سید مرتضی میر سراجی پژوهشگر مهدویت
مناظره  با یکی از سران فرقه ضالّه احمد بصری کذّاب

با رشد شبکه های اجتماعی موبایلی و قدم نهادن پر شتاب آن ها به داخل خانواده ها و حتّی نزدیک تر از تلویزیون، برخی نیروهای شیطانی نیز از این مجال استفاده کرده و اقدام به تحرّکاتی فتنه انگیزانه می نمایند تا دین و مذهب مردم را که با تقدیم خون ها، مال ها و اوقات فراوان حفظ شده ناجوانمردانه به یغما ببرند یا ریشه کن کنند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) سید مرتضی میر سراجی پژوهشگر مهدویت :  با رشد شبکه های اجتماعی موبایلی و قدم نهادن پر شتاب آن ها به داخل خانواده ها و حتّی نزدیک تر از تلویزیون، برخی نیروهای شیطانی نیز از این مجال استفاده کرده و اقدام به تحرّکاتی فتنه انگیزانه   می نمایند تا دین و مذهب مردم را که با تقدیم خون ها، مال ها و اوقات فراوان حفظ شده ناجوانمردانه به یغما ببرند یا ریشه کن کنند.

در این میان فرقه ضالّه و مُضلّه مهندسی شیّاد به نام « احمد بصری » در عراق که متاسّفانه به علت اوضاع نابسامان آن کشور توسط استعمارگران  اخیرا اختراع شده است، در ایران هم طرفدارانی پیدا نموده که از این فرصت ویژه در فضاهایی پر مخاطب چون «تلگرام» استفاده می نمایند و اقدام به فعالیت های مخرّب و ضد اسلامی بسیاری می کنند تا مسیر مهدویت و معنویت راستین را برطبق آن چه استعمار گران می خواهند ، منحرف سازند .

احمد بصری که مدعی مقامات معنوی فراوانی از جمله: یمانی بودن و قائم آل محمّد بودن و همچنین فرزند با واسطه  امام مهدی (عج) بودن است بدون شک و تردید، انسان کلاهبر دار، بدعت گذار و شیّادی است که مانند بقیه مدّعیان دروغین در تاریخ توحیدی، دستش از بَیّنه و حجّت استوار خالی و تهی  است و عجیب آن که پیروان گمراهش برای اشتباهات و جهالت های فاحش و آشکار او دلایل علمی و روایی به ناحق به هم می بافند که مادر فرزند مُرده و سوگوار را به قهقهه می اندازد.

به راستی پیشینیان ، سخنان حکمت آمیز بسیاری می گفتند مثل این که اگر یک نفر دروغ بگوید مجبور است که بعد  از آن هزار دروغ دیگر در توجیه آن بیاورد و این مَثَل همین مهندس عراقی است که به دروغ مدعی مقام قائمیت و فرزندی امام عصر(عج) شده و با کمال تاسّف برای توجیه دروغ ها و اکاذیبش هزاران دروغ دیگر ساخته و پرداخته است.

جای تعجّب دارد که برخی در لباس اهل علم به این فرد جاهل  و دروغگوگرایش پیدا کرده اند که همین زنگ خطر یک فتنه بزرگ معنوی است که  بذر شک و تردید و دو دلی را در دل عوام الناس می افشاند.

چندی پیش به دعوت و پیشنهاد یکی از دوستان مهدی پژوه خود جهت مباحثه منطقی و علمی وارد یکی از گروه های تلگرامی همین فرقه ضالّه احمد بصری شدم که قصد گردانندگان آن در اصل گمراه کردن جوانان این مرز و بوم بود.

در آن جا سوالاتی مطرح نمودم و بالاخره در کمتر از یک روز  به جهت این که جوابی برای سئوال های بنده نداشتند بی دلیل از گروه حذف شدم . با تجربه ای که دارم به دلیل خالی بودن دستشان از حجّت و کلام استوار،روششان هوچیگری و بی احترامی  به سوال کننده، در پاسخهایشان  است و در نهایت هم به دلیل ترس و واهمه ای که از هدایت شدن طرفدارانشان به سوی جبهه حق از ناحیه مخالفان منطقی و مطلع دارند آنها را  به سرعت حذف می کنند .

از حذف بنده در آن گروه مدتی گذشت تا این که به پیشنهاد دوست محترم دیگری وارد یک گروه کوچک از متخصّصان ، روحانیان و پژوهشگران موافق و مخالف دعوت احمد بصری کذاب شدم و شاهد این بودم که متاسفانه این جا هم آنها حرف حق را از شیعیان مخالف پذیرا نیستند و بسیار لجوج و کج فکر هستند. آن هم لجاجت بر دروغ هایی آشکار که اصلا حتّی شبیه به واقعیت هم نیست. این فرقه گمراه بیشتر از طریق اینترنت و فضای سایبری فعالیت های تبلیغی دارند و بجاست که مدافعان حریم مهدویت به این مقوله توجه بیشتری نمایند.

در مناظره ای که در تاریخ ۰۵/۱۱/ ۱۳۹۴ ش. مطابق با ۱۴ ربیع الثانی ۱۴۳۷ ق. در محیط تلگرام در همان گروه علمی با یکی از سران و بزرگان فرقه ضالّه احمد بصری انجام دادم، بخشی از چهره شیطانی ، غیر علمی و غیر منطقی طرفداران این فرقه ضالّه هویدا شد که در ادامه مطلب به نیکی ، متوجّه آن می شوید.

ظاهرا  شخص مناظره کننده و پاسخگو از طرف این فرقه یک گمراه شده از مسیر مهدویت راستین به نام:«سیّد حسین موسوی» اهل «قم» با اکانت “حامیم”Hamim می باشد که در این زمینه در محیط تلگرام بسیار فعال  است نامبرده بسیار تلاش داشت با زیرکی و شیطنت فراوان در حضور مریدان و مخالفانش جهت و سمت و سوی بحث را منحرف کند ولی اصرار من بر پاسخگویی او و علم به عملکردهای اغوا کننده و منحرف کننده او از قبل، سبب شد تا راه او را ببندم .

او که از ابتدای کار مناظره  به جهت تفاوت کار و موضوع در موضع ترس و شکست قرار گرفته بود ، اقدام به کارهای غیر عقلانی و غیر منطقی از جمله فرافکنی نمود  ولی به هر روی من بر روی حرف حق خودم که بر گرفته از کلام معصومان بود پا فشاری کردم  و نگذاشتم شیرازه کار از هم بپاشد .

ظاهرا این شخص گمراه  به ادّعای خودش بیست سال است که با احادیث مهدویت آشنا است و به زعم خودش  با مطالعه و دانش  به فرقه ضالّه احمد بصری پیوسته است و با او به عنوان قائم آل محمّد (ص)  و فرزند امام مهدی (عج) بیعت نموده است… .

علیرغم آن که در این گروه همه می دانند  و پیشتر هم تذکّر داده بودند که مناظره باید دو طرفه باشد و افراد موافق و مخالف در وسط مناظره شرکت نکنند  اما جالب است که افرادی به طور هدفمند و از قبل برنامه ریزی شده و هماهنگ شده از طرف همین فرقه ضالّه و بی منطق با ارسال مطالب تشنج زا شامل بی احترامی و ناسزا و حتی مطالب طولانی غیر مرتبط، تلاش در جهت انحراف موضوع و تغییر فکر مخاطب  حاضر در مناظره می نمودند که این امر از دشمنان اهلبیت(ع) و «خوارج» و «مارقان» عقیده پاک مهدویت راستین غیر قابل انتظار نبود.

این در حالی است که در مناظرات قبلی وضع این گونه نبود و چون این گمراهان در اینجا بزرگ و مراد خود را با مطالب علمی و با مدرک و مرجع اصلی در موضع ضعف و شکست دیدند، مقرّرات گروه را زیر پا گذاشتند همان طور که دستورهای پیامبر و دیگر امامان را نادیده گرفتند و یک انسان بی هویت را امام قائم (عج) خواندند و خود را انصار قائم (عج) می دانند.

حال آن که مدیر  محترم گروه  به در خواست من در اعلامیه مناظره قبل از شروع آن نوشته بود :

«مناظره امشب ساعت ۲۲:۳۰

دوشنبه ۵ بهمن[۱۳۹۴]

استاد انصار جناب حامیم

استاد مخالف ادعای یمانی جناب میرسراجی

موضوع:

اثبات عدم وجود فرزند برای مولا صاحب الزمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف با محوریت روایت امام رضا علیه السّلام»

با این حال جناب آقای حامیم  قبل از شروع مباحثه بدون توجّه به عنوان مباحثه به طور دقیق، اقدام به ارسال مطالبی تکراری و همیشگی از روایات مبنی بر فرزند داشتن  حضرت مهدی(عج) نمود.

غافل از این که من طراحی دیگری برای این مناظره داشتم  و اصلا به فرض محال اگر امام زمان (عج) فرزند هم داشته باشدآیا هر کسی می تواند مدعی این نسبت باشد به خصوص آدم شیّاد ، دروغگو ، معلوم الحال و کلاه برداری به نام :«مهندس احمد بصری» که هر روز ادّعاهای جدیدی در حوزه معنویت دارد و تا اکنون فقط«ادّعای خدا بودن» را در حوزه  معنوی مدّعی نشده است؟

خیلی خوب است که انسان چند لحظه ای هم به عقل خود مراجعه کند . آیا ما باید معالم و معارف دینمان را ازشخصی بیاموزیم که از دین هیچ اطلاعی ندارد و حتی قرآن را به اشتباه  می خواند و او را با افتخار قائم آل محمّد (عج) بدانیم و بخوانیم؟

با این بیان به مناظره  بنده و جناب آقای حامیم از طرفدان احمد بصری توجه نمایید با ذکر این مطلب که این مناظره  بدون مطالب غیر مودبانه ای است که طرفدارانش در گروه مذکور در خلال مناظره قرار می دادند تا بنده را از مسیر اصلی آن خارج سازند. اما مکر و کید دشمنان امام عصر (عج) همیشه به خودشان باز می گردد و دستان پلیدشان برای عوام و خواص مثل روز روشن ، مشخّص و هویدا است.

میرسراجی : سلام و عرض ادب به همه سروران و بزرگواران حاضر در جمع، بنده میرسراجی این افتخار را دارم در محضر شما عزیزان امشب با جناب آقای حامیم بر سر حدیث معروف امام رضا (ع) راجع به بلاعقب و بدون فرزند بودن حضرت مهدی (عج) و چند قرینه از احادیث مهدیین بحث علمی «کلامی» و «حدیثی» داشته باشیم.

اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْکُو إِلَیْکَ غَیْبَهَ نَبِیِّنَا وَ فَقْدَ وَلِیِّنَا وَ شِدَّهَ الزَّمَانِ عَلَیْنَا وَ وُقُوعَ الْفِتَنِ بِنَا وَ تَظَاهُرَ الْأَعْدَاءِ وَ کَثْرَهَ عَدُوِّنَا

من در این مناظره با استفاده از روایت امام رضا (ع) و بر اساس ادلّه و روایاتی که طرفداران احمد بصری دارند بدون فرزند بودن امام دوازدهم را ثابت می کنم.

فقط از آقای حامیم درخواست دارم سوال های مرا رسا و بدون حشو و زواید جواب دهند مثلا اگر من می گویم مجنون مرد است یا زن ؟ دیگر به فیزیولوژی و گروه خونی او نپردازند،متشکرم.

قبول است؟

حامیم : قبول است!

میرسراجی : آیا شما احمد بصری را قبول دارید؟

حامیم : بله!

میرسراجی : آیا او را حجّت خدا و معصوم می دانید؟

حامیم : بله!

میرسراجی : آیا کلام او را حجّت و درست و بدون خدشه می دانید؟

حامیم : بله!

میرسراجی : آیا کتاب« المتشابهات» او را یک کتاب صد درصد معتبر و حجت می دانید؟

حامیم : بله!

میرسراجی : آیا این حدیث شریف امام صادق(ع) را قبول دارید که : حدیثٌ تَدْریهِ خیرٌ من ألفٍ تَرْویهِ  ( معانی الاخبار ص۲)

“یک حدیث را که بفهمی بهتر از هزار حدیث است که [ نفهمیده ] روایت کنی؟”  به خصوص این که این حدیث ، تابلو و شاخص بحث فقه الحدیث ( فهم و درک حدیث) نیز هست؟

حامیم : بله!

میرسراجی : احمد بصری در کتاب المتشابهات خود جزء اول یعنی( قسمت نخست) ص ۱۳۲و ۱۳۳ در ضمن پاسخ به سئوال ارتباط اصحاب کهف و قائم (عج) آورده است :

«… ان اصحاب الائمه الذین محضوا الحق محضا یعودون و یکرون فی الرجعه بعد اثنی عشر مهدیا و فی زمن آخرهم و هو آخر قائم بالحق من آل محمد الذی یخرج حسین بن علی و هذا المهدی الاخیر او القائم الاخیر و لا عقب له و لا ولد له»

«… بی تردید  آن تعداد از یاران امامان (ع) که حق محض و مطلق باشند در دوران رجعت  باز می گردند بعد از دوازده مهدی و در زمان آخرین ایشان و او آخرین قائم به حق از خاندان حضرت محمّد (ص) است که به جهت او  امام حسین (ع) رجعت می کند و این مهدی آخر است یا قائم آخر است که نه نسلی دارد و نه فرزندی»

این مطلب  را که قبول دارید؟

حامیم : بله!

میرسراجی : این مطلب که حضرت  قائم (عج)  نسل و فرزندی ندارد را بر اساس حدیث معتبر و معروف امام رضا (ع) در کتابش آورده است و در پاورقی هم اصل حدیث در بحار ج ۲۵ ص ۲۵۱  تذکر داده شده است..

تا اینجا را که ان شاالله قبول دارید چون متن و کتاب حجّت خدا « احمد بصری» – البته به زعم شما- معتبر است؟

پاسخ لطفا؟

حامیم : متن متشابهات را دوباره بخوانید!،بعد از دوازدهمین و آخرین مهدی!

[ در اینجا حامیم جواب نمی دهد]

میرسراجی : لطفا پاسخ من را بدهید؟

قبول دارید یا خیر؟

حامیم : متن متشابهات را که گذاشتید قبول دارم.

میرسراجی : جهت تاکید مجدّد، احمد بصری که خود را معصوم و حجت خدا و قائم آل محمّد و مهدی اوّل می داند یعنی حرفش باید سند باشد و سخنش حجّت و بدون خدشه باشد. پس این حدیث« بدون فرزند بودن حضرت قائم(عج)» از امام رضا (ع) کاملا صحیح و بدون خدشه است چون او در این کتاب معتبر المتشابهات- به زعم خودش و شما- آن را به طور مطلق تایید نموده است.تا اینجا  که  ان شا الله مشکلی نیست و تایید می کنید؟

[ در اینجا حامیم جواب نمی دهد و متوجه شده شکل این مناظره با دیگر مناظره ها فرق دارد و احتمال دارد شکست بخورد و رسوا شود]

میرسراجی : پاسخ من چه شد؟

حامیم : متن حدیث درست است اما منظور قائم و مهدی دوازدهم است چناچه در کتاب متشابهات تصریح شده است.

میرسراجی : به آن هم می رسیم.

آیا برادر بزرگوار قبول دارید اگر بی دانشی و خطا در احمد بصری دیده شود حجّت بودن و همه ادعاهای کوچک و بزرگش باطل می شود؟

حامیم : بعد از دوازده مهدی و در زمان آخرین ایشان و او آخرین قائم به حق از خاندان حضرت محمّد (ص)

توجّه فرمودید؟

میرسراجی : پاسخ من را بدهید و قول دادید در اول مناظره طفره نروید! [ جالب است که می خواست با طفره رفتن و پاسخ غیر مرتبط با سئوال  بنده ، بحث مناظره را منحرف کند ولی من نگذاشتم و بر سئوال خودم پافشاری کردم]

حامیم :چه چیزی را قبول دارم؟

میرسراجی: آیا برادر بزرگوار قبول دارید اگر بی دانشی و خطا در احمد بصری دیده شود حجّت بودن و همه ادّعاهای کوچک و بزرگش باطل می شود؟

[ جالب آن که خیلی از طرفدارانش در قبل و بعد از کلام من به خصوص در  این سئوال به طور هماهنگ و از قبل برنامه ریزی شده در خصوصی و عمومی پیام های بی ربط می دادند و گاهی بی احترامی می کردند تا ذهن من  و مخاطبان را منحرف کنند]

حامیم : حدیث را قبول دارم اما برداشت اشتباه شما از حدیث را نه!

[ این در حالی است که من اصلا در اینجا  راجع به حدیث اظهار نظر نکرده ام]

میرسراجی :پاسخ من را بدهید و طفره نروید من هنوز نظر نداده ام!

آیا برادر بزرگوار قبول دارید اگر بی دانشی و خطا در احمد بصری دیده شود حجّت بودن و همه ادّعاهای کوچک و بزرگش باطل می شود؟

حامیم : موضوع مناظره علم احمد نیست فرزند داشتن امام زمان است!

لطفا موضوع را عوض نکنید!

میرسراجی : [ این کلام ایشان هم انحراف از موضوع مناظره بود زیرا موضوع  مناظره فرزند داشتن نبود بلکه “استفاده از روایت امام رضا (ع) در اثبات فرزند نداشتن امام دوازدهم (عج)” بود و من از قول احمد بصری در ابتدا روایت را آوردم و او هم خوب می دانست که آن روایت از امام رضا (ع) است ولی چون ترس از در معرض شکست قرار گرفتن داشت، قصد انحراف ذهن من و مخاطب را نمود.]

به آن هم می رسیم لطفا طفره نروید این ها مقدمات است.

حامیم : موضوع مشخص است و خودتان نوشتید.

میرسراجی :طفره نروید جواب بدهید چرا می ترسید؟!

حامیم :علم احمد یک روز دیگر موضوع مناظره باشد.

میرسراجی :آیا برادر بزرگوار قبول دارید اگر بی دانشی و خطا در احمد بصری دیده شود حجّت بودن و همه ادعاهای کوچک و بزرگش باطل می شود؟

حامیم : ادمین محترم تذکر دهند.

[  به خوبی پیدا بود که حامیم از عاقبت مناظره با همه ادّعاهایش می ترسید و چون می دانست احمد بصری مشکلات فراوانی دارد و اگر با استفاده از کلام خودشان منکوب شود یا یک اشکال بر احمد بصری گرفته شود همه ادعاهای او باطل می شود لذا با زیرکی که بسیار آشکار بود از پاسخ طفره می رفت تا در دام مناظراتی من گیر نکند. در اصل می خواست صورت مساله را پاک کند تا از ذلت شکست نجات پیدا کند.]

میرسراجی :آیا برادر بزرگوار قبول دارید اگر بی دانشی و خطا در احمد بصری دیده شود حجّت بودن و همه ادعاهای کوچک و بزرگش باطل می شود؟

حامیم :موضوع را  لطفا عوض نکنید!

میرسراجی :موضوع عوض نشده است شما مقدّمات را پاسخ دهید به آن هم داریم نزدیک می شویم نترسید!

حامیم : این متن آقای میر سراجی است:

من در این مناظره با استفاده از روایت امام رضا (ع) و بر اساس ادله و روایاتی که طرفداران احمد بصری دارند بدون فرزند بودن امام دوازدهم را ثابت می کنم

فقط از آقای حامیم درخواست دارم سوال های مرا رسا و بدون حشو و زواید جواب دهند مثلا اگر من می گویم مجنون مرد است یا زن ؟ دیگر به فیزیولوژی و گروه خونی او نپردازند/متشکرم

میرسراجی :لطفا طفره نروید چند بار بگویم مقدمات است تا وارد بحث شویم و ذهن ها را منحرف نکنید!

حامیم :لطفا به موضوع تعیین شده ملتزم باشید!

میرسراجی :شما به عهدی که بستی ملتزم باش من از شما ثابت قدم ترم!

حامیم : بنده ملتزم هستم.

میرسراجی :آیا برادر بزرگوار قبول دارید اگر بی دانشی و خطا در احمد بصری دیده شود حجّت بودن و همه ادعاهای کوچک و بزرگش باطل می شود؟

حامیم :سوالت ربطی به موضوع مناظره ندارد !

میرسراجی :شما ترس از شکست داری نترس جواب بده!

حامیم :شما از موضوع تعیین شده خارج شدید و دارید اهانت آمیز بحث می کنید پر کینه!

میرسراجی :جواب من را بدهید لطفا!

آیا برادر بزرگوار قبول دارید اگر بی دانشی و خطا در احمد بصری دیده شود حجّت بودن و همه ادعاهای کوچک و بزرگش باطل می شود؟

سوال سختی نیست!

[ در اینجا به  اصرار حاضران، بالاخره به این پاسخ ساده اعتراف می کند. در حالی که پاسخ ساده است ولی  عاقبت بدی برای او و هم فکرانش به همراه دارد.]

حامیم :گرچه ربطی به موضوع ندارد ولی بله!

میرسراجی : احسنتم ولی ربط دارد.

از  تاویل نادرست این حجّت خدا[ در حدیث امام رضا (ع)] می توان به  بی دانشی او  پی برد و چون با مدارک و منطقی که در مناظره ارائه می شود این فرد عرب نسبت به« شان صدور» یا «سبب صدور» حدیث یا همان فقه الحدیث ( فهم حدیث) [ همان حدیث امام رضا(ع)] جاهل است پس نمی تواند حجّت خدا ، مهدی اول، شاگرد حجت ابن الحسن ، قائم آل محمّد ، عالم و معصوم و یمانی و هر ادعای دیگر باشد. حالا دلیل من چیست؟

یعنی چنان که گفتم اگر ثابت شود با همین بحث حدیثی و کلامی[ در باب فرزند نداشتن حضرت مهدی (عج) از منظر امام رضا (ع)]  او دانش ندارد تمام ادعاهایش چه کوچک و چه بزرگ مردود می شود.  دوباره می پرسم آیا قبول دارید اگر این حقیقت ثابت شود او در جبهه باطل است؟

پاسخ لطفا؟

حامیم :دیدید شما موضوع را عوض کردید!

پس شکست شما در مناظره به علت طفره رفتن از موضوع بحث و تعویض موضوع اعلام می شود.

میرسراجی :داریم وارد بحث می شویم پاسخ بدهید آقای حامیم؟

حامیم : دیدید شما موضوع را عوض کردید!

پس شکست شما در مناظره به علت طفره رفتن از موضوع بحث و تعویض موضوع اعلام می شود.

[ پاسخ سوال من را ندادند در جهت تاکید بر این که احمد بصری در صورت این که خطا داشته باشد حجّت خدا نیست ، چون موضوع برایشان تازگی داشت و داشتند اصطلاحا سبک و سنگین می کردند]

میرسراجی: پس آقای حامیم قبول دارند که اشتباه احمد یعنی بطلان تمام ادعاهایش!

قبل از ورود به نص و متن حدیث معتبر[ امام رضا (ع)] از دید احمد بصری یک توضیح مختصر در مورد فرقه ضاله واقفه بدهم:

موسّس این فرقه گمراه واقفه و به عبارتی یکی از ارکان  و ستون های مهم این خیمه سست، شخصی به نام:« علی بن ابی حمزه بطائنی» بود که علیرغم  این که یار و صحابی امام کاظم(ع) ، وکیل ایشان در اموال بود ، نویسنده و فقیه و محدّث بود، عاقبت در دام شیطان نفس افتاد و از اهل جهنم شد چون به دشمنی و انکار امام عصر خود یعنی امام رضا (ع) پرداخت.

علت این انکار هم ۳۰۰۰۰ دینار باقی مانده  از اموال امام کاظم (ع) در نزد وی بود که به ایام زندان رفتن امام کاظم(ع) مربوط می شد و این موارد او را فریفت و چشمش را بر خورشید تابناک و فروزان حقیقت ثامن الححج (ع) بست و در این مسیر چون اهل علم و حدیث نیز بود و ظاهری مقبول و موجّه داشت ، شروع به دروغ پراکنی و جعل حدیث نمود و پس از شهادت امام کاظم (ع) گفت که امام کاظم غائب شده است و هشت  ماه دیگر  دوباره ظهور و رجعت می کند و صفتی را که در مورد حضرت مهدی و قائم آل محمّد(ص) بود به امام کاظم (ع) نسبت داد تا منکر امامت امام رضا (ع) شود و اموال را نزد خود نگه دارد بله به خیال خام خود بتواند برای این چند روزه دنیا، به راحتی ۳۰۰۰۰ دینار  اندوخته کند. البته افراد فراوان دیگری از شهر ها و مناطقی غیر از عراق با او سر مال دنیا هم مسلک شدند

حامیم : دیدید شما موضوع را عوض کردید!

پس شکست شما در مناظره به علت طفره رفتن از موضوع بحث و تعویض موضوع اعلام می شود.

میرسراجی : [ در واقع موضوع عوض نشده بود و این ها مقدمات بحث بود. از مناظره اطلاع ندارند  از بحث های کلامی اطلاع ندارند از بحث های حدیثی که در پیرامون حدیث باید انجام شود  و از علوم حدیث است اطلاع ندارند یا دارند ولی با زیرکی شیطانی هر چه تمام تر طفره می روند و ذهن ها را  از حقیقت امر دور می کنند.]

لطفا بحث منطقی و کلامی را منحرف نکنید!

به بحث واقفه که عرض شد توجه کنید!

حامیم :  موضوع بحث: آیا امام زمان فرزند دارد یانه؟

میرسراجی : موضوع را لطفا بروید ببینید! [ با جنگ روانی می خواست اصطلاحا توپ را به زمین حریف بیاندازد در حالی که خودش هم یک بار موضوع مناظره را در گروه گذاشت. موضوع این نبود که نوشت بلکه فرزند نداشتن  حضرت مهدی (عج) با استفاده از روایت حضرت رضا (ع) بود. که اول بحث هم خودم تاکید کردم .اما چون خودش را برای آن موضوع آماده تر می دید من را به طرف آن موضوع در طول مناظره پیوسته سوق می داد و من چون به اصول و قرار دادی که در مناظره بود ، پایبند بودم با تحریک و القای او از آن به هیچ وجه تخطی نمی کردم]

حامیم :دیدید شما موضوع را عوض کردید!

پس شکست شما در مناظره به علت طفره رفتن از موضوع بحث و تعویض موضوع اعلام می شود.

میرسراجی : شما دقّت کن و جنجال نکن  پیش از شکست!

حالا  اصل حدیث[ امام رضا (ع)] با اندکی اختلاف ارائه می شود:

صاحب »اثبات الوصیّه» در ص ۲۰۷ راجع به اشکال و ایراد گرفتن یکی ازسران واقفه به بی اولاد بودن امام رضا (ع)  آورده است:

فَقَالَ لَهُ ابْنُ أَبِی حَمْزَهَ: فَإِنَّا رُوِّینَا أَنَّ الْإِمَامَ لَا یَمْضِی حَتَّى یَرَى عَقِبَهُ. فَقَالَ لَهُ الرِّضَا عَلَیْهِ السَّلَامُ: أَ مَا رُوِّیتُمْ فِی هَذَا الْحَدِیثِ بِعَیْنِهِ «إِلَّا الْقَائِمُ».

قَالُوا: لَا.

قَالَ الرِّضَا: بَلَى، قَدْ رَوَیْتُمُوهُ وَ أَنْتُمْ لَا تَدْرُونَ لِمَ قِیلَ وَ لَا مَا مَعْنَاهُ.

قَالَ ابْنُ أَبِی حَمْزَهَ: إِنَّ هَذَا لَفِی الْحَدِیثِ.

فَقَالَ لَهُ الرِّضَا عَلَیْهِ السَّلَامُ: وَیْحَکَ کَیْفَ تَجَرَّأْتَ أَنْ تَحْتَجَّ عَلَیَّ بِشَیْ‏ءٍ تَدْمُجُ بَعْضُهُ؟

ثُمَّ قَالَ عَلَیْهِ السَّلَامُ: إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى سَیُرِینِی عَقِبِی إِنْ شَاءَ اللَّهُ.

ثُمَّ قَالَ لِعَلِیِّ بْنِ أَبِی حَمْزَهَ: یَا شَیْخُ اتَّقِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَا تَکُنْ مِنَ الصَّدَّادِینَ عَنْ دِینِ اللَّهِ.

“علی بن ابو حمزه  خدمت امام رضا (ع)عرض کرد:

براى ما روایت شده که امام از دنیا نمی رود تا اینکه امام و فرزند بعد از خود را ببیند؟

امام رضا(ع) فرمودند:

آیا در همین حدیث براى شما روایت نشده که غیر از قائم[ یعنی حضرت مهدی (عج)]‏؟

[ به دروغ] عرض کردند : نه!

امام رضا (ع) فرمودند:

بلکه این کلام در آن روایت هست ولى شما نمی دانید که چرا این طور گفته شده و معناى آن چیست؟

ابن ابو حمزه گفت: این  در حدیث وارد شده است.

امام رضا علیه السّلام در جوابش فرمود: واى بر تو چگونه جرات می کنى درباره چیزى که براى تو نامعلوم است با من مجادله کنى؟ خداى رؤف بهمین زودى فرزند مرا به من نشان خواهد داد.

بعد از این گفتگوها، امام رضا علیه السّلام به على بن ابو حمزه فرمود:

اى پیر مرد! از خدا بترس و از جمله مانع تراشان دین خدا نباش!”

حامیم :

مناظره امشب ساعت ۲۲:۳۰

دوشنبه ۵ بهمن

استاد انصار جناب حامیم

استاد مخالف ادعای یمانی جناب میرسراجی

موضوع:

اثبات عدم وجود فرزند برای مولا صاحب الزمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف

با محوریت روایت امام رضا علیه السلام

[ جالب است موضوع من هم همین بحث است و باز حامیم به جهت انحراف اذهان این کار را انجام داد. ای کاش این افراد خرده زیرکی که داشتند در راه خدا و اهلبیت (ع) خرج می کردند نه دشمنی و خروج از دین]

میرسراجی: این حدیث [ امام رضا (ع) ] به شکل دیگری نیز روایت شده است که قدیمی ترین منبع با این شکل کتاب  معتبر « دلائل الامامه» از طبری عالم بزرگ شیعه متوفّای قرن پنجم ص ۴۳۵  که به طور مسند یعنی با سلسله راویان این حدیث را  ثبت و ضبط نموده است.

وَ عَنْهُ، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنُ جَعْفَرٍ، عَنْ عَلِیِّ بْنِ سُلَیْمَانَ بْنِ رُشَیْدٍ، عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ الْخَزَّازِ، قَالَ: دَخَلَ عَلِیِّ بْنِ أَبِی حَمْزَهَ عَلَى أَبِی الْحَسَنِ الرِّضَا (عَلَیْهِ السَّلَامُ)،

فَقَالَ لَهُ: أَنْتَ إِمَامٌ؟ فَقَالَ: نَعَمْ.

فَقَالَ لَهُ: إِنِّی سَمِعْتُ جَدَّکَ جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ (عَلَیْهِمَا السَّلَامُ) یَقُولُ: لَا یَکُونُ الْإِمَامُ إِلَّا وَ لَهُ عَقِبٌ.

فَقَالَ لَهُ: نَسِیتَ- یَا شَیْخُ- أَمْ تَنَاسَیْتَ؟ لَیْسَ هَکَذَا قَالَ جَعْفَرٌ، إِنَّمَا قَالَ جَعْفَرٌ (عَلَیْهِ السَّلَامُ): لَا یَکُونُ الْإِمَامُ إِلَّا وَ لَهُ وَلَدٌ، إِلَّا الْإِمَامُ الَّذِی یَخْرُجُ عَلَیْهِ الْحُسَیْنُ بْنُ عَلِیٍّ (عَلَیْهِمَا السَّلَامُ)، فَإِنَّهُ لَا عَقِبَ‏ لَهُ‏.

فَقَالَ: صَدَقْتَ، جَعَلَنِیَ اللَّهُ فِدَاکَ، هَکَذَا سَمِعْتُ جَدَّکَ یَقُول‏

“على بن ابو حمزه  ( از سران فرقه گمراه واقفه) به محضر امام رضا(ع) شرفیاب شد و از حضرت پرسید:

آیا شما امام هستید؟

حضرت فرمودند: بلی!

بعد عرض کرد: من از جدّ شما امام صادق (ع) شنیدم که مى‏فرمودند: کسى امام نمى‏شود مگر این‏که عقب و فرزندی داشته باشد.

حضرت فرمودند: اى شیخ! آیا فراموش کرده‏اى یا خودت را به فراموشى زده‏اى؟

امام صادق (ع) این‏گونه نفرموده‏اند، بلکه ایشان فرموده اند: کسى امام نمى‏شود مگر این‏که فرزندی داشته باشد به جز امامی که حضرت امام حسین (ع) به جهت او رجعت می کند که نسل و فرزندی ندارد.

على بن ابو حمزه گفت: جانم به فداى شما  جد  شما چنین می فرمود.”

اختلافات عبارات  در نص حدیث امام رضا (ع) این گونه است:

–  أَ مَا رُوِّیتُمْ فِی هَذَا الْحَدِیثِ بِعَیْنِهِ إِلَّا الْقَائِمُ.

–  بلى و اللّه لقد رویتم فیه إلا القائم‏

–  قَالَ بَلَى وَ اللَّهِ لَقَدْ رَوَیْتُمْ إِلَّا الْقَائِمَ وَ أَنْتُمْ لَا تَدْرُونَ مَا مَعْنَاهُ وَ لِمَ قِیلَ

–  لَا یَکُونُ الْإِمَامُ إِلَّا وَ لَهُ وَلَدٌ، إِلَّا الْإِمَامُ الَّذِی یَخْرُجُ عَلَیْهِ الْحُسَیْنُ بْنُ عَلِیٍّ (عَلَیْهِمَا السَّلَامُ)، فَإِنَّهُ لَا عَقِبَ‏ لَهُ‏.

–  لا یکون الإمام إلّا و له عقب، إلا الإمام الذی یخرج علیه الحسین بن علیّ بن أبی طالب علیهم السّلام فإنه لا عقب له

حرف « الا» در نحو عربی از ادات استثناء است و مطلق بودن جزء بعد از خود را که مستثنی است ، بیان می کند مانند این عبارت که : «لا اله الا الله» یعنی به طور مطلق هیچ خدایی جز الله( خدای یگانه) نیست  یعنی این گونه نیست که مثلا خدای جنگل وجود داشته باشد ولی خدای آب وجود نداشته باشد یا خدای باروری وجود داشته باشد، خدای کوه ها وجود نداشته باشد بلکه این عبارت  توحیدی با وجود و حضور حرف «الا» هر نوع خدایی را جز خدای یگانه با آن اوصافی و صفاتی که در شرع مقدّس اسلام بیان شده، به طور مطلق نفی می کند.

با  این بیان موارد مختلف در روایت که قائم را با حرف الا استثناء کرده است. این مفهوم کلی که از ناحیه مبارک و مقدس حضرت امام صادق(ع) شرف صدور یافته  و امام رضا (ع) بر آن صحه گذاشته است نتیجه گیری می شود که همه امامان(ع) دارای فرزند و اولاد هستند ولی حضرت مهدی (عج) و قائم آل محمّد (ص) مطلقا فرزندی ندارند.

لطفا دقّت کنید تا در نهایت پاسخگو باشید!

حامیم : جز امامی که امام حسین ع به ایشان خروج می کند!

میرسراجی : احسنتم! [ جالب است که اینجا خودش به لفظ امام اشاره می کند و در ادامه بحث در این زمینه و تمایز لفظ امام و مهدی در باب مهدیین مطالبی خواهم گفت]

حامیم : کجای اینجا نوشته امام زمان؟

میرسراجی : به آن هم می رسیم خیلی عجول هستید صبر داشته باشید!

حدیث امام رضا(ع) که همه امامان فرزند دارند جز حضرت قائم (عج)کاملا روشن است هم ما شیعیان دوازده امامی قبول داریم و هم مبدع فرقه شما یعنی  احمد بصری که از نظر شما حرفش حجّت است چون در کتاب خودش این حدیث را ذکر نموده  و بر آن صحه گذاشته است

حامیم : جواب شما؟

میرسراجی : اما آنچه  مثل روز روشن است خود احمد بصری یا طرفدارانش هم در پاورقی اصل حدیث را  ذکر کرده اند . سران فرقه ضالّه واقفه خدمت امام رضا(ع) رسیده بودند و چون ایشان تا ۴۷ سالگی بچه دار نشده بودند و قانون الهی بر این بود که امام هر عصر  فرزند امام قبلی باشد بر اساس نام مشخص و دستور پیامبر به  جز حسنین(ع)، لذا امام رضا(ع) در پاسخ به دشمنان خود گفت که قطعا همه امامان از جمله من فرزند داریم به جز امام قائم[ یعنی نبیره ایشان( چهارمین بعد از ایشان ) ] که به هیچ عنوان فرزند ندارد یعنی امام محمّد بن الحسن العسکری (عج)متولّد ۲۵۵ قمری.

حامیم : اما روایتی در غیبت طوسی وارد شده که امام رضا ع فرمودند، امام حسین ع برای کفن و دفن امامی می آید که عقب و اولاد ندارد، و این را اشتباها به معنی اولاد نداشتن امام زمان فهمیده و به اشتباه نتیجه گرفته اند که امام زمان اولاد ندارد!

که اولا:  معنی حدیث را اشتباه فهمیده اند، چرا که طبق احادیث فراوان از اهلبیت ع، حکومت امام زمان و فرزندانش که دوازده مهدی هستند، مجموعا سیصد و نه سال طول می کشد، مثل امامت ۱۲ امام که حدودا تا غیبت کبری سیصد سال طول کشید، و مهدی دوازدهم که اولاد ندارد به وسیله امام حسین ع کفن و دفن شده و رجعت شروع می شود.

ثانیا: حتی اگر به معنی اشتباه مزبور باشد، یک حدیث می باشد، در مقابل ده ها حدیث که دال بر فرزندان حضرت می باشند. والسلام علی من اتبع الهدی

میرسراجی : صبر کنید من دلایل خودم را بیان کنم!

این جمله و مثال من را دقت کنید که لُب کلام است.  احمد بصری چون  این حدیث مثل روز روشن و تابناک را قبول دارد  و نتوانسته بر  حقیقت آن سر پوش بگذارد لذا  آن را با داستانی خیالی به زمانی بعد یعنی مهدی آخر از مهدیین سوق داده که به شکلی از نور حقیقت این حدیث تابناک رهایی یابد ولی با دست خودش به جهت عدم اشراف در بحث حدیث و همین طور فقه الحدیث به تله و مهلکه بدی افتاده است چه طور؟

وجه اول:

یک مثال می زنم که مطلب برای دوست و دشمن خوب جا بیفتد  فرض کنید: الان یک شهروند ایرانی از رییس انتخابات کشور بپرسد که چه زمانی انتخابات مجلس دهم است او بگوید  روز جمعه هفت اسفند ۹۴ بعد ما این روز روشن را نادیده بگیریم( به هیچ عنوان توجه به سئوال  سئوال کننده و جواب پاسخ دهنده نکنیم) و بگوییم نه مقصود رییس انتخابات کشور، هزار سال دیگر است یعنی سال ۲۳۹۴ در حالی که ما اصلا به هزار سال دیگر کاری نداریم  و هزار سال دیگر محلی از اعراب در بحث ما نیست و بی ربط است. همین طور با فرض محالِ وجود داشتن مهدیین با کیفیتی که شما می گویید ، آخرین مهدیین اصلا مورد توجه در بحث امام رضا (ع) و سران واقفه نبوده است. این  وجه اول و ساده اثبات بی فرزند بودن امام حجّت بن الحسن (ع)[ بر طبق این روایت معتبر از نظر شما] است که از او در همه روایات به قائم(عج) تعبیر شده است

وجه دوم:

وجه دوم و  مهم تر و قوی تر دیگر در اثبات این که این حدیث امام رضا (ع) فقط و فقط متعلّق به امام دوازدهم شیعیان حضرت حجّت ابن الحسن عسکری(عج) است دوباره  بر اساس آنچه شما به آن اعتقاد دارید ، بیان می کنم ، لطفا دقّت کنید ،شما حتما این روایات را هم قبول دارید چون شاخص فرقه شما و مستند شما است:

عن الامام الصادق (ع) : … ولیسلمها الحسن إلى ابنه محمد المستحفظ من آل محمد ص فذلک اثنا عشر إماما ثم یکون من بعده اثنا عشر مهدیا. ( بحار ج ۵۳ ص ۱۴۸)

” امام صادق (ع) : هنگامی که وفات امام حسن  عسکری  رسد امامت را به فرزندش محمد ، مستحفظ از آل محمد(ص) تسلیم کند و ایشان دوازده امام مى باشند[ یعنی در مجموع با حضرت مهدی (عج)] و سپس دوازده مهدى بعد از او مى باشند .”( این همان حدیث وصیت است که خیلی اعتقاد دارید و روی آن جولان می دهید یعنی دوازده مهدی دوازده امام نیستند.)

عن الإمام الصادق (ع) قال:إن منا بعد القائم (ع) اثنى عشر مهدیا من ولد الحسین ع.(بحار ج ۵۳ ص ۱۴۸)

“امام صادق (ع) : همانا بعد از قائم(ع)  ما ،دوازده مهدى از فرزندان حسین(ع) می باشند.”

عن الإمام السجاد ع قال:یقوم القائم منا ثم یکون بعده اثنا عشر مهدیا.(شرح الاخبار ج ۳ ص ۴۰۰)

“امام سجاد (ع) : قائم ما قیام می کند سپس بعد از او دوازده مهدی خواهند بود .”

عن أبی بصیر قال قلت للصادق جعفر بن محمد ع یا ابن رسول الله ص سمعت من أبیک ع أنه قال یکون بعد القائم اثنا عشر اماما. فقال إنما قال اثنا عشر مهدیا و لم یقل اثنا عشر إماما و لکنهم قوم من شیعتنا یدعون الناس إلى موالاتنا و معرفه حقنا . ( کمال الدین ج ۲ ص ۳۵۸)

“ابو بصیر گوید : به امام صادق(ع) عرض کردم : ای پسر رسول خدا از پدرتان امام باقر(ع) شنیدم که فرمودند : پس از قائم دوازده امام می باشند . امام صادق(ع) فرمود : بلکه ایشان فرمودند دوازده مهدی و نفرمودند دوازده امام و [ این دوازده مهدی ]  از شیعیان ما می باشند که مردم را به ولایت ما و شناساندن حق ما دعوت می کنند .”

حتما این روایات را قبول دارید به خصوص اوّلی که مدّعی هستید حدیث «وصیت مقدّس» است و بر حقانیت احمد بصری صحه می گذارد. روایات دیگر هم  همان معنای مهدیین را القا می کند در نتیجه :

اولا : بر اساس احادیث یاد شده، بدون شک  و تردید تمام مهدیین( یعنی ۱۲ نفر آنها با فرض محال این که احمد بصری اولین آنها باشد و فلانی آخرین آنها ) امام نیستند با توجه به متن منسوب به معصوم و مورد تایید شما

ثانیا: همه روایات به بعد از قائم یعنی بعد از ظهور یا خروج  ایشان تاکید دارند که  با زمینه سازی یمانی موعود و دعوت او به سوی حضرت مهدی (عج) در قبل از ظهور تطبیق ندارند.

[ موضوع خیلی خنده دار این است که این ها هم خدا را می خواهند و هم خرما یعنی می گویند احمد بصری، هم یمانی است که قبل از ظهور می آید و هم اولین مهدی است که بعد از وفات امام زمان (عج) ، حجت خدا می شود. فقط یک مقدار ناشیانه عمل کردند و معلوم نیست  که چرا  این قدر عجله داشتند و قبل از ظهور و قیام حضرت مهدی (عج) که معلوم نیست کی باشد این مهندس بصری ظهور کرده است؟ با این حال چون بنده به اصل موضوع مناظره بر خلاف ایشان پایبند بودم دیگر این بحث مهم را هم انجام ندادم تا اصل موضوع مناظره تحت الشعاع آن قرار نگیرد.]

حامیم : بنده از کتب معتبر شیعه، و از جمله کتب اربعه چندین روایت آوردم مبنی بر وجود فرزندان امام زمان.آنگاه شما یک روایت و فقط یک روایت را غلط برداشت کرده اید و همه اون روایات را در کتب معتبر شیعه نادیده می گیرید؟

[ جرات ندارد بگوید احمد بصری اشتباه کرده است بلکه می گوید شما اشتباه برداشت می کنید چون با تایید چنین روایتی منطقا خودش را  رد کرده است 

به قول شاعر :

خوش تر آن باشد که سر دلبران                                    گفته آید در حدیث دیگران ]

میرسراجی : طفره نروید جواب من را بدهید اگر بر حق هستید؟ آیا احمد بصری حجت خدا از نظر شما هم نادیده گرفته است؟

در مورد دو نتیجه مذکور [ از بحث روایات مهدیین که آوردیم] ، دومی را  به فراخور بحثمان اصلا بحث نمی کنیم .[ که اشاره شد همان حضور مهدیین بعد از قائم است]

فقط اولی را بحث می کنیم که مهدیین یا به عبارتی ۱۲ مهدی بعد از حضرت مهدی (عج) را به هیچ وجه امام نمی داند. از سویی در روایت امام صادق (ع) و امام رضا (ع) بحث بر سر اولاد داشتن سلسله امامت است نه مهدیین که بنا بر قول معصوم و همان وصیت مقدس به قول شما امام  نیستند. پس حضرت قائم یا همان کسی که امام حسین(ع) به جهت او رجعت می کند مثل روز روشن است که بر طبق مفاد حدیث امام رضا (ع) همان امام حجّت بن الحسن العسکری است نه آخرین مهدی از مهدیین. چون آخرین مهدی اصلا امام نیست بر طبق احادیثی که یاد شد و شما هم قبول دارید. چون در کلام معصوم واژه « الامام » وجود دارد نه « المهدی».

حامیم : من ده ها سوال شمارا جواب دادم! حالا نوبت شماست سوال هاى مرا جواب دهید!یا سوال جواب یک طرفه است؟از موضوع هم خارج می شوید!

سوال بنده: بنده از کتب معتبر شیعه و از جمله کتب اربعه چندین روایت آورد مبنی بر وجود فرزندان امام زمان.آنگاه شما یک روایت و فقط یک روایت را غلط برداشت کرده اید و همه اون روایات را در کتب معتبر شیعه نادیده می گیرید؟

[ خیلی زرنگ بود به خیال خام خودش و وسط بحث اصلی مناظره ، موضوع دیگری را پیش می کشید تا من نحرف شوم و مخاطبان  هم،اهمیت کلام معصومان و  همین طور سخن های قبلی و حقانیت آنها را احساس نکنند.]

میرسراجی :آقای حامیم به خوبی می دانید که از بحث خارج نشده ام لطفا تقلا نکنید!

حامیم :آیا موضوع بحث امشب علم احمد ع تعیین شده بود؟

میرسراجی : با طفره رفتن نمی توانید ذهن ها را منحرف کنید چون  مطالبم در اینجا موجود است.اگر کم آورده اید مثل یک مرد بگویید شکست خورده ام.

حامیم : بنده از کتب معتبر شیعه و از جمله کتب اربعه  چندین روایت آورد مبنی بر وجود فرزندان امام زمان.آنگاه شما یک روایت و فقط یک روایت را غلط برداشت کرده اید و همه اون روایات را در کتب معتبر شیعه نادیده می گیرید؟مثلا دارید بحث علمی می کنید؟

[ بر عکس نظر ایشان بحث کاملا علمی بود  و فرض مناظره بر عدم فرزند داشتن امام مهدی بر اساس روایت امام رضا(ع) است ولی ایشان با طرح مساله انحرافی و خارج از موضوع قصد انحراف داشتند وقتی مثلا بحث سر جمع دو عدد ۵ و ۸ است دیگر تفریق ۵ و ۸ معنا ندارد یعنی بنای مناظره بر نداشتن  فرزند بود بر طبق آن حدیث نه داشتن فرزند ]

میرسراجی: ببینید من بر اساس ادله و روایات معتبر فرقه احمد بصری بحث می کنم . در یک حوزه اگر ثابت شود دو به علاوه دو می شود چهار، نیازی نیست که برویم ثابت کنیم دو به علاوه دو نمی شود پنج یا شش یا غیره.

حامیم : موضوع مناظره چه بود؟

میرسراجی : شما با ترفند دارید ذهن ها را منحرف می کنید و پاسخ من را نمی دهید؟

حامیم : مگر موضوع بحث روایات فرقه احمد تعیین شده بود؟

میرسراجی:  [ من بدون توجه به بحث های حاشیه ای حامیم به ادامه بحث حدیث امام رضا (ع) بر طبق فرض مناظره پرداختم]

قبلا گفتم و تکرار می کنم که در مورد دو نتیجه مذکور ، دومی را  به فراخور بحثمان اصلا بحث نمی کنیم .

اولی را بحث می کنیم که مهدیین یا به عبارتی ۱۲ مهدی بعد از حضرت مهدی (عج) را به هیچ وجه امام نمی داند. از سویی در روایت امام صادق (ع) و امام رضا (ع) بحث بر سر اولاد داشتن سلسله امامت است نه مهدیین که بنا بر قول معصوم و همان وصیت مقدس به قول شما امام  نیستند. پس حضرت قائم یا همان کسی که امام حسین(ع) به جهت او رجعت می کند مثل روز روشن است که بر طبق مفاد حدیث امام رضا (ع) همان امام حجّت بن الحسن العسکری است نه آخرین مهدی از مهدیین. چون آخرین مهدی اصلا امام نیست بر طبق احادیثی که یاد شد. چون در کلام معصوم واژه « الامام » وجود دارد نه « المهدی»

نتیجه نهایی : احمد بصری باز به دست خودش از این منظر هم به مهلکه و تله افتاد و خودش با حرف هایش و ادعاهایش  خویشتن را به دام اهل خرد و اندیشه انداخت و این چیز عجیبی نیست و علتش به خاطر جهل این شخص – حجّت خدا به زعم  شما – است که اصلا به احادیث اسلامی و مهدوی هیچ گونه اشراف و تسلّطی ندارد و تنها به جهت این که عرب است کتاب های حدیثی را به شکل روزنامه ای خوانده است و تطبیق هایی را ساخته، بافته  و پرداخته است.

با این بیانات روشن و شفاف که  گفتم، اکنون احمد بصری که مدعی مقامات معنوی و ارتباط با امام مهدی (عج) و حجّت خدا بودن و وصی امامان از جمله حضرت مهدی (عج) بودن است  و همین طور ادعای خود خوانده «قائم آل محمّد» و دیگر صفات و مناصب ، خودش به دست خودش به تله افتاد و در باتلاق گیر کرده است.

حامیم : این است سطح فرهنگ و علم و فهم دشمنان یمانی آل محمد تماشا کنید و کیف کنید!

میرسراجی :  لطفا دقت کنید!

جهت تاکید نهایی:

اولا:  احمد بصری این حدیث امام رضا (ع) را در کتاب خود آورده و معتبر شمرده ، تضعیف نکرده و اتفاقا در موردش نظر بیشتر هم داده است چنان که آوردیم ما هم بر اساس ادله خود شما ،شما را در مناظره منکوب می کنیم.

حامیم : مثلا دارید بحث علمی می کنید؟

میرسراجی : ثانیا: ثابت شد مهدیین بر اساس روایاتی که خود شما قبول دارید که بعد از قیام قائم ظهور می کنند اصلا امام نیستند و این دقیقا بر اساس حدیث وصیت و بقیه احادیث  است که طرفداران احمد بصری قبول دارند. پس قائم بدون فرزندی که امام باشد تنها مهدی موعود حجّت ابن الحسن العسکری(عج) است و با این ادلّه هم شما منکوب شدید.

پس با توجه به کلام امام رضا (ع) و امام صادق (ع) که فرمودند: لَا یَکُونُ الْإِمَامُ إِلَّا وَ لَهُ عَقِبٌ. ( امامی نیست مگر این برای او نسل و عقبی باشد) و تاکید بعدی امام رضا (ع) بر ذکر این بخش از حدیث که: «الا القائم» (جز قائم ) ( عج) که امام حسین به جهت او خروج می کند در می یابیم که به قرینه لفظی و موضوعی فقط بحث امام مطرح است نه مهدیین و در نتیجه قائمی که امام باشد تنها همان امام حجّت ابن الحسن العسکری(عج) است که بدون فرزند و عقب و نسل است. یعنی قائم مذکور داخل در امامان است نه مهدیین ۱۲ گانه به زعم شما. مثلا یک زیدی بگوید من هر چهار فرزندم دختر است الا حسین پسر عمرو. این نمی شود و یک کلام مضحک است مگر این که اصلا عمرو نباشد و حسین داخل در فرزندان زید باشد.  مقصود من این است وقتی که می گویند همه امامان فرزند دارند به جز قائمی که امام حسین(ع) به جهت او رجعت می کند یعنی قائم مذکور داخل در سلسله امامان است نه ۱۲ تن از مهدیین به عقیده شما. فهم این مساله خیلی هم سخت نیست و بسیار واضح است.

حامیم : موضوع مناظره برای صدمین بار اعلام می شود:آیا امام زمان فرزند دارد؟ و حرفهای آقای میرسراجی را بخوانید که گیر داده به علم احمدع!موضوع مناظره برای صدمین بار اعلام می شود:آیا امام زمان فرزند دارد؟دیدید شما موضوع را عوض کردید!پس شکست شما در مناظره به علت طفره رفتن از موضوع بحث و تعویض موضوع اعلام می شود.

[ واقعا اگر بر می گشت و فقط چند سطر مطالب بالاتر را می خواند جواب فرزند داشتن یا نداشتن هم می گرفت بماند که اصلا موضوع مناظره فرزند داشتن امام زمان (عج) نبود چنان که خودش هم اعلامیه مناظره را در گروه تکرار کرد ولی چون دوست داشت توپ را در زمین فرزند داشتن امام زمان بیاندازد ، این چنین از خود بی خود شد و بارها این مطلب نادرست و غیر مرتبط را تکرار کرد.]

میرسراجی : من مطالبم را دارم می گویم اگر وسط بحث نپرید!

ثالثا: علاوه بر دروغ آشکار او ، جهل و بی علمی او را نسبت به شان و سبب صدور حدیث امام رضا (ع) نشان می دهد که این حدیث، علت صادر شدن آن تمسخر و طعنه و کنایه واقفه نسبت به امام رضا (ع) بوده که آنها می گفتند به زبان عامیانه و قابل فهم : دیدی ما می گفتیم شما امام نیستید و این بچه دار نشدن شما هم یک نشانه دیگر بر آن است و امام در جواب می گویند که نه  این طور نیست بلکه من به زودی فرزند دار می شوم و تنها این حضرت قائم(عج) یعنی حضرت مهدی حجّت ابن الحسن(عج) است که بدون عقب و فرزند است البته این حدیث شریف بر اساس و محوریت کلام امام صادق (ع) جدّ بزرگوار ایشان بوده است.

حامیم : موضوع مناظره برای صدمین بار اعلام می شود:آیا امام زمان فرزند دارد؟ و حرفهای آقای میرسراجی را بخوانید که گیر داده به علم احمدع!

میرسراجی : رابعا: اگر فرض کنیم با این اثبات بر اساس ادله خود شما که حضرت قائم (عج) مطلقا بچه ای ندارد نتیجه این می شود که : احمد بصری دروغگو است و اگر فرض کنیم مقصود امام رضا (ع) این بوده که قائم فرزندی که حجت خدا باشد، به هیچ وجه ندارد باز هم این مهندس عراقی دروغگو است و جالب و خنده دار این که احمد بصری بدون توجه به سبب صدور روایتِ بدون فرزند بودن قائم (عج) ،آخرین مهدی از فرقه خود را آن قائم معرفی کرده است که اصلا مورد بحث واقفه و امام رضا (ع) نبوده و[ بر طبق احادیث مورد استناد خودشان هم] حائز مقام امامت نیست و اصطلاحا محلی از اعراب نیست چنان که آوردیم  بر اساس کلام معصوم که شما روی روایات آن  هم خیلی جولان می دهید، مهدیین به هیچ وجه امام نیستند.

من از موضوع اصلا خارج نشدم بلکه شما طفره می روید و با هماهنگی دوستانتان در بحث اختلال می کنید

خامسا : این که در اول مناظره از قول امام صادق (ع) گفتم که اگر یک حدیث را بفهمی بهتر از هزار حدیث است که [نفهمیده] نقل و روایت کنی برای همین جا بود. همین یک روایت معتبر از امام رضا (ع)، در رد همه ادّعاهای احمد بصری کفایت می کند.

یک روایت معتبر در اثبات حقّانیت علی (ع) از هزاران جلد کتاب در فضائل دشمنان او با ارزش تر و گرانبار تر است حالا شما بروید دنبال هزاران حدیث ضعیف و بدون سند و به نفع احمد بصری فرزند و ذریه برای امام  مهدی (عج)در نظر بگیرید.

حامیم :موضوع مناظره برای صدمین بار اعلام می شود: آیا امام زمان فرزند دارد؟

میرسراجی : [ اگر برای هزارمین بار هم تکرار می شد موضوع مناظره این نبود  و این عادت او مانند کودکانی است که یک اسباب بازی می خواهند و جمعه شب است و همه جا بسته و اصرار می کنند که من  همین الان اسباب بازی می خواهم.]

با توجه به بحث هایی که شد هزاران حدیث و دعا و این جور چیزها مستند فرزند و ذریه  داشتن حجت ابن الحسن(عج) نیست.

حامیم:پایان مناظره به علت عدم صلاحیت طرف مقابل برای مناظره علمی و طفره رفتنهایش اعلام می شود!

میرسراجی :موضوع مناظره این است در یک چارچوبی که گفتم حدیث امام رضا ((ع) و احادیث مهدیین.

در ضمن داور باید پایان را اعلام کند در غیر این صورت این کار از طرف شما شکست محسوب می شود.

آیا اعتراف می کنید به  اشتباه و سوتی احمد بصری در فقه الحدیث این روایت شریف و معتبر از امام رضا (ع) که عالم آل محمد (ص) است  و دلالت بر بلا عقب و بدون فرزند بودن حجت ابن الحسن العسکری دارد با در نظر گرفتن و تاکید بر احادیث مهدیین که شما هم خیلی قبول دارید؟

آیا قبول دارید با این دلایل علمی که آوردم شما در مناظره  شکست خوردید و قصر کاغذیتان ویران شد؟

حامیم : داور لطفا نظر بدهید!

میرسراجی : من دلایلم را مو به مو گفتم بد نیست در فرصت مناسب مطالعه کنید!

حامیم : دوست عزیز اگر در موضوع مناظره علم ندارید چرا قبول کردید مناظره کنید و چرا انحرافی می زنید؟؟

موضوع مناظره برای صدمین بار اعلام می شود:آیا امام زمان فرزند دارد؟

میرسراجی : از شما این اقدامات بعید نیست چون بنا بر قول خداوند در قرآن:

«أَ فَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ هَواهُ وَ أَضَلَّهُ اللّهُ عَلى‏ عِلْمٍ وَ خَتَمَ عَلى‏ سَمْعِهِ وَ قَلْبِهِ وَ جَعَلَ عَلى‏ بَصَرِهِ غِشاوَهً فَمَنْ یَهْدیهِ مِنْ بَعْدِ اللّهِ أَ فَلا تَذَکَّرُونَ»( الجاثیه / ۲۳)

«آیا دیدى کسى را که معبود خود را هواى نفس خویش قرار داده و خداوند او را با علم [بر این حقیقت که لیاقت هدایت شدن ندارد] گمراه ساخته و بر گوش و قلبش مُهر زده و بر چشمش پرده‏اى افکنده است؟ با این حال چه کسى مى‏تواند غیر از خدا او را هدایت کند؟ آیا متذکّر نمى‏شوید؟»

حامیم : شما فقط اهانت کردید و از موضوع مناظره هیچ نگفتید.

[ جالب است اهانت های طرفداران خودش و برهم زدن نظم مناظره و انحراف دادن و هتاکی آن ها را  که لایق خودشان بود اصلا  ندید و تا می توانست فرافکنی کرد البته چیز جدیدی نیست بلکه دشمنان اهلبیت(ع) همه این گونه هستند.]

میرسراجی :این همه مطلب گذاشتم با ذکر منبع آیا ندیدی؟

حامیم : پایان مناظره به علت عدم صلاحیت طرف مقابل برای مناظره علمی و طفره رفتنهایش اعلام می شود!

میرسراجی : همه چیز موجود است!

حامیم : قضاوت با حضار محترم!

میرسراجی : قضاوت با حضار!

پایان مناظره

شاید به واسطه ایجاد انحراف در مناظره توسط حامیم عدّه ای لُب مقصود مرا خوب متوجّه نشده باشند ، مخلص کلام این که  احمد بصری روایت امام رضا (ع) را  دالّ بر بی فرزند بودن قائم (عج) قبول دارد الا آن که به دروغ و بدون مدرک قطعی بیان می کند که این قائم، آخرین نفر از ۱۲ مهدیین است که بعد از امام حجّت ابن الحسن العسکری(عج) می آید و فرزند ندارد و امام حسین(ع) بعد از او به سبب هدایت اهل زمین رجعت می کند. این کلام ناصواب او فقط به خاطر این است که به شکلی ادعای دروغین  خود را مبنی بر این که نسل چهارم از امام حجّت ابن الحسن العسکری (عج) است به نادرست توجیه نماید.

از سویی دیگر در این میان احادیث مهدیین از معصومان (ع) نیز وجود دارد که  فرقه ضالّه احمد بصری بسیار بر آنها تاکید می کنند حال آن که در این احادیث مهدیین :

اولا :بعد از قیام حضرت مهدی (عج) می آیند نه مثل احمد بصری کذّاب قبل از ظهور و قیام حضرت (عج)

ثانیا: به تصریح امام صادق (ع) و دیگر امامان، مهدیین هیچکدام به هیچ وجه امام نیستند در نتیجه آن قائمی که بر طبق کلام امام صادق (ع) امام است و بدون فرزند و امام حسین به جهت او رجعت می کند همین حضرت امام حجّت ابن الحسن العسکری (ع) متولّد ۲۵۵ ق. یعنی حضرت امام زمان (عج) است و با توجّه به این که امام زمان (عج) فرزندی ندارد:

اولا :  ادّعای فرزند امام زمان بودن احمد بصری در اینجا با ادلّه خودشان نقض می شود.

ثانیا : ادّعای امامت او نیز حتّی با فرض محال این که او اوّلین از مهدیین دوازدهگانه  هم باشد که نیست نقض می شود .

ثالثا :  حجّتی آشکار بر  بی دانشی او بر فقه الحدیث و سبب صدور حدیث امام رضا (ع)  است که در مناظره نقل شد و با عنایت به این که او این حدیث امام رضا (ع) و احادیث مهدیین را صد درصد قبول دارد  به همین خاطر در مهلکه اهل خرد افتاده  و دستش رو شده است. چنان که در متن مناظره گفتم او احادیث را به شکل روزنامه ای خوانده است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: