان می‌کند مرکز فرهنگی خود را با اطلاع کامل مقام‌های کوبایی تاسیس کرده است. ایران برای تبلیغ مذهبی به کوبا آمد و دولت کاسترو نیز این امکان را به آن‌ها داد. این کشور همچنین در کوبا فردی را به مدیریت مرکز فرهنگی خود گماشته که از او (سهیل اسد) به عنوان سفیر غیر رسمی ایران در آمریکای لاتین یاد می‌کنند.

در بخش دیگر این گزارش با اشاره به پخش برنامه‌های اسپانیایی زبان رسانه‌های ایران چون «هیسپان تی. وی» آمده است: هیسپان تی‌.وی برنامه‌های مستند درباره «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه و اقدام‌هایش در آمریکای لاتین نشان می‌دهد. در ماه اوت نیز مصاحبه‌ای چهل دقیقه‌ای او که شامل چالش‌های رواج اسلام در کوبا بود، پخش شد.

هیسپان تی. وی با کوبایی‌های نوکیش مصاحبه می‌کند و آن‌ها با تدبیر درباره اهداف این مراکز سخن می‌گویند.

نویسنده در خاتمه عنوان می‌دارد: نوکیشان ایران افراطی هستند و چون سنی‌های تندروی منطقه (القاعده و داعش در عراق و سوریه) از غرب نفرت دارند. به نظر می‌رسد که ایران آن‌ها را به عنوان پیشگامان و طلایه‌داران انقلاب اسلامی خود در حیات خلوت آمریکا می‌بیند. بهتر است واشنگتن برای یک بار هم که شده ایران را باور کند.

منبع: ابنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: