حاج شیخ اسرافیل دمتریکین
جمهوری اسلامی ایران موجب سربلندی شیعیان است

از جمعیت ۹۰۰ هزار نفری مسلمانان کشور هلند ، حدود ۱۰ هزار نفر شیعه ترک ، حدود ۳۵ هزار نفر شیعه افغانی ، حدود ۳۵ هزار نفر شیعه عراقی ۱۰ هزار نفر شیعه ایرانی و حدود ۲۵۹۰ هزار نفر دیگر از علویون هستند .

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) حاج شیخ اسرافیل دمتریکین اهل ترکیه است که از حدود ۱۵ سال قبل در شهر رتردام هلند ساکن شده است. وی فعالیت‌های مختلف مذهبی را برای شیعیان این کشور دنبال می‌کند. او برای بازدید از ایران و زیارت حضرت رضا (علیه السلام) و حضرت معصومه (سلام الله علیها) به همراه گروهی از کودکان و نوجوانان پیرو اهل بیت (علیهم السلام) از کشورهای هلند، ترکیه، آلمان و بلژیک به کشورمان سفر کرده بود، در این فرصت، مصاحبه کوتاهی با ایشان انجام دادیم که می‌خوانید:

ازفعالیت‌های خود در کشور هلند بگویید؟
اکنون امام جمعه و جماعت مسجد رتردام هستم و فعالیت‌هایی مثل برگزاری مراسم دعای کمیل ، نماز جمعه ، تدریس قرآن ، احکام ، عقاید اسلامی ، اجرای عقد و طلاق و ….. را انجام می‌دهم . همچنین برای پیگیری گفت و گوی میان ادیان مختلف که در دوران جدید ضروری می‌نماید ، از ارتباط نزدیکی با پیروان ادیان دیگر خصوصا مسیحیان برخوردارم . برای بررسی و رسیدگی به مسائل مربوط به مسلمانان و شیعیان ، دفتر نمایندگی مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) را در هلند و بلژیک راه‌اندازی کرده و مسئولیت آنها را به عهده دارم .
در مجلس شیعیان هلند نیز که نمایندگان آن توسط شیعیان با ملیت‌های مختلف انتخاب می‌شوند به عنوان رئیس و عضو مؤسس حضور دارم ، این مجلس که توسط دولت نیز به رسمیت شناخته شده است با هدف پیگیری و احقاق حقوق مسلمانان بویژه شیعیان فعالیت می‌کند . برای تشرف به حج و عتبات عالیات در عراق و سوریه نیز کاروان تشکیل داده‌ایم که از حدود ۱۴ سال قبل تاکنون فعال است .
هدف از برگزاری این اردو با حضور تعدادی از کودکان و نوجوانان پیرو اهل بیت (علیهم السلام) از کشورهای مختلف اروپایی چه بود؟
این اردو به دعوت مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) و با حضور حدود ۲۰ نفر از کودکان و پیروان اهل بیت (علیهم السلام) کشورهای هلند ، بلژیک ، آلمان و ترکیه با هدف آشنایی هر چه بیشتر آنان با موزه‌ها و تعالیم اسلامی برنامه ریزی شده است .
ایران را چگونه یافتید ؟
جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام و مرکز تشیع ، توسط دشمنان دائما تهدید می‌شود و البته در غرب تبلیغات فراوانی هم علیه ایران انجام می‌شود تا از این طریق اثرات مثبت و سازنده انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) کمرنگ شود . به عنوان یک مسلمان شیعه احساس کردم ضروری است برای مقابله با این تهاجمات و آشنایی نزدیک‌تر نوجوانان با جمهوری اسلامی ایران ، انقلاب اسلامی و دستاوردهای مختلف در کشور شما ، این اردوی فرهنگی – آموزشی را برپا کنیم .
معتقدم که عزت مسلمانان و مستضعفان جهان ، در گرو وجود انقلاب اسلامی ایران بوده و هست و قبل از این انقلاب ، در خارج از کشور حتی از بیان اعتقادات خود بیمناک بودیم . به برکت این انقلاب که باعث دلگرمی و حمایت از شیعیان مظلوم جهان شده ، توانستیم الگوی مناسبی را به جهانیان ارائه و در دنیای غرب به فعالیت‌های دینی و مذهبی مشغول باشیم .
در کشور هلند وضعیت مسلمانان ، بخصوص شیعیان از نظر فرهنگی ، علمی و ا جتماعی چگونه است ؟
از حدود ۳۰ تا ۳۵ سال قبل ، مسلمانان ترک شیعه و سنی به عنوان کارگر به کشور هلند وارد شدند . در اوایل قصد آنان کسب درآمد و برگشت به ترکیه بود ولی کم کم ماندگار شدند . شیعیان ترک تبار از سال ۱۹۸۵ به بعد به فکر آینده خود و فرزندانشان افتادند و به همین منظور مسجدی را تأسیس کردند و در حال حاضر چهار مسجد در شهرهای لاهه ( ۲ مسجد) ، رتردام و ایندهوون (Eindhoven) دارند.
تعداد شیعیان ترک تبار هلندی تقریبا ۱۰ هزار نفر است ، اما آمار تمام مسلمانان در هلند نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر است که با علویان تقریبا ۳۰۰ هزار نفر شیعه در هلند زندگی می‌کنند .
بنا بر آمار بدست آمده از منابع غیر رسمی تا سال ۲۰۱۰ آمار مسلمانان هلند حدود ۱۰ درصد جمعیت ۱۵ میلیونی هلند خواهند شد .
اصولا رابطه مسلمانان و شیعیان با دولت و نوع نگاه قانون و حکومت به آنان چگونه است ؟
رابطه کاملا عادی است و مشکل خاصی وجود ندارد . بر اساس اساسنامه مرکز فرهنگی اسلامی مسجد هجرت رتردام ، که به تصویب دولت محلی هلند هم رسیده ، ما روحانی خودمان را تعیین می‌کنیم ‌و در ماه محرم و صفر ۱۷ روز عزای امام حسین علیه السلام بر پا می‌کنیم .
بر اساس قوانین کشور هلند در روزهای غیر تعطیل و بعد از ساعت ۱۰ شب و در روزهای تعطیل بعد از ساعت ۱۲ شب ، ایجاد سر و صدا اکیدا ممنوع است و بلافاصله با برخورد پلیس مواجه خواهد شد ولی چون در اساسنامه سازمان ما از قبل بیان شده که در ایام محرم ، صفر و اعیاد مذهبی برنامه‌های ویژه‌ای داریم ، لذا مجوز این فعالیت‌ها حتی خارج از ساعات اعلام شده مانعی ایجاد نمی‌کند .
این مسئله با تیزبینی و تجربیات مؤسسان این مرکز در اساسنامه لحاظ شده راه را برای مداخله حکومت هلند در امور این مراکز بسته ، چرا که اساسنامه بر اساس قوانین هلند تهیه شده است و از لحاظ قانونی هیچ گونه مشکلی ندارد . این مسئله برای مراکز اسلامی کشورهای آلمان و بلژیک الان دردسرهایی را سبب شده است ، چرا که از قبل پیش بینی مسائلی را نکرده بودند و برای تعیین امام جماعت و برگزاری مراسم‌های مذهبی دچار مشکل می‌شوند .
یکی دیگر از موارد لحاظ شده در اساسنامه مرکز ما این است که در صورت انحلال مؤسسه ، وجوه بدست آمده از فروش ملک و املاک مرکز ، در اختیار دیگر مراکز شیعیان هلند قرار خواهد گرفت و عملا راه را برای مصادره اموال شیعیان توسط دولت می‌بندد .
آیا مسلمانان در زمینه‌های سیاسی هم در این کشور فعالیت دارند ؟
در پارلمان حکومت هلند در حال حاضر پیش از ۵ کرسی از حدود ۱۵۰ کرسی ، در اختیار مسلمانان قرار دارد .
جمعیت مسلمانان و شیعیان هلند چه میزان است و نام عمده‌ترین مراکز فرهنگی و مذهبی متعلق به شیعیان چیست ؟
از جمعیت ۹۰۰ هزار نفری مسلمانان کشور هلند ، حدود ۱۰ هزار نفر شیعه ترک ، حدود ۳۵ هزار نفر شیعه افغانی ، حدود ۳۵ هزار نفر شیعه عراقی ۱۰ هزار نفر شیعه ایرانی و حدود ۲۵۹۰ هزار نفر دیگر از علویون هستند .
۴ مسجد متعلق به شیعیان با نام‌های محفل امام علی (علیه السلام) ، مرکز اسلامی حسینی میشن متعلق به پاکستانی‌های مقیم شهر لاهه ، مرکز متعلق به شیعیان عراقی و مرکز اسلامی ایمان متعلق به افغانی‌های مقیم شهر رتردام به فعالیت مشغول هستند . البته تعدادی مرکز و محفل اسلامی نیز در برخی از ایام سال فعالند .
عمده‌ترین موانع موجود در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی در هلند چیست ؟ و چه چیزهایی شیعیان را تهدید می‌کند ؟
بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر ، حوادث مترو لندن و حوادث فرانسه ، مراکز امنیتی کشور هلند نسبت به فعالیت‌های مسلمانان حساس شده‌اند و تحقیقات غیر محسوسی را بین مسلمانان و بخصوص شیعیان آغاز کرده‌اند . البته خوشبختانه با رهنمودهای مراجع و علمای عظام و بخصوص رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تا به حال از شیعیان هیچ گونه مدرکی دال بر اغتشاش و یا اعمال خلاف قانون کشور هلند به دست نیامده است . بنابراین ما از لحاظ عملی ، آزادی فعالیت مناسبی داریم و حتی به آنها ضمانت داده‌ایم که از شیعه هیچ گونه عمل ضد قانون صورت نمی‌گیرد . بر اساس فتاوای مراجع عظام که حکومت هلند نیز از آن آگاه است ما هیچ گونه حقی مبنی بر زیر پا گذاشتن قوانین کشورهای غیر نداریم و این امر باعث شده که دولت هلند با دید مثبت به فعالیت‌های مسلمانان بخصوص شیعیان نگاه کند .
آیا نماز جمعه در هلند برگزار می‌شود ؟
بله ، در مسجد هجرت بنده امام جمعه هستم و به ۳ زبان عربی ، فارسی و ترکی خطبه می‌خوانم ، برای اینکه نمازگزاران متشکل از اقلا ۹ ملیت و اکثرا از آفریقا و کشورهایی مانند ، اندونزی ، تونس ، الجزایر ، مراکش ، ایران ، افغانستان ، ترک و هلند در نماز حاضر می‌شوند .

 

 مهدی جزایری

منبع: همشهری

 http://www.irdc.ir/

کانال رسمی سایت رهیافتگان در تلگرام https://telegram.me/rahyafte_com

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: