رئيس انجمن تازه‌مسلمانان شيعی فرانسه:
سینمای دینی بهترین روش مقابله با اسلام‌هراسی در غرب است

سخنرانی سیاستمداران، علما و حتی حضور اندیشمندان مسلمان در اروپا اگرچه در کاهش حملات گروه‌های اسلام‌ستیز به مسلمانان بی ‌تاثیر نیست، ولی هنر به‌ویژه سینما، به‌عنوان ابزاری برای مقابله با اسلام‌هراسی، تنها روشی است که جنبه عمومی دارد و همه اقشار جامعه را دربرمی‌گیرد.

    به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان  به نقل از ایکنا، «عبدالله ژاک شارتیه»، رییس انجمن تازه‌مسلمانان شیعی فرانسه، با بیان این مطلب گفت: معتقدم که فیلم‌های سینمایی تولیدشده در کشورهای اسلامی می‌تواند، نقش بسزایی در مبارزه با هجمه‌های دشمنان اسلام داشته باشد. سخنرانی سیاستمداران، علما و حتی حضور اندیشمندان مسلمان در اروپا اگرچه در کاهش حملات گروه‌های اسلام‌ستیز به مسلمانان بی‌تاثیر نیست، ولی هنر، به‌ویژه سینما، به‌عنوان ابزاری برای مقابله با اسلام‌هراسی، تنها روشی است که جنبه عمومی دارد و همه اقشار جامعه را دربر می‌گیرد، بنابراین اگر کشورهای اسلامی واقعا می‌خواهند با اسلام‌هراسی مبارزه کنند، باید راهی را انتخاب کنند که از حالت شعار و سیاست، خارج و به روشی بسیار میانه‌رو و بدون درگیری‌های لفظی و شعاری تبدیل شود و این راه همان هنر است.

download

وی افزود: در میان شاخه‌های مختلف هنر، سینما مهم‌ترین ابزاری است که در جهان کنونی باید مورد استفاده قرار گیرد. غرب برای تسلط بر افکار عمومی، فیلم‌هایی می‌سازد و این‌گونه به بینندگان تلقین می‌کند که «حق همیشه با ماست!»، حال کشورهای اسلامی نیز باید با سرمایه‌گذاری در صنعت سینما و تولید فیلم‌هایی که قدرت رقابت با سینمای غرب را داشته باشند، به حملات اسلام‌ستیزان پاسخ دهند و بگویند که «حق با شما نیست».

شارتیه در بخش دیگری از سخنانش به روش‌هایی که مسلمانان برای پاسخ‌گویی به اقدامات اسلام‌ستیزان به‌کار می‌گیرند، اشاره و عنوان کرد: گاه شاهد هستیم که مسلمانان برای پاسخ‌گویی‌ به برخی اقدامات ضداسلامی، روش خشم و خشونت را پیش می‌گیرند، اعتراض، حق هر شهروندی است ولی اعتراضی که نتیجه آن، خدشه‌دار شدن تعالیم مذهبی باشد، به‌هیچ‌وجه درست نیست. اسلام‌سیزان سعی دارند تا این آیین مبین را دین خشونت معرفی کنند و مسلمانان را انسان‌هایی خشن جلوه دهند. حال اگر در پی اقدامات ضداسلامی، مسلمانان به روش‌های خشونتامیز برای بیان اعتراضات خود متوسل شوند، در حقیقت مهر تایید بر ادعاهای گروه‌های ضداسلامی زده‌اند. پس مسلمانان باید در کنار اعتراضات آرام و مسالمتامیز، روشی مؤثرتر برای پاسخ‌گویی به اسلام‌هراسی بیابند.

رییس انجمن تازه‌مسلمانان شیعی فرانسه در پاسخ به سؤالی درباره دلیل افزایش اقدامات اسلام‌ستیزانه طی سال‌های اخیر، عنوان کرد: پس از حملات یازدهم سپتامبر تلاشی بین‌المللی صورت گرفت تا اسلام و تروریسم در یک سطح قرار گیرند و هر اقدام افراط‌گرایانه‌ای که توسط یک مسلمان‌نما انجام ‌گرفت، به تعالیم اسلام نسبت داده ‌شد. در حقیقت همه این تلاش‌ها نتیجه یک استراتژی سیاسی بود که هدفی جز مشروع نشان دادن ورود نیروهای غربی به کشورهای اسلامی و مبارزه با آن‌چه که «تروریسم» می‌خواندند، نداشت.

وی ادامه داد: اگرچه این استراتژی گاهی با مخالفت‌هایی حتی در داخل کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه شد، ولی کم‌کم ادامه یافت تا این‌که بحران داخلی در سوریه پیش آمد و اسلام‌ستیزان فرصتی مناسب برای تقویت خود یافتند، چراکه برخی مسلمان‌نماهای وابسته به گروه‌های تروریستی مانند القاعده و جبهه النصره به نام اسلام به جنایاتی بزرگ دست زدند. اسلام‌ستیزان که موقعیت را برای فعالیت مناسب دیدند، بار دیگر ادعاهای مربوط به خشونت‌گرایی در اسلام را در جامعه مطرح ساختند و همین مسایل باعث شد که در فرانسه، میزان اقدامات ضداسلامی از قبیل حمله به مساجد و زنان محجبه نسبت به دو سال پیش افزایشی چشم‌گیر داشته باشد.

رییس انجمن تازه‌مسلمانان شیعی فرانسه با بیان این‌که وظیفه مسلمانان در این وضعیت، مبارزه در دو سنگر است، تاکید کرد: حال با پیش آمدن این وضعیت، مسلمانانی که به معنی واقعی کلمه به دنبال حفظ اسلام هستند دو وظیفه بر عهده دارند، ابتدا باید خود را از گروه‌های افراط‌گرا که به نام اسلام در حال مبارزه علیه خود مسلمانان هستند، جدا کنند و در سنگر دیگر، به معرفی اسلام واقعی در غرب بپردازند و این امری بسیار خطیر و سخت است.

وی در پایان بیان کرد: درست است که در تعالیم اسلامی بر ضرورت حمایت مسلمان از برادر دینی خود تاکید شده است، ولی این بدان معنی نیست که مسلمانان خود را در جنایت‌هایی که توسط وهابی‌ها و سلفی‌ها صورت می‌گیرد، شریک بدانند یا اجازه دهند که این جنایت‌ها ادامه پیدا کند. حمایت کورکورانه از هر فرد یا گروهی که با سر دادن شعارهای اسلامی سعی می‌کند به چهره اسلام صدمه وارد کند، نتیجه‌ای جز تضعیف کل مسلمانان جهان ندارد. بنابراین مسلمانان باید ضمن مشخص کردن موضع خود در قبال عده‌ای مسلمان‌نما، اولا این گروه‌ها را طرد کنند و بعد از آن، با استفاده از روش‌های مسالمتامیزی چون تولید فیلم‌های تاثیرگذار دینی، در بطن جامعه غرب نفوذ کرده و دل‌ها را به نور ایمان روشن کنند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: