مدير مدرسه ناصريه مسجد امام
ماجرای سناتور مکزیکی که فقط برای چند ساعت زیر گنبد مسجد امام بودنٰ، 24 ساعت پرواز کرد

سید‌محسن اخوان طلبه سطح سه حوزه و مشغول به درس خارج و آشنا به زبان انگلیسی است که در حال حاضر مدیریت فرهنگی مدرسه ناصریه مسجد امام اصفهان را نیز به عهده دارد؛ مدرسه‌ای در دل میدان قدیمی و تاریخی اصفهان که گردشگران داخلی و به خصوص خارجی زیادی را پذیراست.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  – معصومه طاهری -مدرسه علمیه ناصریه که در ضلع شرقی مسجد امام واقع شده است همزمان با مسجد تاریخی امام و در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده و در دوران حکومت شاه سلیمان و ناصرالدین شاه قاجار مورد مرمت و تعمیرات قرار گرفت و از حدود ۲۰۰ سال پیش به مدرسه ناصری یا ناصریه مشهور شد. در دوره‌های مختلف طلاب علوم دینی به تحصیل در این مدرسه مشغول بودند تا حدود چند دهه گذشته که می‌توان گفت دیگر تحصیلی در آن صورت نمی‌گرفت. با توجه به جایگاه این مدرسه، به همت مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان مورد تعمیرات و از اواخر سال ۱۳۸۸ به عنوان مدرسه علمیه با رویکرد فرهنگی – تبلیغی قرار گرفت و پس از آن هم مدیریت آن به عهده معاونت تهذیب و تبلیغ مرکز حوزه علمیه اصفهان گمارده شد.
پس طلاب اینجا باید با زبان‌های خارجی آشنایی داشته باشند؟
بله قطعاً. طلاب و روحانیون در زبان‌های مختلفی همچون انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و… با همکاری مؤسسات مختلفی مانند مرکز تربیت مبلغ، تبلیغ بین‌الملل و… آموزش می‌بینند. از این روحانیون آزمون‌ها و مصاحبه‌های مربوطه گرفته می‌شود سپس شروع به امر تبلیغ در سطح بین‌الملل  می‌کنند.
چه تعداد از گردشگران به مدرسه ناصریه می‌آیند؟
به طور میانگین بیش از ۲۰۰ گردشگر در طول روز به این مدرسه می‌آیند که از این تعداد مخاطب ما بیش از ۵۰ نفر از گردشگران غیرایرانی به زبان‌های مختلف و از ملیت‌های گوناگون هستند.
این بازدیدها چگونه است؟
با توجه به محدودیت زمان تورهای مسافرتی و اینکه شاید کل زمان در نظر گرفته شده برای بازدید از مسجد امام در حد ۳۰ دقیقه تا یک ساعت باشد ولی مبلغین مدرسه در این وقت کوتاه ضمن پذیرایی، معرفی کردن این مکان و پاسخگویی به سؤالات و شبهات گردشگران و آشنا نمودن اجمالی آنها با دین اسلام و همچنین زیبایی‌های آن، سعی در ایجاد خاطره خوشی از یک مکان دینی و ملاقات با روحانیون دارند که در صورت تمایل، این ارتباط به صورت مجازی ادامه خواهد یافت.
خاطره‌ای هم از این گردشگران دارید؟
موردی بود که گردشگری فارسی نمی‌دانست و با واسطه مترجم حرف می‌زد. او می‌گفت خیلی خوب و جالب است اینجا شخصیت‌های مذهبی زیادی حضور دارند که با گردشگران خارجی خوش رو هستند و عکس هم می‌گیرند. درحالی که در بسیاری از مکان‌های مقدس، کشیشان خیلی سخت ارتباط برقرار می‌کنند و این گونه مانند شما نیستند. یادم است یک بار گروهی هم نیم ساعت بحث و پرسش و پاسخ داشتند و کنجکاوانه سؤال می‌کردند. بعد از آن متوجه شدیم چند نفر آنان کشیش کلیسا بوده‌اند.
گردشگر متفرقه بدون حضور در تور هم داشته‌اید؟
بله، البته بیشتر محققان یا افراد کنجکاوی بوده‌اند که خودشان تنهایی آمده‌اند تا با وقت بیشتری به بررسی بپردازند چون آزادتر هستند و محدودیت زمان تور و هدفمند بودن آن را ندارند. آنها گاهی بیش از دو ساعت هم می‌مانند و با مبلغین صحبت می‌کنند.
در میان آنها گردشگر شیعه هم بوده است؟
بله از کشورهای مختلف با ادیان مختلف می‌آیند که برخی هم مذهب تشیع دارند، چه از کشورهای اسلامی و چه از کشورهایی مانند امریکا.
نگاه گردشگران چطور بوده است؟
اینکه می‌بینند یک روحانی شیعه با لباس دینی پذیرای آنهاست برایشان جالب است، چراکه گردشگران دینی در شهرهای مذهبی مانند مشهد و قم یا شیراز فرصت آشنایی با اسلام و مطرح کردن سؤال‌های خود را دارند ولی گردشگران شهرهایی مانند اصفهان کمتر فرصت مطرح کردن سؤال و بحث دارند برای همین در این مدرسه خیلی خوب ارتباط می‌گیرند.
256989_446
اسلام‌هراس هم داشته‌اید؟
عملاً وقتی به ایران می‌آیند ترس و هراسی که داشته برطرف شده است و مواردی هم بوده است که دوستان تعریف کرده‌اند مانند اینکه گردشگری تصور می‌کرده ایران بیاید سر هر چهارراه تانک و نیروهای مسلح هستند یا در هواپیمایی مسافری گریه می‌کرده که چرا این ریسک را کرده و به ایران آمده است. اکثریت وقتی اولین بار ایران می‌آیند ترس و وحشت دارند یا تصور کشوری عقب مانده و به دور از تمدن را از ایران دارند.
 آیا شما ارتباطات خود را با آنها ادامه داده‌اید؟
برخی اوقات گردشگران تمایل به تداوم ارتباط دارند برای همین در قالب فرم‌‌هایی که آماده شده است، آدرس ایمیل خود را ارائه می‌کنند و این رابطه برقرار می‌شود. ما در حال راه‌اندازی سامانه جامع ارتباطی مانند سایت، ایمیل و فضای مجازی هستیم تا با آنهایی که تمایل دارند، ارتباط مستمر داشته باشیم.
در این مجموعه شما چه تعداد نیرو دارید؟
در حال حاضر چون تابستان است به دلیل گرما و مشقت‌های سفر، تعداد گردشگران کمتر است ولی دوستانی که با ما همکاری می‌کنند حجت‌الاسلام زمانی مسلط به زبان انگلیسی و فرانسه، حجج‌الاسلام فولادوند و متقیان منش مسلط به اسپانیایی، حجت‌الاسلام یاراحمدیان مسلط به زبان انگلیسی و سایر طلاب و روحانیون که در حال حاضر حدود هفت نفر کادر ما هستند و ان‌شاءالله در سایر فصول سال شاهد گسترش و توسعه همکاران فرهنگی تبلیغی خواهیم بود.
همکاری راهنمای گردشگران چقدر است؟
آنها عمدتاً با برنامه و فعالیت‌های ما آشنا هستند حتی ممکن است به ظاهر تقید دینی هم نداشته باشند اما خودشان می‌گویند توریست‌ها را اینجا می‌آوریم تا سؤالات و شبهاتی که دارند بپرسند. می‌توان گفت حدود ۷۰تا۸۰ درصد راهنمای تورهایی که اینجا می‌آیند در طول این چند سال با برنامه‌ها آشنا و هماهنگ شده‌اند.
پرسش و پاسخ اینترنتی هم دارید؟
بله فراوان ولی چون نمی‌خواهیم موازی‌کاری بشود و از طرفی هم می‌خواهیم در فضای مجازی فعال بشویم به دنبال شیوه‌های کاری نو هستیم؛ سؤالات زیادی می‌کنند درباره حجاب، حقوق بشر، سیاست و… .
آیا مهمـانان خـاصی هم داشته‌اید؟
بله از کشورهای مختلف حضور داشته‌اند. به عنوان مثال حدود یک ماه پیش مهمانان ویژه اولین کنفرانس بین‌المللی کیفیت خدمات در مهمان‌نوازی و گردشگری که از جمله آنها پروفسور جعفری، مردم‌شناس بین‌المللی و خانم اسمیت، مادر توریسم جهان به ایران آمده بودند تا در این کنفرانس شرکت کنند از مسجد امام و مدرسه بازدید نمودند و برایشان جالب بود که چنین برنامه‌هایی در ایران و با محتوای اسلامی برگزار می‌شود.
سیاسیون چطور؟
یک‌بار هم سناتوری مکزیکی آمده بود و می‌گفت ۲۴ساعت در هواپیما نشسته است تا بیاید اینجا و فقط یک‌ساعت زیر گنبد مسجد امام بنشیند. برایش جالب و فوق‌العاده بود، می‌گفت این فضا ‌الهام‌بخش و آرامش‌دهنده است و معنویت زیادی دارد.
در سایر شهرهای مذهبی دنیا هم آثار قابل توجهی داریم مانند استانبول ترکیه یا رم ایتالیا ولی هیچ کدام مانند مسجد امام اصفهان نیست، چرا؟
شاید به دلیل روح معنویت آن است که شیعیان متولی این مسجد می‌باشند؛ شیعه‌ای که با وضو، خلوص نیت و ارتباط با خدا و اهل‌بیت کار کرده در و دیوار مسجد، کاشیکاری‌ها همه از اسامی خدا و نشانه‌های توحید، نبوت و امامت را در خود دارد، گلدسته‌ها که همانند دو دست به سمت آسمان رفته و… همه نمادی از معنویت و ارتباط با خدا دارند برای همین بهتر و بیشتر به دل مخاطب و بیننده می‌نشینند و آرامش می‌دهند.
اینکه گفته می‌شود ۴ میلیون گردشگر روسی داریم صحت دارد؟
به این صورت و در این حجم شاهد نبوده‌ایم و می‌توان گفت گردشگران فرانسوی تاکنون جزو بیشترین مخاطبین بوده‌اند.
ممکن است برخی دانشجویان زبان‌های مختلف بخواهند با شما همکاری داشته باشند. آیا این فضا وجود دارد؟
به دنبال آن هستیم تا کار را گسترش بدهیم و به امور جنبی بیشتری بپردازیم. البته این را هم باید بدانیم که اینجا مدرسه دینی است و با فضاهای دیگری مانند حافظیه و تخت جمشید و جاذبه‌های طبیعی متفاوت است و مقتضیات خودش را دارد ولی این قابلیت وجود دارد کما اینکه تا کنون نیز از حضور اهل فن در زمینه‌های معماری، تاریخی و… استفاده کرده‌ایم.
تاکنون کسی هم اینجا مسلمان شده است؟
بحث اسلام کم و بیش داریم. مثلاً دو سه هفته پیش یک نفر آمده بود و سراغ مبلغان را می‌گرفت و پس از ملاقاتی که صورت گرفت، تا ساعت ۷ شب سؤال‌های مختلف می‌پرسید حتی می‌خواست وضو و نماز را یاد بگیرد. به رغم اینکه برایش سخت بود ولی یکی از مبلغین حوزه علمیه اصفهان، با آرامش و حوصله برایش توضیح می‌داد. البته می‌گفت می‌خواهد یاد بگیرد و اظهار اسلام نکرد ولی قصدش این بود که ابتدا اسلام را بشناسد و اینکه اسلام واقعی چیست و چه محتوایی دارد.
در پایان اگر حرف خاصی دارید بفرمایید.
از خدا می‌خواهیم همواره ما را یاری کند و اخلاص در نیت و عمل بدهد تا بیشتر و بهتر بتوانیم در این امر مهم گام نهیم و در راستای ظهور امام زمان(عج) و معرفی اسلام قدم کوچکی برداریم.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: