سی کادور بینگابریت
ماجرای امام جماعت مسلمانان پاریس که تعداد زیادی از یهودیان را از دست نازی‌ها نجات داد + تصاویر

اخیرا فیلمی در فرانسه با نام “مرد آزاد” ساخته شده است؛ داستان این فیلم چگونگی پناه دادن مسلمانان به یهودیان فرانسوی را در پاریس اشغال شده توسط آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم به تصویر می کشد. واقعیتی تاریخی که تا بحال از نظر داستان نویسان و فیلم سازان دور مانده بود اما در این فیلم از آن پرده برداری شد.

 

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )،همزمان با اتفاقاتی  که در پاریس افتاده است، بد نیست مروری در تاریخ حضور مسلمانان در فرانسه داشته باشیم و ببینم که پیروان این دین چگونه همواره در کنار همنوعان فرانسوی خود ایستاده اند و از هیچ کمکی دریغ نکرده اند.

اخیرا فیلمی در فرانسه با نام “مرد آزاد” ساخته شده است؛ داستان این فیلم چگونگی پناه دادن مسلمانان به یهودیان فرانسوی را در پاریس اشغال شده توسط آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم به تصویر می کشد. واقعیتی تاریخی که تا بحال از نظر داستان نویسان و فیلم سازان دور مانده بود اما در این فیلم از آن پرده برداری شد. شخصیت اصلی این فیلم سی کادور بینگابریت Si Kaddour Benghabrit امام مسجد جامع پاریس تا سال ۱۹۵۴ است؛ شخصیت وی در این فیلم ما را به یاد اسکار شیندلر که ۱۲۰۰ یهودی را با استخدام در کارگاه خود از دست نازی ها نجات داد، می اندازد.

kaddour-ben-ghabrit2
هرگز کسی به ذهنش هم خطور نمی کرد که زیر موزاییک ها و باغ های آرام مسجد جامع شهر، زیر زمینی وجود دارد که تبدیل به پناهگاهی برای مقاومت کنندگان و یهودیان فرانسوی شده است، جایی که آنان تحت هویتی مسلمان از دست نازی ها مخفی شده بودند. در همین حال سی کادور بینگابریت امام جماعت هوشمند و با ذکاوت الجزایری الاصل در حال نشان دادن بنا و ساختمان مسجد به افسران نازی و همسرانشان بود، کسانی که حتی فکرش را هم نمی کردند که ممکن است زیر پایشان چه خبر باشد.

 630x351xFREEMEN.jpg.pagespeed.ic_.8IBolMr3HQ09xi4AyN4z-300x167

آلبرت آسولین Albert Assouline، یکی از یهودیانی بود که در این زیر زمین مخفی شده بود. این فرانسوی آفریقایی الاصل، تجربه خود را از زندگی در این زیر زمین اینگونه نقل می کند:

چیزی حدود ۱۷۳۲ نفر از مبارزان مقاومت پاریس در این زیر زمین پناه گرفته بودند. در میان آنان مسلمانان، مسیحیان و همین طور یهودیان وجود داشتند، البته تعداد دسته آخر بسیار بیشتر از دیگران بود.

پناه دادن به یهودیان توسط مسجد حرکتی آنی بود که از قبل برای آن برنامه ریزی نشده بود شاید به همین دلیل است که از آن در تاریخ کمتر صحبت شده است. برخی معتقدند هزاران یهودی در جریان این اقدام مسجد از مرگ نجات یافتند برخی نیز تعداد آنان را چند ده نفر اعلام کرده اند. اما امام جماعت کنونی مسجد جامع پاریس، دلیل بوبکر در مصاحبه ای که سال ۲۰۰۶ با رابرت ساتلوف، مدیر موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن انجام داده است، تعداد یهودیانی که در این مسجد با هویت مسلمان پناه گرفته بودند را ۱۰۰ نفر اعلام کرده است، وی همین طور اسنادی از بایگانی وزارت امور خارجه فرانسه نشان داد که مشخص می کند در آن زمان نازی ها نسبت به ارائه هویت جعلی مسلمان در مسجد جامع مشکوک شده بودند.

Si Kaddour Benghabrit

جالب ترین فردی که در این دوران در زیر زمین مسجد مخفی شده بود، سایمون هیلالی بود. هیلالی یک یهودی سفاردیک بود که توانسته بود  نجات یابد. وی برای رهایی از دست نازی ها وانمود کرده بود که یک عرب به نام سلیم است او این کار را به کمک بینگابریت انجام داده بود. اما نکته جالب این شخصیت این است که وی بعدها به مشهور ترین خواننده عرب زبان زمان خود تبدیل شد.

 Si Kaddour Benghabrit

در یکی از بخش های این مسجد یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین کافه های پاریس وجود دارد. جایی بسیار زیبا برای نوشیدن چای در میان درختان سبز و پر برگ و نوازش بادی آرام بخش. با اینکه این کافه بسیار محبوب است اما خیلی در میان توریست ها شناخته شده نیست.

مترجم : زینب مددی

منبع: سایت نیکو

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید:

  1. ناشناس گفت:

    اینقدر که مسلمونا از این یهودیا حمایت کردن تا این مسیحی اونا را نخورن تا دوران گذشته ولی یهودیا خیلی نژاد پرستن واخرش خودشون را برتر از بقیه میدونن وقدر نشناسن

  2. ناشناس گفت:

    سلام گزارش فوق با ترجمه بهتر اسم فیلم «آزاد مردان» و تیتراژ فیلم آن را در ادیان نت مشاهده کنید.
    http://www.adyannet.com/news/14608