مكارم الأخلاق؛
چرا انگشتر عقیق شرافت دارد؟

حضرت باقر علیه‌السلام فرمودند: هر کس انگشتر عقیق به دست کند، تا وقتى که آن را به دست دارد به نیکى مى ‏نگرد، و همواره خدا نگهبان او خواهد بود.

 

 

JamNewsImage18481336

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان : در کتاب اقبال الاعمال: از حضرت رضا علیه السّلام نقل می فرماید: … در روز غدیر خداوند ولایت حضرت على علیه‌السلام را بر کوهها عرضه داشت؛ جلوتر از همه سه کوه پیشى گرفتند. عقیق، فیروزه و یاقوت این‌ها شدند معادن این گوهرها و بهترین جواهر و بعد کوههاى دیگر پذیرفتند که معدن طلا و نقره شدند و هر چه اقرار نیاورد و نپذیرفت در او چیزى نروئید …

در کتاب «فضل العقیق و التّختّم به» نوشته‏ سیّد قریش سبیع ابن مهنّاى علوى مدنى (ره)، به سند متّصل از امام صادق علیه السّلام چنین نقل مى ‏کند: «انگشتر عقیق مایه‏ ایمنى در سفر است.»

نیز مؤلّف کتاب مذکور از غیداق و به اسناد او از ابو هاشم داود جعفرى رحمه اللَّه نقل مى ‏کند که او گفت: اسماعیل بن جعفر گفت: حضرت امام باقر علیه السّلام، نقل کرده است که آن حضرت پس از نام بردن از عقیق و بیان انواع مختلف آن، در پایان گفتار مفصّلى، چنین فرمود:

«هر کس یکى از انواع آن عقیق‏ها را به انگشت نماید و از پیروان آل محمّد صلوات اللَّه علیهم اجمعین نیز باشد، جز نیکى نبیند و خوبى و گشایش روزى و بى ‏نیازى از مردم و ایمنى از تمام بلاها نصیبش گردد و هم‌چنین مایه‏ آسودگى از شرّ زمام‏دار بیدادگر و از هر کسى است که انسان از او مى ‏ترسد.»

همچنین در کتاب [کنز العمال ۳/ ۳۳۶] از «عبد خیر» روایت کرده است که حضرت على علیه السّلام چهار فقره انگشترى داشت که از آن‌ها براى انگشت خویش استفاده مى ‏کرد: ۱. «یاقوت»، براى رسیدن به حاجت ۲. «فیروزه»، براى پیروزى بر خصم ۳. «حدید چینى»، براى نیرومندى ۴. «عقیق»، براى نگهدارى.

از پیامبر گرامی اسلام صلّى اللَّه علیه و آله نقل شده است که فرمود: «هیچ گاه نشود که مؤمن این پنج چیز را نداشته باشد: شانه، مسواک، انگشتر عقیق، سجاده، تسبیح داراى سى و چهار دانه».

روایت دارد دستى که در آن انگشتر عقیق باشد دعایش رد نمی‌شود و حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمود دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هفتاد رکعت بدون انگشتر عقیق و فرمود عقیق اولین گوهرى است که اقرار به یگانگى خدا و نبوت حضرت محمّد و ولایت على علیه السّلام کرد و خدا مقدر فرمود هر دستى که در آن انگشتر عقیق باشد و به دعا بلند شود آن را رد نکند و آن را عذاب نکند …

پیغمبر صلی‌الله علیه و آله فرمود: انگشتر یاقوت بدست کردن فقر را مى‏ برد و هر کس عقیق بدست کند امید است که عاقبت بخیر باشد.
معاذ از امیرمؤمنان علیه‌السلام روایت مى ‏کند که فرمود: هر کس انگشتر عقیق بدست کند خداوند عاقبت او را با امن و ایمان قرین سازد.

حضرت صادق علیه‌السلام می‌فرماید: مردى به پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله شکایت کرد که گرفتار راهزن شده ‏ام، حضرت فرمود: مگر انگشتر عقیق به دست نداشتى؟ که از بلا نگهدارى می‌کند.
حضرت باقر علیه‌السلام فرمودند: هر کس انگشتر عقیق به دست کند، تا وقتى که آن را به دست دارد به نیکى مى ‏نگرد، و همواره خدا نگهبان او خواهد بود.

مکارم الأخلاق ـ ترجمه میر باقرى، ج‏۱، صص: ۱۶۸ـ

 

کانال رسمی سایت رهیافتگان در تلگرام https://telegram.me/rahyafte_com

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: