روسالیا لوسانو
من در ایران از نزدیک شاهد جایگاه والای زن بودم

خانم لوسانو از قشر مرفّه مکزیک و از جمله کاتولیک هایی است که مسؤولیت برنامه ریزی کنفرانس گفت و گو بین الادیان را بر عهده دارد.

 

 

download (1)

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )، یازدهم فروردین ۱۳۸۶ پذیرای یکی از بانوان مسیحی از آن سوی مرزهای ایران اسلامی شدم. وی روسالیا لوسانو اهل کشور مکزیک است.

با ورود وی به قم از حضرت معصومه(س) تقاضای دعا نمودم تا خداوند دریچه ی قلب او را به سوی حقیقت و واقعیت باز کند و سفر او منشأ اثر برای دنیای اسلام و جهان غرب و محیط زندگی اش باشد.

خانم لوسانو از قشر مرفّه مکزیک و از جمله کاتولیک هایی است که مسؤولیت برنامه ریزی کنفرانس گفت و گو بین الادیان را بر عهده دارد.

کنفرانس یاد شده ماه های آینده در مکزیک برگزار می شود. شاید بتوان گفت که او مخاطب این آیه ی قرآن است که می فرماید: (وَإذَا سَمِعُوا مَآ أُنزِلَ إلَی الرَّسُولِ تَرَی أَعْیُنَهُمْ تَفِیضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُوا مِنَ الْحَقِّ یَقُولُونَ رَبَّنَا ءَامَنَّا فَاکْتُبْنَا مَعَ الشَّهِدینَ)([۱]) «و چون آنچه را به سوی این پیامبر نازل شده، بشوند، می بینی بر اثر آن حقیقتی که شناخته اند، اشک از چشم هایشان سرازیر می شود. می گویند: پروردگارا، ما ایمان آورده ایم؛ پس ما را در زمره ی گواهان بنویس»؛ چرا که دنبال حقیقت بود و عناد و تعصب نداشت و دلیل منطقی را می پذیرفت. از این که دنیای جدیدی را کشف کرده بود، احساس نشاط می کرد. از هیجان بارها گریست و گفت: «از وقتی به ایران آمده ام همه چیز اشک مرا در می آورد». او به احترام جامعه ی ما حجاب اسلامی را به صورت منظم و دقیق رعایت می کرد و از این تغییر لباس هیچ گونه احساس ناراحتی نداشت، بلکه می گفت: «این طرز پوشش به همراه احترام وصف ناپذیر ایرانیان مسلمان نسبت به من، باعث شده خود را در هاله ای از قداست احساس کنم. هیچ گونه خشونت و بی احترامی در ایران ندیدم، بلکه بر عکس همه چیز برای من خوشایند بود».

دیدنی ها و مکان های توریستی را انتخاب نکرد و هنگامی که همسرش از طریق ایمیل او را برای سفر به اصفهان تشویق نمود، چندان اهمیتی نداد و گفت: «من به این جا نیامده ام تا به عنوان یک توریست گردش کنم، بلکه برای کشف حقیقت آمده ام. من به جای شناخت مکان های توریستی، انسان ها را شناختم و کشف کردم. برایم مهم نیست که مکان های زیبای جذاب را ندیدم».

در این سفر چند چیز او را تحت تأثیر قرار داد. میهمان نوازی ایرانیان و طلاب خارجی مقیم قم، دیدن مکان های مقدس همچون؛ حرم مطهر حضرت معصومه(س)، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، مرقد مطهر حضرت امام خمینی(قدس سره) و بیت معظم له در جماران. از کرامات حضرت معصومه(س) ـ حتی نسبت به مسیحی ها ـ برایش گفتم و او با شوق فراوان گوش کرد. از دانش و درایت و معنویت و محبت دختر گرامی امام موسی بن جعفر۸ به وجد آمد و تحسین نمود وگفت: «همین مکان مقدس برای تبلیغ شما و شناساندن چهره ی زن مسلمان به جهان کافی است. مکانی که مورد توجه و ارادت بزرگان و علمای شما است و حال آن که حرم بانویی مجلّله است». از سادگی بیت حضرت امام(قدس سره) شگفت زده شده بود و شخصیت ایشان را ستود. از فرصت های کوتاه برای مطالعه درباره ی عقاید شیعه به خوبی استفاده می نمود.

بنا شد در مدت کوتاه اقامت وی در قم، از جامعهالزهرا(س) بازدید نماید.

در این برنامه گفت و گو با معاونت محترم فرهنگی تبلیغی جامعهالزهرا(س) میسّر گشت. در این نشست حاج آقای یوسفیان ضمن خیر مقدم به خانم لوسانو، وی را به طرح مباحث و پرسش ها دعوت نمود.

خانم روسالیا با ابراز خرسندی و تشکر اظهار داشت:

«خداوند مرا به ایران آورد. هیچ گونه برنامه ریزی برای آمدن به ایران نداشتم. در این جا با چیزهایی مواجه شدم که مرا خیلی تحت تأثیر قرار داد و با وجود سعی در کنترل احساساتم، بارها گریه کردم.

در مکزیک که مشغول آماده سازی مقدمات برگزاری کنفرانس با موضوع گفت و گو بین الادیان بودم، فکر می کردم که انسان ها صرف نظر از جغرافیای مختلف و فرهنگ های گوناگون با یکدیگر برادر هستند و باید به هم احترام بگذارند.

مطلب دیگری که فکر مرا خیلی به خود مشغول کرد، این بود که به نظر من باید حضور اسلام در این کنفرانس قوی باشد. پیدا کردن مسلمان در شهر مونته ری خیلی سخت است.

من شناختی نسبت به اسلام ندارم، امّا احساس می کنم که قلبم مرا برای آمدن به ایران راهنما بود. قبل از سفر به ایران به یکی از شهرهای مکزیک که دارای مسجد بود، رفتم. مسلمان های آن جا مرا در یک رستوران پذیرایی کردند. به آن ها گفتم: دوست دارم که اسلام در کنفرانس ما حضور داشته باشد. باید دنیا دید واقع گرا نسبت به اسلام پیدا کند؛ آن هم از منظر خود اسلام، نه آنچه را که غرب می گوید.

من می دانم که شما به حضرت عیسی(ع) احترام می گذارید و در همان راه حرکت می کنید. خوبی از منظر شما همان است که ما می شناسیم؛ عشق، عدالت، صلح، صفا، مسؤولیت، خانواده، ارزش ها. ارزش های جهانی یکی هستند و اختلاف جغرافیا تأثیری ندارد.

سفر کوتاه من به ایران نظرم را نسبت به شما عوض کرد. اکنون با اطلاعات و آگاهی بیشتری برمی گردم. در خارج از ایران، اخبار منفی خیلی شدید است. من می توانم با اطمینان به دوستانم بگویم که زندگی در ایران خیلی عالی و طبیعی است. زن ایرانی برخلاف تبلیغات غرب مظلوم و تسلیم نیست، زن ایرانی، چادر را با انتخاب خود اختیار کرده است، زن ایرانی آگاه و مطلّع است و در کنار فعالیت اجتماعی مدیر خانه ی خود نیز هست. من در ایران از نزدیک شاهد جایگاه والای زن بودم.

مشکل این جا است که غرب دید خود را نسبت به اسلام از مسلمین نمی گیرد. کشیشی که انجیل را نزد او می خوانم، یک کشیش لیبرال است و تاریخ ادیان می گوید. اسلام را نیز او آموزش می دهد.

همان گونه که می دانید آمریکا از طریق شبکه های خبری و وسایل ارتباط جمعی همه چیز را کنترل می کند. باید یک راهی را پیدا کرد تا واقعیت اسلام را آن طور که هست، نشان دهیم، نه آنچه را که آمریکا دیکته می کند. آمریکا واقعیت را بلوکه می کند و تصویری تحریف شده از اسلام به جهان ارایه می دهد.

دیدن کشور ایران از نزدیک دیدن خیلی مفید است، چون وقتی کسی همه چیز را از نزدیک ببیند؛ صرف نظر از اعتقاد شخصی، حقایق برایش روشن می گردد. حتی دیدن مکان های مقدس شما کمک بزرگی به شناخت از اسلام می کند.

برایم غیر قابل هضم است. من نمی دانم اسلام چه عنصری دارد که این قدر مردم را جذب می کند و در کنار خود نگه می دارد. مکزیک کشوری کاتولیک است، اما آنچه که در قم به خصوص حرم حضرت معصومه(س) مشاهده می شود، یا در تهران (مرقد امام، شاه عبدالعظیم و جماران)، حقیقت زندگی انسان با ایمان را نشان می دهد. شاید فکر کنیم که اگر در زندگی به دنبال مادیات باشیم، همه چیز مال ما است؛ در حالی که این خداست که ما را حفظ می کند. من در ایران حضور خدا و ایمان عمیق را مشاهده کردم. اسلام ساختاری قوی و محکم دارد که مرا سخت تحت تأثیر قرار داد. این افتخار و امتیاز بزرگی است که نصیبم شد و حضور خود را در این جا هدیه و برکتی از جهان غیب تلقی می کنم».

در ادامه حاج آقای یوسفیان معاون محترم فرهنگی تبلیغی جامعهالزهرا(س) با تشکر از این که وی احساسات خود را نسبت به اسلام و ایران صادقانه بیان کرد، اظهار داشت: گرچه ما در انتخاب دین متفاوت هستیم، اما براساس اصل مورد قبول اسلام، خداوند انسان ها را براساس فطرت واحد خلق کرده است و اگر انسان ها دور از تعلقات دنیوی قرار بگیرند، خیلی راحت می توانند در کنار یکدیگر زندگی کنند و هم فکر و هم راه باشند. پیامبر اسلام(ص) می فرماید: «کل مولودٍ یولد علی الفطره…؛ نوزاد انسان با فطرت الهی به دنیا می آید». این فطرت براساس پاک بودن و خوب بودن و با عقل و منطق با مسایل برخورد کردن است، و در همه ی انسان ها نیز یکسان است. انسان ها با فطرت سالم و پاکی که دارند ـ هرچند پیرو ادیان گوناگون الهی باشند ـ خیلی زود می توانند هم راه شوند. ما براساس آموزه های جانشینان پیامبر گرامی اسلام(ص) معتقد به این اصل هستیم که هر کس، در هر جای دنیا، خوبی ها و بدی ها را از هم جدا کند و در عمل نیز متوجه این مسأله باشد و در زندگی با صداقت و انصاف رفتار نماید؛ به ضمانت خدای متعال هدایت می شود و از جانب خدا یاری خواهد شد. بر همین اساس قرآن می فرماید: (وَالَّذِینَ جَاهَدوُا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا…)([۲]) ما آمدن شما به ایران و قم را ناشی از همین دیدگاه می دانیم.

قانون خدا این است که خوبان را در هر نقطه ی دنیا و با هر مکتبی که باشند، کمک خواهد کرد.

به اعتقاد ما جوهره ی پیام همه ی انبیا یکسان است. خوب بودن، پاک بودن و عبادت مداوم برای این که انسان ها همواره پاک بمانند؛ از جمله آداب پیامبران الهی است، امّا به حسب زمان های گوناگون و مقتضیات و نیازهای هر دوره دین الهی به صورت متفاوت از جانب خدا به پیامبران اعلام شده است. به دستور قرآن ما به پیامبران قبلی ایمان داریم: (وَالَّذینَ یُؤْمِنُونَ بِمَا أُنْزِلَ إلَیْکَ وَمَا أنزِلَ مِنْ قَبْلِکَ…)،([۳]) از نظر دین اسلام بندگی خدا و اطاعت از دستورات الهی مهم است.

حاج آقای یوسفیان در پاسخ به درخواست دعا از سوی خانم روسالیا گفت:

از مبانی تربیتی دین اسلام این است که مسلمانان برای همه بندگان خدا طلب خیر نمایند.

ما این نکته را به شکل عملی از حضرت زهرای مرضیه(س) آموختیم. آن حضرت، شب تا صبح در حال عبادت بودند. فرزند ایشان می فرماید: مادرم برای همه دعا فرمود؛ مگر برای خودش. وقتی علت این کار را جوی شدم، حضرت زهرا(س)فرمود: «الجار ثم الدار؛ اول همسایه سپس اهل خانه و خانواده».

مطلب دیگر در زمینه ی تبلیغات علیه اسلام اصیل است. انسان عاقل و محقق برای آگاهی از حق و حقیقت، به حرف دیگران، آن هم کسانی که مورد سوء ظن هستند و دشمنی با حق دارند، نمی کند، بلکه از منابع موثق و مطمئن پرس و جو می کند.

بسیاری از میهمان های خارجی ما می گویند: ما در رابطه با ایران تصور دیگری داشتیم، اما وقتی وارد ایران شدیم، تمام آن تصورات فرو ریخت. به یکی از میهمان ها گفته شده بود که ایران کشوری بسیار عقب افتاده است. مردمش آن قدر وحشی هستند که هنوز برق ندارند. به همین خاطر همراه خودش چراغ قوه آورده بود که در شب های ایران از آن استفاده کند. وقتی به ایران آمد، متوجه حجم بالای تبلیغات دشمنان، علیه اسلام و ایران شد.

خانم روسالیا در تأیید سخنان آقای یوسفیان و تمجید از امنیت و آرامش خاطری که ایران الهام بخش آن است، بیان داشت:

«دیروز به خانه ی کسی رفتم که اصلاً او را نمی شناختم، البته هماهنگی ها از سوی شیخ سهیل و دوستانش که مورد اعتماد من هستند، انجام شده بود. بیشتر افراد در آن جلسه مرد بودند. اتفاقاً فیلم بردار برنامه انگلیسی بود. من در آن جا با میهمان هایی که هم زبان من بودند، صحبت کردم. آقای خبرنگاری که اخیراً مسلمان شده و از اروگوئه آمده بود، نیز حضور داشت. پس از اتمام جلسه یک نفر از من پرسید: آیا احساس ترس نکردید؟ گفتم: نه هرگز، حتی برای یک لحظه احساس نگرانی نکردم. من تنها بودم، اما خاطرم آرام آرام بود. این آرامش و اطمینان فقط در این جا وجود دارد. اگر این ه را من برای دوستانم در مونته ری بگویم، باور نخواهند کرد».

معاونت فرهنگی تبلیغی جامعهالزهرا(س) افزود:

از جمله اشکالاتی که در خارج از کشور به ما می گیرند و خوب است افرادی مثل شما حقیقت مسایل را ببینید؛ مسأله حقوق زن در اسلام است که علیه ما از آن سوء استفاده می شود. می گویند: زن احترام لازم را ندارد، آزادی ندارد، شأن اجتماعی ندارد. بهتر است برای دیدن واقعیت ها و به عنوان نمونه به همین جامعهالزهرا(س)اشاره کرد: در حال حاضر ۴ هزار خواهر ایرانی و غیر ایرانی در این جا درس می خوانند. این بانوان خودشان مسیر زندگی را انتخاب کردند. در این مجموعه حدود چهارصد خواهر کارمند و بیش از ۲۰۰ استاد زن حضور دارند که بار سنگین آموزش بر عهده شان است. تعدادی از همین خانم ها در دانشگاه ها مشغول تدریس یا عضو هیأت علمی هستند. بخشی از فعالیت های فرهنگی اجتماعی زنان که حاصلش کتاب هاش تقدیمی به شماست، مانند: کتاب «عشق در مسیحیت و اسلام» که نویسنده آن یکی از خواهران جامعهالزهرا(س) است و مدتی را برای ادامه تحصیل در انگلستان به سر برد و این اثر را در لندن نوشت و کلیسا آن را چاپ کرد. آیا زنان ایرانی در خشونت به سر می برند؟ آیا پیشرفت ندارند؟!

هنگامی که پیامبر گرامی اسلام(ص) به رسالت مبعوث شد از اولین ایمان آورندگان یک بانوی مجللّه بود؛ حضرت خدیجه(س) که کمک های بزرگ مالی، معنوی، تبلیغی و غیره را به پیامبر خدا نمود و این کمک ها باعث رشد و تقویت اسلام شد.

شما حتماً نام امام حسین(ع) را شنیده اید. پس از انحراف اسلام از مسیر اصلی خود که با نهضت امام حسین(ع) احیا شد و حقایق اسلام آشکار گردید؛ حضرت زینب(س) خواهر فداکار امام حسین(ع) نهضت حسینی را ماندگار کرد و پیام دین را به نسل های آینده رسانید. آیا این دو نمونه کافی نیست که نشان دهد، اسلام چه مقام و منزلتی برای زن مسلمان قایل است؟!

همچنین قرآن شریف حضرت مریم(س) را به عنوان بانویی پاک دامن و بزرگ و نمونه ی انسان کامل و با ایمان معرفی می کند، ولی متأسفانه در دنیای امروز چیز دیگری به اسلام نسبت داده می شود.

نظر قرآن نسبت به زن؛ نشان گر آن است که اسلام در اصل انسانیت هیچ فرقی بین زن و مرد نمی گذارد.

کنفرانس گفت و گوی ادیان کار مبارکی است. باید توجه داشت که اختلافات تبدیل به نزاع و تفرقه و دشمنی نشود. خداوند در قرآن می فرماید: ای پیامبر به اهل کتاب بگو بیایید و بر محور مشترکات دور همه جمع شوید: (قُلْ … تَعَالَوْا إلیَ کَلِمَهٍ سَوَاءِ بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ…)([۴]) منظور از محور واحد؛ توحید و دوری از شرک است. شما اگر بر وجوه مشترک ادیان که اصول مهم و اساسی است، تکیه کنید و برنامه ریزی نمایید به نتیجه خواهید رسید و انسان ها و قلوب آن ها به هم نزدیک تر خواهند شد، اما اگر روی موارد اختلافی تأکید کنید، باعث نگرانی و اختلاف شده و این کنفرانس ها نتیجه ای نخواهد بخشید. این مسأله روشن است که زورمداران، قدرت مندان و مستکبران جهان از اتحاد و دوستی ادیان الهی راضی نیستند؛ چرا که آن ها از فرمول تفرقه بینداز و حکومت کن استفاده می کنند.

خانم روسالیا ضمن تأیید این مطلب تأکید نمود: «ما بیشتر از هر چیز در مسیر ایجاد اطمینان و اعتماد متقابل کار می کنیم، نه در مسیر ایجاد توافق صرف، و من فکر می کنم این مسیر خوبی است. اطمینان خیلی مهم است، چون اگر به یکدیگر اطمینان داشته باشیم، مشکلاتمان حل می شود. امیدواریم بتوانیم با برگزاری این کنفرانس بذر اعتماد و اطمینان را بپاشیم تا افرادی که مایل به همکاری با ما هستند، جذب شوند.

ایران همیشه برای من یک دنیای دست نیافتنی بود و حالا که فرصت یافتم تا به ایران بیایم، خیلی خوشحال هستم و از تکریم ایرانیان تشکر می کنم.

از این که من را در این مکان علمی زیبا و جالب توجه پذیرفتید، سپاس گزارم. این نکته که در ابتدای جلسه خواستید نظر مرا بدانید برای من بسیار مهم و جالب بود. خیلی تشکر می کنم از این که نظر من برای شما اهمیت داشت.

رفتار پسندیده ی شما وظیفه ای سنگین بر دوش من گذاشت، البته نه وظیفه ای قانونی و حقوقی، بلکه بسیار برتر؛ یک وظیفه ی اخلاقی و انسانی. من همواره حامل پیام شما خواهم بود. می خواهم پیام و تصویر زندگی ایرانیان را به ارمغان ببرم.

وقتی خاطراتم را از ایران برای دوستان و مردم کشورم بگویم؛ از آن ها خواهم پرسید که آیا این رفتارهای والای اخلاقی، اعمال تروریستی نام دارد؟!

فکر می کنم با آمدنم به ایران عهده دار شروع وظیفه ای زیبا شده ام؛ شروعِ دفاع از جایگاه اسلام و ایران».

من به این جا نیامده ام تا به عنوان یک توریست گردش کنم، بلکه برای کشف حقیقت آمده ام.

من در ایران از نزدیک شاهد جایگاه والای زن بودم.

مشکل این جا است که غرب دید خود را نسبت به اسلام از مسلمین نمی گیرد.

من در ایران حضور خدا و ایمان عمیق را مشاهده کردم. اسلام ساختاری قوی و محکم دارد که مرا سخت تحت تأثیر قرار داد.

ایران همیشه برای من یک دنیای دست نیافتنی بود و حالا که فرصت یافتم تا به ایران بیایم، خیلی خوشحال هستم و از تکریم ایرانیان تشکر می کنم.

من همواره حامل پیام شما خواهم بود. می خواهم پیام و تصویر زندگی ایرانیان را به ارمغان ببرم.

فکر می کنم با آمدنم به ایران عهده دار شروع وظیفه ای زیبا شده ام؛ شروعِ دفاع از جایگاه اسلام و ایران.

پی نوشت:

[۱]. المائده (۵) : ۸۳ .

[۲]. العنکبوت (۲۹) : ۶۹ .

[۳] . البقره (۲) : ۴٫

[۴] . آل عمران (۳) : ۶۴ .

منبع: حوزه نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: