ایالت مینه سوتا
درماه رمضان به دلیل روزه‌داری و دیگر مظاهر عمل به دین، علاقۀ غیرمسلمانان به دین اسلام برانگیخته می‌شود

سارویا می‌گوید: «مردم مینه‌سوتا به ادب و خوش‌اخلاقی معروف‌اند. من روسری به سر می‌کنم و مردم این ایالت نمی‌آیند ازم بپرسند که چرا این را سرت کرده‌ای. ولی ماه رمضان فرصتی برای پرسیدن همین سؤالات است.»

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )«پاتریک نِرویگ» یک قاشق برنج زعفرانی و گوشت ادویه‌دار گوسفند را با لذت به دهان گذاشت و تفرقۀ دینی را پشت سر نهاد. آن‌شب اولین بار بود که این مسیحی پیرو فرقۀ لوتری در ضیافت افطار شرکت می‌کرد.

img21091075

این افطاری را یکی از همکاران مسلمان پاتریک برای حدود بیست مهمان در آپارتمان خود در «وودبِری» تدارک دیده بود. این حقیقت که حدود نیمی از مهمانان او غیرمسلمان بودند، مقبولیت روزافزون اسلام را به همراه مهاجرت روبه‌رشد مسلمانان به ایالت مینه‌سوتا نشان می‌دهد.

شمار بیشتری از مسیحیان و دیگر غیرمسلمانان در برنامه‌های مختلف ماه مبارک رمضان، از افطاری‌خوردن تا بازدید از مساجد و روزه‌گرفتن، شرکت می‌کنند.

پارتیک نرویگ، اهل «سَنت‌پل»، می‌گوید: «من مسلمانان زیادی را نمی‌شناسم، بنابراین دوست داشتم بدانم که غذاخوردن دسته‌جمعی مسلمانان چه فضایی دارد. عذای خیلی خوبی در اینجا خوردم که تابه‌حال ندیده بودم. با افراد زیادی هم آشنا شدم. به نظرم به‌طورکلی، کنارگذاشتن تعصب و آشنایی با دین و فرهنگ دیگر آدم‌ها خوب است.»

رهبران مسلمان بر این عقیده‌اند که جوانه‌زدن علاقه به ماه رمضان نشانگر برداشتن گام‌های بلند در روابط بین مسلمانان و غیرمسلمانان در ایالت مینه‌سوتاست.

البته هنوز هم تنش‌هایی وجود دارد، اما اقدام اخیر شورای شهر «بلِین» در تصویب گشایش یک مدرسۀ اسلامی کوچک با وجود مخالفت مردم منطقه، طرفداران حقوق مسلمانان را امیدوار کرده است.

«لوری سارویا»، مدیر بخش مینه‌سوتا در «شورای روابط اسلام و آمریکا» (CAIR)، می‌گوید: «بسیاری از مردم می‌خواهند سؤالاتی از مسلمانان بپرسند و ماه رمضان این بستر را برایشان فراهم می‌کند تا بیایند و همۀ سؤالات خود را بپرسند.»

افزایش شمار مسلمانان در مینه‌سوتا آگاهی مردم از برنامه‌های اسلامی مانند ماه رمضان را افزایش داده است. در ده سال گذشته، جمعیت مسلمانان این ایاات با افزایشی نزدیک به دوبرابر، به ۱۵۰هزار نفر رسیده است. اکنون حدود ۴۷ مسجد و مرکز اسلامی، یعنی دوبرابر تعداد ده سال پیش، در مینه‌سوتا فعالیت می‌کنند.

اکنون بسیاری از کارفرمایان، مدارس و دیگر نهادها امکاناتی، ازجمله تغییر ساعت کاری، برای کارکنان و دانشجویان روزه‌دار فراهم می‌آورند. کلیساها و دیگر گروه‌های غیرمسلمان نیز روزبه‌روز با اسلام آشناتر می‌شوند و با شمار بیشتری در بازدید از مساجد و حضور در افطاری شرکت می‌کنند.

«شورای کلیساهای مینه‌سوتا» از حدود هشت سال پیش در برپایی برنامۀ گفت‌وگوی ادیانی مشارکت می‌کند که مسلمانان و مسیحیان را برای غذاخوردن و گفت‌وگو گرد هم می‌آورد. در سال ۲۰۱۲ نزدیک ۳۷۰ غیرمسلمان در افطاری‌ها شرکت کردند که از آن میان، ۲۳۳ تن برای اولین بار در مسجد غذا می‌خوردند.

«گِیل آندرسون»، مدیر بخش اتحاد و روابط این شورا، می‌گوید: «وقتی همۀ مردم محله سر یک سفره می‌نشینند و می‌فهمند که «ما همه یکی هستیم و نگرانی‌هایی مشترکی داریم: امنیت محله و مدرسه و این‌جور چیزها»، ترس‌ها فروکش می‌کند و سوءبرداشت‌ها دربارۀ اسلام از بین می‌رود.»

«اسد زمان»، امام‌جماعت «انجمن مسلمانان آمریکایی» مینه‌سوتا، نیز که در برپایی این برنامه‌ها مشارکت می‌کند، می‌گوید که در ماه رمضان به دلیل روزه‌داری و دیگر مظاهر عمل به دین، علاقۀ غیرمسلمانان به دین اسلام برانگیخته می‌شود. او می‌افزاید: «پیش‌تر، مردم از اسلام آگاهی نداشتند. حالا با افزایش آگاهی، مقبولیت اسلام و مسلمانان هم بیشتر شده است.»

«آثِر سیّد» و همسر تازه‌مسلمانش «زان کریست» میزبان ضیافت افطاری بودند که پاتریک نرویگ در آن شرکت کرده بود. سیّد،  کارشناس وام در یک شرکت مالی در سنت‌پل، می‌گوید که دیگر همکاران غیرمسلمانش هم به روزه‌گرفتن در ماه رمضان علاقه ابراز علاقه کرده‌اند. او می‌افزاید: «می‌خواهم آنها را با حقیقت اسلام آشنا کنم. بیشتر اوقات، مردم دربارۀ اسلام دچار سوءبرداشت می‌شوند. یک‌طرفه به قاصی می‌روند و با خود مسلمانان تعامل برقرار نمی‌کنند. اگر با مسلمانان ارتباط داشته باشند، دیدگاهشان به اسلام کاملاً عوض خواهد شد.»

سارویا می‌گوید که شهرهای دوقلو، مینیاپولیس و سنت‌پل، درمجموع جای مناسبی برای زندگی مسلمانان بوده‌اند. ولی مسلمانان مینه‌سوتا همچنان نگران تبعیض در محل کار، آزار در مدارس و دیگر مسائل حقوق مدنی هستند.

دفتر دادستانی کل آمریکا در مینیاپولیس پارسال رسیدگی به پروندۀ مخالفت با گشایش مرکزی اسلامی در «سنت‌آنتونی» را در دستورکار قرار داد. به گفتۀ بخش مینه‌سوتای شورای روابط اسلام و آمریکا، در سال گذشته گشایش حداقل سه مسجد دیگر با وجود مخالفت‌های مردمی تصویب شده است.

این شورا از اقدام مسئولان شهر بلین در تصویب گشایش مدرسۀ اسلامی و اخطار به ساکنان علیه تعصب‌ورزی تقدیر کرده است.

سارویا می‌گوید: «مردم مینه‌سوتا به ادب و خوش‌اخلاقی معروف‌اند. من روسری به سر می‌کنم و مردم این ایالت نمی‌آیند ازم بپرسند که چرا این را سرت کرده‌ای. ولی ماه رمضان فرصتی برای پرسیدن همین سؤالات است.»

منبع: قدس آنلاین

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: