خبر فوری
حمله ارتش نیجریه به خانه رهبر شیعیان نیجریه شیخ ابراهیم زکزکی

شیخ ابراهیم زکزکی به خمینی آفریقا مشهور است و به رهبری او که خود متاثر از امام خمینی (ره) شیعه شده ۱۲ میلیون نیجریایی در طول ۳۰سال به تشیع گرویده اند

 به گزارش خبرنگار رهیافتگان در نیجریه امروز صبح ارتش این کشور به خانه رهبر شیعیان نیجریه شیخ زک زکی حمله نموده است این درحالی است که دیروز ارتش با حمله به عزاداران امام رئوف که در سالگرد شهادت امام رضا علیه السلام مشغول به عزاداری بودند ۶ نفر از شیعیان را در حسینیه اعظم زاریا به شهادت رساند اخبار تکمیلی در سایت و کانال تلگرامی رهیافتگان ارسال خواهد شد

گفتنی است شیخ ابراهیم زکزکی به خمینی آفریقا مشهور است و به رهبری او که خود متاثر از امام خمینی (ره) شیعه شده ۱۲ میلیون نیجریایی در طول ۳۰سال به تشیع گرویده اند.

خبر تکمیلی

در پی تیراندازی نظامیان ارتش نیجریه به سوی شیعیان عزادار در ایالت شمالی کادونا، دستکم ۱۲ نفر به شهادت رسیدند.

بر اساس گزارش‌‌ها، درگیری هنگامی روی داد که کاروان رئیس ستاد مشترک ارتش در حال عبور از کنار حسینیه شیعیان در شهر زاریا بود.

به گفته برخی منابع خبری، هم زمان با عبور این کاروان، «شیخ ابراهیم زکزکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه در حال سخنرانی در مراسم بزرگداشت جان باختگان حمله تروریستی اخیر بوکوحرام بود.

براساس این خبر هنگامی که عزاداران مانع عبور کاروان شدند نظامیان ارتش به روی آن‌ها آتش گشودند.

«زینت ابراهیم» همسر رهبر جنبش اسلامی نیجریه در تماسی تلفنی با آسوشیتدپرس اعلام کرد در این حمله که از اواخر شب گذشته در شهر زاریا Zaria در شمال نیجریه آغاز شد و تا بامداد امروز یکشنبه ادامه داشت، حدود سی تن دیگر نیز زخمی شدند.

وی تاکید کرد نظامیان نیز قصد داشتند شیخ ابراهیم زکزاکی را بکشند.

یک نشریه محلی به نام پریمیم تایمز چاپ ابوجا هم به نقل از شاهدان عینی نوشته بود نیروهای ارتشی یک حسینیه که مرکز این گروه شیعه بوده است را ابتدا محاصره کرده‌اند و دقایقی بعد صدای تیراندازی شنیده شده است.

روز گذشته ابتدا یک گروه حقوق بشری تحت عنوان کمیسیون اسلامی حقوق بشر گزارش کرد نیروهای ارتش بر روی کسانی که در یک مراسم ختم در شهر زاریا از توابع ایالت کادونا شرکت کرده بودند آتش گشودند و حدود ۳۰ نفر را کشتند.

آمار کشته شدگان در گزارش‌های اولیه تا ۳۰ نفر اعلام شده بود.

برخی دیگر از منابع محلی آمار قربانیان را ۱۲ نفر اعلام کرده‌اند.

با این حال هنوز آمار دقیقی از قربانیان این حادثه منتشر نشده است.

پس از حمله سال گذشته ارتش به راهپیمایی روز قدس شیعیان نیجریه، این دومین حمله به آن‌ها محسوب می‌شود.

شهر زاریا در شمال نیجریه، از مهم‌‎ترین شهرهای شیعی و مقر رهبری جنبش اسلامی در این کشور آفریقایی است.

 

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: