كتاب «دختران آفتاب»
گفتگو با دکتر بانکی در مورد رمانی در حوزه عفاف که رهبر انقلاب از آن تقدیر کردند

این کتاب اولین کتابی خارج از حوزه ادبیات دفاع مقدس و پایداری است که تقریظ مقام معظم رهبری روی آن منتشر شده است.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) کتاب «دختران آفتاب» تألیف دکتر امیرحسین بانکی، بهزاد دانشگر و محمدرضا رضایتمند، تحقیقی روان‌شناختی و جامعه‌شناختی، فرهنگی و دینی درباره زنان است که سال ۸۳ منتشر شد. این کتاب اولین کتابی خارج از حوزه ادبیات دفاع مقدس و پایداری است که تقریظ مقام معظم رهبری روی آن منتشر شده است. بنابر آنچه دکتر بانکی به ما گفت، رهبر انقلاب این کتاب را سال ۸۷ مطالعه کرده‌اند و روی آن تقریظ نوشته‌اند اما به دلیل سنت عدم انتشار تقریظ‌های ایشان بر کتاب‌هایی خارج از گستره ادبیات پایداری و دفاع مقدس تا به حال منتشر نشده است. بنابر تصمیم ایشان و دفتر حفظ و نشر آثارشان به منظور انتشار تقریظ ایشان بر کتب دیگر حوزه‌های ادبیات، رمان «دختران آفتاب» اولین کتابی است که مفتخر به این موهبت می‌گردد. به مناسبت حضور این کتاب به عنوان یکی از منابع مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگی» گفت و شنود کوتاهی را با دکتر امیرحسین بانکی به عنوان صاحب ایده‌پرداز اصلی «دختران آفتاب» انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

9

آقای دکتر! با توجه به حضورتان در برخی برنامه‌های خانواده محور تلویزیون و فرصت کافی که برای طرح مسائلی در رابطه با مشکلات خانواده‌ها داشتید چطور شد که به فکر تألیف کتاب «دختران آفتاب» افتادید؟
من تدریس را سال ۷۵ از دانشگاه امیرکبیر شروع کردم. اولین سؤالاتی که دانشجوها از من می‌کردند، در رابطه با مسائل زنان بود. جلسات اختصاصی در این مسائل برگزار می‌شد و کتاب‌های بزرگان را به دانشجویان معرفی می‌کردم. منتها پاسخ بعضی از سؤالات بچه‌ها در آن کتاب‌ها نبود یا شیوه‌ پاسخ دادن با مرام آنها نمی‌ساخت. این بود که تصمیم گرفتم کل سؤالات و شبهاتی که دانشجوها از من می‌کردند و جواب متناسب آنها را به رشته‌ تحریر درآورم و در خلال این کار، به ذهنم رسید که یک قالب داستانی به آن بدهم که گفت‌وگومحور جلو برود و فضای داستان را یک اردوی دانشجویی انتخاب کردم.

حالا چرا فضای یک اردوی دانشجویی؟
دلیلش هم اردوهای زیادی بود که با بچه‌ها می‌رفتم و به نظرم تجربیاتی که از اردوها به دست می‌آوردم، برای این منظور مناسب بود. موضوع کتاب را درباره‌ شخصیت زن و به‌طور دقیق‌تر، دفاع از شخصیت زن مسلمان ایرانی نوشته‌ایم. کتاب بدون اینکه مستقیماً به عفاف پرداخته باشد، به‌سمت عفاف حرکت می‌کند. اگر کسی بخواهد عفاف را به‌عنوان مسئله‌ای تام حل کند، حتماً به خطا می‌رود. در این کتاب، عفاف به‌عنوان مسئله‌ای در کنار همه‌ مسائل زن بررسی و حل می‌شود.

چطور شد که تم کتاب را روایتگرانه و بر اساس قصه گویی طرح‌ریزی کردید؟
زمانی که کار این کتاب را انجام می‌دادم، به دانشجوها گفتم کتاب‌های حوزه‌ زنان را بیاورند. سبک کتاب‌ها را شناسایی کردم. بعد با خودم گفتم اگر کتابی مشابه این کتاب‌ها بنویسم، در میان باقی کتاب‌ها گم می‌شود و خواننده به‌سراغش نخواهد رفت. به ذهنم رسید که «زبان داستان» را انتخاب کنم تا این اثر، کتابی متفاوت باشد. نکته‌ دوم اینکه می‌خواستم مباحث ملموس‌تر و عینی‌تر بیان شوند و انتزاعی نباشند. داستان را هم طوری طراحی کردم که هر خواننده‌ای بتواند خودش را با یکی از شخصیت‌های داستان انطباق دهد و صحبت‌هایی که در خلال کتاب به ذهنش می‌رسد یا نقدهایی که به صحبت‌های کتاب دارد از زبان آن شخصیت در داستان بیان کرده‌ام. حدود چهار سال طول کشید تا این کتاب کامل شود. هر فصلی که می‌نوشتم، در محیط‌های دانشجویی می‌بردم، تکثیر می‌کردم و به این ترتیب کمبودهایش پیدا می‌شد و نقدهای مطرح‌شده را در داستان اعمال می‌کردم. صحبت‌هایی که می‌بینید بین این افراد اتفاق می‌افتد، تخیلات ذهنی من نیست. اینها واقعیاتی بود که بچه‌ها در اردوها یا کلاس‌ها بیان می‌کردند.

139407211820059846293774

رویکردتان در این کتاب صرفاً پاسخ به سؤالات متداول در رابطه با حجاب و عفاف است یا اینکه به نظرات و پرسش‌های افرادی که منتقد و حتی مخالف حجاب هستند هم پاسخ گفته‌اید؟
ما در کتاب ضعیف‌ و مخالف‌کشی نکرده‌ایم، یعنی به نظرات مخالف هم فرصت داده‌ایم و به‌نحو احسن هم نظرات مخالف گفته شده است. البته این روش را ما از شهید مطهری یاد گرفته‌ایم. شهید مطهری وقتی صحبت از مارکسیسم می‌کرد، مارکسیست‌های دانشگاه تحسین می‌کردند؛ یعنی می‌گفتند ایشان خیلی خوب مارکس را درس می‌دهد. ما هم سعی کردیم با سبک ایشان این کار را انجام دهیم. حقیقتاً ما کتاب را به‌طور خاص روی موضوع عفاف متمرکز نکرده‌ایم، بلکه آن را درباره‌ شخصیت زن و به‌طور دقیق‌تر، دفاع از شخصیت زن مسلمان ایرانی نوشته‌ایم. کتاب بدون اینکه مستقیماً به عفاف پرداخته باشد، به‌سمت عفاف حرکت می‌کند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: