پرفسور یحیی بونو، پژوهشگر فرانسوی
نشست اسلام هراسی در غرب و چگونگی مواجهه با آن برگزار شد

اولین کاری که باید مسلمانان انجام دهند، تسلط بر عصر دیجیتال است؛ این انقلاب کمتر از انقلاب خط و کتابت نیست؛ اینترنت این امکان را می­ دهد که هر کسی هر چیزی را بخواهد، بنویسد و بر روی اینترنت بگذارد.

IMAGE635581635279233830

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )   نشست تخصصی اسلام هراسی در غرب و چگونگی مواجهه با آن به همت معاونت پژوهش مؤسسه زبان و فرهنگ­ شناسی جامعه­ المصطفی‌العالمیه و در سالن اجتماعات این مؤسسه برگزار شد. در این مراسم پرفسور یحیی بونو، پژوهشگر فرانسوی درباره مجله شارلی ابدو گفت: مجله شارلی ابدو، نشریه ای درحال ورشکستگی بود که این مسائل برای نجات آن به وجود آمد؛ روز هفتم ژانویه دو نفر به ساختمان جدید مدیریت این مجله وارد می­شوند و با اسلحه دوازده نفر را می­ کشند؛ این مجله تحت حفاظت پلیس بوده است.

وی درباره اهانت به پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله) اظهار داشت: به نظر بعضی از مسلمانان این کاریکاتور اهانت تلقی شده است؛ خیلی ­ها این مجله را نمی­ شناختند و یک میلیون یورو از سوی دولت به این مجله کمک شده است که ویژه­ نامه­  ای چاپ کردند تا سه روز پیش هفت میلیون نسخه فروخته شده و هنوز هم در حال تجدید چاپ است تا از ورشکستگی نجات پیدا کند. بونو افزود: این دو نفر که تعدادی را کشته بودند، فراری شده و بعد از دو سه روز محاصره شدند و یک گروگان هم دستگیر می­ شود، چون در این حمله با نفر سومی ارتباط داشتند؛ در حمله پلیس، این دو نفر با چند گروگان کشته می­ شوند. این پژوهشگر فرانسوی تصریح کرد: در نهایت    نمی ­شود که حرف­هایی از این­ها را در هیچ دادگاهی شنید؛ مسئله ای وجود دارد که آیا این سه نفر خود اقدامی کرده ­اند یا به دستور کسی یا مجموعه­ ای اقدام  کرده ­اند و یا این­که آن­ها از سوی گروه داعش یا القاعده و یا از سوی یکی از سرویس­های اطلاعاتی دستور گرفته و یا پشت پرده هدایت شده است. وی گفت: این سؤال اول است در هر صورت خیلی فرقی نمی­ کند؛ چرا که حتی اگر خودشان یا از جایی هدایت شده نباشد، بالاخره هدفشان با سرویس ­های موساد و دیگر سرویس‌های جاسوسی مشترک است. بونو ابراز داشت: این­ها اسلحه ­های زیادی در مخفیگاه­ها و منازل خود داشتند که به سادگی نمی ­توان آن­ها را تهیه کرد و به طور قطعی این کار شبکه ­ای بوده است و سابقه هم داشته ­اند.

این پژوهشگر فرانسوی اظهار داشت: این افراد به تازگی در زندان مسلمان شده بودند و کسانی نیستند که چهارچوب استوار اسلام ­شناسی یا سابقه اسلامی داشته باشند؛ این­ها سال­های زیادی بود که به فرانسه آمده بودند و احساس رانده ­شدن بسیار عمیقی از جامعه داشتند؛ چرا که این افراد نسل­های حداقل دوم سوم و گاهی پنجم ششم هستند و از آن دسته الجزایری­ هایی بودند که به فرانسه مهاجرت کرده و قبل از جنگ جهانی اول در فرانسه ساکن شدند؛ بنابراین از چند لحاظ به طور کامل فرانسوی هستند. وی تصریح کرد: یک هدف مشخص و سخت نسبت به خیلی دیگر از اهداف را می ­توانستند انتخاب کنند. با انتخاب این هدف، دو جبهه را ایجاد و بر وجود این دو جبهه تشدید و تأکید کردند. بونو خاطرنشان کرد: جبهه­ ای که به حق یا ناحق تصور می­ کند از طرفی در قلب جمهوریت ما یک خنجر زده شد و این اصل جمهوریت ما که آزادی بیان و حقوق بشر است، مورد حمله قرار گرفته و از طرف دیگری افرادی خواهند گفت که این­ها دفاع خواهند کرد و از آبروی مسلمانان دفاع کردند و افرادی رفتند که یا خودشان کاریکاتور کشیده بودند یا در آن مجله کار می­ کردند. این پژوهشگر فرانسوی افزود: دو جبهه ­ای وجود دارد که هر دو احساس می­ کنند که جبهه مقابل به ما حمله کرده و دیگری هم همین فکر را می­کند؛ هر دو نفر فرانسوی هستند و در مدرسه ­ای در پاریس بزرگ شده­ و تربیت و فرهنگشان فرانسوی بود و با این کار یک جنگ داخلی با دو جبهه به وجود آوردند و این دو جبهه روبروی هم قرار گرفته ­اند. وی اظهار داشت: برای همه مشخص شد که در روز ۱۱ ژانویه خواسته بودند که در مدارس فرانسه یک دقیقه سکوت به خاطر کشته­ شدگان شود، اما هیچ­کدام از مدارس قبول نکردند سکوت کنند؛ گفتند چند ماه پیش بچه­ های زیادی در غزه کشته شدند و کسی یک دقیقه سکوت را نخواست و عکس ­العمل نشان ندادند و اکنون برای کشته ­شدن ۱۲ نفر و زخمی شدن چند نفر از ما سکوت و راهپیمایی میلیونی خواسته ­اند. بونو گفت: این وضعیت با گذشت چند روز موضوع اول رادیوها و تلویزیون­های فرانسه بوده است و حرف­های بسیار مهم گفته می­ شود و مدیریت قضیه و روشنگری آن برای گروه­های مختلف، سرنوشت­ ساز می­ شود.

این پژوهشگر فرانسوی تصریح کرد: سرنوشت این قضیه، به طرف تشدید وضعیت داخلی و شبیه جنگی در لبنان یا به طرف یک تجدید نظر در پیمان اجتماعی جمهوریت لاییک فرانسه با ادیان خواهد شد؛ چرا که این اهانت، به تمامی ادیان است، نه فقط اهانت به مسلمانان شده باشد. وی با طرح سؤالی گفت: این که چه کسی از این مسأله نفع می برد و چه کسی مایل به این جبهه­ گیری­ها است، وطن­ دوست یا ملی­ گرا نمی ­تواند باشد؛ سیاست­مداران فرانسوی که وطن ­دوست باشند، نمی­ خواهند چنین وضعیتی اتفاق بیفتد و اکنون تجدید نظر در همه پیمان­ها را مطرح می­ کنند. بونو درباره تأثیر علما گفت: اگر حکمت آیت­ الله خامنه­ ای و آیت­ الله سیستانی و سید حسن نصرالله در افشای راه­ اندازی جنگ شیعه و سنی از سوی زرقاوی نبود، الآن غرق در جنگ شیعه و سنی بودیم. وی در پایان با اشاره به امکاناتی که اینترنت در اختیار جامعه می‌گذارد، تصریح کرد: اولین کاری که باید مسلمانان انجام دهند، تسلط بر عصر دیجیتال است؛ این انقلاب کمتر از انقلاب خط و کتابت نیست؛ اینترنت این امکان را می­ دهد که هر کسی هر چیزی را بخواهد، بنویسد و بر روی اینترنت بگذارد.

منبع: رسا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: