رييس سابق شاخه جوانان حزب كمونيست در روسيه:
فیلم ادواردو خمس وزکات را در مسکو زنده کرد

فیلم ادواردو خمس و زکات را در مسکو زنده کرد این جمله‌ای بود که چندین بار از زبان مدیرانجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی در برنامه‌های مختلفی شنیده بودیم موضوع به‌نظربسیارجالب می‌آمد

EDVARDO ANLI PIC DATIS copy copy

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )،فیلم ادواردو خمس و زکات را در مسکو زنده کرد این جمله‌ای بود که چندین بار از زبان مدیرانجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی در برنامه‌های مختلفی شنیده بودیم موضوع به‌نظربسیارجالب می‌آمد پس با مدیر انجمن تماس گرفتیم و با کمک ایشان،‌ بانی این کار؛ یعنی دکتر رفیع‌الدین نوشیعه روس را پیدا کردیم. رفیع‌الدین که شخصیتی بانقوذ وشناخته شده در روسیه است وپدرش هم رییس کنفدارسیون حزب کارگران روسیه است، خود او پیش از این رییس سابق شاخه جوانان حزب کمونیست قسمت اعظمی از جنوب روسیه بوده که باعنایت الهی به تشیع گرویده است او ‌کسی است که به‌همراه نه تن از دوستان خود فیلم مشهور شهید آنیلی را به زبان روسی ترجمه و با زحمات بسیار در این کشور که زمانی ابرقدرت شرق بود توزیع کرده است. دکتر رفیع‌الدین با تصدیق این سخن بعد ازآن‌که فهمید از طرف انجمن شهید آنیلی معرفی شده‌ایم به گرمی ازما استقبال کرد و در رابطه‌ با مسایل گوناگون از جمله وضعیت شیعیان روسیه با ما به گفت‌وگو نشست که خواندن آن خالی از لطف نیست:

با توجه به سابقه کمونیستی خانواده شما همچنین فضای کشور شوروی سابق چه چیزی شما را به اسلام وتشیع کشاند؟

در واقع زمان اتحاد جماهیر شوروی تمام فعالیت‌های دینی ممنوع بود عده‌ای مسلمان بودند اما چیزی تحت عنوان شعائر دینی رعایت نمی‌شد زمان دانشجویی بعد ازفروپاشی شوروی روزی نامه‌ معروف امام خمینی(ره) به گورباچف که به‌صورت کتابچه‌ای دست به دست می‌چرخید را دریافت کردم که خیلی مسایل برایم باز شد و از دین چیزی بیشتر ازآن‌چه شنیده بودیم فهمیدم. تاقبل از آن اسلام در نظرمن و خیلی افراد وابسته به حزب کمونیست وسیله‌ای برای تحت سلطه کشاندن و استثمارمردم بود که کاپیتالیست‌ها وسرمایه‌داران ایجاد کرده بودند همان افیون بشریت برای به ذلت وخواری انسان‌ها. ولی با خواندن نامه امام راحل دیدم اسلام دینی سطحی نیست بلکه نظریات ونگاه عمیق فلسفی دارد تمام اطلاعاتی که نظام شوروی درباره دین به خورد ما داده بود درست نیست دین اسلام نگاهی متفاوت دارد و بسیار راه‌گشا است این خیلی من را متحول ساخت به‌شکلی که تصمیم گرفتم درباره اسلام و تشیع مطالعاتی داشته باشم و اسلام را به همه چیز ترجیح دادم.

گفته می‌شود شما با دیدن عکس امام خمینی(ره) متحول شدید

بله چهره روحانی ومعنوی امام خمینی(ره) درعکس تاثیر فراوانی روی من گذاشت که اصلا قابل بیان وتوضیح نیست به هرکس هم این مساله را می‌گویم باور نمی‌کند. درهرحال دین امری فطری است گاهی یک جرقه مانند تصویر روحانی امام (ره)باعث بیداری فطرت خداجوی انسان می‌شود و به رستگاری می‌رسند. من تا قبل از آن کتاب‌ها ومقالات زیادی خوانده بودم وبا افراد مختلفی آشنایی داشتم اما هدایت نشدم ولی یک لحظه عکس امام(ره) مرا متحول کرد و بعد ازآن هم دیدم شخصیت برجسته امام خمینی(ره) درباره اسلام چه اطلاعاتی خوب وعمیقی دارد وخودش چه انسانی بزرگ در عرصه دینی است این روی من تاثیر زیادی داشت و این عنایت خدا بود .

با توجه به این‌که ازنظرموقعیت اجتماعی درحزب کمونیست جایگاه شناخته شده‌ای داشتید و پدرتان رییس کنفدارسیون حزب کارگران روسیه است، برخورد خانواده و اطرافیان بعد ازاسلام آوردن شما چگونه بود؟

آن زمان یعنی درسال ۱۹۸۹ اسلام یک چیز تازه و جدیدی بود، زیراهمه معتقد بودند این دین در خدمت استعمارگران برای استثمارو بردگی کشاندن انسان‌های مظلوم است وابزاری برای مطیع کردن و به ذلت کشاندن مردم است مذهب تسنن عده‌ای هم عمیق نبود آن‌ها معتقد بودند که باید مطیع امیر بود حتی اگرظالم باشد باید ازاو اطاعت کرد به همین خاطراز نظر دیگران گرایش من به اسلام مورد قبول خانواده‌ام نبود و حتی ابتدا به دلیل فضای امنیتی نمی‌توانستم دین خود را علنی کنم خطر داشت آن‌هایی هم که فهمیده بودند می‌گفتند توهم ابزار شدید توسط شما کشور را فروپاشیدند ببینیم حالا با این ذلتی که گرفتار شدید چه‌کار می‌خواهید بکنید.

آیا فرقه متحجر وتندروی وهابیت در روسیه هم فعالیت دارد؟

بعد ازفروپاشی شوروی کمونیست درآن فضای بی‌دینی ولاییک هیچ آلترناتیو دینی برای هدایت مردم وجود نداشت ولی وهابیون از فرصت به دست آمده در روسیه و کشورهای تحت سلطه شوروی کمونیست، به خوبی بهره بردند و فعالانه از آن زمان تاکنون کار می‌کنند البته سرمایه‌گذاری عظیم مالی ومعنوی داشته و دارند ازجمله ‌تاسیس موسسات آموزشی، مدارس و دانشگاه، مراکزی برای حمایت‌های مالی و خیریه به نیازمندان، تبلیغات وسیع ازطریق فضای مجازی واینترنت همچنین آموزش زبان عربی به عنوان زبان اسلام و قرآن که درحد وسیعی دنبال می‌کنند. حرف‌شان حق است ولی مسیرشان غلط وانحرافی. وهابیون اول روی زبان عربی کارمی‌‌کنند و حرف‌های‌شان به خورد مردم می‌دهند به‌صورتی‌که در روسیه اجلاس تمام ان.جی.یوهای اسلامی توسط وهابیون برگزار می‌شود که تماما به زبان عربی است؛ برای‌این‌که می‌خواهند همه بدانند و بپذیرند زبان عربی زبان اسلام و قرآن است و این یکی از ابزارهای مهم تبلیغات وهابیون در روسیه است.

تبلیغات تشیع به‌خصوص از سوی ایران در کشور روسیه چگونه است؟

ایران با وجود غنای دینی و شیعی می‌توانست ازمردم تشنه روس را به اسلام جذب کند امروزعلمای ما درایران فضای تبلیغات‌شان کمتر فراتر ازمرزها می‌رود و بیشتر برای مردم ایران و فارسی زبان است به زبان عربی نداریم من تا به حال ندیدم که تشیع در روسیه فعال باشد یا مرکزاسلامی شیعی برپا کرده باشند دراستان مسکو که وسعت زیادی دارد و شهرستان‌های اطراف آن تقریبا یک ونیم میلیون شیعه وجود دارد ولی حتی یک مسجد معمولی وکوچک هم برای آن‌ها نیست ومجبورند مراسم دینی را درخانه‌های‌شان برپا کنند چه برسد به این‌که مدرسه و موسسه‌ای داشته باشند. ازطرفی مردم در روسیه فرهنگ دینی وبلوغ اجتماعی ایرانی‌ها را ندارند تا بتوانیم با کمک‌های مردمی پول جمع کنیم ومسجدی بسازیم هیچ کس اعتماد نمی‌کنند پولش را بدهد مگر این‌که عالمی معتبر وشناخته شده دینی واسطه کارشود و قدم پیش بگذارد. ما منابع اعتباری زیادی داریم ولی هیچ ‌کدام پا پیش نگذاشته‌اند تا برای تجلی تشیع در روسیه کاری شود.

آیا تا به حال وهابیون برای شیعیان روس مشکلی هم ایجاد کرده‌اند؟

نه زیرا کشور روسیه لاییک است و ادیان مختلف می‌توانند آزادانه فعالیت کنند وهابیون هم فرقه‌ای دینی هستند وکارشان را مانند سایر فرق انجام می‌دهند ازطرف دولت محدودیتی نیست همه آزاد هستند اگراز چارچوب قوانین عدول کنند و برای فرقه‌های دیگر مشکل‌ساز باشند دولت مانع می‌شود وهابیون با تمام توان و با سیاست‌هایخود درجذب مردم تلاش می‌کنند وکاری هم به کار شیعیان نداشته‌اند.

روسیه اولین کشوری بود که حمایت علنی خود را از باب وبهاء و روسای فرقه ضاله بهاییت اعلام کرد وبرای درهم شکستن قدرت کشور شیعه مذهب ایران آن زمان درشهرهای دوشنبه وباکو نزدیکی مرزهای ایران مقرهای اصلی تبلیغ بهاییت بودند با این اوصاف در دوره اتحاد جماهیر شوروی و روسیه فعالی وضعیت بهاییان و تبلیغات آن‌ها چگونه است؟

بعدها تمام شبکه بهاییت از روسیه به انگلیس فروخته شد و ازآن به بعد هدایت‌گری بهاییان با انگلیسی‌ها بوده است امروز هم اگربهاییانی در روسیه باشند فعالیت علنی ومستقیم مانند وهابیون ندارند چون در روسیه جذابیتی برای آن‌ها نیست به همین خاطربهاییان بیشتربه شکل گروه‌های نفوذی پشت پرده عمل کرده‌اند وخودشان رانشان نمی‌دهند به‌خصوص درگروه‌های تصوف و صوفیه که اخیرا زیاد هم شده بهاییان فعالیت دارند اما غیرمستقیم و در لفافه عمل می‌کنند.

ازقرارشما یکی از افرادی بودید که بحث خمس و زکات را درکشور روسیه میان شیعیان جا انداختید و کمی دراین‌باره توضیح بدهید؟

بحث خمس و زکات را ما به تنهایی احیا نکردیم . بعد از این‌که فیلم مستند زندگی و شهادت غریبانه ادواردو آنیلی را به کمک دوستان به روسی ترجمه کردیم مردم دیدند افرادی مثل شهید ادواردو آنیلی ازهمه زندگی افسانه‌ای خود گذشت و دین خود را حفظ کرد به همین خاطرشرمنده شدند و در پرداختن خمس و زکات همکاری کردند. ما دارای افراد تحصیل‌کرده ومتدین هستیم منتهی کسی نیامده است تا دین و دستورات آن را برای‌شان ارایه دهد و خیلی چیزها را نمی‌دانند همه که خودشان دنبال مطالعه وتحقیق برای شناخت اسلام نیستند لذا با کمی حرف زدن و بیان زندگی و یا ارایه فیلم مستند شهید ادواردو آن‌ها گفتند او ازهمه چیز خود گذشت حالا ما با دادن یک‌پنجم از سرمایه زندگی‌مان یا زکات اموال‌مان کار خاص ومهمی نکرده‌ایم و کم کم این فرهنگ بین مسلمانان جاافتاد وخودشان با طیب‌خاطر خمس و زکات می‌دهند به نظرم این مسایل باید بیشترفرهنگ‌سازی شوند.

به چه صورت فیلم مستندادواردو را به زبان روسی ترجمه کردید؟

من به همراه نه نفر دیگر درموسسه‌ای که هیچ‌گونه امکانات سمعی وبصری لازم نداشت والبته هنوزهم همان‌طور بدون امکانات است فیلم مستند را ترجمه و به صورت تک تک رایت کردیم سپس بین مردم توزیع نمودیم که با استقبال زیادی هم مواجه شد به‌صورتی که الان حتی یکی ازآن سی.دی را هم خودمان نداریم و دنبالش هستیم. فیلم داستان واقعی هدایت شدن یک انسان است که چگونه با یک جرقه که همان قرآن بود متحول شد مانند خانم خواننده مشهور روسی که درمراکش با شنیدن صدای اذان متحول شد برای همین هم فیلم مستند ادواردو برای خیلی‌ها جالب توجه بود ما تنها وسیله بودیم که خداوند عنایت کرد مروج باشیم. امروز مردم به‌خصوص جوانان به مسایل دینی گرایش زیادی دارند و البته با وجود رسانه‌های تصویری کمتر حوصله مطالعه دارند؛بنابراین اگر بتوانیم با چنین مستنداتی اززندگی افرادی مثل ادواردو هدایت‌گری کنیم چون فیلم ادواردو پیام داشت جوانان زیادی متاثر خواهند شد فطرت جوان پاک وآزاد است باید موج فطرت او را گرفت تا بتوانیم با اوارتباط برقرار کنیم و فیلم ادواردو توانست و اثرگذاری خوبی هم داشت.

شما در رادیو روسی زبان هم فعالیت دارید تاثیرات این رادیو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بله عمده کارهای ما برنامه‌های سوال وجواب به مباحث دینی است مباحث ومناظراتی هم با ادیان مختلف داریم که در جای خود موثرهستند ولی نیازبه کاربیشتری است واین‌که تیمی کارشناس در رادیو باشد تا به بعضی سوالات مردم پاسخ دهند زیرا گاهی درپاسخ به برخی سوالاتی درمی‌مانیم و کسی هم نیست تا با راهنمایی او جوابی پیدا کنیم به عنوان نمونه سوالاتی هستند که هنوز نتوانسته‌ایم جوابی برای‌شان پیدا کنیم. از سویی ما به عنوان رادیوی اسلامی باید همیشه در دسترس وآنلاین باشیم. درروسیه شبکه رادیویی به نام «اکو مسکو» وجود دارد که خیلی موفق است حتی یک بارپوتین از آن‌ها ناراضی شد که شما حرف‌هایی به نفع آمریکا و صهیونیست‌ها می‌زنید اما با این وجود شبکه همچنان فعالیت گسترده‌ای دارد با اقبال زیادی ازسوی مخاطبان مواجه است. ما هم تلاش می‌کنیم تا اطلاع‌رسانی خوبی داشته باشیم وسعی کرده‌ایم تا ابهامات ذهنی مخاطبان به‌خصوص جوانان در مورد مسایل دینی را برطرف نماییم ولی بااین حال نیازبه کار بیشتری است.

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به‌خصوص زمان ریاست جمهوری موریس یلتسین هجوم فرهنگ مبتذل غرب درروسیه شدت و حدت گرفت به شکلی‌که تا مدت‌ها تبعات زیادی داشت امروز شرایط فرهنگی روسیه چگونه است ؟

قبل از فروپاشی شوروی تهاجم فرهنگی غرب گریبانگیر ما شده بود. شوروی همسایه هم‌مرز ایران است ولی جوانان ایرانی درباره علل فروپاشی این کشورچیزی نمی‌دادند وگویا هنوزپرده آهنین وجود دارد البته این پرده آهنین جهالت خودشان است نه این‌که ممانعتی باشد متاسفانه تحقیق و مطالعه‌ای هم دراین زمینه انجام نشده است مگر روسیه کشورکوچک وضعیفی بود وازنظر تکنولوژی چیزی ازغرب کم داشت برعکس ما ۵۰ سال زودتر از آمریکا درامورکامپیوتر و کپرنیتیک وارد شده بود و آن وقت این کشور قدرتمند فروپاشید نه به خاطر ضعف نظامی وسیاسی و اجتماعی بلکه تنها به دلیل نفوذ و تهاجم فرهنگی غرب همان چیزی که امروزبه جنگ نرم شهرت دارد و رهبرمعظم انقلاب بارها به آن اشاره کرده‌اند وکسی جدی نمی‌گیرد. ما دراین جنگ شکست خوردیم. اصلا تصور نمی‌کردیم روزی این کشوربزرگ ازهم بپاشد ولی تاریخ گواه است تنها به دلیل هجوم فرهنگی غرب شوروی از هم پاشید باید ازتاریخ شوروی عبرت گرفت.

راه‌کار شما برای مقابله باتهاجم فرهنگی غرب چیست؟

آگاه‌سازی فرهنگی. اول باید واقعیات تاریخ را بیان کرد به‌خصوص جوانان من چند سال درایران رفت و آمد دارم ولی هیچ وقت ندیدم تلویزیون ایران به تحلیل اتفاقات کشورهمسایه خود بپردازد که چگونه تهاجم فرهنگی غرب آن رااز پای درآورد از سویی دیگرهرچند به لحاظ سیستم اموزشی و تبلیغی در جایگاه خوبی هستیم ولی در بعد پرورش و تربیت ضعیف بوده‌ایم و نتوانسته‌ایم آن‌طورکه باید وشاید انسان‌های خوبی تربیت کنیم پیامبراسلام از راه دور اویس قرنی را تربیت کردند که آن‌گونه سربازاسلام و ولایت شد. درحوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها ما افرادعالم وتحصیل‌کرده خوبی داریم ولی وقتی ازآن‌ها می‌پرسیم چگونه این راه را طی کرده‌اید نمی‌دانند چطور بانک اطلاعاتی خود را ارایه وانتقال دهند.ازطرفی در رسانه فراگیری مثل تلویزیون وقتی قرار است مفاهیم دینی وتربیتی گفته شود باید با در نظرگرفتن تنوع مخاطبان باشد تا نتیجه مطلوب داشته باشد و تفکیک مخاطبان را هم در مدنظر قرار دهد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: