شهر برلین آلمان
ادیان مختلف در زیر یک سقف به عبادت خدا مشغول شده‌اند

این پروژه با هدف تلاش برای یکی کردن اشتراکات و تفاوت‌های ادیان توحیدی انجام می‌شود.

      به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  قرار است که شهر برلین آلمان میزبان اولین عبادتگاهی باشد که متشکل از صومعه، کلیسا و مسجد است. این کار ۵ سال زمان و بیش از ۴۰ میلیون یورو هزینه نیاز دارد. در قالب پروژه‌ی ” خانه‌ی یکی” مسیحیان، مسلمانان و یهودیان به دنبال ارسال پیام پذیرش برای همه‌ی مردم هستند. امام سانکی معتقد است که این ارقام و اعداد در درجه‌ی دوم اهمیت هستند. به نظر او، این عبادتگاه ” خانه‌ی یکی” هم اکنون موجود است حتی اگر هنوز ساخته نشده باشد. روزی خواهد رسید که وی و کشیش هابرگ و نیز خاخام ناچاما از یک تریبون که در آن تعبیه شده است دین خود را تبلیغ کنند.

متحد زیر یک سقف

این یک پروژه ی جسورانه و برجسته است. نه تنها این مکان اولین ساختمان مقدسی در آلمان خواهد بود که مسیحیان و مسلمانان و یهودیان را زیر یک سقف با هم متحد می‌کند، بلکه خود بنا هم دارای اهمیتی نمادین است. یک کلیسا در منطقه‌‌ای که قرار است این بنا ساخته شود، وجود داشته است که در دوران جنگ تخریب شده است. به هرحال، “خانه‌ی یکی” نمایشی از دستان معتقدینی خواهد بود که در جامعه‌ی سکولار و متنوع پایتخت آلمان زندگی می‌کنند.

موسسین مفتخرند به اینکه این یک پروژه‌ی سیاسی و برای خودنمایی نیست، بلکه تلاش‌های متن جامعه است. هزینه‌های ساخت بنا به وسیله‌ی جمع‌آوری مبالغ کم از تعداد زیادی از مردم به دست خواهد آمد. این پروزه نیازمند ۴۳٫۵ میلیون یورو است. جنبش کمک از سال پیش آغاز به کار کرده است. اما تاکنون تنها یک میلیون یورو جمع‌آوری شده است. زمانی‌که ۱۰ میلیون یورو جذب شود، کار ساخت آغاز خواهد شد. امام سانکی خوشبین بوده و می‌گوید: “تنوع شهر برلین و وجود افراد بسیاری که علاقمند به مشارکت در گفتگو هستند، بهترین شرایط برای “خانه ی یکی” می‌باشند.”

خانه‌ای بدون صاحب

امام سانکی تاکید دارد که در هر یک از جامعه‌ی یهودی و مسیحی و مسلمان در برلین، حمایت از این طرح وجود دارد. وی می‌گوید: “من تاکنون هیچ مطلبی در مورد انتقاد تشکیلاتی از طرف مسلمانان نشنیده‌ام، و فقط انتقادهای فردی وجود دارند.” هنوز مشخص و قطعی نیست که آیا انجمن‌های اسلامی مشارکت خواهند داشت یا خیر. ساکی می‌گوید که وی مشغول رایزنی با «ایمان مزیک» عضو شورای مرکزی مسلمانان در آلمان است.

امام سانکی گفتگوی خود با یهودیان و مسیحیان را یک وظیفه‌ی دینی می‌داند: ” این از روی تصادف نیست بلکه اراده و خواست خداست که ما متفاوت هستیم. مسلمانان خداوند را به‌عنوان وجودی برتر و متعالی می‌دانند که قادر است ما را یک شکل و مشابه خلق کند. ” به همین دلیل برای او مشکلی نیست اگر دیگران در سطح کلامی، دیدگاه‌های متفاوتی ارائه دهند. در انجمن “خانه یکی” همه‌ی ادیان به یک اندازه تأثیرگذارهستند. امام سانکی می‌گوید: “مفهوم تساوی بسیار کلیدی است. نمونه‌های زیادی در تاریخ اسلام وجود دارند جایی که ادیان مختلف در زیر یک سقف به عبادت خدا مشغول شده‌اند. هیچ‌کس صاحب و رییس خانه نیست بلکه ما همگی با هم مسایل را پیش می‌بریم.”

اما این پروژه شامل تمامی فرقه‌های ادیان نمی‌شود. شیعیان و کاتولیک‌ها در این مساله مشارکتی ندارند. سانکی تاکید دارد که نیت و خواستی بر جدا کردن آنها نداریم. وی می‌گوید: “این خانه برای همه باز است. ما شیعیان یا کاتولیک‌ها را به صرف اینکه شیعه یا کاتولیک هستند، بیرون نمی‌کنیم. اگر یک گروه شیعه بخواهد در مسجد نماز جمعه برگزار کند این امکان وجود دارد. کاتولیک‌ها هم می‌توانند مراسم‌های دینی خود را برگزار کنند.”

سه فضا برای سه دین

مفهوم برابری نیز در معماری این بنا انعکاس پیدا کرده است. تقریبا تمامی مدل‌های معماری که برای این بنا پیشنهاد شده‌اند، نوعی تحقق ساختاری و معماری عدد سه هستند. سه مجموعه ، سه برج، و سه گوشه. تقریبا هر سه مسجد و صومعه و کلیسا دارای ارتفاعی مساوی هستند. هیچ‌یک از این سه دین نباید نقش ویژه‌ای برای خود در نظر بگیرد.

این بنا تنها یک درب ورودی خواهد داشت. و راه ورودی کلیسا، مسجد و صومعه از یک اتاق خواهد بود. از این اتاق، سه در به سه ساختمان باز می‌شود. این پروژه با هدف تلاش برای یکی کردن اشتراکات و تفاوت‌های ادیان توحیدی انجام می‌شود. دیدار غیرقابل اجتناب پیروان ادیان مختلف با یکدیگر، منعکس کننده‌ی تنوع جامعه بوده و اتاق مشترک نشان دهنده‌ی اصل و منشاهای مشترک این سه دین توحیدی است.

اما نکته‌ی مهم این که هیچ چیزی نباید با چیز دیگر مخلوط شود. هر دینی فضای مخصوص به خود را دارد. چرا که طبق گفته‌های امام مسلمان این پروژه “ما نمی‌خواهیم دین جدیدی را معرفی کنیم. بلکه می‌خواهیم سنت‌ها را تقویت کرده و آنها را حفظ کنیم.”

نویسنده:Jannis Hagmann

منبع: Qantara

مترجم: هادی قربانیار

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: